Almanya'da ogretmen olmak

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.760
18.715
Eminim dünyanın dört bir yanına yayılmış kk kadınlarından Almanya' da öğretmenlik yapan veya konuyla ilgili yakinen bilgisi olanlar vardır. Ben yaklaşık 10 yıldır devlette İngilizce öğretmenliği yapıyorum. Tr nin önde gelen üniversitelerinden lisans ve alanimda hem yurt içi hem yurt dışında iki prestijli uni den olmak uzere yüksek lisansım var. Bir sure özel sektörde çalıştıktan sonra devlete atandım. Istanbulda iyi denebilecek bir lisede çalışıyorum ancak mesleki anlamda tatmin duygusunu asla yaşayamıyorum. Çocuklarla projeler yürütüyorum ancak gerek idarenin başımıza iş çıkarma tavirlari, gerek kazancımin yetersiz olusu sebebiyle isimden iyice bunalmış durumdayim. Uluslararası geçerliliği olan IB öğretmenlik sertifikam var. Yurt dışında herhangi bir IB okuluna İngilizce ogretmeni olarak basvurabilirim. Almanya seceneklerim arasında. B1 seviyesinde almancam olduğu için vize konusunda sıkıntı yaşamam. Ancak yaşam şartları nedir, bir Uluslararası müfredat uygulayan bir okulda İngilizce öğretmeni olarak çalışan birinin kazancı orda rahatça geçinmeye yeter mi, internetteki bilgilerin dışında, orda yaşayan birilerinin fikirlerine ihtiyacım var. Bu arada evliyim ve 5 yaşında bir oğlum var. Bekar olsam çok daha gözü kara olabilirdim yurt dışında iş bulma konusunda ama yaş 34, her ne kadar alanımda kendime guvensem de klasik memur kafasını da taşımıyor değilim, devlette garanti is bırakılır da bu maceraya ailecek atilinir mi ,nasıl olur bilemiyorum. Eşim uzaktan da çalışabilir ancak tr de iyi sayılan kazancı orda kuş olur tabii...onun almancasi yok bu arada ama iyi İngilizcesi var, yazılım sektöründe tecrübeli...dubai, katar gibi ülkeleri de düşünüyorum ancak gönlüm Almanya dan yana...fikirlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim

Benim böyle bir seçeneğim olsa hiç düşünmezdim hocam,yaşam standartlarimiz çok düşük.ben de devletteyim.benim eşimin iş imkani olsa ben de sınavlara hazırlanıp yurtdışı öğretmenliğini düşünürdüm,fakat öyle bir imkanım yok ne yazık ki. Sözde maaşlar zamlandı ama o da kuş oldu gelen zamlarla çocuğunuz da küçük henüz iyi düşünüp karar verin.Hakkinizda hayırlısı olsun.

çok haklısınız benım alanım fen bılımlerı teknık yabancı dılım maalesef kı yok. sizin donanıma sahip olsaydım burada durmazdım. ama dediğiniz gşbş memur kafasıyla da bakıyoruz. önce istifa etmedn avrupa ulkelerıne yabancı öğretmenliklere başvurun çıkacaktır zaten şartları kendiniz görmüş olursunuz. kesin kararınızı verip istifanızı verir temelli gidersinz.

Anadil seviyesinde olmaniz gerekir (yani C2, B1 cok düsük yapmak istediginiz is icin; sadece vize icin sorun degil; Ingiltere ve Almanya icin en azindan öyle). Stajerlikte yapmaniz gerekecek. Yoksa mümkün degil. Tabi normal bir okulda ögretmenlik yapmak istiyorsaniz. Yine bu her iki ülke icin gecerli. Hangi üniversitede okudugunuz pek önem tasimiyor Avrupada. Dil seviyeniz önemli ve yüksek lisansinizin denkligi önemli. Master programina bile katilmaniz gerekebilir diplomaniza is yapabilmeniz icin. Umarim bu bilgiler yardimci olur.

Bebişim çalışma konusunda emin misin? Eğitim çok katı denetlenen bir alan, öğretmenlik için diploma denkliğine ihtiyacın var o da yeterli olmayabilir muhtemelen gittikten sonra da Almanyada sertifika programı yapman gerekir bir süre. Bir de özel okul öyle çok sayıda değil, az sayıda onlarda da istihdam nasıl bilmiyorum eğitim sektörünü pek bilmem😁😁youtubeda almanyaya nasıl gittim temalı videolar var, öğretmen olanları vardır. Bana kalırsa gayet kalifiyesin denklik menklik tanıtana kadar uğraşma Almanyayla rotayı daha kokay bir ülkeye çevir. Bol sans dilerim🙋‍♀️🙋‍♀️🙋‍♀️

Almanyada denkliği en acılı bölüm öğretmenlik. Benim çevremde öğretmen olup mesleğini yapabilen kişi sayısı sıfır. Tüm denklik, dil, ekstra dersleri alma işlemini yapmış 1 kişiyi de biliyorum ama aşırı uzun uğraşlar ile oldu. Öncelikle çalışma hakkınız olup olmadığına emin olmak için bir IB okul ile vize durumunuzu da detaylı anlatarak mail atın ve öğrenin. Ben olacağını sanmıyorum. Ama sonuçta özel okul, şartları daha düşük olabilir diyeceğim ama anadili İngilizce olmayan bir İngilizce öğretmeninin vize ile gelip çalışma şansı olduğunu da sanmıyorum. Ama okulla yine de iletişime geçip ona göre ilerleyin. Ha olsa dahi o kadar az özel okul var ki buralarda, onlara da tüm dünyadan başvuru oluyorken vize sorunu olan birisini almazlar gibi geliyor. Yanlış anlaşılmasın ben de ise alım yaptığım için en azından tr üstünden vizelere hakimim. Ama öğretmenlikle ilgili direkt bilgim yok, eş dosttan bildiklerim.

Yurtdışında yaşayan biriyim o yüzden biraz faydalı yorum yapmak isterim. Başvurduğunuz okuldan öncelikle kabul alın ve maaşı net olarak hesaplayın, çünkü brütten teklif verecekler. Yaşayacağınız şehirlerde daha gitmeden bakmanız lazım kira durumuna çünkü kiralar son 1-2 senede çok arttı. Kiradan sonra elinize kalanı hesaplayın. Giderleri ortalama olarak hesaplayın, ama şu gazlama amaçlı paylaşım yapan youtuber ve influencerlardan değil. Kendiniz instada marketleri takip edin fiyatları kendiniz görün o şekilde hesaplayın. Eşiniz de kesinlikle önceden iş bulsun o şekilde gelsin yoksa süreç çok yorucu oluyor.

Eşinin kazancı iyi madem neden kendi işini açmayı düşünmüyorsun kanka? Biraz sermaye koymaya gönüllü olmaz mı?

GAyet kalifiyesin, okul/kurs senin olur istediğin gibi yönetirsin istediğin gibi çalışırsın. Memur olup ne yapıcaksın, ne uzarsın ne kısalırsın çocuklara faydalı olamıyor muyum diye kendini de yersin ... bana kalırsa diren, devlette okuyan çocukların iyi öğretmenleri olsun. Olmazsa da yap kendi işini etraf ingilizce öğrenmek isteyen insan kaynıyor.

Almanyada denkliği en acılı bölüm öğretmenlik. Benim çevremde öğretmen olup mesleğini yapabilen kişi sayısı sıfır. Tüm denklik, dil, ekstra dersleri alma işlemini yapmış 1 kişiyi de biliyorum ama aşırı uzun uğraşlar ile oldu. Öncelikle çalışma hakkınız olup olmadığına emin olmak için bir IB okul ile vize durumunuzu da detaylı anlatarak mail atın ve öğrenin. Ben olacağını sanmıyorum. Ama sonuçta özel okul, şartları daha düşük olabilir diyeceğim ama anadili İngilizce olmayan bir İngilizce öğretmeninin vize ile gelip çalışma şansı olduğunu da sanmıyorum. Ama okulla yine de iletişime geçip ona göre ilerleyin. Ha olsa dahi o kadar az özel okul var ki buralarda, onlara da tüm dünyadan başvuru oluyorken vize sorunu olan birisini almazlar gibi geliyor. Yanlış anlaşılmasın ben de ise alım yaptığım için en azından tr üstünden vizelere hakimim. Ama öğretmenlikle ilgili direkt bilgim yok, eş dosttan bildiklerim.
native değilim ama native-like ım. denklik işlerinin de uğraştırıcı olduğunu biliyorum ama bana vermezlerse kimseye de vermezler sanırım :KK70: ha süreç uzun olur muhtemelen o kısmı bilemem, o sürece girmeli miyim girmemeli miyim noktasındayım. okulları tespit edip iletişime geçeceğim.

Eşinin kazancı iyi madem neden kendi işini açmayı düşünmüyorsun kanka? Biraz sermaye koymaya gönüllü olmaz mı?

GAyet kalifiyesin, okul/kurs senin olur istediğin gibi yönetirsin istediğin gibi çalışırsın. Memur olup ne yapıcaksın, ne uzarsın ne kısalırsın çocuklara faydalı olamıyor muyum diye kendini de yersin ... bana kalırsa diren, devlette okuyan çocukların iyi öğretmenleri olsun. Olmazsa da yap kendi işini etraf ingilizce öğrenmek isteyen insan kaynıyor.
resmiyette olmuyor memur olunca biliyorsun, ha bir şekilde gene açarım ama asıl mesele ben tr de çok bunaldım miss yaa...oğlumu hak hukukun olduğu doğru düzgün bir toplumda yetiştirmek önceliğim aslında. yani hiç bir yer harikalar diyarı değil onun da farkındayım ama son yıllarda iyice her konuda denetimsizliktir, liyakatsızlıktır gidiyor ülkede, çok bunaldım....

Anadil seviyesinde olmaniz gerekir (yani C2, B1 cok düsük yapmak istediginiz is icin; sadece vize icin sorun degil; Ingiltere ve Almanya icin en azindan öyle). Stajerlikte yapmaniz gerekecek. Yoksa mümkün degil. Tabi normal bir okulda ögretmenlik yapmak istiyorsaniz. Yine bu her iki ülke icin gecerli. Hangi üniversitede okudugunuz pek önem tasimiyor Avrupada. Dil seviyeniz önemli ve yüksek lisansinizin denkligi önemli. Master programina bile katilmaniz gerekebilir diplomaniza is yapabilmeniz icin. Umarim bu bilgiler yardimci olur.
b1 seviye almancam var ingilizcem değil :)

çok haklısınız benım alanım fen bılımlerı teknık yabancı dılım maalesef kı yok. sizin donanıma sahip olsaydım burada durmazdım. ama dediğiniz gşbş memur kafasıyla da bakıyoruz. önce istifa etmedn avrupa ulkelerıne yabancı öğretmenliklere başvurun çıkacaktır zaten şartları kendiniz görmüş olursunuz. kesin kararınızı verip istifanızı verir temelli gidersinz.
Aaa zümrem😁😁

X