4 yaşındaki kızım 😔

Merhaba arkadaşlar.Aralık ayında 4 yaşına giren bir kızım var. Bana çok düşkün.Kreşe başlattım ancak hergün ağlayıp kendini yerlere atmasından ve öğretmeninin bi kaç garip tutumundan dolayı psikoloğumuza da danışarak kreşi bıraktık. Seneye devam etme kararı aldık. Evde ise durum pek iç açıcı değil. Devamlı yapma dediğim şeyleri yapma durumu var. Örneğin odasındaki duvar kağıdını yırtıyor uyarıyorum konuşuyorum söz veriyor özür diliyor.Ama bugun görüyorum ki tekrar başka yerden yırtmış. Bu ve benzeri örnekler gün içinde beni çok yıpratıyor. Bir diğer sorunumuz da insanlardan çok uzak davranması. Küçük bebek sayılacak bi çocuktan bile eğer sert davranışları varsa korkabiliyor. Eğer ortamda bu şekilde bi çocuk varsa Misafirlikte yanıma oturup gidene kadar asla kalkmıyor. Parkta bi çocuk oynama teklifinde bulunduysa genelde bana doğru kaçıp asla konuşmuyor onlar parktan gidene kadar da gidip oynamıyor. Ben teşvik edip yanına götürsemde fayda etmiyor. Tuvalet eğitimimizde çok zor geçti kaka tutma problemimiz vardı. Psikoloğa bunun içinde gittik ancak normal bi süreç dedi. Kısacası çoğu sahfamız zor ve aşılması güç geçiyor. Asosyal bi çocuk olmasını istemiyorum. Kendini ifade edebilen bi birey olması için devamlı karşıma alıp konuşuyorum ama başka ne yapabilirim bilmiyorum.Bu konuda çaresiz hissediyorum kendimi.
maalesef her şey kızınız okula giderken ağladığında onu dinleyip okuldan almanızla başlamış. çocuk size isyanla, ağlayarak istediğini yaptırabildiğini fark etmiş. çocuk bu ağlayacak okula giderken tabii ki. güç dengesi bozulmuş gibi geldi bana. sosyalleşmesi ve hareketlerinin sonuçları olduğunu, her istediğinin kabul edilmeyeceğini görmesi gerek. Evet acımasızca ama doğrusu bu.

Öncelikle kendinizi çocuktan ayırın. 'kaka tutma problemimiz' nedir sizde mi tutuyorsunuz? İkinci olarakta farklı bir uzmana gidin derim otizmin bir çok çeşidi var. İllaki otizm demiyorum onu da açıklayayım yetiştirme tarzınızdan kaynaklı gibi geldi bana ama yinede farklı uzman görsün bence
Ben de aynı yorumu şu hanimefendiye yazmak istemistim
Benim oğlumda 3.5 yaşında anlattığınız gibi davranışları var. Kakayı altına yapıyor, yapma dediğim herşeyi yapıyor, parkta bi çocuk görsün kaçıp yanıma geliyor. Kreşe başlayacaktık ama benden asla ayrılmadı kardeşimin düğün arefesi olduğu için bende çok üsteleyemedim ama oyun alanlarında bile benimle oynamak istiyor.
Çocuğun kreşi için bile "kreşe başlayacaktık" diyorsunuz. Bu çocuktan da sizden bağımsız bir çocuk olmasını bekliyorsunuz. acaba bu davranisin sebebinin sizin hala onu kendi parçaniz sayıp ona göre davranmanız olabileceğini hiç düşündünüz mu?

Çocuğun okula gitmek istememesinin tek sebebi alışamaması değildir. Anneden ayrılma kaygısı, sosyal ortamların çocukta daha önce yaşattığı bir travma, farklı korkular okula gitmek istememesine sebep olabilir. Aileden ayrılma kaygısı okula uyum sağladıkça geçebilen bir duygudur ama uzun süre bu uyumu sağlayamayan çocuğu ısrarla okula götürmek çocukta okulla ilgili kaygılar yaratır ya da var olan kaygıları artırır ve süreci daha da uzatır. Bu durumlarda eğer çocuk sonraki yıl ilkokula zorunlu olarak başlamayacaksa okuldan ayrılıp profesyonel destek alabilir. Okul öncesi eğitim evet çok çok önemli, her çocuk en az 2 yıl bir anaokula gitmeli ama çocuğun bu eğitimden fayda sağlaması için okula isteyerek ve içi rahat şekilde gelmesi lazım. (Hem çocuk gelişimci hem okul öncesi öğretmeni olarak küçük bir mesleki bilgi vermiş bulundum, online eğitim 🤣)

Çocuğu okula gönderme amacımız anaokulunda verilen eğitimden faydalanmasından ziyade sosyal ilişkilerinin gelişmesi, oyun oynaması, bağımsızlaşması yavaş yavaş. Ben kimsenin eğitim alsın aman İngilizce öğrensin diye anaokullarına gönderdiğini düşünmüyorum öyle yapan varsa da yanlış bir düşünce :)
Evet eğitimcisiniz benden daha bilgili olabilirsiniz bu konuda. Ama anaokulu tam da konusahibinin ihtiyacı olan şey. Düzgün iletişim kurabileceği, çocukla güzel bağ kuran, zorlamadan oyunlara teşvik eden eğitimcilerin çalıştığı oyun odaklı bir anaokuluna gitmeli bence.

Çocuğun kreşi için bile "kreşe başlayacaktık" diyorsunuz. Bu çocuktan da sizden bağımsız bir çocuk olmasını bekliyorsunuz. acaba bu davranisin sebebinin sizin hala onu kendi parçaniz sayıp ona göre davranmanız olabileceğini hiç düşündünüz mu?

Ya ben de böyle konuşuyorum istemsizce yapıyoruz. ama benim oğlan bebekliğinden beri aşırı bağımsız bir tip. Çocuğun mizacı çok etkili bence. Hatta geçen gün kreşten alırken gelmek istemedi benimle. oyuna devam etmek istedi.
Annecim beni özlemedin mi dedim. Kreşteki öğretmeni bile çok kızdı neden manipüle ediyorsunuz çocuğu diye. Ne bileyim Türk annesi ağzımdan öyle çıktı 🙈 peki demem dedim.😂

Merhaba arkadaşlar.Aralık ayında 4 yaşına giren bir kızım var. Bana çok düşkün.Kreşe başlattım ancak hergün ağlayıp kendini yerlere atmasından ve öğretmeninin bi kaç garip tutumundan dolayı psikoloğumuza da danışarak kreşi bıraktık. Seneye devam etme kararı aldık. Evde ise durum pek iç açıcı değil. Devamlı yapma dediğim şeyleri yapma durumu var. Örneğin odasındaki duvar kağıdını yırtıyor uyarıyorum konuşuyorum söz veriyor özür diliyor.Ama bugun görüyorum ki tekrar başka yerden yırtmış. Bu ve benzeri örnekler gün içinde beni çok yıpratıyor. Bir diğer sorunumuz da insanlardan çok uzak davranması. Küçük bebek sayılacak bi çocuktan bile eğer sert davranışları varsa korkabiliyor. Eğer ortamda bu şekilde bi çocuk varsa Misafirlikte yanıma oturup gidene kadar asla kalkmıyor. Parkta bi çocuk oynama teklifinde bulunduysa genelde bana doğru kaçıp asla konuşmuyor onlar parktan gidene kadar da gidip oynamıyor. Ben teşvik edip yanına götürsemde fayda etmiyor. Tuvalet eğitimimizde çok zor geçti kaka tutma problemimiz vardı. Psikoloğa bunun içinde gittik ancak normal bi süreç dedi. Kısacası çoğu sahfamız zor ve aşılması güç geçiyor. Asosyal bi çocuk olmasını istemiyorum. Kendini ifade edebilen bi birey olması için devamlı karşıma alıp konuşuyorum ama başka ne yapabilirim bilmiyorum.Bu konuda çaresiz hissediyorum kendimi.
Hep aynı psikoloğa mı gidiyorsunuz? Sosyal anksiyetesi olabilir gibi geldi. Ayrıca yapma denilen şeyleri tekrar
Tekrar yapmadısım dürtü kontrol bozukluğu olabilir . Başka bir psikolog ile hatta psikiyatrist ile görüşmenizi tavsiye ederim

Yaa🌸 benim yeğenim de böyleydi kreşi pas geçmek zorunda kaldılar ve direkt anasınıfına başladı. İlk 2-3 hafta gitmiyicem vs diyip ağlıyordu ama abimler sanki sınıfındaki çocuklarla çok ilgileniyorlarmış gibi yaptılar mesela anasınıfından her döndüğünde emreyle ne yaptınız nazlı ne güzel kız dimi seninle konuşmuştur kesin ne konuştunuz şu batuhan da tam sinir bozucu dimi sen onunla nasıl başediyorsun ya vs gibi muhabbetler başlattıkları için (çocuklar da malum o yaşlarda anne babayla konuşmaya düşkün olduklarından) yeğenim utangaçlığını yendi ve sınıfındakilerle bağ kurmaya, aktif olmaya başladı. Sınıftakilerle bir şeyler yapıp koşa koşa evde konuşmaya başladı.

Yurt dışında -AB ülkeleri mesela- 4 yaşını doldurmuş çocuk artık okul çocuğudur ve devlete aittir. 2 senelik okul öncesine başlatırlar. Bazı yeterlilikleri yoksa kabul edilmez bir sonraki sene başlar. Mesela kendi başına yiyebilmeli, kendi temizliğini yapabilmeli, kendi başına giyinip ayakkabısını bağlayabilmeli vs. İki çocuğumdan dolayı uzun süredir bu sistemin içindeyim. 3-4 ay önceden kayıt olmazsanız oyun gruplarında kreşlerde yer bulamazsınız. Kimse çocuğum evde benimle dursun veya bakıcı gelsin baksın demediği için her daim bütün kreşler doludur. O yaş grubu çocuğun yeri akranlarının yanıdır.

Çocuğumuz bizden ayrılmak istemiyor, okula gelmek istemiyor biz de vermiyoruz diye bir şeye hiç şahit olmadım. Geçerli sebep sunman lazım çocuğu Kindergarten'a göndermemek için. Tamam çocuklarımızı çok seviyoruz kıyamıyoruz üzülsünler ağlasınlar istemiyoruz ama bazı kararları ona rağmen almak zorundayız. Fiziksel psikolojik gelişimi, sosyalleşmesi, topluma uyumlu olabilmesi için kreş faydalıysa o kreşe gidecek. Bir hafta ağlar ikinci hafta kabullenir. Kindergarten grubunda hele hiç görmedim ağlayan gitmek istemeyen çocuk. Kolaya geliyor çocuğum çok ağlıyor, psikolojisi bozulmasın yetersizlik hissetmesin, anne çocuk bağı etkilenmesin demek. Benim çocuklarım şimdi büyükler, biri 3 diğeri 2,5 yaşında başladı kreşe. Şimdi olsa yine veririm ağlamasından etkilenmem.

İngilizce için de bir iki şey yazacağım. Hiç bir ülkede çocuğa anaokulunda kreşte İngilizce öğretildiğine şahit olmadım. Bizler de Türkçe konuşmayı okulda değil evde ailemizden öğrendik. Konuşmak ayrı öğretmek ayrı. Bir çocuk 3 dili aynı anda öğrenebilir eğer etraflarında konuşuluyorsa. Arkadaşlarımın çocuklarından biliyorum bunu. Yeğenimin teyzesi İngilizce öğretmeni ve doğduğundan beri onunla hep İngilizce konuştu. Parası olan böyle havalı kreşe vereceğine normal kreşe versin, çocuğuyla İngilizce konuşacak bir öğrenci bulsun. İnanın çok daha faydalı. İngiliz veya Amerikan çocukları da okulda öğrenmiyor İngilizce konuşmayı.

Nasıl psikolog o yaa cidden gönderin çocuğu kreşe hem asosyal diyorsunuz hem kreşten alıyorsunuz.
Ayrıca bence o psikoloğa da bir daha götürmeyin çocuğu.

Evet yazdiklarinizdan bu sekil bir mesleğiniz olduğunu tahmin ettim. Kisaca diyorsunuz ki cocuk okula uyumsuzsa aile ugrassin okulu uğraştırmayın. Cunku yazinizda en ufak cozum yok.
Yaa yazmayayım yazmayayım dedim de "açık öğretimde" bunu öğretmediler sanırım ya da özetlere çalışırken atladınız.
Uzun süreli ağlamalarda çocuğun gerçek ağlama mı yoksa anne-babayı manipüle ağlaması mı olduğuna bakılır. Duruma göre okula devamı ama şu şu şu konularda okul-aile işbirliği denir. Diğer duruma göre de okula ara verilsin ve şu şu şu konularda aile şöyle davransın diye yönlendirme yapılır.
Zamanla sizde öğrenirsiniz bu ince noktayı, çünkü önem arz ediyor.

İyi de çocuğunuz 4 yaşını geçmiş ne zaman başlamalıymış?
Başka bir kreş baksaydınız keşke.
Böyle bir şeyi de ilk defa duyuyorum gönderme ne demek yahu.
Yarım günde olsa başlatmalısınız.

Yaa yazmayayım yazmayayım dedim de "açık öğretimde" bunu öğretmediler sanırım ya da özetlere çalışırken atladınız.
Uzun süreli ağlamalarda çocuğun gerçek ağlama mı yoksa anne-babayı manipüle ağlaması mı olduğuna bakılır. Duruma göre okula devamı ama şu şu şu konularda okul-aile işbirliği denir. Diğer duruma göre de okula ara verilsin ve şu şu şu konularda aile şöyle davransın diye yönlendirme yapılır.
Zamanla sizde öğrenirsiniz bu ince noktayı, çünkü önem arz ediyor.
Hmm. Kinaye alirim bir dal. Yalniz ben mesajimda dedim ki benim pek bi bilgim yok ama hobi olarak okudugum okulda bile bunun dogru olmadığını ogrendim. Yani okunduğum acikogretimi kucumsemeniz bana pek bi anlam ifade etmedi.

Duruma gore okul soyle davransin diye yonlendirilir dediniz de daha once okul ne alaka yaaa evde ana baba cozsun niye okuldan soğutuyorsunuz cocugu dediniz. O cumleyi kurduktan sonra aman okulda aileyle isbirligi yapsin filan bi anlam ifade etmiyor.

Zamanla ince noktalari öğrenmişsiniz tebrik ederim ama ince noktalari ogrenirken konunun ana butununu kacirmissiniz. Neyse bu konuda size yazacağım son mesaj buydu. Iyi gunler bol egitimler dilerim

Haklı olabilirsiniz, ama genel olarak bensiz adım atmasın bensiz bişey yapmasın demiyorum ki. Arkadaş edinsin diye akranı olan komşularla görüşüyorum gelip yanımda oturuyor, babasıyla teyzesiyle babaannesiyle dedesiyle bensiz çıkıp vakit geçiriyor ama yabancı bi ortamda olunca bana yapışıyor. Belki sorun bendedir dediğiniz gibi.

Çocuğu okula gönderme amacımız anaokulunda verilen eğitimden faydalanmasından ziyade sosyal ilişkilerinin gelişmesi, oyun oynaması, bağımsızlaşması yavaş yavaş. Ben kimsenin eğitim alsın aman İngilizce öğrensin diye anaokullarına gönderdiğini düşünmüyorum öyle yapan varsa da yanlış bir düşünce :)
Evet eğitimcisiniz benden daha bilgili olabilirsiniz bu konuda. Ama anaokulu tam da konusahibinin ihtiyacı olan şey. Düzgün iletişim kurabileceği, çocukla güzel bağ kuran, zorlamadan oyunlara teşvik eden eğitimcilerin çalıştığı oyun odaklı bir anaokuluna gitmeli bence.
Ben de bunu anlatmak istiyorum işte. Okul öncesi eğitimden verim sağlayabilmesi için çocuğun o ortama rahatça girmesi lazım. Çocuğu zorla istemediği bir ortama sokmak çocuğa yarar sağlamaz aksine okuldan daha çok uzaklaşmaya çalışır. Bu da muhtemelen üst kademe okullarda da devam eder. Problem neyse kaynağı ve çözümü profesyonel yardımı alınarak çözülmesi, gerekirse sadece bir saat okulda kalıp alışma süreci uzatılmalı vs. Bunu da çocuğun ihtiyacına göre uzmanı belirler zaten. Gittikleri psikolog okula gönderme dediyse yine bir bildiği vardır diye düşünüyorum. Mesela konu sahibi çocuğum 4 yaşında demiş ama benim anladığım çocuk 3 yaşını (36 ayını) doldurmuş henüz 4. yaşını bitirmemiş :) o yaştaki çocuklar için hep öneririz, eğer anne çalışmıyorsa birlikte sosyalleşin, çocuk o güveni anneden direkt ayrılarak kazanamaz, anneden ayrılmaya hazır olmalı okul gibi belli kuralları olan ortamlarda yalnız kalmak için.

Evet yazdiklarinizdan bu sekil bir mesleğiniz olduğunu tahmin ettim. Kisaca diyorsunuz ki cocuk okula uyumsuzsa aile ugrassin okulu uğraştırmayın. Cunku yazinizda en ufak cozum yok.
Çocuk uğraşılacak bir unsur değildir. Siz bir çocuk için "uğraşmak" kelimesini kullanıyorsanız zaten o çocuk ailede problemlidir. Okul da belli kuralları olan, aynı sınıfta 20-25 çocuğun bir şeyler öğrenmek için bulunduğu bir yerdir. Çocuklara bir şeyler verebilmemiz için bir süre sonra uyumun sağlanmış olması gerekir ve evet aylarca uyum sağlayamayan çocuk için öncelikle aile uzman yardımı almalıdır. Uyum problemi dendiğinde aklınıza sadece ağlamak gelmesin. Okula gelmek istemediği için sandalyeleri fırlatan, kaloriferin üstüne çıkıp arkadaşlarının üzerine atlayan çocuklar var. Önce çocuğun problemi çözülmesi, 4 yaşındaki bir çocuk anaokuluna 2 ay sonra da gidebilir ama dediğim gibi önce problem çözülmeli

X