1.sınıf matematikte çok zorlanma

tatli_telasss

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2014
79
131
merhaba sevgili hanımlar. oğlum bu yıl 1. sınıfta ve özellikle matematikte çok zorlanıyor. şöyle ki, hala basit toplama çıkarma işlemlerini yapamıyor. sizce zamanla oturur mu bu durum? çünkü gerçekten çok yıpratıcı. ödev yapmak asla istemiyor.

Bol bol ritmik sayma yaptırın , gün içinde oyun oynar gibi sorular sorun . Müzikten özel ders aldirabilursiniz , müzik çocukların matematik zekalarının gelişmesini sağlar .

İki araban var bir tane ben hediye alsam kaç tane olur gibi günlük hayat soruları sorun ?
Okul öncesi eğitimi almadıysa zorlanır .

Normal değil mi yapamaması ?

Koca koca insanlar bile hala parmak sayarak işlem yapıyorlar.

Abaküs kullanıyor musunuz ?

Belki biraz oyun tarzında olursa mantığı çözer

Misal bir tavukta 2 ayak + bir inekte 4 ayak var toplamda kaç ayak var gibi

Bugünleri de gülerek anımsarsınız inanın

zaman hızla akıyor ...

Zor bir donemden geciyorsunuz 1. Sinif annesi olarak ama acele etmeyin ve kesinlikle baskasinin cocuguna gore kiyaslamayin. Siz evde ornekler vererek gostermeye calisin. Bol bol pratik yapmaya ozen gosterin. Birde ufak bi tuyo neyi seviyorsa odev sonrasina odul olarak gosterin 🤣 o zaman akan sular duruyor

merhaba sevgili hanımlar. oğlum bu yıl 1. sınıfta ve özellikle matematikte çok zorlanıyor. şöyle ki, hala basit toplama çıkarma işlemlerini yapamıyor. sizce zamanla oturur mu bu durum? çünkü gerçekten çok yıpratıcı. ödev yapmak asla istemiyor.
Kaç aylık başladı okula, 72 ay öncesi başladıysa sıkıntınız normal, zihinsel olgunluğu arttıkça yapabilir hale gelir, eğlenceli hale getirmeye çalışın, belki işe yarar

Ilkokul 1deki hocam bi matematik sorusunu yapamadim diye beni rencide etmisti. Sonra odevleri yapmaktan kactigimi hatirliyorum. Yapamam azar yerim diye korkuyordum. Yapmadigim icin annem azarliyordu bu sefer de. Bi sekilde matematige asik oldum nasil oldu bilmiyorum. kimsenin destek oldugunu hatirlamiyorum ama

Toplama çıkarma için markete götür, orada sebze meyve reyonunda bir tane iki tane, toplam kaç etti gibi şeyleri hesaplasın, mesela bozukluklarla 1er liraları toplasın, ödemeyi o yapsın kasaya.

Şimdi evde anne babaya ister istermez nazlanıyorlar. Dışarıdan birine dışarıda yapmazlar. Mecburen toplar, çıkarır.

Zamanla oturur ama 😄 sonuçta hepimiz bir şekilde öğrendik.

Oglum da 4 yasini doldurdu.Ozellikle sayilar konusunda zorlaniyor.rakamlari tanimada zorluk cekiyor ikizi gibi degil.Arastirdigimda diskalkuli ye cikiyor.Bir arastirin isterseniz siz de.

Biz şu şekilde çözdük.
Büyük sayı cepte misal diyelim;
12 ile 5 topluyor
12 cepte diğer elimizle 5 yapıp 13 14 15 16 17 diye sayıyor.
Denediniz mi bu yöntemi?

Benimde 1. sinif okuyan kızım var. matematigi eğlenceli hale getirdim..
sayılari felan harika.. eğlene eğlene..
matamatik kitabi alin eğlendirin bence:)

Önerdiğiniz kitap var mı
Piyasa da çok fazla kitap var. Evde tekrar ettirmek için bir tanesini alın. Hatta bir kazanım bir beceri temelli kitap. matematik kendiliğinden oturmayabilir. Basit toplama işlemlerini yapamıyorsa somutlaştırarak yaptırın. Soru çözdükçe oturur. Bazı çocuklar çabuk kavrar bazıları geç. Oturmasını beklerseniz bir sonraki konuların kazanımlarını da eksik öğrenir.

X