Anal fissür Ve Botox tedavisi

yelser

CiVcİvİM MeLeĞiM
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2012
1.313
670
Daha önce bir kaç yere yazdım ama sıkıntılı bir hastalık ve bilgilerini paylaşanlar konuları genelde yarım bırakmışlar,insanlardan tam beni tatmin edecek bir haber alamadığım için bende konuyu kendim açıp deneyimlerimi yazmaya ama sonuna kadar yazmaya karar verdim. Çocukluğumdan bu yana kabızlık problemim var ortaokul dönemlerimde fitil dahi kullanmıştım. Ara ara rahatsız ederdi.
Ama son bir kaç aydır hiç kesilmeyen ağrılarla hayat çekilmez bir ızdırap oldu. Doktora gitmemde maalesef mecburiyettendi. Gittiğimde bayan bir intern görünce hiç asistanını beklemeden muayene oldum, bayan bulduğum için havalara uçmuştum, bana hemaroid dedi.Sonraki gelen asistan intern doktorun söylemlerine göre hareket edip tekrar muayene etmek istemedi açıkcası bu da benim işime geldi. İlaç verdiler beslenmene dikkat et, suya otur deyip gönderdiler. Birazcık rahatladım ama ağrılarım kat kat artarak eskisinden çok daha beter bir hale geldi, 1ay sonra tekrar hastanenin yolunu tuttum ,başka bir asistan muayene etti ama elle ve hemaroid değil anal fissür dedi. Bir karışımdan bahsetti doktor hazırlattım eczanede... beslenme, sıcak su, spor bunları zaten yapıyordum ki. İlaca güvenip evime döndüm. Herşeye dikkat etmeme rağmen. Sabahları kayısılı, incirli, bademli keten tohumlu müsli, bol su egzersizime yürüyüşü de ekledim vs vs vs. Ve 1.5ay sonra yine dayanamayıp doktorun kapısını çaldım,artık iyice bunalmıştım ağrılardan ne huzurum kaldı nede neşem, asistan doktor bu kadar yetmez 1ay daha kullanmalısın dedi yemek ,spor,sıcak su üçlemesini tekrar söyledi. Bende bunun üzerine tanıdığım bir prof.Dr aradım baktı çatlak çok derin botox olmazsa ameliyat dedi ve ben o gün botox yaptırdım.
27.OCAK.2014
Yapılırken çok acıdı ama sonra yürüyerek eve döndüm. Gecem çok kötü geçti ilaçtan mı? Yoksa artık çatlağın son evresi mi? Bilmiyorum ama hiç uyumadım, oturmadım, uzanamadım bile sabahı ayakta karşıladım. Sonraki günler kısım kısım iyi geçmeye başladı. Ama ben araştırmalarımı hiç bırakmadım, botox kaslarımı gevşetiyorsa yarayı bu gevşemenin olduğu dönemde nasıl iyi ederim diye sürekli internette geçirdim vaktimi. Okuduğum bir çok yazı tuvalet alışkanlığını düzenlemekle başlıyordu bende öncelikle bunu yoluna koymaya karar verdim.
31.Ocak.2014
Yine bir sitede okuduğum egzersizi yapmaya başladım birçok yerde yazdım ama gözden kaçanlar için yine buraya ayrıca yazmak istiyorum. Sabah kalkıp sıcak su koyuyorum ocağa (ilk günler anestol pomad sürdüm ama artık ağrım kalmayınca onu bıraktım ve doktorun verdiği kaslarımı gevşeten vazelinli kremi sürdüm bunu kimse söylemedi ama ben onu yapınca kasların daha rahatladığını düşündüğüm için ki gerçekten genişliyor orası, su kaynayana kadar bekliyorum ki 15dk buluyor). Sonra sıcağa yakın ılık su içiyorum 3-4dk evin içinde yürüyorum 3dk sıcak suda oturuyorum (sıcak suyun içindeyken kegel egzersizi yapıyorum bu egzersizinde kasları güçlendirmek için olduğunu bir yerde okumuştum, daha çok rahim için diyorlar ama okuduğum sitedeki doktor makat içinde yapılabileceğini yazmıştı) sonra kalkıp 5dk tuvalete oturuyorum ihtiyacımı giderirsem tekrar sıcak suya oturuyorum 3dk sonra kalkıp kurulandıktan sonra yine vazelinli karışımı (ilk günler anestol pomaddı bunu unutmayalım) sürüyorum. (İhtiyacımı gideremezsen birkaç saat sonra tekrar sıcak suyu deniyorum ama çalıştığım için bunu yapamadığım hafta içlerinde orayı bolca kremleyerek travmasını hafifletmeye çalışıyorum) Bu bana 3.günde fayda verdi, ama şimdi düzenli yapıyorum.Birde o kas gevşeten vazelinli ilaçtan sonra, kendi yaptığım çinko oksitli vazelinli bir karışımı kas gevşetici karışımımdan bir saat sonra sürüyorum günde 3kere... Çinkonun çatlaklara iyi geldiğini okumuştum. Birde zeytinyağı içmeye başladım geceleri yatmadan önce 1yemek kaşığı, ve bağırsaklarımı için hergün kefir. Okuduğum bir çok yerde bağırsak florasını yerine getirmenin öneminden bahsediliyordu, çünkü botox’un etkisi geçmeden kabızlık problemimi halletmem lazım. Pırasa(yemeğini mutlaka bulgurla yapın), lahana turşusu (acısız),şalgam,yoğurt suyu (ayran değil yoğurdun özellikle evde yapılmış yoğurdun suyu) bunlar bağırsaklar için faydalı bakterilerin oluşmasını sağlıyormuş. Önceliklerim yarayı iyileştirmek ve tuvalet eğitimini tamamlamak :)
Botox yaptıralı 19 gün oldu :) iyiyim ama sabahları lavabodan sonra yinede 1-2saat süren belli belirsiz bir sızı var. Hergün sıcak su içmeye başladım. Sebze ağırlıklı besleniyorum, her öğlen ya ayva ya da elma bol lifli bir meyve tüketmeye çalışıyorum ama her şeyi de kesmedim abartmamak kaydıyla çok acı hariç dilediğimi yiyorum ama ne yersem yiyeyim herşeyin yanında yeşillik yemeye özen gösteriyorum... Gelişmeleri ve yaptıklarımı buradan yazmaya devam edeceğim. Umarım birilerine faydası olur...

Son düzenleme:
Cuma akşamından bu yana akşamları sıcak suyun içine kayısı koyuyorum sabah kalkınca suyunu içip kayısıları yiyorum,ve süper rahat bir şekilde ihtiyacımı görüyorum... Hergün kabuklu meyva,yeşillik,tam tahıllı,kepekli veya ruşeymli ekmek yiyorum. Bugün sadece ihtiyacımı giderirken çok hafif yanmam oldu ama 10-15dk sonra geçti ki bu tüm günümü alan ağrılardan sonra benim için büyük gelişme... Çinko oksitli krem, doktorun verdiğim karışım,baticonla temizlik yapıyorum...Yaranın iyice iyileştiğine karar verene kadar sabah sıcak suya oturmalarımda dahil devam edeceğim...

Okuyan yok ama yinede yazmaya devam ediyorum,belki birgün birinin faydasına dokunur... Hala sıcak suya oturyorum iki gündür sabahları ihtiyacımı giderirken ağrım yok ama gün içerisinde orada bir rahatsızlık hissim hafif ağrım oluyor. Ama istediğim kadar oturabiliyorum artık... Çinko oksitli vazeline devam günde 3kere sabahları dr verdiği merhem rutinim devam yapabildiğim kadar yapacağım. Bir sitede dr sormuştum başarısız olduğunu düşünmek için ne kadar zaman geçmeli diye 1.5ay demişti 27tam bir ay oluyor sonra üstüne 15gün umarım iyi olurum. Diyete başlamayı düşünüyorum ama kabız olmadan yapmanın bir yolunu bulmalıyım çok çok önemli bu....

Bu arada Dr.Ayça kaya diyetine başladım... Bugün tam yaptığım 2.gün sayılır kabız olmadan yapabileceğim bu diyet,daha uygulanılabilir geldi... bakalım...

Dün ilk defa hiç ağrım olmadı, sabah suya oturmadım... Ama normal ihtiyacımı giderdim,umarım hep böyle devam eder... Kremlere hala devam çinko oksitli vazelin sabah öğle akşam ....Bugünde aynı şekilde sabah yine suya oturmadım, gayet iyiyim...yediklerime çok dikkat ediyorum hala kayısımı yiyorum kefir,keten tohumu ara ara şalgam ve turşu (lahana) yiyorum, yoğurt suyu içiyorum... bir sıkıntı olursa yazacağım ama şimdilik iyiyim...

Dün ilk defa hiç ağrım olmadı, sabah suya oturmadım... Ama normal ihtiyacımı giderdim,umarım hep böyle devam eder... Kremlere hala devam çinko oksitli vazelin sabah öğle akşam ....Bugünde aynı şekilde sabah yine suya oturmadım, gayet iyiyim...yediklerime çok dikkat ediyorum hala kayısımı yiyorum kefir,keten tohumu ara ara şalgam ve turşu (lahana) yiyorum, yoğurt suyu içiyorum... bir sıkıntı olursa yazacağım ama şimdilik iyiyim...

Yazdiklarini okumaya calistim su an bende tuaf seyler yasiyorum bu konuyka ilgili sonum nereye gider bilmiyorum diskilamam gayt normal ne zaman dir hersey yolunda ama bu aci neyse gecmedi gitti

Yazdiklarini okumaya calistim su an bende tuaf seyler yasiyorum bu konuyka ilgili sonum nereye gider bilmiyorum diskilamam gayt normal ne zaman dir hersey yolunda ama bu aci neyse gecmedi gitti

Nitrogliserinli krem kullan eczanelere sorarsan yapıyorlar, ihmal etme...

18 OCAK biraz zorladığım için öğlen hafif ağrım oldu,ihtiyacımı giderirken önce biraz sert sonra yine yumuşaktı ama o bile tam iyileşmediğim hatırlattı bana rahatlamak için çok erken... Yine iki gündür suya oturuyorum... Acele etmeyeceğim, kremlerime devam ediyorum nitrogliserinliyi biraz azaltmıştım ama tekrar aynı yoğunlukta sürmeye başladım çinko oksit günde 3kere yemeğe hala dikkat sebze,meyve,kefir,kayısı ,incir bakalım neler olacak...

Bide eczaneye gidince nitrogliserinli krem demem yeterli mi ne icin oldugunu da soylemeli miyim:KK70: :KK66:

Anal fissür için yapıyorlar ,söyle gitsin belki bilemeyebilirler bir sürü insan var sıkıntısı olan.Ama anal fissürün olduğundan emin ol... Bende utanıyordum ama ağrılardan sonra umurumda değil kimin ne düşündüğü... İlacı açık açık yazmıştım ama geri sildim ,herhangi bir sağlık problemin varmı bilemiyorum çünkü,bazılarına başağrısı mide bulantısı yapıyormuş bana hiç dokunmadı olmadıysan,muayene ol doktor reçete etsin sonra çok üzülürsün...

Kasları açıyor resmen, orası kasılma yüzünden çok ağrıyor ya! kasılmayı engelliyor garip birşey... zamanla çok rahatlıyorsun...

Son düzenleme:
Anal fissür için yapıyorlar ,söyle gitsin belki bilemeyebilirler bir sürü insan var sıkıntısı olan.Ama anal fissürün olduğundan emin ol... Bende utanıyordum ama ağrılardan sonra umurumda değil kimin ne düşündüğü... İlacı açık açık yazmıştım ama geri sildim ,herhangi bir sağlık problemin varmı bilemiyorum çünkü,bazılarına başağrısı mide bulantısı yapıyormuş bana hiç dokunmadı olmadıysan,muayene ol doktor reçete etsin sonra çok üzülürsün...

Kasları açıyor resmen, orası kasılma yüzünden çok ağrıyor ya! kasılmayı engelliyor garip birşey... zamanla çok rahatlıyorsun...
Fissur oldugina emin degilim dedigim gibi garip garip sikayetlerm var doktor iki yil once hic biseyin yok demisti iki yildir kismen iyiydim bu yil nuksetti.tekear gidicem ama bu yil icerisinde.degil.practolog die bi krem alnaya karar ver mistim o daha mi zararsiz acaba kesin bi teshisim olmadiindan bu kremden korktum simdi ne yalan soyliyi,:KK70:

Fissur oldugina emin degilim dedigim gibi garip garip sikayetlerm var doktor iki yil once hic biseyin yok demisti iki yildir kismen iyiydim bu yil nuksetti.tekear gidicem ama bu yil icerisinde.degil.practolog die bi krem alnaya karar ver mistim o daha mi zararsiz acaba kesin bi teshisim olmadiindan bu kremden korktum simdi ne yalan soyliyi,:KK70:

Bekleme hemen git... erken teşhis çok önemli

Aah ah mümkün olsa bulundugum yerde doktor yok ancak 6 7 ay sonra ile gidebilirm umarm gec olmaz

İyice merak ettim şimdi, sen şu şikayetlerini ayrıntılı bir şekilde istersen özelden mesaj at... Garip olan nedir? Bir anlamaya çalışalım oldu mu?

İyice merak ettim şimdi, sen şu şikayetlerini ayrıntılı bir şekilde istersen özelden mesaj at... Garip olan nedir? Bir anlamaya çalışalım oldu mu?

Cnm msj sayim dolmadigindan ozelden atamiyorum garip seyler derken anlam vremiyorum ya basura da uymuyor catlagada pek uymuyor tamam gecti diyorum yeniden basliyo yada artik bu iyi olmaz doktor sart diyorum kendiliginden geciveriyor hergun hergun sicak suya oturamiyorum ilgilenemyorjm artik ipin ucunu biraktm gitti nerde kopar bilmem

X