Acil yardım ve bilgi verir misiniz kürtaj ve hamile kalma

bilemedim28

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Mart 2024
3
0
27
Hanımlar merhaba internette araştırma yaparken sayfanızı buldum . en yakın arkadaşım hamile kalmak istiyor. Ama evlenmeden önce 2 kere kürtaj olmuş. Şuan evlendiği kişiye bunu söylememiş. 1 ay hamile kalmayı denemiş ama olmamış. Kendini yiyip bitiriyor . Yıllar önce olduğu kürtajlar sebep olabilir mi ?
Hamile kalsa doktor söyler mi eşine eskiden kürtaj olduğunu ?
Yada tedavi gerekse önceden kürtaj olduğunu
Ve doğum olursa önceki kürtaj bilgisini veriyorlar mı ?

Ne yapmamız gerek bilemedik. Doktora gidip danışma şansımız da yok bulunduğumuz şehirden kaynaklı. Kürtaj bilgisini doktorun söylemesi veya eşinin öğrenmesi hiç iyi olmaz

Tedavi durumunda yada hamilelik takibinde doktorlar soruyor, kaçıncı hamilelik, çocuk varmı vs böyle bi durumda bütün kontrollere tek başına gitmesi lazım kocasının öğrenmemesi için. 1 ay hamile kalmak için çok erken. Bazen hemen olur bazen yıllarca olmaz.

Doktor bunları kendi anlayamıyor mu :/
Kürtaj olduğunu anlamamaları en önemli şey . Zaten ilk evliliğinden sorunlu bir ayrılık yaşamıştı. Hele ki doğuda bizim buralarda kürtaj olayının önceden anlaşılmasını düşünemiyorum bile . Ben bu kızı nasıl teselli edem bilemedim. Bilmediğim bir konu. Sizce doktorlar anlıyor mu

Buna benzer bir olayla önceden karşılaşan duyan en şahitlik eden

İlk evlilikte hamile kaldım ama sorunlu bir gebelikti zorunlu kürtaja girmem gerekti desin kocasına. Neden söylemedin derse utandım çok üzülmüştüm hatırlamak istemedim falan desin. Güvendiği bir doktor bulunca da yalnız anında anlatsın.

Tabii kürtaj anlaşılırsa desin kocasına yok yere konusunu açmasın.
İlk evlilikte hamile kaldım ama sorunlu bir gebelikti zorunlu kürtaja girmem gerekti desin kocasına. Neden söylemedin derse utandım çok üzülmüştüm hatırlamak istemedim falan desin. Güvendiği bir doktor bulunca da yalnız anında anlatsın.

Tabii kürtaj anlaşılırsa desin kocasına yok yere konusunu açmasın.
İşte anlaşılır mı bilmiyoruz. Söylemesi durumu imkansız gibi birşey zaten ilk evliliği yüzünden şuan ki eşi ve ailesi ile çok sorunlar yaşadı. Bilinmeyen bir çıkmazda kaldık çözüm bulmaya çalışıyoruz ama anlaşılıp anlaşılmayacağını bilmeden doktor bulup konuşup. Durumu anlatmak, ikna etmek, güvenmeye çalışmaya kalkışmak daha tehlikeli mi olur bilemedik

O zaman en doğrusu şu an sakin olmak. İlk aydan hamile kalmak düşük bir ihtimal zaten. Kürtajdan kaynaklı olduğunu sanmıyorum. İleride hamile kalırsa şehre tayinle falan gelmiş bir doktor bulun, kimseyle sıkı ilişkisi olmasın. Devlete ya da üni hastanesine gider, hem orada farklı kültürden gelen doktorlar da olacağı için kürtajı saklamayı kabul etme ihtimali olur. Muayeneye yalnız girsin, doktor sorarsa söylesin sormazsa yine söylemesin. Hamile kalmazsa da aynı şekilde doktora tek gitsin yine aileyi tanıma ihtimali olmayan, farklı kültürde büyümüş birini bulun. O da dediğim gibi ya devlette ya da üniversite hastanesinde olur büyük ihtimalle.

Eşinden böyle bir şeyi saklaması yanlış tabii gönül ister baştan söylemiş olsun ama durumu ben bilemem, kürtajı söylemesi büyük tehlike yaratacaksa riski almaya gerek yok. En önemli şey can sağlığı.

Hanımlar merhaba internette araştırma yaparken sayfanızı buldum . en yakın arkadaşım hamile kalmak istiyor. Ama evlenmeden önce 2 kere kürtaj olmuş. Şuan evlendiği kişiye bunu söylememiş. 1 ay hamile kalmayı denemiş ama olmamış. Kendini yiyip bitiriyor . Yıllar önce olduğu kürtajlar sebep olabilir mi ?

Ne yapmamız gerek bilemedik. Doktora gidip danışma şansımız da yok bulunduğumuz şehirden kaynaklı. Kürtaj bilgisini doktorun söylemesi veya eşinin öğrenmesi hiç iyi olmaz
Eaime

Eşine söylemesi gerekir yine sorunlu bı gebelik gecirirse kendi ve bebek sağlığı için doktora paylaşması lazım ona göre testler yaptiriyolar yönlendiriyorlar ayrıca doktorlar hastanın e nabızin dan girip görebilir kullandığı ilaçlara kadar herşeyi bu bence saklanacak bişey değil

Doktor kaçıncı gebelik diye sorar siz o an ne derseniz gerisini irdelemez yanında eşi varsa ilk gebelik der eşi yokken gittiği bir günde doğrusunu söyler suanki hamileliği etkileyen bir durum mu var diye sorar, doğrusunu doktora dahi söyleyemiyorsa ve sağlıklı ilerleyen gebeliği varsa hiç söylemez olur biter doktorlar zaten doğurana kadar aklında tutmadığı için defalarca soruyor ilk gebelik mi diye. Genelde sorma sebepleride ileri haftalarda ölü doğum veya anomali sebepli sonlandırma vs geçmişi var mu diye şuanki gebeliğin bir riski var mı değerlendirmek için.

İşte anlaşılır mı bilmiyoruz. Söylemesi durumu imkansız gibi birşey zaten ilk evliliği yüzünden şuan ki eşi ve ailesi ile çok sorunlar yaşadı. Bilinmeyen bir çıkmazda kaldık çözüm bulmaya çalışıyoruz ama anlaşılıp anlaşılmayacağını bilmeden doktor bulup konuşup. Durumu anlatmak, ikna etmek, güvenmeye çalışmaya kalkışmak daha tehlikeli mi olur bilemedik

Arkadaşınızın önceki evliliğinde aktif bir cinsel hayatı ve hamile kalma ihtimali vardı neticede. Adam eşinin daha önceki evliliğini bilirken ve kadınla bilerek evlenmişken; kürtaja neden şaşırsın ki.

Özellikle gizleniyorsa, bunun altında başka birşey var şüphesi geliyor insanın aklına.

Doktorlar kürtajı anlamıyor bende evlenmeden önce baskasıyla 1 ay evli kalmıstım ondan olan bebegi 5 haftalıkken aldırdım. Simdi 1,5 senedir baskasıyla evliyim 1,5 senedir bebegim olmuyor hicbir sorun yok kac tane doktora gittim ben söylemedigim icin onlarda anlamadı. En son gittigim doktora söyledim sadece oda rahim filmi cektirdin tüplerde kürtajdan dolayı tıkanıklık kalmıs olabilir dedi. Cektirdik tıkanıkmıs açıldı ama hala hamile kalamadım. Benim eşim herşeti biliyordu ama. Yani doktorlar kendileri anlamıyor ben bizzat yasadım kendim söleyince anca ozaman rahim filmi cektirin diye söylediler okadar

X