Premature Bebekler 28+1 de doğum yaptım sizlere ihtiyacım var

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Bize söylediği sizin kız kendi kendine extübe oldu hortumu oynatmış sanırım ağzıyla onlar da röntgen çekmişler bakmışlar ki bu kız hortumu yukarı çekmiş deneyelim burundan vermeyi demişler ilaç konusunda bişey demediler ama dediğiniz gibi veriliyor olabilir. Yoğun bakım doktoru çok ayrıntı vermeyen biraz da sert biri inanın o kadar soru soramıyoruz. O zaman kilo alması entübeden çıkınca biraz artar mı yani sizin söylediğinizden öyle anlıyorum. Bir de sütüm gaz yapmıştı kestiler iki defa. Şimdi hemşiresi 3 saatte 4cc veriyoruz dedi. Midesi küçük zaten onun için yeterli oluyor dedi. Sizce bebeğim büyüdükçe sütüm de artar mı ? Kendimi kızıma yetecek kadar üretiyorum diye avutuyorum sonuçta şu an karnımda olsaydı 31 haftası bitmiş olacaktı
Ay maşallah elleri ayakları da hiç durmuyor bu miniklerin yicem ya😍😍 benim kızımda hortumları çekiştirir dururmuş nörolojik açıdan bu durumu iyi görüyor doktorlar. Yakında kuvezin içinde fıldır fıldır hareket edip kayar durur. İnsan bilgi istiyor görmek istiyor ama böyle olunca da tek iyi olsun da iyi desinler de bilgi az olsada olur diyoruz sonra. Ben hiç görmedim hiç yanına sokmadılar kanguru bakımı da yaptırmadılar tam pandeminin son zamanlarıydı hala o düzeni koruyorlardı sadece resim çekiyorlardı fotoğraflardan görüyorduk. Benim sütümde de protein eksikliği varmış anne sütü güçlendirici istediler mama gibi bişey oda kutuda. Anne sütü içine katıp verdiler. Entübeden çıkınca kilo alımı daha iyi oluyor cihazdan ayrılması çok ciddi güzel bişey haliyle iyiye gidiyor 💕
Bebek büyüdükçe sütünüz artar şuan dediğiniz gibi ona yetecek kadar süt üretiyor vücudunuz. Onun mide kapasitesi arttıkça sizin vücudunuz ona yetecek sütü daha fazla salgılayacak. Kaka ve idrar çıkışları iyiyse korkma mide de zamanla telore edip beslenmesi artacaktır. 40 haftayı doldurdular öyle taburcu ettiler kızımı yanıma getirdiklerinde 50-55 cc içiyordu 3 saatte bir. Benim sütümde 100 cc filan çıkıyordu. Bestlak damla ve malt içecek öneririm süt için iyi geliyor

Ay maşallah elleri ayakları da hiç durmuyor bu miniklerin yicem ya😍😍 benim kızımda hortumları çekiştirir dururmuş nörolojik açıdan bu durumu iyi görüyor doktorlar. Yakında kuvezin içinde fıldır fıldır hareket edip kayar durur. İnsan bilgi istiyor görmek istiyor ama böyle olunca da tek iyi olsun da iyi desinler de bilgi az olsada olur diyoruz sonra. Ben hiç görmedim hiç yanına sokmadılar kanguru bakımı da yaptırmadılar tam pandeminin son zamanlarıydı hala o düzeni koruyorlardı sadece resim çekiyorlardı fotoğraflardan görüyorduk. Benim sütümde de protein eksikliği varmış anne sütü güçlendirici istediler mama gibi bişey oda kutuda. Anne sütü içine katıp verdiler. Entübeden çıkınca kilo alımı daha iyi oluyor cihazdan ayrılması çok ciddi güzel bişey haliyle iyiye gidiyor 💕
Bebek büyüdükçe sütünüz artar şuan dediğiniz gibi ona yetecek kadar süt üretiyor vücudunuz. Onun mide kapasitesi arttıkça sizin vücudunuz ona yetecek sütü daha fazla salgılayacak. Kaka ve idrar çıkışları iyiyse korkma mide de zamanla telore edip beslenmesi artacaktır. 40 haftayı doldurdular öyle taburcu ettiler kızımı yanıma getirdiklerinde 50-55 cc içiyordu 3 saatte bir. Benim sütümde 100 cc filan çıkıyordu. Bestlak damla ve malt içecek öneririm süt için iyi geliyor
Bestlak, süt çayı, Rezene, tahin helvası bi de solgarın meşhur bir takviyesi var onu kullanıyorum ama artmıyor. İnşallah iyi olacak ya çok güçlü minik kızım biliyorum. 21 günde tek sıkıntı süt bağırsağını şişirdi başka bir şey olmadı. Aniden beyin kanaması falan olabilir mi ya da nek diye bir bağırsak enfeksiyonu var onlar korkutuyor beni

Bizim evimizde de iki kedimiz var hep hayalim beraber büyümeleriydi. Hiç kedi çocuklarımı göndermeyi de düşünmüyorum açıkçası inşallah sorun yaşamayız. 21. Gündeyiz bugün görüş günümüzdü. Doktorumuz entübeden ayırdık burundan oksijen veriyoruz bu sabah itibariyle deneyeceğiz dedi. Ama kilo alımı yavaş bunun nedenini anlayamadık. Gerçi kızım karnımda olsaydı 31. Haftasını doldurmuş olacaktı daha kuş kadar 1070 gram olmuş.
Karnımızdaki kadar hızlı kilo almıyor çok normal hiç endişelenme böyle yavaş yavaş büyüyecek minyatür bebişlerimiz♥️

Sadece cuma günleri görebiliyoruz ne yazık ki. Doktoru sütü iki gün kestik biraz karnı şişmişti dedi. Şu an enfeksiyonu yok ama susuz bebek olduğu için enfeksiyona açık dedi. Kalbinde sorun yok dedi. Hani çok umut da veremem umutsuz olun da diyemem çünkü prematüre dedi. Tansiyonu daha iyi ciğerleri de gelişiyor dedi. Beynine bugün ultrason çekilecekmiş onu çarşamba konuşalım dedi. Bence güzel şeyler söylediler ya çok şükür minik kızım savaşıyor
İyi gidiyor annesi , doktorlar iyi demezler iyi olsa da 🙃

Bestlak, süt çayı, Rezene, tahin helvası bi de solgarın meşhur bir takviyesi var onu kullanıyorum ama artmıyor. İnşallah iyi olacak ya çok güçlü minik kızım biliyorum. 21 günde tek sıkıntı süt bağırsağını şişirdi başka bir şey olmadı. Aniden beyin kanaması falan olabilir mi ya da nek diye bir bağırsak enfeksiyonu var onlar korkutuyor beni
Maşallah benimki başta beyinde sıvı toplanması oldu Entübeden ayrılmadan geçti hafifti. Sonra uzun süre entübe cihazına bağlı kaldığından akciğerlerinde basınç oluştu bi haftaya oda geçti. Bunların hepsi doğumdan sonra ilk 1 ay içinde oldu ve tekrarlamadı ani bişey de çıkmadı Allaha şükür. İnşallah seninkinde de olmaz herhangi bişey artık entübe de değil toparlanma sürecine girdi riskli zamanlar bi tık daha geçti 🙏💕

Karnımızdaki kadar hızlı kilo almıyor çok normal hiç endişelenme böyle yavaş yavaş büyüyecek minyatür bebişlerimiz♥️
Evet geçiyor kilo aldıkça, benim kızım da öyleydi

Maşallah benimki başta beyinde sıvı toplanması oldu Entübeden ayrılmadan geçti hafifti. Sonra uzun süre entübe cihazına bağlı kaldığından akciğerlerinde basınç oluştu bi haftaya oda geçti. Bunların hepsi doğumdan sonra ilk 1 ay içinde oldu ve tekrarlamadı ani bişey de çıkmadı Allaha şükür. İnşallah seninkinde de olmaz herhangi bişey artık entübe de değil toparlanma sürecine girdi riskli zamanlar bi tık daha geçti 🙏💕
Ben sadece e nabızda röntgenleri görebiliyorum. Cumartesi akşamı sağ ciğerinde beyazlık görünce korktum doktor tanıdığımıza sorduk aniden entübeden çıktığı için ciğerde sönme olabiliyor dedi. 5 saat sonra tekrar röntgen çektiler baktım yine hortum var yani tekrar entübe edildiğini düşünüyorum ciğeri düzeldi o beyazlık geçti ama entübe olması üzdü bizi

Ben sadece e nabızda röntgenleri görebiliyorum. Cumartesi akşamı sağ ciğerinde beyazlık görünce korktum doktor tanıdığımıza sorduk aniden entübeden çıktığı için ciğerde sönme olabiliyor dedi. 5 saat sonra tekrar röntgen çektiler baktım yine hortum var yani tekrar entübe edildiğini düşünüyorum ciğeri düzeldi o beyazlık geçti ama entübe olması üzdü bizi
Bilgim yok ama takip ediyorum konuyu. Şimdi doğmuş olsaydı da çok küçük olacaktı. Hiç üzülmeyin. Benim kız 40 haftalık doğdu onda da vardı hortum mortum 2 gün ama büyük olunca çabuk çıktı tabi. Sabrınız bol olsun. 🤲🏻

Bilgim yok ama takip ediyorum konuyu. Şimdi doğmuş olsaydı da çok küçük olacaktı. Hiç üzülmeyin. Benim kız 40 haftalık doğdu onda da vardı hortum mortum 2 gün ama büyük olunca çabuk çıktı tabi. Sabrınız bol olsun. 🤲🏻
Evet ama sevinmiştik entübe değil diye demek ki hazır değil minik kızım…

Entübeden korkma ciğerleri geliştikçe ondan da kurtulacak merak etme

Canım benim kızım taburcu olurken bile o beyazlık vardı bende röntgenden anlamam da öncesi sonrası karşılaştırınca farkettim o buğuluğun gittiğini. İnşallah tekrar entübe olmamıştır da o hortum beslenme sondasıdır

Canım benim kızım taburcu olurken bile o beyazlık vardı bende röntgenden anlamam da öncesi sonrası karşılaştırınca farkettim o buğuluğun gittiğini. İnşallah tekrar entübe olmamıştır da o hortum beslenme sondasıdır
Besleme hortumunu görüyorum midesine gidiyor baka baka öğrendim artık ama entübeyse de üzülmeyeceğim 22 gün oldu toparlayacak inşallah

Merhabalar geçtiğimiz cumartesi kızım 28+1 haftalıkken plasenta ayrılması nedeniyle yoğun kanama yaşadım ve acil sezaryene alındım. Kızım doğduğu an nefes almış sonrasında küçük olduğu için entübe edilmiş.
1040 gram doğdu fakat bugün 1005 gram olduğunu söylediler.
Yoğun bakımdaki en küçük bebek şu an. Doğum öncesi de 5,5 hafta EMR yani erken su gelişi nedeniyle susuz bebek olarak hastanede yatıyordum.
Bu süreçte çok bilgisizim okumaya gayret ediyorum ama kendimi henüz toparlayamadım bu süreci yaşamış ya da bilgisi olanlardan destek istiyorum çünkü yoğun bakım doktorumuz sert biri ve tam anlamıyla bilgi almakta zorlanıyoruz.
Bugün görüş günümüzdü kızıma bir haftadır ilk defa dokunma şansım oldu. Ben dokununca ellerini bacaklarını oynattı gözlerini açtı ve o küçük ağzındaki hortumu çiğner gibi hareketler yaptı. Bugün doktorun söyledikleri:
Entübe solunum basıncını düşürdük.
Bu bebekler biliyorsunuz sakat olabilir sizin bebekte de bu durum 3 üzerinden belki 2 gibi.
Süt veriyoruz bağırsaklarında şişme olmadı.
Tansiyonu daha dengeli vücut ısısını sağlamaya çalışıyor.
İdrarını yapıyor.
Beyin kanaması bu bebeklerde görülen bir şey ama sizin bebekte 5 üzerinden 2 ancak diyebiliriz bunun seviyesine.
Evet söylenenler bunlar iyi mi kötü mü inanın tam olarak anlayamıyorum çünkü basıncı düşürdük dediğinde sevindiğimiz an sakat olabilir diyor. Anlıyorum umut verici konuşamaz ama gerçekten bu süreci yaşamış insanlarla konuşmaya ihtiyacım var. Şimdiden herkese teşekkür ederim konuyu görürseniz kızıma dualarınızı eksik etmeyin 🙏🏻
Rabbim şu mübarek Ramazan ayında bebişine şifa versin 😘 inşallah tez vakit o yanan yüreğini Rabbim serinletsin 🙏bebişin sen dokununca ilk tepkisini vermiş canım😘 hayata sımsıkı tutunup seni bırakmicak inşallah 🥰 doktorların ihtimalini bilmem ama Rabbimin mucizesini bilirim 🙏Dua et Rabbime sığın ki tez vakitte bebeğine kavuşasın inşallah 🙏

Besleme hortumunu görüyorum midesine gidiyor baka baka öğrendim artık ama entübeyse de üzülmeyeceğim 22 gün oldu toparlayacak inşallah
Aynen telore edemediyse tekrar bağladılarsa da üzülme canım toparlanacak Allahın izniyle. çok küçük doğdu anca ayrılır cihazdan. Bizde iki bayram geçirmiştik yenidoğan yoğunbakım kapısında inancını hiç yitirme ona inan güven gelecek sağlıkla kucağına

Rabbim şu mübarek Ramazan ayında bebişine şifa versin 😘 inşallah tez vakit o yanan yüreğini Rabbim serinletsin 🙏bebişin sen dokununca ilk tepkisini vermiş canım😘 hayata sımsıkı tutunup seni bırakmicak inşallah 🥰 doktorların ihtimalini bilmem ama Rabbimin mucizesini bilirim 🙏Dua et Rabbime sığın ki tez vakitte bebeğine kavuşasın inşallah 🙏
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Allah razı olsun

Aynen telore edemediyse tekrar bağladılarsa da üzülme canım toparlanacak Allahın izniyle. çok küçük doğdu anca ayrılır cihazdan. Bizde iki bayram geçirmiştik yenidoğan yoğunbakım kapısında inancını hiç yitirme ona inan güven gelecek sağlıkla kucağına
Kurban bayramına kızımız gelecek diye ümit ediyorum 24 günlük oldu bugün

X