2 yas garanti yemek tavsiyesi

gebito

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2008
5.936
12.712
Merhaba,

Kizim 21 aylik. Hic bir alerjisi yok. Son zamanlarda cok az yiyor. Gece sut icin uyaniyor. Ve defalarca uyanip agliyor. Tukendim onun gun icindeki talepkar, mutsuz sesler cikarmasindan ve uyumamak icin cok aglamasindan. Dun sabah 11 de esnemeye basladi saat 15e kadar esnedi. Yatirdim, yanina yattim, ayagimda salladim, kusagimda salladim, sarildim, sut verdim, arabayla 50 dakika gittik hic biri uyumasini saglamadi. Aksam 7 gibi yatirdik yine cok agladi. Gece defalarca uyandi.

Size yemek tarifi sormaya geldim.

Tarhana yemiyor. Pilav makarna yemedigi bile oluyor. Ben bu cocuk ne yiyor bilmiyorum acikcasi :KK43: muz, bogurtlen falan seviyor onlardan veriyorum gunde 1 porsiyon. Meyveli kefir iciyor. Bir de hazir 1-2 bebek kurabiyesi (yurtdisindayiz, temiz icerikli urunler aliyorum)

Dun et suyuna arpa sehriye kaynattim, yemedi. Ekmegi zar gibi dograyip yumurta ve sutle karistirip tereyaginda kizarttim yarisini yedi. Taze eksi maya ekmek pisirdim yemedi. Mandalina verdim yemedi. Avokado verdim yemedi. Aksam biraz tavuk yedi. Gece cok agladi.

Sutu suyla karistirip vermeyi denedim o zaman icmedi. Icine biraz toz kasik mamasi koydum yemedi.

Kendimi cok tukenmis hissediyorum. Esimle yetemiyiruz. Tukendik ikimizde.

Merhaba,

Kizim 21 aylik. Hic bir alerjisi yok. Son zamanlarda cok az yiyor. Gece sut icin uyaniyor. Ve defalarca uyanip agliyor. Tukendim onun gun icindeki talepkar, mutsuz sesler cikarmasindan ve uyumamak icin cok aglamasindan. Dun sabah 11 de esnemeye basladi saat 15e kadar esnedi. Yatirdim, yanina yattim, ayagimda salladim, kusagimda salladim, sarildim, sut verdim, arabayla 50 dakika gittik hic biri uyumasini saglamadi. Aksam 7 gibi yatirdik yine cok agladi. Gece defalarca uyandi.

Tarhana yemiyor. Pilav makarna yemedigi bile oluyor. Ben bu cocuk ne yiyor bilmiyorum acikcasi :KK43: muz, bogurtlen falan seviyor onlardan veriyorum gunde 1 porsiyon. Meyveli kefir iciyor. Bir de hazir 1-2 bebek kurabiyesi (yurtdisindayiz, temiz icerikli urunler aliyorum)

Dun et suyuna arpa sehriye kaynattim, yemedi. Ekmegi zar gibi dograyip yumurta ve sutle karistirip tereyaginda kizarttim yarisini yedi. Taze eksi maya ekmek pisirdim yemedi. Mandalina verdim yemedi. Avokado verdim yemedi. Aksam biraz tavuk yedi. Gece cok agladi.

Sutu suyla karistirip vermeyi denedim o zaman icmedi. Icine biraz toz kasik mamasi koydum yemedi.

Merhaba sizinle önceden şubat anneleri 2022 grubundaydık ordan hatırlıyorum sizi 🥰
Benim de oğlum çok iştahsız son zamanlarda dediğiniz gibi sürekli bir şeyler deniyorum , bu akşam mücver tarzında köfte yaptım 2-3 tane yoğurtla yedi diye sevinçliyim
Haftaya kan sayımı yaptırmayı düşünüyorum belki doktor vitamin takviyesi verir diye

Merhaba,

Kızınız kac kilo? Son 6 aylık kilo alımı nasıl? Yeme reddi ne zamandır var? Normalde yemek ve uyku düzeni nasıldı? Yemek saatleri nasıl geçiyor?

Krep, pankek falan?
Köfteyi farklı formlarda deneyebilirsiniz, dümdüz yemez de misket köfte yer belki.

Bize o dönemde doktor sabah bir yumurta yiyorsa, diğer öğünlerde de sizinle oturuyorsa tamam demişti.
2 yaş civarı ciddi iştahsızlık olmuştu bizimkinde de.
Uğraşsan da bir, uğraşmasan da ve geriye dönüp bakınca gerçekten perişan olacak bir şey yokmuş.

Çeşit sunmaya devam, ama strese girmeyin o kadar.
Aç bırakılmıyor, kendi reddediyor, ne olabilir en fazla?

yaa konu actim girip girip cikiyorum yazamiyorum bile suraya

Gercekten cok biktim. Ve bunca cabama ragmen aksi bir anne olarak zihinlerde yer edecegim. Yani 7 yasinda, defalarca ayni seyleri soyluyorum. Bitti sabrim. Iki yasindaki sanki eline telefon veriyormusuz gibi surekli telefonlarimizi almaya calisiyor. Ki bu cocuga tv telefon verilmiyor. Buyuge de telefon vermiyoruz bu arada hadi ablasindan aliyor gibi dusunulmasin.

Mucver defalarca denedim hic yemedi. Kofte de yemiyor. Kavrulmus kiyma yiyordu onu da yemiyor. Elma verdim simdi duruyor oyle masada.

Derdim yememesi degil. Yemeyip almasi gereken kaloriyi almayinca uyumuyor da. Çok yoruldum. Saatlerce gunduzleri esniyor. Geceleri ağlıyor uyaniyor uyandiriyor. Hayir cry it out bile yapsam ise yaramayacak cunku persembe gunu 11:30 de yataga koydum 1 de aldim gibi bir sey ve bu surede hep bagirdi hic uyumadi, susmadi. Oysa gune ne kadar guzel baslamistim.

Ara vermeye ihtiyacim var ama imkanim yok.

Krep, pankek falan?
Köfteyi farklı formlarda deneyebilirsiniz, dümdüz yemez de misket köfte yer belki.

Bize o dönemde doktor sabah bir yumurta yiyorsa, diğer öğünlerde de sizinle oturuyorsa tamam demişti.
2 yaş civarı ciddi iştahsızlık olmuştu bizimkinde de.
Uğraşsan da bir, uğraşmasan da ve geriye dönüp bakınca gerçekten perişan olacak bir şey yokmuş.

Çeşit sunmaya devam, ama strese girmeyin o kadar.
Aç bırakılmıyor, kendi reddediyor, ne olabilir en fazla?
Sabahlari pankrk yiyor. Sabah yumurtasini genellikle yiyor. Yumurta, peynir, yulafla pankek, tost falan yapiyorum onlari cogunlukla yiyor.

Ne olabiliri ben uyumamasindan cok yoruldum ve ac oldugu icin uyumadigini dusunuyorum cunku gece uyanip sut istiyor. Sutu sulandirip verince icmiyor. Bir sure sonra yine uyanip yine sut istiyor.

Kızınız kac kilo? Son 6 aylık kilo alımı nasıl? Yeme reddi ne zamandır var? Normalde yemek ve uyku düzeni nasıldı? Yemek saatleri nasıl geçiyor?
Kilo cok takip ettigim bir sey degil. Su an kafam oyle kotu ki 6 ay once kac kiloydu hic hatirlayamiyorum. Ama buyuyor. Gorenler ne kadar büyüdüğünü söylüyor. Elleri ayaklari bile buyudu.

Emzigi biraktik. Emzigi hirakana kadar iyiydi. 2 ay once emzigi biraktik sonumuz geldi resmen. Dun gece emzigi tekrar vermeyi bile dusundum haftalar sonra.

Merhaba,

Canınızı sıkmayın sürekli huy degiştirecekler şuan 2 yas sendromuna yaklasiyo iyice huylari değisir. Kendini aç bırakmaz merak etmeyin siz stres yaptikca yemesinide etkiler rahat olmayi deneyin arkadasim o kadar stres yapmisti ki bi lokma yemezdi sonra kendi kendine düzeldi. Sanirim kahvalti yapiyor, yogut meyvede yiyomus. İlla et sebze diye takilmayin bi catal alsada yetiyodur. Her cocuk dolu dolu tabak yemez. Benim kuzenim o kadar yemek yemeyen bir cocukmus ki annesi dogustan oruçlu derdi😄 boylu poslu şuan bi tencere yemegin dibini görür o kadar istahli

Canınızı sıkmayın sürekli huy degiştirecekler şuan 2 yas sendromuna yaklasiyo iyice huylari değisir. Kendini aç bırakmaz merak etmeyin siz stres yaptikca yemesinide etkiler rahat olmayi deneyin arkadasim o kadar stres yapmisti ki bi lokma yemezdi sonra kendi kendine düzeldi. Sanirim kahvalti yapiyor, yogut meyvede yiyomus. İlla et sebze diye takilmayin bi catal alsada yetiyodur. Her cocuk dolu dolu tabak yemez. Benim kuzenim o kadar yemek yemeyen bir cocukmus ki annesi dogustan oruçlu derdi😄 boylu poslu şuan bi tencere yemegin dibini görür o kadar istahli
Gercekten derdim beslenmemesi degil. Bu ikinci cocugum. Ilkinde ogrendim kimi zaman yer kimi zaman yemez. Cok kasmamak lazim. Ama bu cocuk acliktan uyaniyor. Cidden biktim aglamasini duymaktan. Sabrim kalmadi.

Kilo cok takip ettigim bir sey degil. Su an kafam oyle kotu ki 6 ay once kac kiloydu hic hatirlayamiyorum. Ama buyuyor. Gorenler ne kadar büyüdüğünü söylüyor. Elleri ayaklari bile buyudu.

Emzigi biraktik. Emzigi hirakana kadar iyiydi. 2 ay once emzigi biraktik sonumuz geldi resmen. Dun gece emzigi tekrar vermeyi bile dusundum haftalar sonra.
Eger kilosu iyiyse ve son 6 ayda kilo alimi iyiyse sakın sorun etmeyin. Uzun süredir (En az 3 ay) yeme reddi varsa kan değerlerine baktırın. Aksine sizin stres yapmanız çocuğunuza direk yansıyor. Dönem dönem cocuklarda yeme reddi oluyor. Tamamen kendi haline bırakın. Cocugu yemeye zorlamanız ve baskı yapmanız daha kötü etkiliyor. Şişman bebek sağlıklı bebek demek değil. Onların da kendi karakteri var ve bireyler. Tercih etmelerine izin verin. Emin olun bu davranış biçimi gelişimleri için daha iyi.

Gercekten derdim beslenmemesi degil. Bu ikinci cocugum. Ilkinde ogrendim kimi zaman yer kimi zaman yemez. Cok kasmamak lazim. Ama bu cocuk acliktan uyaniyor. Cidden biktim aglamasini duymaktan. Sabrim kalmadi.
O kadar zor ki gece uykusuz kalmak sizi cok iyi anliyorum aylardir bende uykusuz bir anneyim 2 yaşa dogru düzelir inşallah diyorum. Sabretmek lazim gecici bir süreç belki 2,5 yasra tam yemek-uyku düzeni oturur

Boyle hissetmeniz Cok normal. Bence once yemek duzenini kurup sonra da meme (emiyor diye anladim), bırakın. Mesela makarna yesin, sevmez mi? Bir seyler yemeye alissin yani. Sabah krep mesela. Sonra daha saglikli seylere de yonelirsiniz. Ben genelde 27 aylik bebegime kiyma, sebze, domates ve karbonhidrattan oluşan yemekler yapiyorum. Mesela kiymali kuskuslu bezelye, kiymali havuclu kabakli sehriye. Bunlari seviyor her sey var icinde o acidan benim de icime siniyor.
Ilk cocugunuz buyumus masallah, siz benden iyi biliyorsunuz ki gececek 🥰
Bu sirada uyku duzenini de gozden gecirebilirsin. 5,5-6 saat araliklarla uyur bu yasta. Ona gore rutinler yapip uyutun. Yaninda sarılıp onun oyle uyumasini saglayin mesela.
Aradiginiz cevap neydi bilmiyorum ama kendi yasadiklarimdan esinlenerek bunlari paylasmak istedim.

Eger kilosu iyiyse ve son 6 ayda kilo alimi iyiyse sakın sorun etmeyin. Uzun süredir (En az 3 ay) yeme reddi varsa kan değerlerine baktırın. Aksine sizin stres yapmanız çocuğunuza direk yansıyor. Dönem dönem cocuklarda yeme reddi oluyor. Tamamen kendi haline bırakın. Cocugu yemeye zorlamanız ve baskı yapmanız daha kötü etkiliyor. Şişman bebek sağlıklı bebek demek değil. Onların da kendi karakteri var ve bireyler. Tercih etmelerine izin verin. Emin olun bu davranış biçimi gelişimleri için daha iyi.
Bu mutsuzluğumu ve gerginligimi ve hissettirmememe imkan yok. Hic limitim kalmadi. Gözlerini kasiyor diye yatirdim yine bagiriyor iceriden. Kucagima aldim sevdim oksadim ama birakinca yine ayni ve biliyorum ki susmayacak yine ben pes edecegim. 3 saat almayayim 3 saat bagirir o kadar eminim.

Allahım yardımcınız olsun inşallah arkadaşım.

Biliyorum ki siz benden daha iyi biliyorsunuz,tecrübelisiniz ki çocuk yetiştirmek çok zor. Ya da ben çok zorlanıyorum,ne yalan söyleyeyim.

Ben öğlen,akşam yemeyince yine kahvaltı türü sunuyorum. Peynir çok sevdiği için ona çok yükleniyorum. Bugün babaanneye gittik. Balık vardı,ayıptır söylemesi istemedi ki normalde sever. Ama herkes müdahale edince dikkati dağılıyor asla yemiyor.

Herkes kendi tabağına dönünce peynir ekmek yedirdim ne yapayım…

Ben de çok zorlanıyorum cidden.

Allahım hepimize güç kuvvet versin inşallah arkadaşım.

Merhaba, benim çocuklarım genellikle hastalandıklarında iştahsız olsalar bile yoğurtlu yayla çorbası içerler. Ben yoğurdunu bol koyup organik yumurta, un yerine yulaf unu ile yapıyorum. Yaşadığınız yerde yoğurt vardır sanırım.
Benimkiler makarna, brokoli, karnabahar, balık, köfte, pilav vs seviyor. Bir de bulgur pilavı olarak yeşil mercimekli ve patatesli yapıyorum onu da seviyorlar. Patatesi küp küp doğrayıp tencerede zeytinyağında kavuruyorum, bulguru yıkayıp içine ilave ediyorum, öncesinde yeşil mercimeği yıkayıp küçük bir tencere yada cezvede kaynatıyorum 10-15 dk kadar onu da tencereye koyup üzerine kaynar su döküyorum üstünden aşacak şekilde tuz da tabi , 25 dk kadar kısık ateşte pişiriyorum. Piştikten sonra üzerine tereyağı döküyorum. Çocuklar seviyor genelde. Benim küçük oğlum da 3,5 yaşında kahvaltı sevmiyor.

Gece ne kadar isterse istesin sut vermeseniz? Sikintili bir donemden geciyorsa gerekirse emzige donus yapilabilir. Gece sut icmezse illa ki gunduz bir seyler yiyecek, acliktan uyanma dongusu boyle kirilir belki.

Gece ne kadar isterse istesin sut vermeseniz? Sikintili bir donemden geciyorsa gerekirse emzige donus yapilabilir. Gece sut icmezse illa ki gunduz bir seyler yiyecek, acliktan uyanma dongusu boyle kirilir belki.
Evet öyle yapacağım. Okul tatile girdi, onu bekledim çünkü iki kızımda aynı odada kalıyorlar, küçük çok ağlayıp büyüğü de uyandırmasın diye tatilde sütü kesmeye karar vermiştim şimdi öyle yapacağım. Şimdi mesela yatarken verdik biberonu içmedi sarılıp uyudu. Yaklaşık 40 dakikada bir uyanıp ağlıyor. Gidip sarılıp sakinleştiriyoruz devam ediyor ama nereye kadar gidip gidip onu sakinleştireceğiz. O sakinleşsin diye biz zıvanadan çıktık. Bi eşimden boşanmayı düşünüyorum bi diyorum gelsin de sarılayım :) hiç dengem kalmadı :)

Merhaba, benim çocuklarım genellikle hastalandıklarında iştahsız olsalar bile yoğurtlu yayla çorbası içerler. Ben yoğurdunu bol koyup organik yumurta, un yerine yulaf unu ile yapıyorum. Yaşadığınız yerde yoğurt vardır sanırım.
Benimkiler makarna, brokoli, karnabahar, balık, köfte, pilav vs seviyor. Bir de bulgur pilavı olarak yeşil mercimekli ve patatesli yapıyorum onu da seviyorlar. Patatesi küp küp doğrayıp tencerede zeytinyağında kavuruyorum, bulguru yıkayıp içine ilave ediyorum, öncesinde yeşil mercimeği yıkayıp küçük bir tencere yada cezvede kaynatıyorum 10-15 dk kadar onu da tencereye koyup üzerine kaynar su döküyorum üstünden aşacak şekilde tuz da tabi , 25 dk kadar kısık ateşte pişiriyorum. Piştikten sonra üzerine tereyağı döküyorum. Çocuklar seviyor genelde. Benim küçük oğlum da 3,5 yaşında kahvaltı sevmiyor.
Geçenlerde evde brokoli için kavga çıkmıştı şimdi küçüğe verdiklerim yenilmiyor sonra ablası yiyor. Makarna, pilav ve bulguru da yemedi bu hafta, yeşil mercimek harı keza :KK43:

Yoğurt çorbasını yarın tekrar deneyeceğim :) teşekkür ederim ☺️

X