2. Sınavdan da kaldım

Sorun manuel değil. Sürebiliyormuşsunuz. Otomatiğe çevirmeyin. Tekrar derse gidip hatalar üzerine çalışın. Kötü hissetmenize gerek yok. Sınav anında acele etmeyin. Belirli kopyalar var onlara dikkat edin. Kafanızda bir şema olsun. park yaparken hiza her şey demek. Doğru hizalamanız lazım. Ben geçtiğim sınavda tamamen hazır olmayı bekledim. Acele ettirmeye çalıştılar neymiş üşümüşler ne yapayım durun ben doğru hiza alacağım diye öndeki yeri bekledim falan. Sinirlendiler ama ne yapayım. Benim için doğru olan oydu.
Çok üzgünüm şuan utanıyorum resmen üçüncü kez girmeye. Çevremde kimseyle de paylaşmadım bu yüzden. Sadece bir arkadaşımla paylaştım o da yapamıyorsun demek herkes sürücü olamaz dedi kalbim kırıldı

Stresli olunca daha zor zaten sadece park için 1 saat ders alsanız faydası olur bence sınavdan kalmiş olmak ayıp değil üzülmeyin.
Denersem bu kez zaten bikaç özel ders daha alırım ama kırgın ve yorgun hissediyorum kendimi çok ümitlenmiştim ondan galiba

youtube ve instagramda direksiyon hocalarının çektiği videolar var. park konusunda da birçok tüyolar veriyorlar izleyip kolayınıza gelen taktikleri sınavda yapabilirsiniz.
Hepsini izledim inanın daha geçenlerde ehliyet alan arkadaş otoparktan çıkamadı ona ben öğrettim park yapmayı ama sonuç ben kaldım sınavdan

Çok üzgünüm şuan utanıyorum resmen üçüncü kez girmeye. Çevremde kimseyle de paylaşmadım bu yüzden. Sadece bir arkadaşımla paylaştım o da yapamıyorsun demek herkes sürücü olamaz dedi kalbim kırıldı
Ben de çok utanmıştım ama çok doğal bir şey. Hatta ikinciye kalınca ağlaya ağlaya eşimi aradım yeter girmiycem yakicam dosyayı bana ne diye yakindim epey. Eşim sen bilirsin dedi yorum da yapmadı. Ciddi ciddi bırakacaktim. Sonra kurs müdürü aradı işte bugün müsait ders var iptal ettiler. Gelmek ister misin dedi. İşaret olarak yorumlayıp gittim. Bırakmadım. İyi ki bırakmamışım. Kimse gündelik hayatta şak diye tek seferde araba park edemiyor hem. Bir de sınav anı. Ben civardaki tüm taksicilerle kanka oldum bu süreçte sınav alanına gide gele hepsi çok doğal buldu. Şimdi bu halde biz girsek kalırız dertlenme dediler.

Ben de çok utanmıştım ama çok doğal bir şey. Hatta ikinciye kalınca ağlaya ağlaya eşimi aradım yeter girmiycem yakicam dosyayı bana ne diye yakindim epey. Eşim sen bilirsin dedi yorum da yapmadı. Ciddi ciddi bırakacaktim. Sonra kurs müdürü aradı işte bugün müsait ders var iptal ettiler. Gelmek ister misin dedi. İşaret olarak yorumlayıp gittim. Bırakmadım. İyi ki bırakmamışım. Kimse gündelik hayatta şak diye tek seferde araba park edemiyor hem. Bir de sınav anı. Ben civardaki tüm taksicilerle kanka oldum bu süreçte sınav alanına gide gele hepsi çok doğal buldu. Şimdi bu halde biz girsek kalırız dertlenme dediler.
Şuan duygularım çok karışık herkes gözümde çok başarılı ben değilim hatta eşimle deli gibi kavga ettik ben kalmışım üzgünüm gelmiş bana otomatik araba modelleri gösteriyor sinirim o an boşaldı çok ağladım madem böyle ben neden debriaj öğrenicrm diye kendimi paraladım neden çok rahat sürmek varken bu mahrumiyeti yaşıyorum

Ben de 2 . De geçmiştim otomatik vitesli araçtı. Komisyon acele ettiriyor sanki , o anda sınav stresini yenerseniz gerisi kolay. Park ederken aynaları çizgiyi görecek şekilde ayarlarsanız sorununuz cozulecek. Çıkarken tekrar düzeltip devam edersiniz.

Bir kez daha çabalarım en kötü sonra bu defteri kapatırım inanılmaz ezik hissediyorum kendimi
10 kere de kalsanız o ehliyeti alın araba sürmek büyük rahatlık, otomatik araçla girebiliyorsanız öyle yapın sadece sürüşe ve parka odaklanırsınız

Bence özel ders alıp sadece paralel ve L park çalışabilirsiniz. Sınava yakın bir zamanda da bir ders daha alırsanız iyice oturur. Bulunduğunuz konumun youtubeda aynı arabayla videosu varsa bakın derim. Ben gireceğim zaman öyle yapmıştım. Filanca direksiyon sınav güzergahı yazın ama araba aynı olsun çünkü işte şu direk arabanın şurasında kalmalı tarzı öğretiyor direksiyon hocaları. Araba boyutu farklı olursa o da değişiyor. En önemlisi stres yapmayın ben de çok yapmıştım ama kendinizi komisyona sevdirirseniz de yardım ediyorlar. Başarılar dilerim. 💖🌼

Bir kez daha çabalarım en kötü sonra bu defteri kapatırım inanılmaz ezik hissediyorum kendimi
Neden öyle hissediyorsunuz ki bence öyle düşünmeyin. Heyecan, stres, komisyon, hava şartları bunların hepsi etken. Herkes ilk sınavda geçecek diye bir şey yok. Kendinizi suçlamayın

bebeşim teknoloji otomatik vites denen bir kolaylığıs ağlamış kullanıcaksın, boşver debriyajı mebriajı nedne 50 yıl öncesinin teknolojisini kulalnasın? Eşini falan dibleme asla, arabaya para koymamak için aptal aptal konuşmuş sen de inanıp kendini sıkıntıya sokmuşsun. Eşine falan sorma, dimdirek otomatık vitese geç. Etrafta arkadaş, kuzen varsa çalıştıracak park çalış gayet kolay. Hocayı dinlediysen zaten anımsarsın, birkaç manevra var, sınav alanına gidin, gitmeden önce de internetten manevranın açıklamalarını iyice oku/çalış, çalışmaya giderken de yanına al. Bu kadar.

Allah aşkına insan gidip yine aynı yerde kalır mı ya paralel parkta sarı çizgiyi geçti diye kaldım ben stop ederim falan diye korkarken derslerde asla sorun yaşamadığım yerde sınavda nasıl yaşıyorum anlamıyorum var mı bana bişeyler söyleyecek? 3. Kez sınava girecek olmanın utancını yaşıyorum resmen. Hoca ek ders al dedi okey alayım da buraya gelene kadar da başkasından ders aldım sanki kendiniz verdiniz sonuçta. Otomatikten gireyim manuelde zorlanırım diyordum sınav komisyonu debriajı kullanmama falan bayıldılar kim öğretti çok güzel öğrenmişsin tebrikler dedi hatta ben gidip parkta kaldım arabayı sokamasam üzülmicem ne bilim canım sıkıldı vallahi. Bilemedim kızlar bana taktik verin yahu.
Yerinizde olsam manuel alırdım. Manuel alınca otomatik de kullanılabiliyor diye biliyorum. Otomatik alınca manuel kullanılamıyor sanki. Tabi ben çok eskiden aldım ehliyeti şimdiki gibi zorlayıcı değildi. Şuanda sınavda neye dikkat ediyorlar bilmiyorum. Ama senelerdir araç kullanırım, rahat ve dikkatli olmak en önemli husus. Ayrıca 3 de olabilir 5 de olabilir. Bence moral bozmadan motive edin kendinizi devam edin.

Allah aşkına insan gidip yine aynı yerde kalır mı ya paralel parkta sarı çizgiyi geçti diye kaldım ben stop ederim falan diye korkarken derslerde asla sorun yaşamadığım yerde sınavda nasıl yaşıyorum anlamıyorum var mı bana bişeyler söyleyecek? 3. Kez sınava girecek olmanın utancını yaşıyorum resmen. Hoca ek ders al dedi okey alayım da buraya gelene kadar da başkasından ders aldım sanki kendiniz verdiniz sonuçta. Otomatikten gireyim manuelde zorlanırım diyordum sınav komisyonu debriajı kullanmama falan bayıldılar kim öğretti çok güzel öğrenmişsin tebrikler dedi hatta ben gidip parkta kaldım arabayı sokamasam üzülmicem ne bilim canım sıkıldı vallahi. Bilemedim kızlar bana taktik verin yahu.
cok basit tek seferde gectim😅 paralel parki cok basit gii.. hocadan paralel park egitimi iste bi dahakine gecersin insallah normal sürüs yapabiliyorsaniz eger. Hic üzülmeyin stres yapmayin bu sekilde düsünmemeye calis

Sorun vitesten mi kaynaklanıyor yoksa stres ve heyecandan mı onu en iyi siz bilirsiniz. Manuel zorluyorsa hiç düşünmeden otomatiğe geçin, ben otomatikte ikincide geçtim sınavı, otomatikten aldım diyen herkes istisnasız gülüyor alaya alıyor da yani kolay olanı varken neden zoru seçip kendimi daha fazla yorayım siz de öyle boşverin milleti, bizim ilk araba manueldi mesela ben nasıl kullanıcam ki otomatikten alıcam ehliyeti dedim otomatiğe geçip model düşürdük. Sonuç şimdi gayet güzel mis gibi kullanıyorum. Bana otomatikten aldım diye gülenler de manuel süremiyorum huff deyip arabalarını kullanmıyor, ee ne anladım ben bundan şimdi? Kendinizi en iyi siz bilirsiniz dediğim gibi sorun neyden kaynaklanıyor önce onu tespit edip sonra çözüm yollarını arayın. Geçersiniz ayrıca da geçemezseniz de nolucak en fazla bir daha girersiniz daha da olmadı dosya yakar yine açtırırsınız. Bu kadar çabuk pes etmeyin

Ben dordundede kaldım bıraktım peşini psikolojim alt üst oldu sınavlardan derste mis gibiyim sınavda kaliyodum amaaan dedim ama siz bırakmayın girin alana kadar

Geçmiş olsun ama ben neden kaldığınızı anlamadım.
Sınavda neyin hatalı neyin başarılı sayılacağı bellidir. Bu bilgiye kursiyer de ulaşabilir.
Paralelde birkaç şeye dikkat edilir.
*Alana sinyalle girmek
*Tek hamlede geri girmek (bu yüzden vitesi geri taktığınız an ay hizalayamadım bir öne gideyim deme hakkınız yok, hizalamadıysanız bir öne gidebilir miyim diyebilirsiniz geri vitese almadıkça)
*Kaldırıma veya dubalara çarpmamak
*Ön ve arka tekeri sarı çizgiye değdirmek
Böylece park başarılıdır.
Velev ki olmadı parkın içinde vitesi bir öne bir geri alma hakkınız var. İki hamle buna denir.
Hiç "çok sarı çizgidesin amaa" diye bırakılan birini duymamıştım valla.
Çünkü mesele kaldırıma 50 cm yaklaşabilmek. O sarı çizgi bu hesaba göre çekilmiştir çünkü.

X