32 yaş/ araba meselesi,özgüven..

isis33

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2023
5
5
32
herkese merhaba ilk defa konu açıyorum, çok kafam karışık,sizlerden öneri almak isterim. Biraz uzun olabilir umarım okursunuz. Ben 32 yasimda bekar bir memurum..Ailemle yaşıyorum,ilk üniv'de istedigim gibi iş bulamadım çok zor bir süreçti, ikinci ünv bitirip, 1 sene önce atandım.
Tabi hayata gec atilmis oldum,biraz birikimim var, ailemin parasi yok, kendi yagimizda kavruluyoruz.

Atandigim ilce toplu tasima ile 1.5 saat ile 2 saat arasi sürüyor yol sürüyor ve 10 dk da köpekli bir yoldan yürümek zorundayim.Cok yorucu artik araba almak istiyorum kenarda 350 bin var, ablamdan altin alip borclanip,biraz da kredi ile sifir otomatik araba almak istiyorum. Aileme ufak destekler yapiyorum yani maasim bana kaliyor. Lüks marka falan da hic almam.Ablam al arabani bana da yavas yavas ödersin altinlari,seni sıkıştirmam diyor ama ben biraz altin borcundan korkuyorum sanirim.

Araba yeni kullanmaya baslicam diye 2.el mi alsam yoksa firsat bu firsat diyip,850-950 civari bir arac mi alsam bilmiyorum hem yatirim da olmus olur benim icin. Özel ders falan da verebiliyorum, suan 2 ögrencim var ektra. Yani madem atandim bir anlami olsun deyip birseyim olsun istiyorum acikcasi, iyi bir araba benim de hakkim diyorum, okadar cile cektin atama dönemi özgüvenim düsüktü, hakettin diyorum vs. Otobüsle giderken yanimdan gecen arabalara bakiyorum hep ic geciriyorum bu duruma yani.Siz benim yerimde olsaniz ne yapardiniz?

Son düzenleme:
herkese merhaba ilk defa konu açıyorum, çok kafam karışık,sizlerden öneri almak isterim. Biraz uzun olabilir umarım okursunuz. Ben 32 yasimda bekar bir öğretmenim.Ailemle yaşıyorum,ilk üniversitemde iş bulamadım çok zor bir süreçti, ikinci ünv tam burslu bitirip, 1 sene önce atandım. Tabi hayata gec atilmis oldum ailemin parasi yok, kendi yagimizda kavruluyoruz. Atandigim ilce toplu tasima ile 1.5 saat ile 2 saat arasi sürüyor yol sürüyor ve 10 dk da köpekli bir yoldan yürümek zorundayim.Cok yorucu artik araba almak istiyorum kenarda 350 bin var, ablamdan altin alip borclanip,biraz da kredi ile sifir araba almak istiyorum. Aileme ufak destekler yapiyorum yani maasim bana kaliyor. Lüks marka falan da hic almam.Ablam al araba bana da ödersin altinlari sıkıştirmam diyor am ben biraz borctan korkuyorum sanirim. Araba yeni kullanmaya baslicam diye 2.el mi alsam yoksa firsat bu firsat diyip,850-950 civari bir arac mi alsam bilmiyorum hem yatirim da olmus olur benim icin. Özel ders falan da verebiliyorum, suan 2 ögrencim var ektra. Yani madem atandim bir anlami olsun deyip birseyim olsun istiyorum acikcasi, iyi bir araba benim de hakkim diyorum, okadar cile cektin atama dönemi özguvenim düsüktü, hakettin diyorum vs. Otobüslee giderken yanimdan gecen arabalara bakiyorum hep ic geciriyorum ayrica isyerimden arabasi olanlar vinnndiye yanimdan geciyor, bozuluyorum bu duruma yani.Siz benim yerimde olsaniz ne yapardiniz?

Paran yokken birikimin azken, acemi halinle sıfır araba alman çok mantıksız. Al bir tane ikinci el araba.

Öncelikle bir sene önce atanan ve öncesinde çok zorluklar yaşayan, ailesinin de durumu olmayan birine göre birikiminiz epey iyi geldi bana. Altınla borç alıp sonradan altınla ödemek çok zor, yani her ay borç ödemek için altın alıp ablanıza vereceğinize kendiniz biriktirip bir sene sonra daha düşük bir araba alabilirsiniz. Kredi çekip her ay onu ödemek, kalırsa yine az az altın biriktirmek mantıklı olabilir.
Birine borçlanmak bana da çok korkutucu gelir, ya işler düşündüğüm gibi gitmezse diye evdeki hesap çarşıya uymaz sonuçta. Neticede ilk etapta kendinizi yormayacak, sonradan pişman olmayacağınız, bütçenize göre bir araba alıp kendinizi toparladıktan sonra model yükselterek ilerleyebilirsiniz. Tabii ki araba almak sizin de hakkınız ama önünüzü görerek yola çıkmanızı tavsiye ederim.

herkese merhaba ilk defa konu açıyorum, çok kafam karışık,sizlerden öneri almak isterim. Biraz uzun olabilir umarım okursunuz. Ben 32 yasimda bekar bir öğretmenim.Ailemle yaşıyorum,ilk üniversitemde iş bulamadım çok zor bir süreçti, ikinci ünv tam burslu bitirip, 1 sene önce atandım. Tabi hayata gec atilmis oldum ailemin parasi yok, kendi yagimizda kavruluyoruz. Atandigim ilce toplu tasima ile 1.5 saat ile 2 saat arasi sürüyor yol sürüyor ve 10 dk da köpekli bir yoldan yürümek zorundayim.Cok yorucu artik araba almak istiyorum kenarda 350 bin var, ablamdan altin alip borclanip,biraz da kredi ile sifir araba almak istiyorum. Aileme ufak destekler yapiyorum yani maasim bana kaliyor. Lüks marka falan da hic almam.Ablam al araba bana da ödersin altinlari sıkıştirmam diyor am ben biraz borctan korkuyorum sanirim. Araba yeni kullanmaya baslicam diye 2.el mi alsam yoksa firsat bu firsat diyip,850-950 civari bir arac mi alsam bilmiyorum hem yatirim da olmus olur benim icin. Özel ders falan da verebiliyorum, suan 2 ögrencim var ektra. Yani madem atandim bir anlami olsun deyip birseyim olsun istiyorum acikcasi, iyi bir araba benim de hakkim diyorum, okadar cile cektin atama dönemi özguvenim düsüktü, hakettin diyorum vs. Otobüslee giderken yanimdan gecen arabalara bakiyorum hep ic geciriyorum ayrica isyerimden arabasi olanlar vinnndiye yanimdan geciyor, bozuluyorum bu duruma yani.Siz benim yerimde olsaniz ne yapardiniz?
altın borçlanmak bu ekonomide çok mantıklı değil. çok borca girmeden normal bi
şeyle başlamanızı öneririm. tabi araç fiyatları çok yüksek ama 600 bin yerine 300 bin kredi vs ile borçlanıp mütevazı bir şey alabilirsiniz

Hepsine tamam da arabası olanlara neden bozuluyorsunuz? 😂

Fazla borçlanmadan ikinci el, temiz, ufak bir araba alın. Hem yavaş yavaş borcunu bitirin, hem kullanmayı öğrenin. Sonrasında sıfırına bakarsınız.

İkinci el desen neyse de sıfır araba 1 milyona bile zor. senin paran 350 bin sigortası devri kaskosu falan senin en azından 750-800 bin bulman lazım kredi

O kadar az nakit param olsa ikinci el düşünürdüm şahsen kimseye borçlanmak istemem.ablan şimdi sıkıştırmaz ama ileride ya lazım olursa?altın cinsinden nasıl ödeyeceksiniz ülkede belirsizlik ciddi problem.maaşla ödeyebileceğim miktar kredi çekmeyi tercih ederim.bende ikinci üniversite okudum ve geç çalışmaya başladım.memurumda ev benim evim olduğu için parada biriktiriyorum istesem araba alırım ama hergün arabayla işe gitmek masraflı olur diye düşünüyorum açıkcası araba almayı şimdilik düşünmüyorum ama alırsamda işe gidip gelmem.iş yeriniz sıkıntılı bir yerde mi toplu ulaşımın olmadığı veya nadir olduğu?çok ihtiyaç var diyorsanız ikinci el alın derim.

Yıllar önce param azdı, ehliyetim vardı ama tecrübem yoktu. Ben ikinci el ucuz ama temiz bir araç almıştım. Park ederken falan sürtünce acımamıştım çünkü illa ki oluyor bir şeyler acemi olunca

Öncelikle bir sene önce atanan ve öncesinde çok zorluklar yaşayan, ailesinin de durumu olmayan birine göre birikiminiz epey iyi geldi bana. Altınla borç alıp sonradan altınla ödemek çok zor, yani her ay borç ödemek için altın alıp ablanıza vereceğinize kendiniz biriktirip bir sene sonra daha düşük bir araba alabilirsiniz. Kredi çekip her ay onu ödemek, kalırsa yine az az altın biriktirmek mantıklı olabilir.
Birine borçlanmak bana da çok korkutucu gelir, ya işler düşündüğüm gibi gitmezse diye evdeki hesap çarşıya uymaz sonuçta. Neticede ilk etapta kendinizi yormayacak, sonradan pişman olmayacağınız, bütçenize göre bir araba alıp kendinizi toparladıktan sonra model yükselterek ilerleyebilirsiniz. Tabii ki araba almak sizin de hakkınız ama önünüzü görerek yola çıkmanızı tavsiye ederim.
Cok tesekkur ederim bakicilik yaptim magazada calistim 1 yil da maasimi topladim o sekilde toplayabildim, az harcamam var da ondan, tavsiye icin tesekkur ederim

Hepsine tamam da arabası olanlara neden bozuluyorsunuz? 😂

Fazla borçlanmadan ikinci el, temiz, ufak bir araba alın. Hem yavaş yavaş borcunu bitirin, hem kullanmayı öğrenin. Sonrasında sıfırına bakarsınız.
Bende aynı düşüncedeyim. Öncelikle uygun fiyatlı bir şey alın. Hem öğrenirsiniz. Araba piyasası da durgun bu ara. Bende arabamı satıp değiştirmek istiyordum olmadı. Alacaksanız fırsatı değerlendirin. Altınla borç alacağınıza bir miktar kredi çekin.

altın borçlanma kredi çek diyenlere ufak bir bilgi kredi oranları 4 küsür…

2.el ancak alırsınız.Bir de her ne kadar iş arkadaşı da olsanız insanlar almak zorunde değil belki kafasını dinlemek istiyor.

Normal şartlarda ilk araba acemilik atana kadar ikinci el alın vurursunuz sürtersiniz sonra sıfır alırsınız derdim ama piyasa berbat farazi 1500 sıfır olan aracın ikinci eli 10 yıllık 1400 enaye yerine koyuyırlar insanı oyuzden ne alacaksınız hangi marka bilmem ama sıfır fiyatları ve ikinci el fiyatlarını karşılaştırın.aradaki fark çok değilse sıfır alın ve sürtün gerekirse 10 yıllık bineceğinize.
Altın borçlanmak dışında sizin yerinizde ben de olsa alırdım aile evinde yaşıyorsam kira yok masraf yok koca yok çocuk yok alın tabi ya sefanız olsun.
Kimseden beklentiniz olmadan alabiliyorsanız helal olsun alıp ödeyin.Bu devirde bankaya tl borçlanmak gibisi var mı? seneye maaşınız artacak taksitiniz komik kalacak.Alın gitsin 😎

İyice araştırıp temiz hasarsız boyasız bir 2.el alın derim. 200 bin kredi çekseniz alırsınız aslında nasılsa aile yanında kalıyosunuz kira probleminiz yokmuş. Bu şartlarda sıfır araç hem zor hem de gereksiz. Zamanla üstüne para koyup araba eskidikçe daha iyi 2.ellere geçersiniz. Devir tutumluluk devri.

Acemi iken paranı zorlamadan 2.el al.
Tecrübe kazanınca borcun bitince istiyorsan sıfırı çekersin altına.
Elbet ufak tefek kaza yaparsın yazık olur sıfır araca

X