3+3+3+4’ün perde arkası: Beş yaşındaki çocuklar cemaatlere verilecek

baş örtüsü ibadettir, saygı gerektirir.. bir ara çalıştığım okulda ilkokul 1. sınıfa giden bir iki kız takmışlardı.. örtü kayıyor, geri çekiyorlar, yere düşüyor alıp geri koyuyorlar, tuvaletlerde yerlerde sürünüyor, babam kızar diye kız geri alıp takıyor.. sonraki sene açtı haklı olarak, bir sonraki sene geri kapadı yine aynı terane.. yalama oldu ibadet dediğimiz şey.. örtünün bir saygınlığı ve ağırlığı vardır.. alışmak gözle olur, seni görür ne yapması gerektiğini bilir.. kız 15 yaşına geldi hala bir açık bir kapalı, bu kadar düşmesin yahu..

Linc minc yanlis seyler. Ama ornegin hollandada karnaval kutluyorlar. Sesten rahatsiz oluyorum kalkipnkavga etmeye hakkim var mi? Yok... eger musluman ulke isek. Onlarinda saygi gostermesi gerek. Neden cikip davulcu ile kavga ediyorlar? Tutsunlar tutmasinlar umurumda degil. Ama Türkiyeyi degistirmeye calismasin kimse. Seneler boyu sahurda ramazan davukcusu calar davulunu. Rahatsiz oluyorlarsa yaoacak birseyimiz yok. Ben mesela cem evlerinden yada hidirelleerden vs. Rahatsiz olmuyorum. Istediklerini yapsinlar banane. Ama birakinda musluman ulkede davulumuza ramazanimizada karsilmasin. Ayrica yemek vs. Yiyorlar diye kinc edilen hic gormedim. Disari cikiyorum gordugim insanlarin % 60 indna fazla cok rahat yiyip iciyor. Banane... !
Hem zaten butun ulkeler gulluk gulistanlik bu tarz seyler bir tr de oluyor...

Bir tek Türkiye de degil hic bir ulkede herkesi ayni anda memnun edemezsin. Biram 4 du 3 u 2 kisilim ailelerde bile esler birbirini bile memnun edemiyorlar. Kararlar almıyorlar kavgalar cikiyor. Koskoca tr. Herkesi nasil memnun etmeyi dusunuyorsun? Varmi bir cozumu?

Neden dinini ogrenen mollami oluyor?
Din mi geri goturecek? :) komiksiniz vesselam. Asil inaanin dini tercihlerini kisitlamak gericiliktir.

Komik olmayin 3-4 yasindaki kizlarin saci basi kapanacakmis :)) bale yapmaya sarki soylemeye herdeye akillari eriyor. Neden dine akillari ermesin?
Ver ekine tableti telefonu senden benden iyi kullaniyorlar.
Agac yas iken egilir diyip sporlara anaokullarina gonderiyoruz. Daha iyi egitimi olsun diye. Dine gekince ne gerek var. Ne anlayacak oluyor.

3 yasindaki cocugun secimimi mesela anaokulana girmek spora gitmek jimlastik vs. Yapmak? Yoo aileler istedigi icin.
Gitsinler tabi gitmesinler demiyorum. Sorun gidip gitmemeleri degil.
Sorun birine mubah birine gunah gormeniz.

Neyse...

Evet karnaval var fakat en gec aksam 5-6larda biter. Ramazan davulcusu dedigin gecenin bir yaninda ses yapiyor. Ise giden insanlar var, bebekler var, yaslilar var. Mecburmu millet bunu cekmeye?

Ve hollandada birseyden rahatsiz oldugunda gidip evet sikayet edersin ve kimse gelip evini yakmaya calismaz.

Bu arada Türkiye laik bir ülke, islam ülkesi degil. Ve sanirim gazete okumuyorsun. Daha gecenlerde gencler plak dükkaninda alkol ictikleri icin dövülmüstü.

http://onedio.com/haber/saldiriya-ugrayan-plak-dukkani-bosaltiliyor-716960

Önemli olan herkesi hosnut tutmak degil. Önemli olan adalet olmasi, cogunlugun azinligi ezmemesi felan.

Evet karnaval var fakat en gec aksam 5-6larda biter. Ramazan davulcusu dedigin gecenin bir yaninda ses yapiyor. Ise giden insanlar var, bebekler var, yaslilar var. Mecburmu millet bunu cekmeye?

Ve hollandada birseyden rahatsiz oldugunda gidip evet sikayet edersin ve kimse gelip evini yakmaya calismaz.

Bu arada Türkiye laik bir ülke, islam ülkesi degil. Ve sanirim gazete okumuyorsun. Daha gecenlerde gencler plak dükkaninda alkol ictikleri icin dövülmüstü.

http://kadinlarkulubu.com/haber/saldiriya-ugrayan-plak-dukkani-bosaltiliyor-716960

Önemli olan herkesi hosnut tutmak degil. Önemli olan adalet olmasi, cogunlugun azinligi ezmemesi felan.

yan dairemde ki komşunun eşi kanser hastası, adamcağız her gece ilaçlarla zor dalıyor uykuya acıdan.. ve her gece 2.30 da başlıyor davul ne hakla? hastası olan, yaşlısı olan, çocuğu olan var.. bunun ibadete, dine, inanca katkısı nedir? pes!

ben verilecek cevabı verdim canım anlayana tabii....
Hani nerde ? Bikini ile eşarp ayni değil dediginiz mi cevap oluyor ? Neyse ya siz en iyisi kendi çapınızda yazdım biseyler sanmaya devam edin ama insanların çocuklarına ne giydirip giydirmeyecegine de karışmayın haddiniz değil birileri kızını 4 yaşında örtüyor diye sinirlenmek bu sizi ilgilendiren bir durum değil çünkü.

http://kadinlarkulubu.com/haber/saldiriya-ugrayan-plak-dukkani-bosaltiliyor-716960

O yuzden almanyada camikeri kundakladilar. Turklerin evlerini kundakladilar. Unuttunuz mu yoksa? Yoksa kimsenin umurundami olmadi? O yuzden fransada basortu yasagi geldi. Okullardan öğrencileri kovdular.
Birakin ALLAH askina. Elin sirkesi bile bazilarina baldan tatli geliyor
Her ülkede var. Tr dede elbette var yapmamasi gereken seyleri. Ben gulluk gulistanlik demiyorum ama hic bir yer oyle degil

Hani nerde ? Bikini ile eşarp ayni değil dediginiz mi cevap oluyor ? Neyse ya siz en iyisi kendi çapınızda yazdım biseyler sanmaya devam edin ama insanların çocuklarına ne giydirip giydirmeyecegine de karışmayın haddiniz değil birileri kızını 4 yaşında örtüyor diye sinirlenmek bu sizi ilgilendiren bir durum değil çünkü.
sen baş örtüsünü sadece kıyafet olarak nitelendiriyorsan benim sana ceverecek bir cevabım yoktur diyorum.. anlamıyor musun??? işte zaten anlamayanlar sebebiyle ortalık süslümanlarla dolu...
tabiki de benim haddim değil.. senin de haddin değil..
sadece anlamsız .. gereksiz.. başını neden kapattığımı bilmeyen o yaşta ki çocuğa bunu dayatmak yanlış. bu kadar basit...

C canali84 burdaki konu dayatma yalnız...
olayları karıştırıyorsunuz. zorunlu bale kursu mu var ?
Keske yazdigimi okusaydiniz. Ben zaten bu sisteme destek vermiyorum. Yanlis diyorum. Hic birseye dayatma olmasina razi değilim
Butun egitim sistmeinim yanlis ve gercektende avrupadaki gibi bir okul sistemin olmasi sart. 4+4+4 ler yok 3+3+3 ler vs. degil. Adam akıllı.
Ornegin ben buro yonetimi ve muhasebe mezunuyum hollandada ama ben inanin matematik dersi bile dogru durst gormedim. Muhasebe icin hangi ders lazimsa onu gordum. Veya hollandaca ogretmenine gidipte muhasebeden sinava sokmuyorlar. Tr de oyle degil. Alakasiz mesleklere alakasiz dersler.

Yine en iyi sistem en eski sistemdi. En azindan ne olduğu belliydi. Simdi yuzlerce sinav ilkokuldan baslayan hemde. Yaris atlari gibi...
Ve tekrar diyorum. Dayatma degil zorunlu degil. Secmeli olmali.
Bu yeni sistemi yanlis buluyorum.

valla davulcuya ben de karşıyım, islamla hiç alakası olmayan bişey davulcu, neden islamiyetle özdeşleştiriliyor farzmış sünnetmiş gibi davranılıyor anlamıyorum sözüm meclisten dışarı
ben sabah elimle kahveyle balkona çıkıp ramazan olduğunu hatırlayıp gerisin geri dönüyorum, oruç tutan bi komşu görür, alt kattakine kokar vs diye ama böyle yetişmişiz bundan gocunduğumdan söylemiyorum o kadar saygı duyuyorum yani, bi zahmet islamla hiç alaksı olmayan davul çalma geleneğide bana saygı duysun biraz, herkesin evinde telefonlar tabletler dahil bin tane çalar saat var

fekat davulcuya nerden geldik onu bilemiyorum konu 3 3 3 4:KK70::KK70:

Mune Mune buralarda ha:sus::sus::sus:

Son düzenleme:
O yuzden almanyada camikeri kundakladilar. Turklerin evlerini kundakladilar. Unuttunuz mu yoksa? Yoksa kimsenin umurundami olmadi? O yuzden fransada basortu yasagi geldi. Okullardan öğrencileri kovdular.
Birakin ALLAH askina. Elin sirkesi bile bazilarina baldan tatli geliyor
Her ülkede var. Tr dede elbette var yapmamasi gereken seyleri. Ben gulluk gulistanlik demiyorum ama hic bir yer oyle degil

Ben tüm dünya huzur ve baris iconde kumbaya sarkisini söylüyormu dedim? Konu burda Türkiye ve egitim sistemi. Hakli cikmak icin alakasiz konularo acmaya gerek yok. Ayirten bu ban sebebi.

Bi arada niye basörtü yasagi geldi biliyormusun? Cünkü örtünmeyenlere o..pu diye hakaret ediyorlardi. Bircok kiz zor ile takti basörtüyü. Ondan dolayi bende lisede bu yasagi destekliyorum. Yüksek egitimde ergenlik bittigi icin, insan daha cok kendi kararlarini verebildigi icin böyle vor yasaga gerek yok.

Ben tüm dünya huzur ve baris iconde kumbaya sarkisini söylüyormu dedim? Konu burda Türkiye ve egitim sistemi. Hakli cikmak icin alakasiz konularo acmaya gerek yok. Ayirten bu ban sebebi.

Bi arada niye basörtü yasagi geldi biliyormusun? Cünkü örtünmeyenlere o..pu diye hakaret ediyorlardi. Bircok kiz zor ile takti basörtüyü. Ondan dolayi bende lisede bu yasagi destekliyorum. Yüksek egitimde ergenlik bittigi icin, insan daha cok kendi kararlarini verebildigi icin böyle vor yasaga gerek yok.
Yok iste kimsenin boyle bir hakki.
Kimse kimsenin kararina karismaya hakki yok.
Sen rahatsiz oluyorsun diye. Ben neden liseye basortulu gitmeyeyim ? Oyle idi artik oyle degil sukurler olsun
Basini ort demek dayatma oluyor da ac demek mi demokratik oluyor?
Size ne mesela benden? Banane mesela sizden?.
Empati kurun lutfen. Hakli cikmak icin degil. Ornek vermistim sizde ornege ornek verdiginiz icin devam etti ornek vermek.
Egitimide artik defalarca yazdim. Ayni seyi yazmama gerek yok sanirim.

Egitim 0 Tr... baska birsey yazmama gerek var mi?

Ohh ohh değiştir oynuyoruz sanki.
Tübitak'ın projelerini reddettiği çocuklara Amerika şans verince maşallah çocuklara diyorsunuz ya, heh işte daha çok maşallah diyeceksiniz. :işsiz: Ta ki gidecek kimse kalmayana dek.

Ohh ohh değiştir oynuyoruz sanki.
Tübitak'ın projelerini reddettiği çocuklara Amerika şans verince maşallah çocuklara diyorsunuz ya, heh işte daha çok maşallah diyeceksiniz. :işsiz: Ta ki gidecek kimse kalmayana dek.

çok az kaldı, kimse kalmayacak zaten.. ondan sonra görecekler dış mihrak neymiş.. ekecek tek bir metre toprak, ekilecek tek bir tohum kalmayınca, ihtiyaçları olunca 3+3+5+6+9+ 11 olan eğitim sisteminden mezun olan insanların bir halta yaramadığını gördüklerinde anlayacaklar o mektuplar yazıkları, gerekirse tazminat ödeyecekleri dış mihrakların kafalarına nasıl üşüştüğünü.. ondan sonra "ama 70 lerde" bıdı bıdısını yaparlar..

çok az kaldı, kimse kalmayacak zaten.. ondan sonra görecekler dış mihrak neymiş.. ekecek tek bir metre toprak, ekilecek tek bir tohum kalmayınca, ihtiyaçları olunca 3+3+5+6+9+ 11 olan eğitim sisteminden mezun olan insanların bir halta yaramadığını gördüklerinde anlayacaklar o mektuplar yazıkları, gerekirse tazminat ödeyecekleri dış mihrakların kafalarına nasıl üşüştüğünü.. ondan sonra "ama 70 lerde" bıdı bıdısını yaparlar..
Yine şimdi tek tük de olsa, zeki, ayakları yere basan çocuklar yetişiyor. Benim korkum bir süre sonra bu nadiren olan şey de olmamaya başlayacak. O zaman"eğitim sistemini ben de beğenmiyorum ama..." bile diyemeyecek kimse, çünkü amanın sonrasında denilecek bir şey kalmayacak. Osmanlı'nın 20. yüzyılı fragman olabilir, açıp bakıverin.
Eğitim gelecektir, ekonomik yatırımdır, devletin bekasını sağlayacak olan şeylerin temelidir, hayat için çok önemli bir rehberdir, hazırlık sürecidir, kısacası hayatın power düğmesidir. O bir bozulursa diğerlerinin normal seyrinde işlemesinin mümkünatı yoktur.

Evet bizi ilgilendiren bir durum degil. Ama basortusu dini bir simgedir. Bikini ile kiyaslayip ama kiyafet diyecek kadar basit bir olgu değil. Bir yazar bez parcasi dediginde gurlemisti muhafazakarlar hatirliyor musun. Genelde araplar asyali aileler yapiyor bunu. Sonra o cocuklar büyüyünce poposunda tayt basinda örtü ile dolasiyor. Bir yerden yasakları deliyorlar kendilerince. Zaten 3-4 yasinda el kadar bebeye kadın vasfi yükleyip örtmek sacmaligin daniskasi.

Bunu lütfen okuyun !!!! Bakın biraz realistik yaklaşmak gerekir olaya sırf bişeyi illa savunmak adına kurulan küçük cümlelerin çocuklar üzerinde ki etkileri büyük olur. Öncelikle dini eğitim ile matematik tarih müzik asla bir tutulamaz bunu iyi kavramak gerek! Matematik tarih bir öğretimdir ama din eğitimdir. Ve eğitim çocuğun yaşına göre ilerler yani verilecek her eğitimin bir sırası vardır. Nasıl ki yeni doğan bir çocuğa adabı muaşeret eğitimi verilemezse 3 4 yaşında ki bir çocuğa da dini eğitim verilemez. kaldı ki ülkemizde herşeyi net olan tarih matematik Türkçe gibi dersler bile doğru öğretilemiyorken din gibi bir eğitimin doğru şekilde verileceğine de asla inanmıyorum. gelelim 3 4 yaşında ki kızın baş örtüsü ve Bikini Giydirilmesi konusuna. Bunu Nasıl bir tutabilirsiniz. Siz bikini giydirilirsen sadece bikini giydirirsiniz ama baş örtüsü takarsanız çocuğa bir ideoloji aşılarsınız. Ve dini yaşamını kendi seçmek zorunda olan bir çocuğa bunu küçük yaşta yaparsanız onun seçim Hakkı'nı elinden alıp kendi seçimlerinizi empoze edersiniz. Bu da bir çocuğun istismarıdır. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır ve çocukların gelişimi için böylesi örnmli bir konuda körü körüne inanmaktan savunmaktan vazgeçersiniz.

Kreş fiyatlarıyla cemaat kreşlerinin fiyatları hakkında bilginiz var mı?
Normal, ortalama standartta bir kreş izmirde 800-900 lira aylık. Bunun içine servisi, alınan malzemeleri ekleyince 1000-1200 arası bir fiyat çıkıyor.
Cemaat kreşi ise tam gün servis ve malzemeler dahil aylık 225 lira.

Dar gelirli aile ne yapacak, çocuğunu kreşe göndermek zorunda olunca hangisi ucuz yolluysa onu tercih edecek. Seçme şansı tanınıyor ama yine sadece ortalama üstü geliri olan ailelere.
Valla sizin oralar yine insafliymis. 1500den asagi kres yok burada bizde "subyan mektepleri" 700 800 lira.

yan dairemde ki komşunun eşi kanser hastası, adamcağız her gece ilaçlarla zor dalıyor uykuya acıdan.. ve her gece 2.30 da başlıyor davul ne hakla? hastası olan, yaşlısı olan, çocuğu olan var.. bunun ibadete, dine, inanca katkısı nedir? pes!
Şu davul yuzunden her gece sahura 1 yasindaki bebemde uyaniyor. Onu mu pispislayayim yemek mi yiyeyim sasiriyorum. Ac acina oruc tuttugum oluyo bebeyle ugrasmaktan. Neden? Illa davulcu olmak zorunda mi? Nefret ettim artik davulculardan

X