2022 Nadir kullanılan kız bebek isimleri ve anlamları

Serra ismi heryerde Arapça olarak geçiyor ama geldiği yer Portekiz, Katalanya ve İtalya. Sierra dağından geliyor ve bir İspanyol ismi. İngilizler de kullanıyor. Haberiniz olsun...

Benim oğlumun ismi efrah kız olursa da ferah . esila . Elisa . yada mirsu düşünüyorum tabi daha ortada birsey yok :)
Esila güzel ama elisa testi diye bir test var yanlış hatırlamıyorsam evlenmeden önce de yapılıyor hatta. ama esila da karar kılmışsınız sanırım şimdi farkettim:nazar:

Esila güzel ama elisa testi diye bir test var yanlış hatırlamıyorsam evlenmeden önce de yapılıyor hatta. ama esila da karar kılmışsınız sanırım şimdi farkettim:nazar:
malesef canım öyle olmadı cinsiyetimiz erkek ve miraç koyuyoruz :)

Serra ismi heryerde Arapça olarak geçiyor ama geldiği yer Portekiz, Katalanya ve İtalya. Sierra dağından geliyor ve bir İspanyol ismi. İngilizler de kullanıyor. Haberiniz olsun...

Nihat Hatipoğlu bizzat kendisi arapça demişti serra ismine ama Arapça olan bi isim nasıl İspanyol olabilir ki aynı zamanda garip geldi

Uydurma isimler.
Hiç birini beğenmedim.

Evet, ülkemizdeki çoğu isim Arapça veya Farsça kökenli ama Türk diline uygun hale getirilmiştir.
Mesela Ahmad değil, Ahmet/Ahmed diye kullanırız biz.

Lina ise yanlış kullanılıyor aslında. Kur'an-i Kerim'e baktığımızda da Lina kelimesinin Türkçeye Line olarak geçtiğini görüyoruz.

Tahminimce Carolina, Elina gibi Avrupai isimleri çağrıştırdığı için popüler oldu Lina. Ben sevmiyorum bu ismi. Çok özenti duruyor.

Evet, ülkemizdeki çoğu isim Arapça veya Farsça kökenli ama Türk diline uygun hale getirilmiştir.
Mesela Ahmad değil, Ahmet/Ahmed diye kullanırız biz.

Lina ise yanlış kullanılıyor aslında. Kur'an-i Kerim'e baktığımızda da Lina kelimesinin Türkçeye Line olarak geçtiğini görüyoruz.

Tahminimce Carolina, Elina gibi Avrupai isimleri çağrıştırdığı için popüler oldu Lina. Ben sevmiyorum bu ismi. Çok özenti duruyor.
Mesajınızı bana cevap olarak yazdığınızı düşündüm. Evet bazılarını kendi dilimize uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Mesela verdiğiniz örnekte Ahmad'ı bilmiyorum ama Kuran da Ahmed olarak geçen isim bizde Ahmet olarak kullanılıyor ama bu onun arapça kökenli olmasını değiştirmiyor anlamı belirtilirken yine arapçadaki anlamı söyleniyor türkçe bir anlam verilmiyor..
Linanın avrupai başka bir ismi çağrıştırmasına gerek yok çünkü birçok avrupa ülkesinde bu şekilde de kullanılıyor. Benim anlamadığım avrupai çağrışımlar veren isimler özenti olurken neden arapça olanlar özenti olmuyor sonuçta o da bizim dilimiz değil ki.. bu durumda avrupa ülkelerini yüceltip arap ülkelerini yermiş olmuyor muyuz..
Son olarak kızımın cinsiyetini öğrendikten sonra ismini rüyam da görmüştüm böyle bir isim olduğundan bile haberim yoktu:) rüyaların verdiği ulvi mesajlara inanırım.. biz çok sevdik:)):anne:

X