2010 KPSS Haberleri - Önemli Noktaların Hatırlatması

K P S S - 2010 LİSANS ÜCRETLERİ

1 Otr: 35 TL
2 Otr: 55 TL
3 Otr: 75 TL
4 Otr: 95 TL

(Ortaöğretim / Önlisans)

ÜCRETİ 35 TL

mrb arkadaşlar yanlış yeremi soruyorum bilmiyorum ama ben lisans mezunuyum ilk defa kpssye giricem.bu oturum olaylarını anlamadım. söyleyebilirseniz seviniim.bide çalışmaya hiç başlamadım galiba geçte kaldım ama hızlı bi çalışmayla inşallah başarabilirim.

mrb arkadaşlar yanlış yeremi soruyorum bilmiyorum ama ben lisans mezunuyum ilk defa kpssye giricem.bu oturum olaylarını anlamadım. söyleyebilirseniz seviniim.bide çalışmaya hiç başlamadım galiba geçte kaldım ama hızlı bi çalışmayla inşallah başarabilirim.

lavinya cım
1.oturum genel kültür genel yetenek
2. oturum eğitim bilimleri(öğretmen adayları giriyor)
3. ve 4. oturum alan yapacak kişiler için ( kontrolörlük, denetmenlik, müfettişlik vs. düşünenler için)

geç kaldım diye düşünme neresinden başlarsan kardır

Hoşgeldin Lavinya,
1. oturum B grubu Kadrolar için
2. oturum eğitim bilimleri, öğretmen adayları için.
3. oturum maliye, işletme hukuk, muhasebe.. gibi alan dersleri için.
4. oturum biraz daha extra emek isteyen ekonomimetri, istatistik... gibi alan dersleri için.

4. oturuma girmeni pek önermem. bu oturumlar için yeterli çalışma enaz 6 ay civarında işi sıkı tutarak başara bilirsin. bu konularda kendine güveniyorsan önümüzdeki süre yeterlii.
3. oturum zaten geneli işletme, iktisat mezunları için pek sorun olmuyo ama yinede sıkı bir çalışma şart.
3. oturumu sadece A grubu kadro müfettişlik uzmanlık için gerekli diye düşünmemek lazım. artık personel alımları için mulakat vb. şartlarıda gözönünde bulundurur isek, b grubundan iyi bir puan alıp, ekstradanda 3. oturum derslerinden birinden iyi puan alman senin için bir avantaj olur. örneğin, serbest bölgeye bir gümrük müdürlüğüne personel alımı ilanı var diyelim kpss b grubundan 85 almak şartı koymuşlar yanına da muhasebe alanında başarılı olduğunu kanıtlayan bi belge demişler... işte 3. oturumda kendine güvendiğin alanda iyi puan alman bu gibi fırsatlarda imdadına yetişir.

Merhaba Arkadaşlar;

2010 kpss sınavı için hızlanmamız lazım.. zaman daralıyor. bu acçtığım topikte ösym den takip ettiğim veya dershanelerden elde ettiğim bilgileri paylaşacağım sizlerle..
dershaneye gidiyorum günlük önemli soru çıkabilecek konuları kısaca sizlerle paylaşıcam burada.. aklımızda ne kalırsa kâr kârdır... Allah yar ve yardımcımız olsuuunn.. başarılar.. yerimseniben

ne faydalı birisin sen canım yaa......hayran kaldım bu iyi niyetine bu emeğine...

ALLAH seni hep güldürsün....eminim çok kişi faydalanacak topiğinden.....herkez adına çok teşekkür ederim.......ama bitmesin bilgilendirmelerin hep devam etsin........kaydirigubbakcemile5a.s.a.s.

2010 Avrupa Kültür Başkenleri ıstanbul(Türkiye), Peç(Macaristan), Essen (Almanya)dır

2011 Avrupa Kültür Başkentleri ise Tallinn (Estonya) ve Turku(Finlandiya)dır

hb ay yuzlum .çok teşekkür ederim arkadaşlar yardımlarınız için.hiç bi bilgim yoktu burdan çok faydalanıcam sayenizde inş.

ay yüzlüm bişey sorcam sana.inşallah bilgin vardır. çünkü kafam çok karışık.ben sosyoloji son sınıfım.kpss hazırlanıyorum .ben sadece genel kültür genel yetenek sınavına gireceğim değil mi? yani sosyolog olarak atanmam için genel kültür genel yetenek yeterli mi?? bir de 10.07. deki oturuma katılıcam sadece heralde? bilgilendirirsen eğer sevinirim ..

ay yüzlüm bişey sorcam sana.inşallah bilgin vardır. çünkü kafam çok karışık.ben sosyoloji son sınıfım.kpss hazırlanıyorum .ben sadece genel kültür genel yetenek sınavına gireceğim değil mi? yani sosyolog olarak atanmam için genel kültür genel yetenek yeterli mi?? bir de 10.07. deki oturuma katılıcam sadece heralde? bilgilendirirsen eğer sevinirim ..

merhaba glseda,

doğru canım, genel kültür genel yetenek ve eğitim bilimlerine gireceksin.
kız işletmeyle maliyeyle napıcaksın. birde başına onları bela etmekaydirigubbakcemile3

süpersınız ne dıyım sızlere.ya ben cok gec kaldım galıba calışmak ıcın :KK43: offfff kendı cabamla basarabılecekmıyım bılmıyorum ayyuzlum paylastıgın notlar cok guzel cnm ıns. faydasını göruruz.dersanaey gıdıyosun heralde ne guzel keşke benım ımkanım olsa bende gıdebılsem cnm ya bişi sorabılırmıyım dersanenın verdıgı notları ve testlerı acaba bana gönderme ımkanın olabılırmı cnm cok zor bısı ıstedıgımıde bılıyorum allah yardımcınız olsun emeklerınızı bosa cıkarmasın

süpersınız ne dıyım sızlere.ya ben cok gec kaldım galıba calışmak ıcın :KK43: offfff kendı cabamla basarabılecekmıyım bılmıyorum ayyuzlum paylastıgın notlar cok guzel cnm ıns. faydasını göruruz.dersanaey gıdıyosun heralde ne guzel keşke benım ımkanım olsa bende gıdebılsem cnm ya bişi sorabılırmıyım dersanenın verdıgı notları ve testlerı acaba bana gönderme ımkanın olabılırmı cnm cok zor bısı ıstedıgımıde bılıyorum allah yardımcınız olsun emeklerınızı bosa cıkarmasın

hiç bir şey için geç değil. dershaneye gitmek denemez aslında arada bir uğruyorum. çünkü çalışıyorum. ders 7 de başlıyo. bende ikin öğretim olduğu için mesai yapmak durumunda kalıyorum. ordan derse gitsem bile uyukladığım için :)
evlilik, iş, ders veriyorum ufaklıklara.. ama eşimle düzenli ders çalışıyoruz az da olsa çalışıyoruz hamdolsun. daha 5 ay var ve geç kalmış değilsin. testleri profilimde yayınlamaya çalıştım ama kaliteli bir görüntü alamadım. eşimden yardım istedim testleri albümlerimden alabilirsiniz...

Güncel Bilgiler;

•Mart 2009 – Mart 2010 arası Fransa'da Türk yılı olarak kutlanacak.

•2009 Avrupa Kültür Başkenti Vilnius-Litvanya

•2010 Avrupa Kültür Başkentleri olan Istanbul, Pecs-Macaristan ve Ruhr-Almanya

•2008 Nobel Barış Ödülü'nü Finlandiya'nın eski Devlet Başkanı Martti Ahtisaari kazandı.

•2008 Nobel Ekonomi Ödülü'nü ABD'li Paul Krugman aldı. Krugman, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin ekonomi politikalarını mevcut finansal krize yol açmakla eleştiriyor.

•2008 Nobel Edebiyat Ödülünü Fransız yazar Jean-Marie Gustave Le Clezio kazandı.

•2011 Doğa Sporları Olimpiyatları Antalya - Kemer’de yapılacak.

ANAYASA

Devletin temel yapısını, yönetim biçimini, devlet organlarının birbiriyle olan ilişkilerini, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini düzenleyen temel kanuna “Anayasa” denir.
Anayasa tüm kanunların temelidir. Yasalar anayasaya aykırı olamaz. Anayasaya aykırı olarak çıkarılan yasalar “Anayasa Mahkemesi” tarafından iptal edilir.

1921 ANAYASASI

 Milli Egemenlik ilk kez dile getirilir.
 Türk tarihinin en yumuşak anayasasıdır.
 Yasama ve yürütme yetkisi mecliste toplandığı için Meclis hükümeti söz konusudur.
 Meclisin bakanları her zaman değişebilir.
 Bakanlar kurulunun meclise kullanabileceği hiçbir silahı yoktur.
 Bakanlar teker teker meclis tarafından seçilir.
 Devlet Başkanlığı müessesi yok.
 Meclis hükümeti; yasama ve yürütme, yasamada birleşmiştir.
 Milletvekili seçimlerini 2 yılda bir yapılmasını öngörmüştür.
 Hangi ilin başkent olacağı karar verilmemiştir.

1924 ANAYASASI

 Karma hükümet sistemi benimsenmiştir. Karma hükümet sistemi, meclis hükümet sistemi ile parlamenter hükümet sistemine geçiş arasındaki süreçtir.
 Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kabine sistemi oluşmuştur.
 Anayasa sertliği söz konusudur: Anayasanın değişikliği konusuna ilişkin prosedür ayrıntılı işlenmiş ve bazı şartlara bağlanmıştır. Kanunların anayasaya aykırı olamayacağı hüküm altına alınmıştır. Fakat 1961 anayasasına kadar geçen sürede kanunların anayasaya uygunluğuna ilişkin bir yargısal denetim mekanizması mevcut olmadığından, anayasa ihlali sıkça görülmüştür.

 Laiklik: Öncelikle 1928 yılında “Devletin dini ıslam’dır” maddesi anayasadan çıkartılmış ve 1937 yılında da 6 Atatürk ilkesi anayasaya alınmıştır.
 Kamu Hürriyetleri: Tabii Hak ilkesi kabul görmüştür. Bu ilke ile hürriyetin tanımı yapılmış ve sınırı çizilmiştir. Denetim mekanizmansın yokluğu dolayısıyla meclis tarafında sıkça çıkarılmıştır.

 Çoğunlukçu demokrasi anlayışına sahiptir.
 1946 yılından itibaren çok partili siyasi hayat kabul edilmiştir.
 1946 yılından itibaren tek dereceli seçim sistemi benimsenmiştir.
 Parlamenter sistemin ayırıcı özelliği; yürütme organın, yasama organından kaynaklanması ve ona karşı sorumlu olması.

cnm cok tesekkur ederım evet gec deıl oglumdan vakıt buldukca calısıyorum önce tarıhten basladım nor cıkararak calısıyorum böle daha ıyı oluyor.matematıkten anlamıyorum dıger derslerı bıtırp matematıge yogunlascam bır soru bır sorudur.

cnm cok tesekkur ederım evet gec deıl oglumdan vakıt buldukca calısıyorum önce tarıhten basladım nor cıkararak calısıyorum böle daha ıyı oluyor.matematıkten anlamıyorum dıger derslerı bıtırp matematıge yogunlascam bır soru bır sorudur.

not çıkartarak çalışmanı tavsiye etmem. zaman kaybı olarak görüyorum. aslında bakarsan bu konuların çoğu çook önceden beri gördüğümüz aslında bildiğimiz konular.. oku ve sürekli test çöz. soru çözmek daha akılda kalıcı ve hızlanmanı sağlıycaktır..

EPDK ENERJİ UZMAN YARD. SINAVI 16.2.2010

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan : Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 05- 10 Nisan 2010 tarihleri arasında Enerji Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı yapılacaktır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan :

ENERJİ UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAV DUYURUSU

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 05- 10 Nisan 2010 tarihleri arasında Enerji Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı yapılacaktır.

I) SINAVA KATILABİLME ŞARTLARI

Giriş Sınavına katılmak isteyenlerin aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde yazılı genel şartları taşımak,

b) Giriş Sınavının yapılacağı 05/04/2010 tarihi itibariyle 31 yaşından gün almamış olmak,

c) En az dört yıl süreli eğitim veren mühendislik fakülteleri ile mühendis unvanı veren fakülteler ya da bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak,

d) ÖSYM tarafından 28-29 Haziran 2008 tarihinde yapılan 2008 Kamu Personel Seçme Sınavı (Lisans) ve 27-28 Haziran 2009 tarihlerinde yapılan 2009 Kamu Personeli Seçme Sınavı (Lisans Düzeyi A Grubu ve Öğretmenlik) KPSSP4 puan türünden 80 ve üzeri puan almak kaydı ile, en yüksek puanı alan adaydan başlamak üzere, öğrenim dallarına ayrılan kontenjanın 5 (beş) katı aday içerisine girmek. (Öğrenim dalları itibariyle Giriş Sınavına katılma hakkını elde eden en son adayla eşit puan almış adayların tümü giriş sınavına çağrılacaktır),

e) Süresi içerisinde başvurmak ve giriş sınavı için istenen belgeleri Kuruma teslim etmiş olmak.

II) BAŞVURU TARİHLERİ

Giriş Sınavı başvuru tarihleri: 01-22 Mart 2010

III) BAŞVURU ŞEKLİ VE YERİ

Giriş sınavına katılabilmek için isteklilerin, gerekli belgelerle birlikte en geç 22 Mart 2010 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:51/C Yüzüncüyü-ANKARA) adresine şahsen veya en geç bu tarihte Kuruma ulaşacak şekilde posta ile başvurmaları gerekmektedir. Postadaki gecikme nedeniyle süresinde ulaşmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

IV) SINAVA GİRİŞTE İSTENECEK BELGELER

1) Giriş Sınavına katılmak isteyen adaylar, Kurumdan veya Kurumun TAŞINMA DUYURUSU internet adresinden temin edecekleri Sınav Başvuru Formunu doldurarak aşağıdaki belgeleri ekleyeceklerdir:

a) Yüksek öğrenim mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği,

b) Üç adet vesikalık fotoğraf,

c) KPSS sonuç belgesinin onaylı örneği,

d) T.C. Kimlik Numarası.

2) Yukarıda sayılan belgelerin son başvuru tarihi mesai bitimine kadar Kuruma teslim edilmesi şarttır. Bu belgeler, aslı ibraz edilmek kaydıyla Kurum tarafından da onaylanabilir.

V) SINAVA GİRİŞ BELGESİ

Giriş Sınavına katılma hakkını elde eden adayların listesi 26 Mart 2010 tarihinde Kurum internet adresinde ilan edilecektir. Adaylar, Sınav Giriş Belgelerini sınavdan önce Kurumdan alacaklardır.

Sınavda, Sınav Giriş Belgesi ile birlikte kimlik tespitinde kullanılmak üzere nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi bulundurulur. Bu belgeleri ibraz edemeyen adaylar sınava alınmazlar.

VI) ÖGRENIM DALLARI VE KONTENJANLAR

Kuruma alınacak 15 adet Enerji Uzman Yardımcısının öğrenim dalları itibariyle dağılımı aşağıdaki şekildedir:

Bölüm Adet
İnşaat Mühendisliği 1
Harita Mühendisliği 2
Makine Mühendisliği 2
Pet. ve Doğ. Mühendisliği 1
Bilgisayar Mühendisliği 3
Elektrik/Elektronik Mühendisliği 3
Endüstri Mühendisliği 3
TOPLAM 15

VII) GİRİŞ SINAVININ YERİ VE ŞEKLİ

Giriş Sınavı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:51/C Yüzüncüyıl-ANKARA) adresinde yapılacaktır.

Giriş Sınavına çağrılanlar, 12/06/2009 tarihli ve 27256 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Enerji Uzman ve Uzman Yardımcılarının Sınav, Görev, Yetki, Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte yer alan esaslar çerçevesinde SÖZLÜ sınava alınacaklardır.

VIII) GİRİŞ SINAV KONULARI

Giriş Sınavında;

a) Alan bilgisi,

b) Kavrayış,

c) Anlatım yeteneği,

d) Davranış,

e) Temsil kabiliyeti

konuları dikkate alınarak ve alan bilgisi 40, diğer konuların her biri 15'er puan üzerinden sınav komisyonu üyelerince ayrı ayrı değerlendirilecektir. Adayların sözlü sınavda başarılı sayılabilmeleri için 100 üzerinden ortalama 70 puan almaları şarttır.

Alan bilgilerine ilişkin konuların tespitinde Kurumun görev alanı ve adayların lisans öğrenim durumları dikkate alınacaktır.

IX) DEĞERLENDİRME VE BAŞARI SIRASININ BELİRLENMESİ

Sınav Komisyonu üyelerince her bir adaya verilen puanların aritmetik ortalaması alınmak suretiyle Giriş Sınav puanları tespit edilecektir. KPSS puanı ile Giriş Sınavı puanının aritmetik ortalaması alınmak suretiyle sınav sonucu bulunacaklardır. Sınav sonucuna göre en yüksek puanı alan adaydan başlamak üzere ve öğrenim dalları itibarıyla başarı sırası belirlenecektir. Giriş Sınavından 70 veya daha fazla puan almış olmak kaydıyla öğrenim dalları itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenecek sayıda yedek aday listesi belirlenebilecektir. Başarı sırasına göre oluşturulacak yedek aday listesi, bir sonraki giriş sınav ilan tarihine kadar geçerlidir.

X) SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI

Sınav sonuçları, Kurumun internet adresinde ve Kurum hizmet binasında ilan edilecek ve sınavda başarılı olan adaylara yazılı olarak bildirilecektir.

XI) UZMAN YARDIMCILIĞINA ATANMA

1) Giriş sınavını kazanan adaylardan, ilan edilen uzman yardımcısı kadro sayısı kadar aday, başarı sıralamasına göre uzman yardımcılığına atanacaktır. Asıl listeden uzman yardımcılığını kazanan adaylardan çeşitli sebeplerle göreve başlamayanların yerine belirlenmesi halinde yedek aday listesinden öğrenim dalları itibariyle başarı sırasına göre atama yapılabilecektir.

2) Diğerleri için 70 ve üzeri puan almış olmak, atanmak için kazanılmış hak sayılmaz.

3) Gerekli belgeleri süresinde ibraz etmeyenlerin atamaları yapılmayacaktır.

X