Altın birikimi

itsgalatea

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2022
787
334
Selamlar hanımlar,
Daha önce hiç altın birikimi yapmadım, nasıl yapmalı nerden başlamalı ? Gram mı , çeyrek mi yarım mı almalı ? Hangisini yapmak daha zararsız olur ? Hiç bilmiyorum. Her zaman tam altına güç yetmeyebiliyor haliyle. Çalışıyorum ama Gebelik düşünüyorum evde durduğum bir dönem olursa kenarda birikimim olsun istiyorum, zorlansam da yapıcam bişeyler.

Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum

Siz kendi bütçenize göre karar verin çeyrek yapabilirsiniz her ay çok gelirse gram yapın yazın bu fiyatlar çıkıcaktır

Selamlar hanımlar,
Daha önce hiç altın birikimi yapmadım, nasıl yapmalı nerden başlamalı ? Gram mı , çeyrek mi yarım mı almalı ? Hangisini yapmak daha zararsız olur ? Hiç bilmiyorum. Her zaman tam altına güç yetmeyebiliyor haliyle. Çalışıyorum ama Gebelik düşünüyorum evde durduğum bir dönem olursa kenarda birikimim olsun istiyorum, zorlansam da yapıcam bişeyler.

Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum
Altın her zaman yatırımdır.Gucunuz hangisine yeterse alın biriktirin.Benim az var.Bir tane bozdurup iş yapmak istiyorum bende.

Siz kendi bütçenize göre karar verin çeyrek yapabilirsiniz her ay çok gelirse gram yapın yazın bu fiyatlar çıkıcaktır
yani şöyle ki gecen ay param vardı gittim yarım aldım.Sonra gördüm çeyrek veya gram alıyor herkes bilemedim Yani acaba o şekilde mi alınıyor , ayarı , tarihi fark ediyor mu ? Bu ay da bir çeyrek bir yarıma gücüm yetti.Her ay hangisine gücüm yeterse o şekilde almayı düşünüyorum ama işte bilmem gereken noktalar var mi bilmiyorum gidip dümdüz alıyorum mesela ben.Aynı şekilde döviz alımı için de bilgim yok :KK43:

yani şöyle ki gecen ay param vardı gittim yarım aldım.Sonra gördüm çeyrek veya gram alıyor herkes bilemedim Yani acaba o şekilde mi alınıyor , ayarı , tarihi fark ediyor mu ? Bu ay da bir çeyrek bir yarıma gücüm yetti.Her ay hangisine gücüm yeterse o şekilde almayı düşünüyorum ama işte bilmem gereken noktalar var mi bilmiyorum gidip dümdüz alıyorum mesela ben.Aynı şekilde döviz alımı için de bilgim yok :KK43:
Altın altındır bozdururken gram da çeyrek de aynı siz yine gücünüz hngisine yetiyorsa onu alın.bizim bir grubumuz var her ay en az bir altın diye.oradan fikir alabilirsiniz

merhaba, ben bankadan almayı tercih ediyorum, son dönem yaşadığım olaydan dolayı, yıllar önce tam altın almıştım, geçenlerde ihtiyaç oldu satmak için götürdüm kuyumcuya, 3 tam altın vardı, 1 tanesini almadılar, bu bize yaramaz dediler, ben şok oldum, kuyumcudan almıştım oysaki. o yüzden bilmediğiniz herhangi bir yerden altın almamanızı tavsiye edebilirim. daha sonra bikaç kuyumcu daha dolaştım, neyseki 1 tanesi aldı, elimde patlayacaktı 13 000 tl.

merhaba, ben bankadan almayı tercih ediyorum, son dönem yaşadığım olaydan dolayı, yıllar önce tam altın almıştım, geçenlerde ihtiyaç oldu satmak için götürdüm kuyumcuya, 3 tam altın vardı, 1 tanesini almadılar, bu bize yaramaz dediler, ben şok oldum, kuyumcudan almıştım oysaki. o yüzden bilmediğiniz herhangi bir yerden altın almamanızı tavsiye edebilirim. daha sonra bikaç kuyumcu daha dolaştım, neyseki 1 tanesi aldı, elimde patlayacaktı 13 000 tl.
Almama sebepleri neymiş acaba ? Bende o yüzden alırken sordum Yani tarih falan farkediyormu diye bazısı farketmez sadece basım yılı o dediler.sizinki çok eski bir tarih miydi acaba ? Bende ikidir yarım alıyordum ama gramdan mı devam etsem 24 ayar olarak bilemedim…tek gram da sacma o zaman gram çoklumoluyor mu acaba 3-5-10 şeklinde falan…

Almama sebepleri neymiş acaba ? Bende o yüzden alırken sordum Yani tarih falan farkediyormu diye bazısı farketmez sadece basım yılı o dediler.sizinki çok eski bir tarih miydi acaba ? Bende ikidir yarım alıyordum ama gramdan mı devam etsem 24 ayar olarak bilemedim…tek gram da sacma o zaman gram çoklumoluyor mu acaba 3-5-10 şeklinde falan…
Hayır canım, karışım varmış içinde, gerçek saf altın değilmiş, bi nevi sahte oluyor yani. her ay en az 1 altın topiği var, orayı okusana, orda herkes farklı tiplerde altın birikimi yapıyor, ben dediğim gibi artık fiziki almıyorum, bankadan kaç tl var ise, o kadar gram altın ya da, darphane altın fonu var, ondan alıyorum.

Aldiginiz altinin cinsinin alim satimda etkisi cok yok ama illa makas en dar olan olsun derseniz 24 ayar gram altin alin. Butcenize gore 1 2 3 5 10 ne ederse. Ceyrek altin 22 ayardir yaklasik 1.75 gramdir. Yarim altin bunun iki kati. Piyasa hareketliligine gore alim satim farki olur zaman zaman. Bir de bozdurma meselesi var. Diyelim ki 2bin tl lazim gidip yarim altini bozdurursaniz ustune nakit kalacak ama gram gram olsa gram gram bozabilirsiniz. Ya da ellemeyeyim daha iyi diyorsaniz buyutursunuz gidip gram yerine yarim altin alirsiniz. Yani maddi deger olarak altinin grami neyse hepsinde fiyatlandirma cok kucuk farkla ayni. Alacaginiz altinin turu yatirim miktari olarak sizi etkilemez. Bilezik alacaksaniz onda iscilik onemli. Isciliksiz bilezikle gram altin arasinda da sizi uzecek bir fark olmuyor. Googlea altin fiyat diye yazin inceleyin 22 ayar bilezikle 22 ayar gram fiyat farki cok az. Konuya bu sekilde aciklik getirelim. Ben gram ve ceyrek tercih ediyorum bozdurma meselesinden dolayi ama iradem saglam. Iradesiz biri olsam yarim veya bilezik tercih ederdim.

Hayır canım, karışım varmış içinde, gerçek saf altın değilmiş, bi nevi sahte oluyor yani. her ay en az 1 altın topiği var, orayı okusana, orda herkes farklı tiplerde altın birikimi yapıyor, ben dediğim gibi artık fiziki almıyorum, bankadan kaç tl var ise, o kadar gram altın ya da, darphane altın fonu var, ondan alıyorum.

Banka ve fon olayından tam anlamadığım İçin başlarken biraz fiziki başlayım dedim motive olmak anlamında.Ama dediklerinizi de araştırıcam

Sizin gördüğünüz insanlar da bütçesine göre alım yapıyordur belki ya da şöyle düşünebilirler; düğün müğün olursa götürür takarım, olmazsa birikim olan dursun diyebilirler. Gram altında tarih olmuyor ama 22 ayar ya da 24 ayar oluyor. Çeyrek, yarım, tam altın ise 22 ayar olur hepsi. Bunlarda tarih olayı olduğu için alım/satımda o da fiyatı etkiler. Eskiden gram avantajlı oluyordu çünkü işçilik ücreti alınmıyordu ama kuyumcular uyandı artık ondan işçilik ücreti alınıyor.

Evet 2-3-5-10 hatta 20 gramlık altın var bütçenize göre alabilirsiniz

Evet 2-3-5-10 hatta 20 gramlık altın var bütçenize göre alabilirsiniz
Sormak istediğim birşey var mesela borsa kapalıyken cumartesi yada 19 Mayıs 23 nisan gibi tatillerde fiziki altın alınmaz zararı var gibi bir durum var mı ? Burda mantık nasıl çalışıyor ? Farketmiyor mu ? Cahilliğimin kusuruna bakmayın valla 🤦🏼‍♀️

Sormak istediğim birşey var mesela borsa kapalıyken cumartesi yada 19 Mayıs 23 nisan gibi tatillerde fiziki altın alınmaz zararı var gibi bir durum var mı ? Burda mantık nasıl çalışıyor ? Farketmiyor mu ? Cahilliğimin kusuruna bakmayın valla 🤦🏼‍♀️
Estağfirullah fiziki altın konusunda benim de pek bilgim yok, normalde bankadaki altın hesabından mesai saatleri dışında alınca daha pahalıya geliyor. Küçük Birikimlerden Büyük Yatırımlara diye bir konu başlığı var, orada yıllardır fiziki altın biriktiren kadınlar var oraya sorarsanız mutlaka bilen çıkar

X