5 Yaşındaki Oğlum Kalp Hastasıymış

cokmutlu

Dualarda buluşmak dileğiyle...
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2010
23
66
Herkese merhaba.

Uzun zamandır sessizce takıldığım, yorumları okuduğum, derdini sıkıntısını gördüklerime sessiz sedasız içimden dua ettiğim forumda en sonunda ben de yazıyorum.

Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın. Tüm hastalara da şifa versin inşallah.

Oğlum 5yaş 4 aylık şuan. Doğumundan sonra rutin kontrollerden ve kışları üşütme vs durumlardan hariç hiç doktora gitmemiştik. Son zamanlarda göğsünü gösterip ağrıdığını söylüyordu. İçim ferahlasın diye aldım bir pediatrik kardiyoloğa götürdüm. Bulunduğumuz memlekette maalesef 1 tane çocuk kardiyoloğu var. Muayene etti, ekg çekildi, ekoya başlandı, tarih 8martı gösteriyordu ama ben kadınlığımı kutlamak yerine doktorun endişeli yüz ifadesini yorumlamaya çalışıyordum. Doktor baktı baktı ve "bu çocuğun şah damarında kesin olarak bir darlık var, ama derecesini tam göremiyorum. bir profesöre götür, daha tecrübeli biri daha gelişmiş cihazlarla baksın" dedi. Memleketimde bir prof. varmış ama muayeneye çıkmıyormuş hastanede, sadece ders veriyormuş. Özel muyenehanesine gittik, baktı, inceledi, ekoya aldı, ilaçlı tomografi istedi vs; en sonunda o da aynı şeyi söyledi. "şah damarı dar ve akciğerden temiz kan getiren damarlardan biri kalbin pis kan toplanan bölümüne bağlanıyor, anju yapacağız."

Kalbim pır pır etmeye başladı tabi. Biraz araştırdım, hastalığımızın adı aort koarktasyonu ve diğer bahsedilen de pulmoner venöz dönüş anomalisi. Öğrendim ki anju sırasında damarın yırtılma ihtimaline karşın hazırda bir ameliyathane olması gerekiyormuş. Bizim burda pediatrik kardiyovasküler cerrah ne gezer! Hemen araştırmaya devam ettim, İstanbul, Ankara, bir çok doktor önerisi aldım. Doktorlarla görüştüğümde karşıma anju için 3-4binler, ameliyat gerekirse 15-60binler gibi rakamlar çıktı. Asgari ücretle çalışan karı-kocanın çocuğu olarak doğmak oğlumun, canımın içi Yusuf Eren'imin kötü kaderi olamazdı. Biraz daha araştırdım, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi fakülte hastanesinin çok iyi bir ekibe sahip olduğunu öğrendim. Cerrahları da Siyami Ersek'ten gelmiş, alanında çok başarılı imiş.

Uzun lafın kısası; 19nisanda ESOGÜye gittik, muayene olduk, 21 nisanda oğlumuza anju yapıldı. Anjuda balon uygulandı ama koarktasyonumuz açılmamış, yapılan görüntülemede de venöz damarların 2sinin ters bağlandığı görülmüş. Doktorumuz "venöz damarlar mutlak suretle ameliyat edilecek, koarktasyon olan bölge için de ciddi bir sıkıntı yaratmadığı takdirde çocuğun 20kga ulaşmasını bekleyip stent takacağız" dedi. Sonra bizi cerraha yönlendirdi.

Cerrahın bize söylediği açık kalp ameliyatı olacağımızdı. Yani hem göğüs kafesini açacak, hem de kalbi durdurup kalbin yerine cihaz bağlayacak ve kalbin içini açıp içeriden damarların yerini değiştireceği. Çok endişeliyim, ameliyatın 8-9 saat sürebileceği söyleniyor. Bu kadar süre durdurulan kalp sonrasında ya çalışmazsa diye endişeleniyorum. Hele oğlumun hastalığını henüz bilmediğimiz zamanlarda bile "büyümek istemiyorum, hep küçük kalmak istiyorum" dediğini hatırladıkça kahroluyorum. Allah mı söyletiyor diye aklıma geliyor hep.

Pazartesi 10yaşına girecek bir de kızım var. Doğdu doğalı çok sağlık problemi çekti. Ömrümüz hastane köşelerinde geçmişti. Tam onun durumunu toparladık derken oğlumun bu durumu beni mahfetti.

Aranızda bu veya benzer bir problemi olan çocuğu olan varmı bilmiyorum. Ama şunu hatırlatmak isterim; herhangi bir şikayeti olsun olmasın, tedbiren de olsa, çocuğunuzu mutlaka bir kardiyoloğa gösterin. Çünkü biz bunca zaman hiç farketmemişiz, meğer hastalık kendini göstermiş. Sık nefes alma, terleme, iştahsızlık, kilo alamama, sık öksürme... Çoğu kereler acaba şeker hastalığımı var diye doktora bile götürdüm bu şikayetler yüzünden, tahliller vs sonrası hep "bişeyi yok" deyip gönderdiler. Biri de kardiyoloğa da göster demedi. Siz siz olun, erken bebeklik çağında ve özellikle 1-2 yaşına geldikten sonra mutlaka bir kardiyoloğa gösterin. 1-2yaşından sonra diyorum çünkü her bebeğin kalbinde anne karnındayken delikler oluyor. Doğumdan hemen sonra bu delikler hala varlığını sürdürüyor ama çoğu 1-2 yaşına kadar kapanıyor. Eğer o zamana kadar kapanmamış olan delik varsa tedavi gerekiyor.

Bizim şuan günlük yaşantımızı çok fazla olumsuz etkileyen bir sıkıntımız yok, ancak sık sık öksürüğümüz var ve çabuk yoruluyoruz. Ama gizliden gizliye akciğerlerimizde kan gölleniyor ve geçen her gün biraz daha ciğerlerimiz yıpranıyor.

Çok uzun oldu yazım biliyorum ama kusura bakmayın. İçimde fırtınalar kopuyor. Sizden ricam lütfen dualarınızda benim kuzuma da yer verin. Okullar kapandıktan sonra ameliyat olacağız. Net tarihi birkaç haftaya kadar bize bildirecekler yoğun bakım ünitesinin durumuna bakıp. Çok tedirginim.

Ameliyat öncesindeki endişelerimi oğluma hissettirmemem için önerebileceğiniz (uyku vermeyen ve bilinci açık tutan) sakinleştiriciler varsa sevinirim. Zira ben korkarsam o da korkacak, ameliyat sırasında tansiyonu yükselecek.

Rabbim hepimizin evlatlarını bağışlasın. Kandilimiz mübarek olsun..

Dayanamadım agladım
benımde 6 yas 2 aylık bır oglum var. Kahroldum cok uzuldum ama tedavısı varmıs anladıgım kadarıyla.
Bende kalp uzerıne calısıyorum fakat sızın sorununuzla alakalı degıl. Bezmıalemde Ömer hoca var , benım babamda kalp hastası belkı gıtsenız rıca etsenız konussanız mutlak amelıyatı daha uyguna yapabılır Ömer hoca bızım ısyerınden olan bır tanısıklıgımız var cok basarılı bır doktor . Bahsettıgınız delıklerle ılgılı bır alanda calısıyoruz bız buarada sızde yazmıssınız.

Amelıyat ıcın ıse sızınde onunla amelıyathaneye gırmenızı onerıyorum , ılac bılemıyorum ama melıssa cayı ıcebılırsınız

iyiki hemen götürmüşsünüz Allah dermansız dert vermesin.inşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur çocuklarınız.çok üzüldüm gerçekten sizi çok iyi anlıyorum inanın

Çok üzüldümmm çokkkk boğazım düğümlendi ...... Allah gerçekten kimseyi evladı ile sınamasın .. Allah önce yavrunuza tez zamanda sağlık size de bu mücadelede dayanma gücü versin. Dualarım sizinle......

Çok geçmiş olsun benimde kızım açık kalp ameliyatı oldu tevekkül edin inş allahın izniyle sag salim çıkar ameliyathane den şu mubarek günlerde rabbim yardımcınız olsun

Dayanamadım agladım
benımde 6 yas 2 aylık bır oglum var. Kahroldum cok uzuldum ama tedavısı varmıs anladıgım kadarıyla.
Bende kalp uzerıne calısıyorum fakat sızın sorununuzla alakalı degıl. Bezmıalemde Ömer hoca var , benım babamda kalp hastası belkı gıtsenız rıca etsenız konussanız mutlak amelıyatı daha uyguna yapabılır Ömer hoca bızım ısyerınden olan bır tanısıklıgımız var cok basarılı bır doktor . Bahsettıgınız delıklerle ılgılı bır alanda calısıyoruz bız buarada sızde yazmıssınız.

Amelıyat ıcın ıse sızınde onunla amelıyathaneye gırmenızı onerıyorum , ılac bılemıyorum ama melıssa cayı ıcebılırsınız

Teşekkür ederim. Biz iyi bir ekibi bir fakülte hastanesinde bulabilmiş olmanın şansını yaşıyoruz şuan. Sadece muayene ücreti ve hastanede uygulanan yatak ücretini ödedik. Ameliyat için de herhangi bir ücret ödemeyeceğiz, yine sadece yatak parası olacak.
Çalışma alanınızı tam olarak anlayamadım, babanıza da şifalar dilerim. Bizde delik yok, ben sadece konuyu okuyan anneleri bilgilendirmek için deliklerden bahsettim. Bizim sıkıntımız temiz kanı pis kana akıtan ters bağlantılı damarlar ve gelişemeyip dar kalmış bir ana damar.

Doktorlar izin verirse ben de girmeyi düşünüyorum evet ameiyathaneye. Ama anju öncesinde zor durabildim ayakta, içim kan ağlarken oğlumu güldürmeye çalışmak çok zordu. Ameliyat öncesi kendimi tutamamaktan korkuyorum. Ya kaygılarımı, korkularımı, endişelerimi ona belli edersem istemeden.!

iyiki hemen götürmüşsünüz Allah dermansız dert vermesin.inşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur çocuklarınız.çok üzüldüm gerçekten sizi çok iyi anlıyorum inanın

Çok sağolun, Rabbim sizlere göstermesin inşallah.

Çok üzüldümmm çokkkk boğazım düğümlendi ...... Allah gerçekten kimseyi evladı ile sınamasın .. Allah önce yavrunuza tez zamanda sağlık size de bu mücadelede dayanma gücü versin. Dualarım sizinle......
Allah razı olsun. Rabbim sizleri esirgesin.

Çok geçmiş olsun benimde kızım açık kalp ameliyatı oldu tevekkül edin inş allahın izniyle sag salim çıkar ameliyathane den şu mubarek günlerde rabbim yardımcınız olsun
Çok sağolun. Çocuğunuzun tanısı neydi acaba? Ameliyat sonrası nasıldı? Şimdi nasıl? Umarım iyidir ve bir daha o günleri yaşamazsınız..

Darlık yüzde kaç oranında ?

Bız delıklerı kapanmayan hastalar ıcın urun uretıyoruz ve arastırıyoruz . O durumdada kırlı kan temız kan bırbırıne karıstıgı ıcın vaakaya gore hayat sartlarını etkılıyor durum .

Ücretin altından kalkabılecek bır yerde olmanız en azından cok guzel , amelıyat ne zaman olacak asagı yukarı oglunuz kac kılo suanda ?

Çok sağolun. Çocuğunuzun tanısı neydi acaba? Ameliyat sonrası nasıldı? Şimdi nasıl? Umarım iyidir ve bir daha o günleri yaşamazsınız..
Doguştan kalbi delikti 4 yaşında ameliyat oldu inan çocuklar bizden daha güçlü yogun bakımda ilk gördügümde göz yaşlarımı tutamadım her yerinde kablolar vardı o haliyle beni teselli etti şu an çok çok iyi hiç bir problemi kalmadı içinizi rahat tutun sizinde güçlü olmanız gerekiyor ameliyat olduktan sonra 1 hafta yogun bakımda kalması gerekiyordu 3 günde normal odaya geçti 5 . Gün eve çıktık şuan sizi çok iyi anlıyorum inş tanıdıgınız bi prof vardır araştırma hastanesinde ameliyat olacaksa mutlaka bi tanıdıgınız olsun ki ameliyatını prof yapsın bu çok önemli

Birde mümkünse narkoz verilecegi sırada yanında olup elini tutunmaşzden ayrı narkoz verilirse çok aglar uyanırkende aynı stresle uyanır tabi bunu hastanede izin verirler mi bilmiyorum

Darlık yüzde kaç oranında ?

Bız delıklerı kapanmayan hastalar ıcın urun uretıyoruz ve arastırıyoruz . O durumdada kırlı kan temız kan bırbırıne karıstıgı ıcın vaakaya gore hayat sartlarını etkılıyor durum .

Ücretin altından kalkabılecek bır yerde olmanız en azından cok guzel , amelıyat ne zaman olacak asagı yukarı oglunuz kac kılo suanda ?
Darlık oranını hatırlamıyorum, ama kum saati gibi değil, damar boyunca uzunlamasına devam ediyor. Aort hipoplazisinden kaynaklı koarktasyonmuş. Oğlum şuan 17kg. Evet deliklerde de temiz kan ile kirli kan karışıyor ancak onların zamanla kapanma veya kapanmazsa da şemsiye metoduyla kapatılabiliyor. Bizde kan karışımı damar bağlantısından kaynaklı maalesef, cerrahiden başka tedavisi yok.

Rabbim acil şifalar versin.
Tez zamanda evladınız sağlığına kavuşsun inşallah..

Uyarılarınıza katılıyorum, iyibir çocuk doktoru idi benim şansım.
Benim durumum sizden çok farklı ama, yine de benzer birşey. Ameliyatlık bir durum yok hamd olsun.
Fakat ilerde hayat ne gösterir bilmiyorum.

Eğer imkanınız varsa, bir de İstanbul'a getirseniz.
Benim oğlumun doktoruna bir gösterseniz? Kardiyaloğa...
Fark ettim ki siz zaten çok araştırmışsınız, ince eleyip sık dokumuşsunuz.
Fakat okuduğumda aklıma gelen ilk şey bizim doktorun bilgilerini sizinle paylaşmak oldu nedense.
Çocuk Kardiyoloğu Prof. Dr. Aygün Dindar

Birde mümkünse narkoz verilecegi sırada yanında olup elini tutunmaşzden ayrı narkoz verilirse çok aglar uyanırkende aynı stresle uyanır tabi bunu hastanede izin verirler mi bilmiyorum
Narkoz esnasında izin verirlermi bilmiyorum. Anju için beraber girmiştik, narkozu vermeden beni çıkardılar. Öptüm, kokladım, vedalaştım ve çıktım. Narkozdan uyanırken çok ağladı yavrum, su diye diye inledi. Ameliyattan nasıl uyanacak bilmiyorum. Off, Allahım, bi el kalbimi almış sıktıkça sıkıyor. Ne olur dua edin.

Rabbim acil şifalar versin.
Tez zamanda evladınız sağlığına kavuşsun inşallah..

Uyarılarınıza katılıyorum, iyibir çocuk doktoru idi benim şansım.
Benim durumum sizden çok farklı ama, yine de benzer birşey. Ameliyatlık bir durum yok hamd olsun.
Fakat ilerde hayat ne gösterir bilmiyorum.

Eğer imkanınız varsa, bir de İstanbul'a getirseniz.
Benim oğlumun doktoruna bir gösterseniz? Kardiyaloğa...
Fark ettim ki siz zaten çok araştırmışsınız, ince eleyip sık dokumuşsunuz.
Fakat okuduğumda aklıma gelen ilk şey bizim doktorun bilgilerini sizinle paylaşmak oldu nedense.
Çocuk Kardiyoloğu Prof. Dr. Aygün Dindar
Amin çok sağolun. doktor öneriniz için de teşekkür ederim. Gittiğimiz hastanede diğer hastanelerden farklı olarak konsey sistemi olması çok hoşuma gitti. Muayene sonrası tek bir hekimin kararıyla hiç bir iş yapılmıyor. Önce 4 prof, 2 doç ve 1 yar.doç.birlikte değerlendiriyorlar çocuğu. Birinin gözünden kaçan bir detayı bir diğeri fark edebiliyor. Birinin düşünemediği ihtimali diğeri değerlendirebiliyor. Biz 2 defa konseye girdik. İlkinde çocuğun durumu görüşüldü, anju kararı çıktı. Anju sonrasında da cerrahi konseye girdi. Orada da ameliyatın ne şekilde yapılması gerektiği, hangi takvimde yapılacağı vs görüşüldü. Her konsey yaklaşık 10 saat sürüyor ve o süre boyunca en fazla 3-4 hastayı görüşüyorlar. Yani baya bi zaman beyin fırtınası yapıyorlar, risk analizleri yapıyorlar. Doktor öneriniz benim için çok önemli, çok sağolun. Umarım ihtiyaç kalmaz ama kafamızda soru işaretleri artarsa elbette ki başka doktorlara da göstereceğiz.

Dilerim sizin evladınız da tez zamanda daimi şifasını bulur.

Doguştan kalbi delikti 4 yaşında ameliyat oldu inan çocuklar bizden daha güçlü yogun bakımda ilk gördügümde göz yaşlarımı tutamadım her yerinde kablolar vardı o haliyle beni teselli etti şu an çok çok iyi hiç bir problemi kalmadı içinizi rahat tutun sizinde güçlü olmanız gerekiyor ameliyat olduktan sonra 1 hafta yogun bakımda kalması gerekiyordu 3 günde normal odaya geçti 5 . Gün eve çıktık şuan sizi çok iyi anlıyorum inş tanıdıgınız bi prof vardır araştırma hastanesinde ameliyat olacaksa mutlaka bi tanıdıgınız olsun ki ameliyatını prof yapsın bu çok önemli
Evladınız adına ne kadar sevindim anlatamam. Dilerim o günler gitmiş olsun, bir daha gelmesin. Bana umut verdiniz.

Allah yardımcınız olsun inşallah en kıza zamanda iyileşir çocukların vücudu bizden çok daha dayanıklı eminim 1 aya koşmaya başlayacak çok büyük bir imtihan bol bol dua edicem sizin için etrafımdanda istiyicem mutlaka yazın burada kuzunun iyileştiğini olurmu.

Allah yardımcınız olsun inşallah en kıza zamanda iyileşir çocukların vücudu bizden çok daha dayanıklı eminim 1 aya koşmaya başlayacak çok büyük bir imtihan bol bol dua edicem sizin için etrafımdanda istiyicem mutlaka yazın burada kuzunun iyileştiğini olurmu.
Elbette ki paylaşırım. O bi iyileşsin, cümle aleme müjdeleyeceğim. Allah razı olsun, sizlere göstermesin inşallah.

Amin çok sağolun. doktor öneriniz için de teşekkür ederim. Gittiğimiz hastanede diğer hastanelerden farklı olarak konsey sistemi olması çok hoşuma gitti. Muayene sonrası tek bir hekimin kararıyla hiç bir iş yapılmıyor. Önce 4 prof, 2 doç ve 1 yar.doç.birlikte değerlendiriyorlar çocuğu. Birinin gözünden kaçan bir detayı bir diğeri fark edebiliyor. Birinin düşünemediği ihtimali diğeri değerlendirebiliyor. Biz 2 defa konseye girdik. İlkinde çocuğun durumu görüşüldü, anju kararı çıktı. Anju sonrasında da cerrahi konseye girdi. Orada da ameliyatın ne şekilde yapılması gerektiği, hangi takvimde yapılacağı vs görüşüldü. Her konsey yaklaşık 10 saat sürüyor ve o süre boyunca en fazla 3-4 hastayı görüşüyorlar. Yani baya bi zaman beyin fırtınası yapıyorlar, risk analizleri yapıyorlar. Doktor öneriniz benim için çok önemli, çok sağolun. Umarım ihtiyaç kalmaz ama kafamızda soru işaretleri artarsa elbette ki başka doktorlara da göstereceğiz.

Dilerim sizin evladınız da tez zamanda daimi şifasını bulur.

Amin İnşallah...
Sizin adınıza sevindim.
Rabbim her anlamda yardımcınız olsun, inşallah hep iyi doktorlar çıksın karşınıza.
Doktor çok önemli.

Rica ederim, aklınızın bir köşesinde bulunsun.
Allah muhtaç etmesin zaten, herşey yolunda ve rayında gitsin ki bir an önce bu sancılı süreciniz biterek oğlunuz sağlığına kavuşsun inşallah. Sizin kadar olmasa da bende bilirim doktor doktor gezmenin ne kadar moral bozucu ve insan yıpratıcı olduğunu. Allah bir daha yaşatmasın...

X