16 aylik oglum emmeyi bırakıyor

Ha biz arastirmiyoruz, bilmiyoruz. Biz uyduruyoruz. 9-12 ay arasında anne sütü bıraktılir mi ekstrem bir durum yoksa.. hey Allahım ya . Bilgi sahibi ol adan fikir sahibi olunmasa keşke. Neyse yazmayacağım daha.
bence de bilgi sahibi olmadan araştırmadan yorumlara :))))) diye atlayınca komik duruma düşülüyor yeterince :halay: size kendi bilgilerinizle bol şanslar, bolca ihtiyacınız var çünkü.:anneadayı:

Bazı annelerin 3 gün emzirememesi emzirmenin önemini azaltmıyor malesef. Benim kızım hiç emmedi onun da ne demek olduğunu gayet iyi biliyorum.
16 ay emmeyi bırakması için erken.
Dünya Sağlık Örgütü en az 2 yıl diyor, devamını da destekliyor.
Sevgili konu sahibi, belki bir sağlık sorunu vardır oğlunuzun. Benim oğlum azı dişlerini çıkarırken ağzı aft olmuştu ve birkaç gün sadece uyku sırasında emmişti. Sabredip denemeye devam edin bence. Ama elbette itici bir şekilde ısrarcı olmayın.
ilk 6 ay anne sütü önemli, en çok 2 yıl o ayrıca.

En az değil en fazla 2 yıl. 10 yaşına kadar emzirecek hali yok kadının. 2 yaştan sonrası aksine zarar verir. En önemlisi de ilk 6 ay zaten. Onu da doldurmuş.
Hangi kaynağa göre konuşuyorsunuz? Gerçekten merak ettiğim için soruyorum eleştirmek için değil? 2 yaştan sonra nasıl bir zarar veriyormuş mesela?

12 aydan sonra bırakmaya başlanıyor zaten.hatta pedagoglara göre 9-12 ay arasında bıraktırılmalıymış.bir süre sağıp biberona koyun isterseniz eğer yine emerse emsin diyorsanız.ama kendiliğinden bırakma zamanı gelmiş hatta sizi uğraştırmadan kendi bırakmış , bence yeniden başlaması için zorlamayın, yemekten de tiksinir yeme baskısı yaparsanız.ek gıdaya geçin.sütünüz gidecek bir süre sonra sağmazsanız kendiliğinden.
Teşekkür ederim, belki de zorlamamak lazım ama ne bileyim doktorlar hep iki yasa kadar emzirin diyor falan ya kafam karıştı. İtiraf etmek gerekirse sanırım ben hazır değilim bu sürece yani bana sarılması emerken saçımla oynaması bir yandan gülmesi kucağımda uyuması falan bunlar harika duygular ve bir an bunların gideceğini bilmek beni korkuttu. Oğlum büyüyor. Ne bileyim sanki bir daha asla o kadar yakın o kadar ten teması içinde olmayacak gibiyiz. Ama kabullenmeliyim galiba sonuçta büyüyecekler.

Bence daha küçük, isterseniz bir süre sağın öyle verin..
Meme istemiyorsa pek yapacak birşey yok, sonuçta 8 aylık bebek de değil..
Bir de emin olun, 36 ayda da bıraksa o bağ kopunca bir hüzün oluyor insanda, oğlum 21 ayda bıraktı, 2 3 ayda ancak alismistim :)
Benimki 27 aylik ve gecenlerde hasta oldugunda emmedi 2gun.. birakti sandim. Nasil degisik duygular yasadim hem sevibdim hem uzuldm. Geri emmeye baslaynca da hem sevindim hem uzuldum :KK70:

Göğsünüzü sağın biberonla deneyin ama artık biraz büyümüş çok sıkıntı yapmayın
Gece emmemesi lazım artık ek gıda ya gecmissinizdir muhtemelen oda tok tutuyor olabilir
Ek gıdaya 4. Ayda geçmek zorunda kaldık çok iştahlı bir bebek değil ama kendini doyuran kadar yiyor oyunla falan. Aç kalmıyor yani. Biberonla denedim bu akşam ama hayatında biberon görmedi ki garibim. İstemedi biberon çiğnedi falan sonra attı.

Hangi kaynağa göre konuşuyorsunuz? Gerçekten merak ettiğim için soruy
Teşekkür ederim, belki de zorlamamak lazım ama ne bileyim doktorlar hep iki yasa kadar emzirin diyor falan ya kafam karıştı. İtiraf etmek gerekirse sanırım ben hazır değilim bu sürece yani bana sarılması emerken saçımla oynaması bir yandan gülmesi kucağımda uyuması falan bunlar harika duygular ve bir an bunların gideceğini bilmek beni korkuttu. Oğlum büyüyor. Ne bileyim sanki bir daha asla o kadar yakın o kadar ten teması içinde olmayacak gibiyiz. Ama kabullenmeliyim galiba sonuçta büyüyecekler.
asla zorlamayın diyorlar çünkü o dönemde çok ters tepiyormuş, hi yemek yememeye başlıyormuş çocuk.ama evet annenin bu dönem duygusal olması çok normal.ama hazır olun bundan sonraki aşamada iyice ayaklanıp size daha fazla yapıştığı bir dönem geliyor.

Arkadaslar herkes istedigi kadar emzirsin lakin cocuk kendini sütten kesiyor bu durumda :) neyin tartismasi bu :))
heh aynen öyle.çocuğun zamanı gelmiş kendiliğinden bırakmış zaten :halay: he bazısı bırakmıyor ama memeyi de ağzına oyuncak ediyor emmek için de değil alışkanlıktan.konu sahibininki daha sağlıklı.

Bazı anneler 3 gün emziremiyo 16 aydır emzirmişsiniz abartmayın yani.
Siz de haklısınız ne bileyim duygusallaştım galiba. Sonuçta 16 ay ten teması emerek uyuma vs terk edilmiş gibi hissettim. Şanslıyım tabi ki söylediğiniz örneğe göre çok şükür şımarıklık değil yaptığım yanlış anlamayın.

google gösterir.
Bakın ben WHO ve Unicef in verilerine göre konuşuyorum, bu iki kuruluş da ‘en az 2 yıl emzirmeyi’ önerir. En az kısmının altını çiziyorum.
2 yıldan sonra zararlı olduğunu ise şu an burdan duyuyorum. Google dediğiniz yerden baktıklarınız böyle forumlarsa güleceğim sadece zira. Bilimsel dayanak göstermenizi istedim sizden, ben çok net söylüyorım size.
Google kullanabildiğinize göre Dünya Sağlık Örgütü be emzirme yazarsanız bu konudaki yabancı makalelere ulaşabilirsiniz.

12 aydan sonra bırakmaya başlanıyor zaten.hatta pedagoglara göre 9-12 ay arasında bıraktırılmalıymış.bir süre sağıp biberona koyun isterseniz eğer yine emerse emsin diyorsanız.ama kendiliğinden bırakma zamanı gelmiş hatta sizi uğraştırmadan kendi bırakmış , bence yeniden başlaması için zorlamayın, yemekten de tiksinir yeme baskısı yaparsanız.ek gıdaya geçin.sütünüz gidecek bir süre sonra sağmazsanız kendiliğinden.
Ay hic olur mu cocugunuz var mi bilmiyorum ama bir cocugun mumkunse 24 ay emmesi laxim.hadi 20. Aydan sonra birakmak belki dusunulebilir ama 9-12 ay cok erken cok yazik olur.ayrica onu soyleyen pedagog kim cok mersk ettim.bu kadar doktorun aksine nasil boyle bisey soyler

Arkadaslar herkes istedigi kadar emzirsin lakin cocuk kendini sütten kesiyor bu durumda :) neyin tartismasi bu :))
Buna diyecek bir şey yok, her çocuk emmez, her anne emzirmek istemez, son derece doğal.
Ama cahilce ortaya çıkıp 6 ay yeterli, 12.ayda kesilir, 2 yaştan sonra zararlı denilirse ona ancak gülerim.

Bazi cocuklarda olabiliyor belki geri duzelir.ama olmazsa da bundan sonra elektrikli pompayla sagip verin.20.aya bile ulassaniz kar.insallah gerek kalmaz tabi

Merhaba. 16 ay emzirebilmeniz çok güzel. Bebeğinizi bunaltmadan, kendinizi yipratmadan emmeye teşvik etmenizi öneririm. İlk 2 yıl anne sütü hem güvenli bağlanma hem bağışıklık sisteminin desteklenmesi açısından çok önemli. Bebeğinizin emmeyi kendi isteğiyle bırakmasının güvenli bağlanma açısından tek başına sorun yaratmayacagi kanaatindeyim. Fakat bağışıklık sistemini desteklemek adına bir daha hiç emmese bile siz sütünüzü sağıp ya biberonla verin ya yemeklerine katın.

Yakin zamanda denk gelip okuduğum bir araştırmada Türkiye'de kadınların emzirme ortalamasının 5 ay olduğu yazıyordu. Emzirme konularında emzirmeyi teşvik edenlerin ya da emzirmeyi önemseyen annelerin eleştirilmesi beni pek şaşırtmıyor. Siz umarım ikiniz için de en doğru kararı verirsiniz.

Siz de haklısınız ne bileyim duygusallaştım galiba. Sonuçta 16 ay ten teması emerek uyuma vs terk edilmiş gibi hissettim. Şanslıyım tabi ki söylediğiniz örneğe göre çok şükür şımarıklık değil yaptığım yanlış anlamayın.

Şımarıklıktan değil de üzülecek bir şey yok diye dedim. Bebeğiniz yine yanınızda sonuçta. Beslenmesine dikkat edersiniz. İsterse de emzirin. Bir anda kestiği için dönmek isteyebilir. Siz istemezseniz tepki olarak algılar. Uygun zamanda yavaş yavaş bıraktırırsınız.

Bebeğim 18 aylık emziriyorum ama yakında sütten kesmeyi düşünüyorum. Bu yakında da hiç gelmiyor gelmeyecek gibi geliyor... Çünkü benimki resmen bağımlı. Bebeğiniz kendi karar vermiş. 16 aylık bebek süt ve süt ürünlerini yeteri kadar tüketiyorsa sütten kesilebilir. Evet daha uzun süre de emzirebilirdiniz ama 1 yaşından sonra beslenme alışkanlıkları oluşmaya başlıyor çok da üzülmeyin. Yavaş yavaş süte alıştırın.

X