3.çocuk haberi ve ondan sonrası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Valla ne yalan söyleyeyim bı an gerçek sandım....
Spor yapmayı hiç sevmediğim doğru, daha önce denedim ama aşırı yoruluyorum güçsüz bir insanım. Yüzmeyi seviyorum bir tek ama uzun zamandır onu da yapmadım.
Masrafı çokmuş diye çocuğum da benim gibi spor yapmasın diye espri yaptım sadece. Yoksa yeterli yaşa geldiğinde direkt karate ya da tekvandoya falan göndereceğim kısmetse, devir kötü kendini savunmayı bilsin güçlü kuvvetli olsun

Açıkçası benim bu konudaki eleştiri kriterim çocuğu her gün balık veya et ile besleyip besleyememek. Çocuklarınız haftada en az iki gün balık yiyorsa eleştirmem ama yetersiz besleniyorlar ise eleştiririm. Kötü beslenen çocuklar iyi beslenen yaşıtları kadar zeki olamazlar, bir toplumu kalkındıran şey ise zeki insanlardan oluşan vatandaşlardır. Bu yüzden toplumun bir bireyi olarak çocuklar her hafta et balık yiyemiyorsa eleştiririm. Bazı aileleri de goruyorum, çocuklar makarna ekmek yemekten ekmek beyinli olmuş, çocuğu lüks giydirmek derdinde. Önce iyi beslenmeli çocuklar, sonra iyi giyinmeli; öncelik karışmamalı. Elalem ne diyecek diye gösteriş olmamalı.

Fakat orta halli şekilde büyütülebilen mutlu çocuklar mutlu aileler de var diye düşünüyorum.
Bir velim var evine gittik durum içler acısı. Üç çocuğu vardı dördüncü de geldi. Henüz gençler de belki beşinci de gelir. Bu çocuklara ben çok üzülüyorum mesela. Bu şekilde sırf yapmak için yapan doğru düzgün ilgilenmeyen anne babalara ben de kızıyorum. .
Az ağzını arayıp sorsan o velin de çocuklara gaaayeeeet iyi baktığını, her istedikleri olmasa da çoook iyi yetiştiklerini, çocuklarini çooook sevdiklerini, çoook ilgilendiklerini, çocuklarin çok mutlu olduklarını ve iyi ki dogurduklarini falan söyleyecektir. Genelde profil şaşmaz...

Açıkçası benim bu konudaki eleştiri kriterim çocuğu her gün balık veya et ile besleyip besleyememek. Çocuklarınız haftada en az iki gün balık yiyorsa eleştirmem ama yetersiz besleniyorlar ise eleştiririm. Kötü beslenen çocuklar iyi beslenen yaşıtları kadar zeki olamazlar, bir toplumu kalkındıran şey ise zeki insanlardan oluşan vatandaşlardır. Bu yüzden toplumun bir bireyi olarak çocuklar her hafta et balık yiyemiyorsa eleştiririm. Bazı aileleri de goruyorum, çocuklar makarna ekmek yemekten ekmek beyinli olmuş, çocuğu lüks giydirmek derdinde. Önce iyi beslenmeli çocuklar, sonra iyi giyinmeli; öncelik karışmamalı. Elalem ne diyecek diye gösteriş olmamalı.
Aman durun, o kadar et mi yenir, proje çocuk mu yetistiriyorsunuz, her istediğini yedirirseniz şimarik olur filan maazallah linci geliyor birazdan...

Bebelerin mutfak masrafı da pek farklı değil.
Ek gıdaya geçince eti, balığı, organik yumurtası derken bi bu kadar tutuyor zaten. Doktoru menü önermesi yapmıştı et ağırlıklı kuzu vs. Şimdi ben söylesem lüks onlar denir, yok artık kuzu mu çevirelim, biz et balıkla mı büyüdük denir. E evett yani bunlar gerekli, doktor söylüyor zaten, ayrıca neden lüksmüş. Sağlıklı beyin ve fiziksel gelişim için bunlar şart. Bugün marketten 10lu organik yumurta aldım 100 tl.
Organik tavuk normal paketli tavuktan 3 kat pahalı.
Bu kadar pahalı gıda almak ben de istemiyorum ama mecburum. Almasan yok erken ergenlik yok gdo lu ürün.
Havyar çok sağlıklı olsaydı onu da alırdım evet. Lüks anneyim çünkü.
burada da bazen yazarım ben zengin aileden gelmiyorum gayet küçük emrah dramlarım da vardır hatta

ancak benim çocukluğum kış boyu balık yaz boyu kuzu yiyerek geçti -ve biz yoksulduk neredeye (aslında yokyoksul değildik de hem çok kardeşiz hem sülale kalabalık onlar da bizdeydi vs.)

kış boyu karadenizde balık neredeyse bedava oluyordu 3-4 kilo hamsi alınıyordu mesela annem sobada buğulama yapıyordu en az hafta 1-2 defa artı istavrit, mezgit, babamlar kızılırmakta avlanıyordu oradan da sazan vs. bahar gelince çamlığa gidip kilo kilo sucuk köfte yapıyorduk mangalda...(hatta daha geçen bunun muhabbetini ettik mangal yapmayalı seneler oldu diye).

yaz boyu da köyde koyun-kuzu kesiliyordu biz gittiğimizde. ben liseye gidene kadar marketten yağ yoğurt peynir yumurta pekmez tahin kavurma salça reçel bal vs. alındığını bilmiyordum. lisede yatılı okula gittim de öğrendim. hala paketli pek çok gıdayı yiyemem.

tamam herkesin aile dinamikleri farklı ve herkes benim gibi büyümedi, farkındayım ama bakın benim ailem neredeyse "yoksuldu" diyorum. ben burslu okumuş ailesinden 1 kuruş almamış bir çocuğum. benim çocuğum olsa böyle beslemek için cidden bütçe ayırmam lazım :KK70:

Bana 3. Çocuk hala makul gelmiyor.
Bakın yeğenim tıp kazandı. 6 sene epey pahalı ve ağır bir eğitim aşacak. Kitapları ve malzemeler çok pahalı.
Devlet yurdu kolay çıkmıyor. Özel yurda bu sene 50 bin ödediler. Seneye 100 bin. Konu sahibinin büyük tıp kazanırsa en az 4 sene iki çocuk okutacak.
Çok kardeş olduğu için şehirdışı yazamayan çocuklar var artık.
Bana kursağına çorba girer aç kalmaz diye 16 sene sonrasını düşünmeden peş peşe şocuk yapmak mantıklı gelmiyor
O çocuklardan biri de benim,biz sadece 2 kardeşiz.şehir dışında istediğim bölümü kazandım ama gidemedim.çünkü ailemin durumu yoktu.40 yaşını geçtim bu hep içimde kaldı.17 yaşından beri hem çalıştım hem okudum ama aklım hala orda ,farklı bi mesleğim olacaktı.ailem karnımızı doyururdu,az da olsa ne istesek yerdik,boğazımızdan hiç kısmadılar.biz de yoktan anlardık,tutturmazdık ama büyüdükçe özendiğimiz şeyler olurdu.bi kot markası ya da bir spor ayakkabı ya da arada arkadaşlarla bi cafeye gidebilmek gibi.küçükken ne alırsanız giyer falan ama büyüdükçe öyle olmuyor,özeniyor,istiyor çocuklar.sırf bu sebeble 17 yaşında çalışmaya başladım.bu 30 sene öncesiydi şimdiki devir daha da farklı.içimde kalanları kızım da yaşamasın diye tek çocukta kaldım ben mesela.durumumuz ortalamanın çok üstünde,özel okula gidiyor,istediği kurslara gidiyor,2. Bi çocuğum olsa aynı şartları sağlayabilirdim ama hiç düşünmedim..

burada da bazen yazarım ben zengin aileden gelmiyorum gayet küçük emrah dramlarım da vardır hatta

ancak benim çocukluğum kış boyu balık yaz boyu kuzu yiyerek geçti -ve biz yoksulduk neredeye (aslında yokyoksul değildik de hem çok kardeşiz hem sülale kalabalık onlar da bizdeydi vs.)

kış boyu karadenizde balık neredeyse bedava oluyordu 3-4 kilo hamsi alınıyordu mesela annem sobada buğulama yapıyordu en az hafta 1-2 defa artı istavrit, mezgit, babamlar kızılırmakta avlanıyordu oradan da sazan vs. bahar gelince çamlığa gidip kilo kilo sucuk köfte yapıyorduk mangalda...(hatta daha geçen bunun muhabbetini ettik mangal yapmayalı seneler oldu diye).

yaz boyu da köyde koyun-kuzu kesiliyordu biz gittiğimizde. ben liseye gidene kadar marketten yağ yoğurt peynir yumurta pekmez tahin kavurma salça reçel bal vs. alındığını bilmiyordum. lisede yatılı okula gittim de öğrendim. hala paketli pek çok gıdayı yiyemem.

tamam herkesin aile dinamikleri farklı ve herkes benim gibi büyümedi, farkındayım ama bakın benim ailem neredeyse "yoksuldu" diyorum. ben burslu okumuş ailesinden 1 kuruş almamış bir çocuğum. benim çocuğum olsa böyle beslemek için cidden bütçe ayırmam lazım :KK70:
Ayırmışı var işte migren, burdaki bilinçli anneler söylesin sana bütçeyi, ben diyorum açik açık, yaşa göre biraz değişir ama çocuk başı 10-15 k arası sadece beslenme. Daha bunun eğitimi sağlığı barınması faturasi üstü başı faaliyeti oyuncağı kitabı servisi...saymadik ...durum gittkce kötüye gidiyor bir de, yarı aç yarı tok , gözlerinin feri sönmüş, dünyadan bihaber bir sürü çocuk sırf ana babaları üreyebiliyor diye topluma karışıyor. Her nesil diğerinden bitik geliyor....

Konu sahibi bence buraya konu açmamalıydın,hamile halinle iyice üzüleceksin.Herkes farklı farklı düşünüyor malesef.
Sen kimseye değil kendi hayatına odaklan.Böyle mutlu olamazsın,birilerinden onaylanmak evet güzel duygu ama olmasa da olur.
Başlarda zorluk olur ama çocuk kalmıyorlar büyücekler.
İstersen herşeyi yapabilirsin,hakkıyla da çocuk büyütebilirsin.
Sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah

Çocuk büyütürken evet önemli kriter ama bence en önemlisi değil.
Durumumuz iyi,2 çocugum var.
İlk çocugum tüm çabalarıma rağmen et yemedi.Balök canı isterse binde bir.Tavuk bazen.
Yedikleri o akdar kısıtlı ki
Kardeşim öyleydi ama çok iyi bir yerde,hatta kendi alanında baya ünlendi:)
Ama çok emek verdim,ekstra yoruldum,makarna pilavlarıni kemik suyu ile yaptım,yediği tek çesit çorbayida.
Lokantalarda yemek yemez,yıllardır yanımda onun için yemek taşıyorum.Daha yeni yeni bıraktı Kendide farkında ama elinde değil,midesi almıyor çocuğun.
İkinci çocugum tam tersi,önüne ne geldi yer hiç zorluk yaşatmadı bize.
Bence en önemli kriter her koşulda çocuğa sevgi sabır ve şevkatle yaklaşmak..
Yani annem ve babam beni en iyi okullarda okutsaydı ama sevgilerini hissettirmeselerdi asla böyle bı hayat istemezdım.
Onunla mutsuzlukları atlatmak bile güvende hissettirdi hep.
Yine dünyaya gelsem yine annemin kızı olmak isterdim.
Hala daha annelikteki eksikliklerimi tatlı dille aktarır,sakinliğimi sabrımı ondan aldım.
Yeri geldi patates ile büyüdük yeri geldi et yemeği ile.
Yani hafızamda hiç şu olmadı "ailemde bizi et balıklarla büyüttü çok şanslıyim"
Hep farklı konularda şanslı olduğumu hissettirdiler.
En önemli anlarımda yanımda olmaları,en zor günümde el atmaları..vs daha bir çokk şey.
Sizin dediğinizi anlıyorum,
Ama bende sadece tek ve en önemli kriterin bu olmadığını anlatmaya çalıştım.
Yemek işine gelene kadar neler görüyorum inanın,ne anneler ne şevkatsiz büyüyen çocuklar var..

Benimle "he aynen dış minnaklar ehehe" diye dalga geçebilirsiniz ama gerçekten sistem kadına ne yapmış farkında mısınız? Bir kadın için anne olmak müthiş bir duygu değil midir? Ama artık çocuk yapmayan ve gece gündüz çalışan kendisine bir saat vakit ayıramayan kadınlar alkışlanıyor, çocuk yapanlarsa linç yiyor. Çocuk sahibi olmayı anne olmayı öcü gösterdiler ve meyvelerini de görüyoruz.
Gelmiş yine sitemizin yobazi

Ben bir öğretmen olarak eğitim sisteminin geldiği noktadan şikayet etmiştim. Sistemin hiçbir şekilde bir yaptırım uygulamaması, çocukları tepemize çıkarması ve buna bağlı olarak öğretmenin elinin kolunun bağlı olması ve saygı diye bir şeyin kalmaması.
Doğurup doğurup sokağa salınan çocuklar konusunda haklısınız da konu sahibinin öyle olacağı nerden biliniyor ki böyle tepkiler geliyor? İki çocukla çok zorlanıyorum çocuklarımla ilgilenemiyorum üstüne bir de isteyerek üçüncüye hamile kaldım dese ben de tepki veririm ama konu sahibi gayet mutlu. Kimi insanın bir çocuğu olur iyi bakamaz kiminin beş çocuğu olur iyi bakar
Siz öğretmen misiniz😳😳😳Bak işte bu zihniyetten kaçmak için insanlar az çocuk yapıp özel okula vermek zorunda kalıyorlar

Konu inanılmaz dağılmış. Öncelikle konu sahibi, kimsenin ama kimsenin sizinle böyle bir üslupla konuşmasına katlanmak zorunda değilsiniz. Kırıldığınızı açıkça söyleyin.

Onun dışında konu 2., 3. çocuk olunca hemen imkan yarıştırmak başlıyor. Konu sahibi okuma yazma bilmeyen, yardımlarla geçinen bir aileye üst üste çocuk doğurmuyor. Kimseye el açmadan çocuklarını büyüten bir aile de planlamasını doğru yapmıştır. Sizin için piyano dersi şarttır, başkası için değildir. Asgari ihtiyaçları sağlamak zorundayız ama çocuk her gördüğünü ister diye ona göre maddi imkan kovalasak asla zamanı gelmez. Zenginin daha zengini var. Çocuğumun en yakın arkadaşının babasının teknesi var, çocuğum özenirse özenir. Ne yapayım, tekne alana kadar çocuk mu yapmasaydım?

Edit: bu arada ben de tek çocuk olarak 30 küsür yaşımda hala keşke bir kardeşim olsaydı diyorum. Kardeşi olanlar bence çok şanslılar. Kardeş gibi arkadaş biraz avuntu.

Bu devirde 3 çocuk yapmanıza anlam verememişlerdir.hemde genç yaşta 3 tane ve maddi durumunuzda çok iyi değilmiş anladığım kadarıyla.herkes evladını iyi bir kariyer sahibi olarak işinde gücünde rahat yaşıyor görmek ister.belki aileniz sürekli çocuk bakıp evde olmanıza üzülmüştür.gençler gezsin tozsunlar diye düşünüyordur.birde bu yaşta 3 çocuk yaptıysanız devamı gelir diye endişe ediyor olabilirler.tabi kaç çocuk yapacağınız size kalmış bir durum ama bizim ailedede 2den fazla çocuğu olana sıcak bakılmaz.sizin ailedede çok çocuk yaygın birşey değilse ondan böyle değişik tepkiler vermiş olabilirler.aileden bakım konusunda destek alacaksanız yada maddi ondanda istemiyor olabilirler ama önemli değil çocuk sizin çocuğunuz sonuçta.

Neden üzüleyim? Bir doktor söylese derken mesela bir tv programına çıksa orda annelikle ilgili konuşsa, annelik kadın için müthiş bir olaydır vücutta şöyle şöyle hormonlar salgılanır böyle böyle olur bağ kurulur anne bebek bağı çok özeldir diye anlatsa karşı çıkarlar mı mesela? Anlarlar ki genel anlamda fizyolojik süreçlerden bahsediyor. Çıkıp da hayır doktor kötü anneler de var herkes için iyidir diyemezsin mi derler?

Herkes için demiyorum ki. Sürekli öğretmenliğimden laf ediliyor görev yaptığım köyde çocuğunu terk etmiş anneler var. Ya da çocuğuna doğru düzgün annelik etmeyenler, mağdur çocuklar. Bunları biliyorum, yakinen tanıklık ediyorum. Birsürü çocuk yapıp düzgün ilgilenmeyen veliler de var, bunları da eleştiriyorum.

Her kadın anne olmak istemez, her kadın evlenmek bile istemez bunlar gayet normaldir herkesin de kendi tercihidir. Ben kendim de bir dönem anne olmayı hiç istemedim mesela. Yani burda istemeyenleri de anlıyorum ben merak etmeyin.

Ya da mesela anne olunca direkt bağ kuracağımın da garantisini asla vermiyorum, hatta çocuğundan tiksinenler bile var, inşallah öyle bir süreç yaşamadan güzel bir deneyim yaşarım diye dua ediyorum.

Fakat ben anne olmayı istemezken de "annelik müthiş bir histir" denmesine karşı çıkmazdım. Genel geçer bir söz bu. Çoğunluğu kapsar.

"Her kadın anne olmayı ister, istemeyen bozuktur, her kadın için annelik müthiştir" demişim gibi yanıtlar alıyorum bu yüzden sürekli kendimi açıklama gereği duyuyorum.
Fakat sanırım bu mesajda konuyla ilgili toparlama bir yorum yaptım, umarım bu mesajım da okunur.
Aynen çok güzel anlatmışsınız ben hamileyken karnındayken sevdiğim konuştuğum kucağıma alma hayali kurdugum bebeğim doğunca sudan çıkmış balık gibi hissettim hemen kucağıma bile almadığımı sonradan farkettim ve iki cocugumdada lohusalık depresyonu yaşadım güya kendimi hazırlamıştım ikincide böyle olmim diye daha beter oldu bebegimde hiç emmek istemedi çok uğraştım ama hastanede bi iki emdi evde oldugu kadar sagdim sagdim verdim.Annelik gerçekten hem çok güzel harika hem çok zor bi duygu.

Ailelere 3.cocuk fikrinin garip gelmesine sasirmadim. Bence de bu devirde 3 çocuğu hakkiyla, hicbir seyini eksik etmeden büyütmek cok zor. İlla bir seylerinden kısmak gerekecek. Onlar büyüdükçe masraflari büyüyecek.
5 yasindaki okula baslayacak, bu esnada 3.cocuk minicik olacak.
Oğlum 1.sinifa başladığında hamileliğimi yeni öğrenmiştim. İkinci dönemde doğurdum ve ona rağmen imanım gevredi ki daha bir de 2.de var sizde...
27 yasinda 3 çocuklu bir arkadasim var. Biri 6, biri 4, biri 1 yasinda onun da. Gecen bana diyor ki 6 yildir b.k temizliyorum 🤦
İsteyerek yapmissiniz. Ailelerin cok ustunuze gelmesi de sacma ama düşüncelerinde haksiz değiller. Sadece kendilerine saklasalarmis iyiymis 🤭

Spor yapmam yapmayı asla sevmem o yüzden bilmiyorumdur umarım çocuğum da benim gibi olur 😂
Ne kadar üzücü bir yorum,. Spor ve sanatsal aktiveteler sayesinde bir sürü öğrencimin hayatı düzene girdi. Babasını kaybeden öğrencim dans sayesinde kendisini daha iyi hissetti, madalyalar aldı.

Arkadaşlar merhaba herkese. Baştan anlatmam gerekirse 7 yıllık evliyim 2 çocuğum var biri 5 biri 2 buçuk yaşında ve şuan 3.ye 3 aylık hamileyim. Eşimde bende daha sevgililik zamanlarımızdan beri 3 çocuk istiyorduk Allahta nasip etti çok şükür. Ben tarih öğretmeniyim bir süre özelde çalıştım şuan çalışmıyorum. İnstagram üzerinden kapı süsü yaparak kendi paramı kazanıyorum emek vererek büyüttüğüm güzel bir sayfam var yani tabi bu rakam bir öğretmen maaşına görece daha düşük kalabilir ama hiç bişey yapmıyor olmaktan daha iyi benim için hem zevk alıyorum hem para kazanıyorum. Çocuklarım için hobi olarak yaptığım bişey mesleğe döndü bir nevi ve çok mutlu oluyorum bunun için. Gel gelelim 3.çocuk haberini ailelerimize verdiğimizden beri inanır mısın kimse beni insan yerine koymamaya başladı. Dalga konusu oldum resmen. Babam geçen toplum içinde tavşan gibi 6 ayda bir doğuruyor dedi. Annem desen her gördüğü yerde laf sokuyor. Onlara göre kendimi yakmışım yazık etmişim ne güzel kızmışım evde oturup çocuk mu büyütecekmişim? Yani korunma yöntemlerini biliyorum cahil değilim istemesem yapmam ama kimse mutlu musun diye sormuyor onlara göre yorgun bitkin kendini gençliğini mahfetmiş bir insanım ben. Eşim bana destek olmaya çalışıyor yani en çokta ona güveniyorum inanıyorum. Eşim bundan 4 yıl önce biraz yatırım yaparak bir dükkan açtı ama ortak açmışlardı ve istedikleri gibi gitmedi dükkan ve biraz maddi olarak sıkıntıya düştük. Ama birilerinden bişey istedik olarak değil hep kendi kendimize yettik ama sonuçta maddi bir düşüş oldu ama insanlar bunda bile yani inişli çıkışlı hayat bu demedilerde yine bizi küçümsemeye çalışarak yani hep bir şakayla karışık istediğimi söylerim tavrı oldu herkeste. O kadar ciddiye alınmadığımızı düşünüyorum ki şuan hem kendi ailem hem eşimin ailesi tarafından. Kimse dört dörtlük değil ve bende insanlar gibi şakayla karışık seninde zamanında şöyle şöyle bir durumun olmamış mıydı ya ah ne günlerdi dediğimde bozulup direk kavgaya dönüyorlar ama benim bozulmaya hakkım yok. Eşim çalışan çalışmayı seven parasını eve getiren yani güvenilir düzgün bir insan kimseye bir saygısızlığı yok ama artık o da kızıyor yani karnımdaki çocuğa bile aldır gitsin dediler bir şey söylicem yüzyüze bakacak şey kalmayacak diyor eşim. Aslında benim ailemde eşiminkilerde iyiler ama yani biz onlara göre çok kolayız kırılmayız üzülmeyiz sanki çocuğuz yani ben 32 yaşındayım çocukta değilimki. Kayınvalidem tam bir eltimkolik onu ciddiye alır birşey yapacak olsa danışır haberleşir ben hep en son duyan etliye sütlüye karışmayan çağırılmadıkça gitmeyen görece mesafeli ama yinede lafları hep işiten o gelinim. Kimseye karşı bunu kıramadım malesef eşimde aynı şekilde. Eski maddi olarak çok rahat olduğumuz günlere dönsek biri bizden para istediğinde hemen çıkarıp verebilsek bizden kralı yok o ayrı. Ama şuan gelenin gidenin laf ettiği kaale alınmayan insanlar olduk ve bir hata yapmadam yada kötü bir durum kimseye yaşatmadan. Ne yapabilirim biliyorum ki herşey benim başta duruşumu değiştirerek olucak ama ben o kadar duygularıyla hareket eden kıyamayan biriyim ki o duruş o tavır nasıl değiştirilir bilmiyorum.
Ailenizin üzülmesi normal. Benim de 3 çocuğum var. Maddi olarak sıkıntımız yok ama ben çok yoruluyorum. Akşam 7 de işten gelip saat 10 a kadar hiç oturmuyorum. Sadece çocuklarla ilgileniyorum ev işi falan yapmıyorum. Annemde ben yorulduğum için üzülüyor. Hala arada der ne gerek vardı da 3 çocuk yaptın diye. Sonuçta siz de annenizin evladısınız

Benim ailem de sizin gibi bir tepki verirdi bana kimse okuttuğu, hayatta aktif olmasını istediği emek verdiği çocuğunun ömrünün evde cocuk bakmakla geçmesini istemez. ben de kendi çocuğum için istemem. Kendim tek çocuğum ve iyi ki de öyleyim. Kardeş eksikliği hissetmiyorum çünkü bakıyorum etrafımda anne babalar vefat ettikten sonra eniştelerin, gelinlerin de dahil olmasıyla mal mülk konusunda hep bir sıkıntı yasıyor insanlar kardeşleriyle. Annem binbir emekle büyüttü beni çok yokluk çekmedim ama burslu kazandıgım üniversiteden sonra iyi bir kariyerim var. Şimdi bir kardeşim olsaydı aynı imkanlarla buyumeyebilirdim -ki bizim zamanımızda her sey daha kolaydı-. Annem çalışırken anneannem büyüttü beni, bir de kardeşim olsaydı ilgi bile ister istemez bölünecekti. Bazen annem sorar hatta bana kardes duygusunu tattıramadım sana üzülüyorum ister miydin diye? Bende o duyguyu hiç tatmadığım için eksiklik hissetmediğimi söylerim. Bu devirde 3 çocuğun sorumluluğu çok baska. Siz mesela tek çocuğunuza aldıracagınız eğitimle 3 cocuga aynı kalitede eğitim aldırabilecek maddi durumdaysanız 5 tane bile cocuk yapın. Ama yediğinizden, diğer çocuğunuzun giydiğinden kısarak 3 cocuk büyütmeye karşıyım. Kimse çok kucuk yaşlarda kardeş sorumluluğu adı altında sahip olacağı imkanlardan mahrum kalmak zorunda değil. Tarih öğretmeniyim demişsiniz, zaten çalışıyor olsaydınız her öğrencinize verdiğiniz emekle her biri çocuğunuz gibi olacaktı. Ailenizden tepki görmek istemiyorsanız benim kararım demeli ve hiç bir destek istemediğinizi söylemelisiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X