7 yılımın hayal kırıklığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar 7 yıllık nişanlımın bana attığı kazığı size anlatmak çin üye oldum. 2015de internetten o öğrenciyken tanışmış uzak mesafe olsa da ilişkimizi güzel bir şekilde sürüyorduk. O zamanlar ben 19 o 17 yaşındaydı. Ama aramızda hiç yaş sıkıntısı olmadı. Beni özlediğini söyleyip görüntülü konuşurken ağlıyordu. Beni sevdiğine o kadar inanmıştım o kadar güvenmiştim ki kendisine gerçekten çok iyi bir rolcuymuş 🥲 bu arada o mühendis ben de lise mezunuyum aramızda sınıf farkı olduğunu hiç hissetmemiştim ama varmış. (Ondan mühendis diye bahsedeceğim) Mühendis beni özlediğinde Ankara’ya geliyor kalacağı bir yer olmadığı içinde anneme yalvarıyordum anne nolur bizde kalsın babamı ikna et diye. Ailem haklı olarak nişan yok biley yok olmaz dediler. Ama onlarda benim gibi mühendise güvenip yazık kalsın bari deyip izin verdiler. Yılda 3 kere felan bize geliyordu mühendis. Mühendis 2021 yılında atanınca kardeşinden borç aldı ve evde ufak bir söz yaptık. Ben ona o kadar kıyamadım ki sadece teneke bir yüzük yeter dedim. Hiç bişey aldırmadım, ailesi sorumsuz ve maddi durumu el vermiyor diye, bu arada sözde ailesi hiçbirşey takmadı 🥲 ne düğün ne kına hiç bişey istemiyordum ama bu mühendise özgü bir fedakarlık değil Sabancı’nın oğluyla evlensemde düğün yapmam diye sabit düşünüyordum. Herneyse bizim adetlerde erkek tarafına bohça götürülür. Biz de alışverişimizi yaptık ve onların memleketine yola çıktık. Mühendiste atandığı şehirden memleketine geliyordu. Ailesini sadece istemede ve bohça götürürken görmüştüm, bu arada babası hasta diye beni istemeye gelememişti, annesi ve kardeşleriyle söz yapıldı. Bohça götürdüğümüzde de evlerinde yine annesi ve kardeşleri vardı babası işe girmiş çalışıyordu. Uzun yol şoförüydü, İyileşmiş yani 🤷🏽‍♀️ bu benim canımı sıktı taaa ne zamanda geleceğimiz belli izin alamamış mı baban? bu nasıl saygısızlık diye mühendisle tartıştık. O da ben ne yapabilirim ben burda değildim ki sizinle birlikte geldim şimdi haberim oldu dedi. Mühendislerde 1,5 gün kalıp geri Ankara’ya döndük mühendiste atandığı şehre döndü ve kaldığımız 1,5 gün içinde babasını hiç görmedik arayıp özür bile dilemedi. Bu arada ailem mühendisin babası için hiçbirşey demedi üzüldüler ama bana bişey demediler. Ankara’ya gelince ben mühendise çok ağır konuştum baban babamdan babalık öğrensin seni kendi evladı gibi gördü, sevdi. Nasıl bir ailesiniz siz ya dedim. Mühendis benimle 2 gün konuşmadı telefonlara dönmedi, mesajıma cevap vermedi. 2 gün sonra upuzun bir mesaj yazıp ikimizde değiştik birlikte olamayız artık dedi. O an boğazıma oturan yumruyu size anlatamam. 10 kere aradım açmadı en sonunda açtı, ağlamamak için kendimi zor tuttum zar zor "7 yılımı mahvettin, beni geçte annem ve babam gibi kayınvalide ve kayınbabayı asla haketmiyorsun yazıklar olsun” diyebildim. Helalleşmek için mühendisin ailesini ve kardeşlerini aradım, ama mühendis öğrenci parası yok, el alem ne der demeden kendisine evini açan annemle babamdan helallik almadı. Tabi ben bu ayrılık evresinde mahvoldum. Yataklardan çıkamadım yemek yiyemedim ruh gibiydim. Gelelim bombaya söz atılalı 1 sene olmadı bugün nişanlandığını gördüm. Kıza dünyanın takısı ve parası takılmış. Samimiyetimle söylüyorum kıskanmadım. Ama aptallığıma ağladım. Üstelik beni istemeye gelmeyen babası gelinine nasıl sarılmıştı. Gelin Hanım benim gibi vasıfsız biri değil öğretmen. Sonuca gelicek olursak babasının beni eğitimsiz ve vasıfsız gördüğünü ve oğlunu etkilediğini düşünüyorum. İster kabul edin ya da etmeyin davul bile dengi dengineymiş kızlar.
Yazdıklarınızın tamamı mı çok zor şeyler Allah yardımcınız olsun
Bence babası sizi baştan belli istememiş oğlanda kararsızmış yaşadıklarınız tuzu biberi olmuş
Asla canınızı sıkmayın rabbim bir kapıyı kapatmadan diğerini açarmış untmayın

arkadaşım üniversite mezunu değilsin diye kendine vasıfsız demen çok yanlış ben irlanda'da yaşıyorum burada gördüğüm kadarıyla üniversiteye gerçekten kariyer yapmak ( akademik) insanlar gidiyor, herkes üniversite okumuyor el işlerine yoğunlaşıyor ( tesisatçı, tamirci, çilingirci vs.) türkiye'de algı çok farklı yıllarca okuyup 10 bin tl'ye kölelik yapıyorsun burda elini konuşturuyorsun hayatı yaşıyorsun önce o kafadan çık vasıfsız falan değilsin

ve iyi olmuş daha iyilerine layıksın

arkadaşım üniversite mezunu değilsin diye kendine vasıfsız demen çok yanlış ben irlanda'da yaşıyorum burada gördüğüm kadarıyla üniversiteye gerçekten kariyer yapmak ( akademik) insanlar gidiyor, herkes üniversite okumuyor el işlerine yoğunlaşıyor ( tesisatçı, tamirci, çilingirci vs.) türkiye'de algı çok farklı yıllarca okuyup 10 bin tl'ye kölelik yapıyorsun burda elini konuşturuyorsun hayatı yaşıyorsun önce o kafadan çık vasıfsız falan değilsin

Kesinlikle doğru da adam öğrencilik hayatı yaşarken kız iş hayatına atılmış. Kendi eşyalarını kendi almis. Kendi yaşıtları olurdu çevresinde. Adamla yıllarca uzak ilişki yaşamış. Yoksa grafikerlik iyi.

Çok üzüldüm. Ama ironi bile olsa kendinizden “vasıfsız” diye bahsetmeyin. Konunuzda sürekli egitim farkını vurgulamışsınız. Kendinizi bu kadar ezmeyin. Bu ayrılığın eğitim farkından önce pek çok sebebi var. Bir kere çok küçükmüşsünüz ilişki başladığında. Bir de uzak mesafe olunca insanlar birbirini tanıyamıyor ve eksik parçaları kafalarında oluşturarak ideal partner hayali kuruyor. Gerçek çoğunlukla bambaşka oluyor. Bir de çok ağır konuşmuşsunuz yaa. Bundan ciddi ders çıkarmalısınız. Benim ailem hakkında böyle konuşan 7 yıllık sevgili değil 20 yıllık kocam olsa o noktada biter.

Bilmiyorum belki forumdaki herkese yersiz gelebilir bu övgü ama gerçekten her aile kabul etmezdi nişansız sözsüz eve kabul etmeyi ve aileme yapılan bu saygızılığı ben kabul edemedim. Ayrıldığımız için zerre üzülmüyorum. Sadece ne kadar aptalmışım diye kendime sitemim.
Kazandığınız tecrübe yanında kaybınıza hiç gözüyle bakın. Evlilik, resmiyet, ortak çocuk vs hiç biri yok. Herkes yoluna.
7 sene okuluna gitseniz öğrenemezdiniz bu hayat dersini.

Birisinden aldığı borçla bırak söz yapmayı, sinemaya kahve içmeye çağırsa gitmeyin. Parasız adam demiyorum, öğrenciliği yeni bitmiştir henüz düzgün para kazanamıyordur o başka. Ama ayranı yok içmeye tahteravanla gider... diye boşuna dememişler. Babamdan babalık öğrensin diyerek haklıyken haksız duruma düşmüşsünüz. Sizi istemek zorunda değiller. Daha öğrenciyken gelip sizde kalması arkadaş ailesinde kalma gibi olmuş.

Denklik eğitim farkı falan demeyin, üniversite mezunu bir üye konu açtı, cennet mahallesinden saç baş yolmalı canlı yayın yapıyor. Okuyun biraz da üniversitenin herkeste bir işe yaramadığını görün. Ayrıca havanız dağılır millet neler yaşıyor der ibret üstüne ibret alırsınız.

İsviçre'de Almanya'da da herkes üniversiteye gitmiyor, gidemiyor. Kindergarten' da bir dosya açılıyor ve her okul senesinde bilgiler ekleniyor. Çocuk meslek okuluna mı üniversiteye mi gidecek lise çağında belli oluyor. Akademik meslek istemiyorsa meslek okuluna gidiyor. Öğretmenler karar veriyor bu gidişata ve her zaman öğrencinin iyiliği öncelik. Çocuğun kapasitesi neyse o.

Yalnız verilen diplomayla üniversite diploması arasında fark yok hatta iş gücü pahalı olduğu için üni mezunlarından fazla kazanan var. Statü farkı vs zaten yok. İnsta... fenomeni gibi süper güzel kızlar iş tulumu giyip sıva yapıyorlar veya boyuyorlar. Bizim amele dediğimiz insanlar orada akşam yemeğe fine dining restorana gidebilir, çünkü 1, en fazla 2 günlük maaşı.

Bizdeki ailelerde suç yok çünkü toplum kabul etmiyor üniversite mezunu olunmamasını. Gençlerin en az 4 senesi kaybolduğu gibi aldıkları eğitimin yurt dışında denkliği de sayılmıyor. Şu an Türkiye'de serbest meslek sahibi olan, el işçiliği yapan insanlar iyi para kazanıyorlar, üni mezunları da asgari ücretten başlıyor. Eve temizliğe yardıma veya çocuk bakmaya gelenlere ödenen paralardan da anlaşılıyor bu.

Mutlu mesut olmasını istyorum. Yalnız insan görüncede ufak çaplı bir şok geçiriyor çünkü nikaha 4 ay kala ayrıldık benim için yıkım oldu tabi hayatta daha ne yıkımlar var neler yaşacağımı bilmiyorum sadece kendime kızıyorum, böyle üzülmeyi hakettim. Hatalarımı kabul ediyorum.
Gelin deprem bolgesindeki halimizi görün buna zerre uzulmezsiniz hayat bu beterin beteri var

Ay herkes üniversite mezunu artik.
Evet eskiden bir ayrıcalığı vardu simdi herkes öyle.
Üniversite okumuş kendini geliştirmemis bir sürü insan var ya .

Merhabalar 7 yıllık nişanlımın bana attığı kazığı size anlatmak çin üye oldum. 2015de internetten o öğrenciyken tanışmış uzak mesafe olsa da ilişkimizi güzel bir şekilde sürüyorduk. O zamanlar ben 19 o 17 yaşındaydı. Ama aramızda hiç yaş sıkıntısı olmadı. Beni özlediğini söyleyip görüntülü konuşurken ağlıyordu. Beni sevdiğine o kadar inanmıştım o kadar güvenmiştim ki kendisine gerçekten çok iyi bir rolcuymuş 🥲 bu arada o mühendis ben de lise mezunuyum aramızda sınıf farkı olduğunu hiç hissetmemiştim ama varmış. (Ondan mühendis diye bahsedeceğim) Mühendis beni özlediğinde Ankara’ya geliyor kalacağı bir yer olmadığı içinde anneme yalvarıyordum anne nolur bizde kalsın babamı ikna et diye. Ailem haklı olarak nişan yok biley yok olmaz dediler. Ama onlarda benim gibi mühendise güvenip yazık kalsın bari deyip izin verdiler. Yılda 3 kere felan bize geliyordu mühendis. Mühendis 2021 yılında atanınca kardeşinden borç aldı ve evde ufak bir söz yaptık. Ben ona o kadar kıyamadım ki sadece teneke bir yüzük yeter dedim. Hiç bişey aldırmadım, ailesi sorumsuz ve maddi durumu el vermiyor diye, bu arada sözde ailesi hiçbirşey takmadı 🥲 ne düğün ne kına hiç bişey istemiyordum ama bu mühendise özgü bir fedakarlık değil Sabancı’nın oğluyla evlensemde düğün yapmam diye sabit düşünüyordum. Herneyse bizim adetlerde erkek tarafına bohça götürülür. Biz de alışverişimizi yaptık ve onların memleketine yola çıktık. Mühendiste atandığı şehirden memleketine geliyordu. Ailesini sadece istemede ve bohça götürürken görmüştüm, bu arada babası hasta diye beni istemeye gelememişti, annesi ve kardeşleriyle söz yapıldı. Bohça götürdüğümüzde de evlerinde yine annesi ve kardeşleri vardı babası işe girmiş çalışıyordu. Uzun yol şoförüydü, İyileşmiş yani 🤷🏽‍♀️ bu benim canımı sıktı taaa ne zamanda geleceğimiz belli izin alamamış mı baban? bu nasıl saygısızlık diye mühendisle tartıştık. O da ben ne yapabilirim ben burda değildim ki sizinle birlikte geldim şimdi haberim oldu dedi. Mühendislerde 1,5 gün kalıp geri Ankara’ya döndük mühendiste atandığı şehre döndü ve kaldığımız 1,5 gün içinde babasını hiç görmedik arayıp özür bile dilemedi. Bu arada ailem mühendisin babası için hiçbirşey demedi üzüldüler ama bana bişey demediler. Ankara’ya gelince ben mühendise çok ağır konuştum baban babamdan babalık öğrensin seni kendi evladı gibi gördü, sevdi. Nasıl bir ailesiniz siz ya dedim. Mühendis benimle 2 gün konuşmadı telefonlara dönmedi, mesajıma cevap vermedi. 2 gün sonra upuzun bir mesaj yazıp ikimizde değiştik birlikte olamayız artık dedi. O an boğazıma oturan yumruyu size anlatamam. 10 kere aradım açmadı en sonunda açtı, ağlamamak için kendimi zor tuttum zar zor "7 yılımı mahvettin, beni geçte annem ve babam gibi kayınvalide ve kayınbabayı asla haketmiyorsun yazıklar olsun” diyebildim. Helalleşmek için mühendisin ailesini ve kardeşlerini aradım, ama mühendis öğrenci parası yok, el alem ne der demeden kendisine evini açan annemle babamdan helallik almadı. Tabi ben bu ayrılık evresinde mahvoldum. Yataklardan çıkamadım yemek yiyemedim ruh gibiydim. Gelelim bombaya söz atılalı 1 sene olmadı bugün nişanlandığını gördüm. Kıza dünyanın takısı ve parası takılmış. Samimiyetimle söylüyorum kıskanmadım. Ama aptallığıma ağladım. Üstelik beni istemeye gelmeyen babası gelinine nasıl sarılmıştı. Gelin Hanım benim gibi vasıfsız biri değil öğretmen. Sonuca gelicek olursak babasının beni eğitimsiz ve vasıfsız gördüğünü ve oğlunu etkilediğini düşünüyorum. İster kabul edin ya da etmeyin davul bile dengi dengineymiş kızlar.
Çocukken sevmekle büyüyünce sevmek bir degil, belli ki nişanlınızın gözü sonradan açılmış ve gözüne birini kestirip sizi bırakmış, böyle biri için üzülmeyin derim..

Söylediğiniz sözler agır olmus evet ama böylelikle kurtulmuş olmussunuz 7 yılı hemen silip atan 1 yıl sonra baskasına yüzük takan bir adamın sevgisi gercek değilmiş zaten üzülmeyin. Ben de 7 yılımı birine verdim o da beni terkedip 2 yıl sonra evlendi cok üzüldüm cok agladım ama gecti gitti simdi 1 yıldır hayatımda mükemmel bir adam var nasipse seneye evlenmeyi düşünüyoruz velhasıl kelam gelip geciyor merak etme her seyin en güzeli seni bulsun 🌸

Birisi gelecek "baban babalık öğrensin babamdan" diyecek bana, ben de bişey olmamış gibi devam edeceğim.. Sevgili istediğin şekilde bulunur, ama baba dünyada 1 tane...
İnsanların ana babasına bu şekilde laf edemezsiniz.
Sizin babanız tanımadığı çocuğu evine aldı diye babalık öğretecek konumda olmuyor.
Kendinizi yine kendiniz ezmişsiniz ayrıca.. Kendinizi sevmeniz lazım

17 yasinda sevgili oldugu kisi ile kimse evlenmesin bence. Hakli adam. değişmiştir tabiki ayni kisiler degilsiniz. Anne babanız izin vérerek hata etmiş

Şaşırmadım yaşadıklarına. Gereksiz fedakarlığın, anlayışın, özverinin sonu hep budur, hiç şaşmaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X