akraba mı akrep mi akbaba mı adını koyamadığım yaratıklar

50 binden kredinin kalanını ödeyin, artan miktarı 3’e bölün. Zaten akrabalar 3’e bölünmesin diye namus üzerinden sizi manipüle etmeye çalışmışlar. Bir Ortadoğu taktiğidir bu, kadını ezmek istiyorsan namussuz olduğunu iddia et ve istediğini yaptır. Yemeyin bu taktiği bence. Sadece para konusunda değil çoğu yerde kullanılır bu taktik. Bu taktiği uygulayan olunca tartışmaya girmeyin direk karşıya iftira atın yüzüne karşı, örnek: biri sana namussuz olduğun iması yaptı, hemen sen de ona o imayı yap.

Bu kredi babannenizin maaşından ödeniyorsa neden borç amcanızın oluyor?
Hadi diyelim amcanızın üstünden kredi çekildiği için onu ilgilendiriyor peki diğer amcanız ne alaka?
Babanneniz daha ölmemiş ki kadın yaşıyor.Yaşayan insanın maaşı üstünde nasıl hakları oluyor?
Vallaha kafam çok karıştı.

Kimseye borç vermem yardım etmem bu konudan sonra.10 bin tl verdim diyelim aradan 5 sene geçti gene bana 10.000 mi ödeyecekler?
İşte o yüzden bankalar faiz diye bir şey icat etmişler :KK70:
Ama elden verdiğin borcu,başında anlaşmadıysan sana verdiğim 10 binle şimdi ki 10 bin aynı değil ben 20 bin tl istiyorum diyemezsin ki.
Dersen de karşı taraf kabul etmez zaten,öyle olsa gidip bankadan alırdı zaten borcu.

Ay valla konuşmanızı takdir ettim baba kız helal olsun ağızlarının payını vermişsiniz ♥️

Babaanne konuşabilecek durumda mı ona sorsanız verseniz? Yani o para onun hakkı ona verilecek. O vefat ettiğinde zaten para çocuklara kalır 3 e bölünür yani. Babaanne ile konuşulup 3 e bölünebilir

Babaanneniz kendisine alınan ev için 50 bin TL katkı yapabilir neticede ya da oğluna o parayı verebilirdi durumu iyimiş. Geriye dönük maaşında hiç bir hakları yok bence. Şu an baktıkları için geliri o eve giriyor ona bir şey diyemem . Ama sağlığındaki maaşında ne hakları olabilir ki ? Herkes hak diyor ama anlattıklarınızdan bu kadar hakkaniyet gözetecek insanlar değiller bence. En en en oluru dediğiniz gibi 50 bin 3 e bölünmeli.

İşte o yüzden bankalar faiz diye bir şey icat etmişler :KK70:
Ama elden verdiğin borcu,başında anlaşmadıysan sana verdiğim 10 binle şimdi ki 10 bin aynı değil ben 20 bin tl istiyorum diyemezsin ki.
Dersen de karşı taraf kabul etmez zaten,öyle olsa gidip bankadan alırdı zaten borcu.
o da doğru

Amcamla yengem öyle fena biriki hiç 10 yıl öncesiyle bir tutarlar mı. dediğinize benzer şekilde hesaplamışlar yoksa 10 sene öncesinin 50 bini değil ben bu detayı atladım yazarken direkt borç 50 bin diye öyle çıktı ağzımdan. dedim ya sonlara doğru yazarken aklım durdu resmen sinirimden. yani şuanki istedikleri fiyat bu ama sonuç olarak sizde bana 3 e bölünme konusunda katılıyorsunuz, zaten 10 yıl önceki miktarı isteseler fark faiz kur hesabı vb. koymadan ve o fiyat 50 binde olsa 5 binde olsa zaten ayıp olur vermemek hiç böyle düşünmezdim her ne kadar sevmesemde onları. Babam çenelerinden kurtulmak ve onlarla uğraşmamak için verelim ne istiyorlarsa kafasında ve bu konu dışında çok sömürdüler babamı senelerdir bu yüzden adil bulmuyorum yoksa karışmam babamın işine hiç. Cok iyi insanlar olsa, vefa borcu duyacağımız kadar yine karışmam onlarda şunu bunu yaptı canları sağolsun der geçerim.

Babaneme gelince babanem artık tek başına yaşayamayacağı için büyük amcamda kalıyor yengemle bakıyorlar. babanemin bütün gelirlerini kendileri alıyor. Almalarına lafım yok, aldıkları geliri en iyi şartlarda baksalar bile 4te 1i falan harcanıyordur. Ne kadar kar ettiği önemli değil yinede sonuçta kolay değil yaşlı bakmak, haklarıdır yani bir şey diyemem. Demeye çalıştığım şey şu yani ben eminim babanemin yüksek geliri olmasa babaneme asla bakmazlardı çünkü yengem çok fena bir insan amcamda karı köylü ne derse onu yapan bir tip. Normalde çok çıkışan fevri davranan biri değilim ama aşırı sinir oluyorum kendisine ve bana olan tavrına
hem yaşlıya bakmazsınız birde laf edersiniz parasını yiyorlar diye , özgür takılan gençler egoist ve bencil ondandır boşanma oranlar yüksek ve çoğu 2 kocaya alıyor:KK62:

hem yaşlıya bakmazsınız birde laf edersiniz parasını yiyorlar diye , özgür takılan gençler egoist ve bencil ondandır boşanma oranlar yüksek ve çoğu 2 kocaya alıyor:KK62:

Sen de onlar gibi yaşlısına parayla bakan tiplerdensin herhalde gücüne gitmişki böyle saldırıyorsun. Zihniyete bak, üstü kapalı bel altı vuruyor bir de. yok özgür gençler, yok 2 koca almalar. Ne ara geldin bu konulara yaşlı bakmaktan? Beni ne kadar tanıyorsunda yaşlıya bakmazsınız diyorsun biliyor musun daha önce bakıp bakmadığımı? Hadsizsin ve terbiyesizsin.

Sen de onlar gibi yaşlısına parayla bakan tiplerdensin herhalde gücüne gitmişki böyle saldırıyorsun. Zihniyete bak, üstü kapalı bel altı vuruyor bir de. yok özgür gençler, yok 2 koca almalar. Ne ara geldin bu konulara yaşlı bakmaktan? Beni ne kadar tanıyorsunda yaşlıya bakmazsınız diyorsun biliyor musun daha önce bakıp bakmadığımı? Hadsizsin ve terbiyesizsin.
Sorunu çözebildiniz mi konu sahibi, ben eski konularınızı hatırladım adınızı görünce. Bitip tatlıya bağlanabildi mi, 20 gün geçmiş üzerinden.

Bu arada mantıklı olan sizin dediğiniz. Babaanne üzerinden çekilen kredi 3e bölünüp 2si amcalara verilmeli. Ama aklıma başka bir şey daha takıldı, paranın çoğunu babanoz vermişken ev neden amcanızın üzerine yapılmış. Bu kısım çok can sıkıcı

Sorunu çözebildiniz mi konu sahibi, ben eski konularınızı hatırladım adınızı görünce. Bitip tatlıya bağlanabildi mi, 20 gün geçmiş üzerinden.

Bu arada mantıklı olan sizin dediğiniz. Babaanne üzerinden çekilen kredi 3e bölünüp 2si amcalara verilmeli. Ama aklıma başka bir şey daha takıldı, paranın çoğunu babanoz vermişken ev neden amcanızın üzerine yapılmış. Bu kısım çok can sıkıcı

Ev satıldı sayılır kapora aldık. alıncak verilcek meseleleri en azından halloldu diyebilirim. babanemin akli durumu anlık olarak düzeliyor bi kez daha toplandık kapora günü konusmalarımızda konu yine açıldı ve onun düzgün haline denk geldi. Babanem, ben senelerce onun evinde oturdum son zamanlardada borc olunca destek olmak istedim belki sizene benim paramdan size babanız ev aldı ona almadı susup oturcağınız yerde çeneleniyorsunuz dedi. Hepsi cok fena bozuldu. Yengemde maaşından borç ödendiği icin sen orada yasarken paraya sıkıştın biz sana destek olduk dedi. Babanemde siz destek oldunuzda, o da (babam) mutfagımı yaptırdı beyaz esyalarımı yeniledi, dogalgazımı, parkelerimi yaptırdı, ben rahat yaşayayım diye yaşadımda sağolsun, lenayada ev tuttu ben burada yaşıyorum diye, baska yere kira ödeyeceğine bu evin borcunu ödeseydi kapatmıştı şimdiye. o bana borclu falan değil paramı geri istemiyorum ondan kimsede istemesin karısmasın diye yükseldi. Aşırı kudurdular ama susmak zorunda kaldılar. Babam yinede o borcu üçe bölüp dağıttı onlara düşeni verdi. Babam yerinde amcam olsa babanemin lafını esas alır o saatten sonra hayatta odeme yapmazdı onlara. Babam yinede babanem orada kalıyor zamanında harcayamadı bari ona güzel baksınlar ona harcasınlar diye vermek istedi.

Alıncak verilcek meselesi tatlıya bağlandı derken
paragöz yengem durmadı ertesi gün mesaj atıyor babama whatsapptan, 4 bin tl ayrıyetten daha para istedi, babama özel değilmiş diğer kardeştende isteyecekmiş neymiş 1 yıl boyunca o bakıyormuş. Zaten aldı alacağını hala para derdinde. üstüne bankaya olan borc kapatıldığı icin maaştan artık kesinti yapılmıcagı icin daha fazla para kalacak ellerine. Yani kendi durumları kötü olsa anlarım ama gerçekten değil. Amcamda annemize parayla mı bakacağız ayıp diyemiyor karısına. Babamda mesaja cevap olarak öpücük yolladı. Cok manidar oldu. :))

Her şeyi anlatmışım son dediğinizi atlamışım, babam iflas ettiği için o ara hiç bir banka kredi vermiyordu. ev hipotekti ve az kalsın başkasına satılıyordu. şansımıza o ara benim üstüme bir ev vardı babam almıstı bana ve o satıldı, şimdinin parasıyla 50 bin gibi bir rakam eksikti, amcama güvendi babam, satılan evin parasını verdik ve o miktarı amcam kredi çekti. bankadan evi satın aldı ve onun üstünde kaldı. babam ustune alamazdı iflas yuzunden alacaklıları o ara coktu diye. ama benim ustume geçirilebilirdi sonradan. aptallık bizde, amcam krediyi çekti iyilik yaptı diye daha cok guvendik zamanında ustumuze geçir tapuyu diyemedik. borç ise anlattım gibi işte babanemin maaşından ödendi. babanem bu bahsi geçen evde tek yaşarken bile maaş kartları onlardaydı, onlar çekip getirip para veriyordu, borçtan fazlasını alıyorlardıysa bilemiyorum günahları boynuna artık.

Ev satıldı sayılır kapora aldık. alıncak verilcek meseleleri en azından halloldu diyebilirim. babanemin akli durumu anlık olarak düzeliyor bi kez daha toplandık kapora günü konusmalarımızda konu yine açıldı ve onun düzgün haline denk geldi. Babanem, ben senelerce onun evinde oturdum son zamanlardada borc olunca destek olmak istedim belki sizene benim paramdan size babanız ev aldı ona almadı susup oturcağınız yerde çeneleniyorsunuz dedi. Hepsi cok fena bozuldu. Yengemde maaşından borç ödendiği icin sen orada yasarken paraya sıkıştın biz sana destek olduk dedi. Babanemde siz destek oldunuzda, o da (babam) mutfagımı yaptırdı beyaz esyalarımı yeniledi, dogalgazımı, parkelerimi yaptırdı, ben rahat yaşayayım diye yaşadımda sağolsun, lenayada ev tuttu ben burada yaşıyorum diye, baska yere kira ödeyeceğine bu evin borcunu ödeseydi kapatmıştı şimdiye. o bana borclu falan değil paramı geri istemiyorum ondan kimsede istemesin karısmasın diye yükseldi. Aşırı kudurdular ama susmak zorunda kaldılar. Babam yinede o borcu üçe bölüp dağıttı onlara düşeni verdi. Babam yerinde amcam olsa babanemin lafını esas alır o saatten sonra hayatta odeme yapmazdı onlara. Babam yinede babanem orada kalıyor zamanında harcayamadı bari ona güzel baksınlar ona harcasınlar diye vermek istedi.

Alıncak verilcek meselesi tatlıya bağlandı derken
paragöz yengem durmadı ertesi gün mesaj atıyor babama whatsapptan, 4 bin tl ayrıyetten daha para istedi, babama özel değilmiş diğer kardeştende isteyecekmiş neymiş 1 yıl boyunca o bakıyormuş. Zaten aldı alacağını hala para derdinde. üstüne bankaya olan borc kapatıldığı icin maaştan artık kesinti yapılmıcagı icin daha fazla para kalacak ellerine. Yani kendi durumları kötü olsa anlarım ama gerçekten değil. Amcamda annemize parayla mı bakacağız ayıp diyemiyor karısına. Babamda mesaja cevap olarak öpücük yolladı. Cok manidar oldu. :))
İnsanlar ne yüzsüz ya, allah tekrar muhatap olmaktan korusun sizi. İnşallah babaannenin üzerinde başka mal yoktur da tekrar yüz göz olmak zorunda kalmazsınız.
Babanızla kuracağınız işte de allah muaffak etsin

İnsanlar ne yüzsüz ya, allah tekrar muhatap olmaktan korusun sizi. İnşallah babaannenin üzerinde başka mal yoktur da tekrar yüz göz olmak zorunda kalmazsınız.
Babanızla kuracağınız işte de allah muaffak etsin

teşekkür ederim iyi dilekleriniz için maalesef babaannemin üstünede var ve allah gecinden versin eğer bir şey olursa miras konusu yüzünden çok sıkıntılı durumdayız babamın vergi borçlarına gidebilir bu yüzden reddi miras yapıp hakkını onlardan tahsil etmek zorunda kalabilir yani mecburen yine arayı iyi tutmak zorundayız ama çok görüşeceğimizi sanmıyorum anca bu gibi konularda muhattap oluruz bu saatten sonra.

arkadaşlar merhaba. dün akşam akraba denen illetlerle aynı ortamda bulunmak zorunda kaldım. babanem amcamlarda yaşamaya başladı. bir kaç mesele vardı konuşulması gereken (mal mülk ile alakalı) ve mesele büyük amcam, babanem, babam, kendim olmak üzere sadece dördümüzü ilgilendiriyor. gelin konuşalım dediler gittik. hadi yengem evin hanımı diye orada bulunuyor, cocuklarıda evli barklı ama nedense onlarda gelmiş ardından diğer amcamla karısıda geldi. yıllardır görüşmüyorum zaten kuzenlerimle, o kadar yabancıladımki anlatamam. İlk başta havadan sudan şeyler konuşuldu sonra oklar bana çevrildi üni. bitti mi, tek başına yaşamak zor olmuyor mu, vs… kuzenim sosyal medya hesabımı bulmuş sevgilimle olan paylaşımlarımı görmüş, o çocuk kim vs… kötü niyet var yani alıyorum o enerjiyi. babamın bilmediğini falan düşündü sorarken. kendisi beş yıldır hayatımda olan erkek arkadaşım dedim. yengem lafa atlıyor, aa niye tanıştırmadın bizlerle, kimmiş, neyin nesiymiş, babama bu kıza bir nişan, düğün yapmayacak mısın diyor. Babam ben tanıştım çocuk çok iyi birisi lena isterse yaparız diyor. (henüz böyle şeyler düşünmediğimi biliyor) Bir anda yüklenmeye başladılar aman dikkat et, yok sen kız babasısın, yok laf duymayalım milletten, yok cocuk gelsin istesin. Dayanamadım daha fazla atladım lafa, ‘babama laf gelmedi bugüne kadar ilk defa sizden duyuyor böyle şeyleri, size zaten benden laf gelemez çünkü hayatınızda değilim’ dedim başladılar demogojiye yok sen kendini aileden görmüyorsun, bir beğenemedin bizi vs… dediğim şey ap açık ortada hayatlarında olmadığım için benden laf götürecek ortak bir çevremiz yok bambaşka ve uzak hayatlar yaşıyoruz, bunuda açıkladım onlara. Bi ara babanem uykudan uyanır gibi oldu yanına çağırdı onunla ilgilendik sonra içeride yengem olacak şahıs bu sefer saç rengimden giyim tarzıma kadar topa tutarak yine bu kız senin yüzünden böyle oldu diye yüklendi babama. Tutamadım kendimi bende.

Ne olmuş bana pardonda ben 15 yaşımdan beri tek başımayım anamın babamın yolladıgı ufak tefek harclıklarla girdigim part time islerle devletten aldıgım bursla ev çekip çeviriyorum. kendi ayaklarımın üstünde duruyorum senelerdir. Şu an çokta iyi bir üniversitedeyim, ne dershane, ne kurs yüzü gördüm ne de özel hoca tutuldu bana, üni.yide barajı zor geçenler gibi parayla okumuyorum
( burada onların cocuklarına laf çarptım ) Yengem aaa niye celalleniyorsun senin iyiliğin için konuşuyoruz diyor. Geç kaldınız bunları konuşmak için ben yıllardır özgür yaşıyorum laflarınızla üzerimde baskı oluşturmaya çalışıp canımı sıkıyorsunuz ben artık 23 yaşında bir kadınım istediğim gibi yaşarım ister tek yaşarım ister sevgilimle yaşarım ister gezerim ister evlenirim ister bekar kalırım hakkımdaki düşüncelerinizin ve söylediklerinizin benim için gram önemi yok. çünkü üstümde emeğiniz yok. siz benim için yoldan geçen insanla aynısınız bana laf söyleyemezsiniz karışamazsınız dedim. (biraz ağır kaçtı son yazdığım biliyorum ama cidden hassas bir dönemimdeyim freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gidiyorum bu ara) babamda ben saydırmaya devam ederken büyük amcama patladı, hiç boşuna bana bakma susturmam, dan dun konuşursanız yersiniz lafları az bile söyledi, biz bunları konuşmaya gelmedik dördümüz olucaz diyosun herkesi çağırmışsın bir dahada çağırma bizi kalkıyoruz dedi sonra diğer amcamla yengem lafa atladı yumuşatmaya çalıştı ortamı tatlıya bağlansın diye ama babam çoktan kalkışa geçti çıktık evden birlikte.

bunların amacı neydi sizce demoralize etmek mi istediler, yoksa aralarında konuştular bir plan yaptılar bu konuyu konuşmamak için mi böyle zırvaladılar. ben anlamadım dördümüz konuşucaz diyoruz herkes orada. mevzu şöyle;

babam babaneme ev almış ve artık babanem o evde yaşamadığı icin satmak istiyor. bana yeni bir hayat kurmak için. amcamada ufak bir borcu var ev icin 50 bin kredi cekmis amcam, babama borc vermis. ev satılınca onu ödeyecek babam. beni ilgilendiren kısmı ise babam bana bırakabileceği tek şey olduğu için bu evin borc haricinde kalan parayı benim hakkım olarak görüyor. aslında birlikte ticarete atılmayı düşünüyoruz o yüzden ben ortak geleceğimiz ve çıkarımız olarak görüyorum.

Gelelim diğer mevzuya, amcamın cektigi bu kredi babanemin maaşından ödeniyormuş yıllardır amcamın kendi cebinden değil. Bu durumda babamın 50 bini babaneme vermesi lazım. fakat babanemde artık para işleri ile uğraşacak kadar sağlıklı değil. Amcamda daha önceden buna istinaden demişki sonuçta maaştan ödense bile annemizin maaşında hakkımız yok mu vermen lazım bize demiş. Hadi belki bu yüzden diğer amcamla yengemin gelmesinide anlarımda cocuklar ne alaka. Neyse. Fakat ben babamada bi türlü şunu anlatamadım onların o maaşta hakkı vardıysa o mantığa göre babamında hakkı var. 3 kardeş bunlar, 50yi üçe böl, 16,5gibi bir şey düşüyor kişi başı, yani kendi payı hariç 33,5 ödemek lazım, iki amcam aralarında napıyolarsa yapsınlar. Anlattım bu düşüncemi bu şekilde babama. Babamda sonuçta ev benim evim ve babanenden ödenmiş olsada kendilerini maaşta hak sahibi gördükleri için niye senin evinin borcu bizim hakkımızdan ödeniyor diye düşünüyorlar vermek zorundayız diyor. Yahu anlamıyorum ben gerçekten kafası basan aydınlatsın hatalıysam söylesin şunların düzenbazlığına gelemiyorum cidden. Babanem ölmedi yaşıyor ve bu borç 10 senedir falan ödenmiş hala ödenmeye devam ediyor zaten kadının maaşından. Kadın şimdi veya on sene önce ölseydi, sanki emekli maaşı bunlara mı kalcaktı hepsi erkek. Keşke sağlığı yerinde olsaydıda direkt ona verseydi babam bunlara bir şey kaptırmadan. Babanemin maaşından ödendi diye babanem dara düşse ve bunlar babaneme takviye yapmış olsa hani bi derece haklılar diyicem ama öyle bir şeyde yok babanemin bir sürü geliri vardı geçiniyordu rahatça zaten.

Bilmiyorum yazarken çok sinirlendim ve aklım mantığım sonlara doğru durdu zaten. fikirlerinize ihtiyacım var. Başka sebeplerden dolayıda çok hassas bir dönemimdeyim nolur kırıcı ve sert yorumlar yapmayın. Teşekkür ederim hepinize şimdiden.
evi baabnız annesinin oturması için kendi parası ile almış ve o dönem amcanız sanki kendisi kredi çekmiş gibi davarnmış ama babaanneniz çekmiş aslından krediyi çünkü başka türlü onun maaşından ödenemz yada babaanneniz o kredinin parasını amcanıza ödemiş bir şekilde. E zaten evdede kendisi yaşıyormuş, ben olsam kardeşime bir kuruş vermem zaten o parasını almış. Anneye olan borç için de annenin hesabına atarım parayı, ölür kalır bişi olursa sonrası beni ilgilendirmez.

ev amcamın üstüne maalesef ama 10 sene önceki para şu an 50 bin yapıyor bu detayı veremedim sonlara doğru yazarken aklım durdu. yorumlards topluca açıkladım isterseniz okuyabilirsiniz
Ben anlamadım babanız babaannenize ev alıyor ama ev amcanızın üzerine? Tuhaf değil mi? Baştan usule uygun olsa bugün bu sıkıntıyı yaşamazdınız. Ayrıca babanız babaannenize ev almış olmuyor şimdi satacaksa. Kendine almış annem otursun diye düşünmüş. Ev babanızın diğerleri niye hak iddia ediyor? Hak iddia edebileceklerse toptan evde de hak iddia etsinler.

X