Bebek Beslenmesi 6 ayımızı doldurduk, ek gıdaya başladık.

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

mersel

ikinci kez anne oluyorum
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2008
445
69
Merhaba arkadaşlar, kızım 6 ayını doldurdu. Doktorumuzunda tavsiyesiyle ek gıdalara başladık. 6 ay boyunca sadece anne sütü, arada yetmediğinde 2-3 ölçek biberon maması verdim. Sütümün 3.aydan sonra azaldığını görünce çok üzülmüştüm, fakat beni terketmedi sağolsun. Geri geldi:KK66: Çalıştığım için sağarak vermeye devam ediyorum.
Ek gıda başlangıcına gelince, yaptıklarımı paylaşmak istedim.
Kahvaltı:
2 ölçek devam sütü yada anne sütü içerisine
2-3 adet Yulaflı Bisküvi (Kabızlık sorunumuz olduğu için yulaflı bisküvi vermemiz söylendi)
1 ceviz (dövülmüş küçük parçalı)
çeyrek yumurta sarısı
kibrit kutusu büyüklüğünde suda bekletilmiş, tuzu giderilmiş beyaz peynir
1çay kaşığı zeytinyağı
Ara öğün:
Meyve püresi yada yoğurt. Tuvaletini kolay yapabilmesi açısından Armut'u tercih ediyorum
Günde bir öğün çorba. (Tarhana çorbası, acısız, salçasız,tuzsuz)
Sebze çorbaları olabilir bunlar püre olarakda verilebilir. Ben püre yaptım.Çok sevdi. (patates, havuç,brokoli,kreviz,ıspanak,prinç ve kırmızı mercimek)
Anne sütüne devam.
Gece zaten emziriyorum. Bir de milupanın 8 tahıllı mamasını aldım. Pek sevmedi ama yine de ara ara deniyorum.
En çok hoşuna giden gıda ise yoğurt oldu. Çok severek yedi.
Pınar'ın organik sütü ile mayaladım.

Birde 6 ay boyunca yalancı emzik istemeyen kızım, emzikçi oldu. :KK66:)) Kendi alıp ağızına koyuyor. Bilinçlendikçe demek hoşuna gitti. Hani hep yazıyoruz ya, 2 aydan 3 aydan sonra emzik alır mı diye. Aldı vallahi. :KK66:
Hepinize sevgiler. Bebişlerimizi sağlıkla büyütelim inşallah...

Sanırım yanlış forumda açtım konuyu. Ek besin tarafına taşınabilir miyim?

Hayır öyle bir sıralama yapmadı. Kahvaltı başlayabiliriz dedi. Diğerlerini de gün içerisinde değişimli olarak verirsiniz dedi.

Merhaba arkadaşlar, kızım 6 ayını doldurdu. Doktorumuzunda tavsiyesiyle ek gıdalara başladık. 6 ay boyunca sadece anne sütü, arada yetmediğinde 2-3 ölçek biberon maması verdim. Sütümün 3.aydan sonra azaldığını görünce çok üzülmüştüm, fakat beni terketmedi sağolsun. Geri geldi:KK66: Çalıştığım için sağarak vermeye devam ediyorum.
Ek gıda başlangıcına gelince, yaptıklarımı paylaşmak istedim.
Kahvaltı:
2 ölçek devam sütü yada anne sütü içerisine
2-3 adet Yulaflı Bisküvi (Kabızlık sorunumuz olduğu için yulaflı bisküvi vermemiz söylendi)
1 ceviz (dövülmüş küçük parçalı)
çeyrek yumurta sarısı
kibrit kutusu büyüklüğünde suda bekletilmiş, tuzu giderilmiş beyaz peynir
1çay kaşığı zeytinyağı
Ara öğün:
Meyve püresi yada yoğurt. Tuvaletini kolay yapabilmesi açısından Armut'u tercih ediyorum
Günde bir öğün çorba. (Tarhana çorbası, acısız, salçasız,tuzsuz)
Sebze çorbaları olabilir bunlar püre olarakda verilebilir. Ben püre yaptım.Çok sevdi. (patates, havuç,brokoli,kreviz,ıspanak,prinç ve kırmızı mercimek)
Anne sütüne devam.
Gece zaten emziriyorum. Bir de milupanın 8 tahıllı mamasını aldım. Pek sevmedi ama yine de ara ara deniyorum.
En çok hoşuna giden gıda ise yoğurt oldu. Çok severek yedi.
Pınar'ın organik sütü ile mayaladım.

Birde 6 ay boyunca yalancı emzik istemeyen kızım, emzikçi oldu. :KK66:)) Kendi alıp ağızına koyuyor. Bilinçlendikçe demek hoşuna gitti. Hani hep yazıyoruz ya, 2 aydan 3 aydan sonra emzik alır mı diye. Aldı vallahi. :KK66:
Hepinize sevgiler. Bebişlerimizi sağlıkla büyütelim inşallah...

canım öncelikle hayırlı olsun bol bol iştahı olsun çok çok yesina.s. biz de haftaya başlıcaz..hepsine bir anda mı başladın yoksa kahvaltı ile bir süre devam mı ettin..
emzik olayını ben de bir deneyeyim belki alır:kahve:

hepsne birden başlanabilirama azar azar verilirse alerji yapma olasılıgı ortadan kalkabilirbirde hangi besinin alerji yaptigianlaşılablir..zaten bir süresonra alişıyorun neler neler yediriyorsun..afiyet olunseninde bebişine canim

Bugün ek gıdaya geçişimizin 5.günü. Öğünlerin hepsini veriyorum.
Kahvaltısını da yapıyor, yoğurt çorba meyve püresi gün içinde tüketiyoruz.
Biraz zor oluyor ama alışıyor yavaş yavaş. Emme alışkanlığı olduğu için devamlı diliyle dışarı itiyor.
Bu biraz sabır işi. Sabretmemiz lazım. Oyunlarla şarkılarla yediriyoruz. Güldürüyoruz, o an ağızını açıyor ve lokma ağızaa :KK66:)
Allah yardımcımız olsun. Kuzucuklarımız sağlıkla büyüsn...

Bugün ek gıdaya geçişimizin 5.günü. Öğünlerin hepsini veriyorum.
Kahvaltısını da yapıyor, yoğurt çorba meyve püresi gün içinde tüketiyoruz.
Biraz zor oluyor ama alışıyor yavaş yavaş. Emme alışkanlığı olduğu için devamlı diliyle dışarı itiyor.
Bu biraz sabır işi. Sabretmemiz lazım. Oyunlarla şarkılarla yediriyoruz. Güldürüyoruz, o an ağızını açıyor ve lokma ağızaa :KK66:)
Allah yardımcımız olsun. Kuzucuklarımız sağlıkla büyüsn...

Selam,bunların yanında anne sütü de alıyor mu? Bir öğünde kaç kaşık yedirebiliyorsun? Oğlum da diliyle itiyor.Allah yardımcımız olsun,ek gıda işi de zormuş:)

Selam,bunların yanında anne sütü de alıyor mu? Bir öğünde kaç kaşık yedirebiliyorsun? Oğlum da diliyle itiyor.Allah yardımcımız olsun,ek gıda işi de zormuş:)

Evet canım, anne sütüde alıyor. Anne sütünü uyumadan önce veriyorum. İçererek uyumak hoşuna gidiyor. Kendi küçük kaşığı ile 10 kaşık yiyordur net saymadım ama.
Yeni gıda olarak da birşey denedim onu da sevdi.
Kuru üzüm, kayısı(koyu renkli olan) kuru erik haşladım, rondodan geçirdim. bunu da severek yedi. Deneyebilirsiniz isterseniz.vereliniortak

X