Adres kayıt sistemi

Loiseauxrouge

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
3.526
891
Arkadaşlar ADRES KAYIT SİSTEMİ inde kaydınız olup olmadığını kontrol ettiniz mi ?Bu sistem ülkemizde yeni uygulamaya konuldu .Artık muhtarlardan ikametgah belgesi alınmayacak.Bağlı bulunduğunuz yerdeki ilçe nüfus müdürlüğünden yerleşim belgesi verilecek .Adres değişiklikleri sadece nüfus müdürlüklerine bildirilecek.
Benim ayrıca sormak istediğim ,internet sitesinde Adres kayıt sisteminde kayıtlıysanız, ayrıca ilçe nüfus müdürlüğüne müracaat etmeye gerek var mı ?

yok aşkısı yaa ilk defa duydum.ama aklımda bilgilendirdiğin için sağol

Canım ben de yeni öğrendim .Aslında 2006 yılında uygulamaya başlanmış.Bütün adres bilgileri Nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğüne yüklenmiş .( içişleri bakanlığının sitesi) oradan TC.kimlik numaranı giriyorsun adres kayıt sisteminde kayıtlı olup olmadığını kontrol ediyorsun .Eğer yoksan nüfus ilçe müd başvurman gerekiyormuş .Başvurmayanlara 250 ytl para cezası olduğu yazıyor.Artık ikametgah adresi istenmiyormuş .İlgili kuruluşlar TC numarasından adres bilgilerine ulaşıyorlarmış .İkametgah adresi değiştiğinde bazı kuruluşlara artık bildirmek gerekmiyor.Sadece nüfus müdürlüğünden adres değişikliği yapılıyormuş.

Taşındığınız mahallenin muhtarlığından nakil belgesi alıp nüfusa gidiyorsunuz.Nüfustan alınan belge doldurulup muhtarlığa gidiyorsunuz(yeni taşındığınız mahallle) fotoğrafları veriyorsunuz,belgeden oturduğununz apartman yöneticisine getiriyorsunuz.

Not:nüfusa önceden kayıtlar yaptırıldı.

Arkadaşlar ADRES KAYIT SİSTEMİ inde kaydınız olup olmadığını kontrol ettiniz mi ?Bu sistem ülkemizde yeni uygulamaya konuldu .Artık muhtarlardan ikametgah belgesi alınmayacak.Bağlı bulunduğunuz yerdeki ilçe nüfus müdürlüğünden yerleşim belgesi verilecek .Adres değişiklikleri sadece nüfus müdürlüklerine bildirilecek.
Benim ayrıca sormak istediğim ,internet sitesinde Adres kayıt sisteminde kayıtlıysanız, ayrıca ilçe nüfus müdürlüğüne müracaat etmeye gerek var mı ?

internet sitesinde geçen bilgiler nüfustan alınır yani ilçe nüfusta olmasa zaten internetten göremezsın
nüfus cüzdanı yenilerken 2adet vesikalık fotoyla ilçe nüfusa gidilir ;fakat kimliginiz kayıpsa yine muhtardan belge almanız gerekmektedır
şuan hastanelerde t.c den adres kaydı çıkmaktadır mısafır ilmuhaberı al senet yap kaç yok,uyduruk ikametgah al hat alkonuş kır at tozol yok,burda otur emmioglun aday diye git memlekette oy at yok birçok magduriyet,sahtekarlık önlenecek bu sistemle

internet sitesinde geçen bilgiler nüfustan alınır yani ilçe nüfusta olmasa zaten internetten göremezsın
nüfus cüzdanı yenilerken 2adet vesikalık fotoyla ilçe nüfusa gidilir ;fakat kimliginiz kayıpsa yine muhtardan belge almanız gerekmektedır
şuan hastanelerde t.c den adres kaydı çıkmaktadır mısafır ilmuhaberı al senet yap kaç yok,uyduruk ikametgah al hat alkonuş kır at tozol yok,burda otur emmioglun aday diye git memlekette oy at yok birçok magduriyet,sahtekarlık önlenecek bu sistemle
Ben de nüfus müdürlüğüne sordum .Artık" yerleşim yeri belgesi " diye bir belge var .Muhtardan ikametgah senedi alınmıyormuş.Ama çoğu kişini haberi yok .

Adres Bilgilerinizi Kontrol Ediniz

""""ALINTIDIR"""""
İlgili genelge neyi öngörüyor?
- Adres Kayıt Sistemi’ne ilişkin genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşlarında işlem yaptıracak vatandaşlardan, muhtarlıklardan aldıkları nüfus cüzdanı örneği ve ikametgâh ilmühaberi artık istenmeyecek.
MERNİS (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) veri tabanı kullanılarak vatandaşların TC kimlik numaraları üzerinden adreslerine ve kimlik bilgilerine ulaşılacak. Halen binden fazla kamu kurum ve kuruluşu, Kimlik Paylaşım Sistemi’ni (KPS) kullanarak veri tabanına ulaşabiliyor.

KPS nedir?
Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) nedir?
- KPS, İçişleri Bakanlığı’nca vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak, işlemlerde sürat ve etkinliği sağlamak, nüfus hizmetlerindeki bürokrasiyi tamamen ortadan kaldırmak amacıyla uygulamaya konuldu.
Bugün, birçok kurum ve kuruluş, yasal sınırlar içinde yapılan ikili anlaşmalar ile KPS’den bilgi alıyor.
KPS nerede kullanılıyor?
- KPS’ye bağlanan kurumlar nüfus kayıt örneklerini doğrudan ve anında sağladıklarından, vatandaşların nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdan örneği gibi belge isteme talepleri sona erdi.

"""ALINTIDIR""""

Telimize bankalardan gelen mesajlar da bu konu ile ilgili olsa gerek.
Yerleşim yeri belgenizi veya adınıza kayıtlı Elkt.su.telf faturası getirin mesajı.

X