Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Androjen Hormonları Kökenli Saç Dökülmesi

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri
Önce hapları kullanıp sonra şampuanın içine de hap kırıp attım.Duralıdıktan sonra da bioxsin serumla masaj yapıyorum.iki günde bir.Küçük küçük saçlar görünüyor yeni çıkan.Insallah dökulmeyecekler :)

Merhaba benim 5aydır saçlarım yarıya indi bu başlığı görünce çok sevindim. Benim saçlarım ne çok ne de azdı normaldi ama şu an bayağı azaldılar hasta olur olmaz endokrin bölümüne gidicem. Kaç kere cildiyeye gittim bi şey yok dediler. Ben lisedeyken birkaç kere yumurtalıklarımda kist görünmüştü ama sonra kendiliğinden geçmişti doğum kontrol hapına başlamadan. Şimdi 25 yaşındayım. Doktora gidince tekrar yazıcam umarım hayalindeki saçlara kavuşur herkes ben de dışarıdan saçı güzel olanlara baka baka geçiyorum:KK43: çıtçıt kullanıyorum 19 yaşımdan beri önceden tepelerimin çok az aşağısına taksam bile görünmezdi şimdi enselerime doğru takıyorum çıtçıtı çünkü görünüyorlar:

Hasta olmama en az 20 gün var ve her gün gözümün önünde saçlarım daha da azalıyor:KK43: sizlere bikaç soru sorucam lütfen bilenler yanıtlasın:KK43: benim lisedeyken yaptırdığım testte erkeklik hormonum fazla çıkmış dün annem hatırlattı bunu bana ama o zamanlar normaldi saçlarım dökülmüyordu yani şu an %90 ihtimal bu başlıktaki sorun var bende. Şimdi benim hormon testi yaptırmama 20 günden fazla var çünkü yeni hasta oldum. Bu söylediğiniz ilaçları kullanırken hastalığınızın bitmesi gerekiyor mu yani doğum kontrol hapı gibi mi bunlar yoksa her an başlanabiliyor mu eğer istediğimiz zaman başlayabiliyorsak şimdiden doktora gidip hormon testi yaptırmadan da konuşup yazmasını rica edicem çünkü her geçen gün daha da azalıyor saçım vakit kaybetmek istemiyorum. Size saçma gelir belki test yaptırmadan ilaçları kullanmak istemem ama saçlarım 20gün sonra daha da azalıcak yardım edin lütfen:KK43:

ya resmen ağlayacaktım okurken. doktorlardan nefret ettim bu 2 yıllık süreçte yardımcı olmak yerine başlarından savıyorlar artık düzgün doktor yok zaten doktorcuk hepsi.... 2009da yazılmış bu gönderi umarım okuyorsunuzdur çünkü çok merak ediyorum saçlarınızın şuanki durumunu. ve en yakın zamanda gideceğim tekrar hastaneye

ya resmen ağlayacaktım okurken. doktorlardan nefret ettim bu 2 yıllık süreçte yardımcı olmak yerine başlarından savıyorlar artık düzgün doktor yok zaten doktorcuk hepsi.... 2009da yazılmış bu gönderi umarım okuyorsunuzdur çünkü çok merak ediyorum saçlarınızın şuanki durumunu. ve en yakın zamanda gideceğim tekrar hastaneye

Dr. Server Serdaroğlu'nu tavsiye ederim. 1 sene evvel tedaviye başladım. Aynı genetik tipi saç dökülmesiymiş bende de. Ben de o ilaçları ve minoxili kullanıyorum. Kullanmasaydım kel kalacaktım. Hayatımı kurtaran 2 tane hap. 6-7.ayda daha yeni bir şeye benzemeye başladı. Şimdi çok şükür. 1 sene sonra çok daha iyi olacaktır. İlaçların bende hiç bir yan etkisi de olmadı. Okuduklarınıza aldanmayın, ilaç verirse dr vücudunuzda bir deneyin. Herkeste farklı çünlü. Kullanıyorum, alıştım. Ama önce doktora gidin. Stresten bozulan hormon düzenimi ancak kan tahlilleri ve iyi bir drla öğrendim. Yanlış işler yapmamak adına ilk fırsatta koşarak serdar beye gidin. Muayene gününü adet zamanınıza denk getirin kan tahlillerini adet gününün 1. Yada bilmem kaçıncı günüydü unuttum. Tabii istabula gitmişken tahlilleri aradan çıkarmak istiyorsanız. Birde biopsi için cerrahpaşaya gönderiyor sizi. Sorununuzu öğrenmek için kafamızdan küçük bir saçlı deri örn. Alıyorlar. Hiç acımıyor. Kan testkerini memleketinizde yapacaksanız bile 1 günlük iş. Sabah uçağıyla sabiha gökçen ordan server bey. Sonra karşı cerrahpaşa biopsi, ordan Atatürk h.linanı dönüş. Sabah saatine muayene saati alın. Tabii en az 1 hafta önceden aramalısınız çünkü hep dolu dr. Cerrahpaşa'da bölüm başkanı olduğu için hoca, direk gidip asistanını bulup biopsiyi yaptırıyor,patolojiye teslim ediyorsunuz. Bekleme falan yok. Muayene ücreti biraz pahalı ama adam memleketin en iyi saç uzmanı dermatolog. Hiç uğraşmayın o hastane bu doktor. Saçın hakikaten şakası yok. Gidin bakalım sizin hastalığınız neymiş. Belki bağışıklı sistemi hast, belki başka bir şey, belki böyle genetik. Ama bence 1 gün bile kaybetmeden derhal gidin. Bu yazıyı okuyacak kişilere tavsiyem zaten o. İyi dr, kan testi ve ona göre ilaç. Rastgele ilaç kullanıp daha beter hormonları alt üst eder, içinden çıkamazsınız. Biz zaten bozuk hormon yüzünden bu ızdırabı çekiyoruz. Unutmamak lazım ki iş hastalığı vücuda sokmamak. Gerçekten özellikle bu hormonal hastalıklar bir kere çıktılar mı neredeyse ömürlük çileleri var, kurtulamıyorsunuz. Rastgele ilaçla hormonlarınızı sakın bozmayın. Testleri memleketinizde yapacaksanız da yine test neticelerini bence faxlamayın, mutlaka yüzyüze gidin test neticelerine göre sorunu öğrenin, ne sıracaksanız sorun, hepsini cevaplıyor. Benim adet zamanım ilk muayeneye denk gelmediği için testleri hastanede yapıp 2.kere ist yaptım ama dediğim gibi test göstermek zaten 1 günlük iş. Sadece Moda'daki muayenehaneye gitmek. Sonra Kadıköy'den geri Sabiha Gökçen, uçak. Kalmaya lüzum bile yok. Kadınlık hormon değerlerinizin herhangi birinde bir tuhaflık çıkarsa ısrarla ultrasona girin. Bende 1 değer normal değildi. Araştırdım netten polikistik over sendromuna ulaştım. Saç dökülmeme de uyuyordu. Olabilirdim yani. Neyse Neden ısrarla ultrason deyin diyorum, çünkü gittiğim dandik kadın doğumcu yalnızca kağıttaki değere bakıp bana sende polikistik over yoktur, bu değer pko değil başka sorun yapar, onu da çok takma demişti, benim de içime sinmeyip, hastaneye yarı yoldan geri dönüp "Server Bey'le konuştum yinede bi baktırmamı söyledi" diye uydurunca ben, daha yeni ultrason yazdı, ultrasonda bi baktık ki polikistik overım. Kendim ısrar etmesem pko olduğumu da öğrenemeyecektim o uyduruk doktor yüzünden. Aklınızda bulunsun. Çözümsüz değil bu saç işi ama iyi dr ve acele doktora gitmek ŞART. Şimdi de ibrahim saraçoğlunun kavanta kürünü yapıyorum. Tabii ilaçlarla durumumu düzeltince buna daha 1 aydır başladım. Hiç bir bitki ilacın yanına yaklaşamaz. Önce dr, ilaç tedavisi bir tedavi 7-8 ay olsun sonra bu lavanta. Saçlarımı sarmaşık gibi uzattı. Yeni mahsul lavanta şart. O yılın mahsulu olacak. (çok iyi bir aktardan alın, yoğun kokulu, içinde daha mor çiçekleri bile oluyor belli olur zaten tazesi.) 1 dolu dolu tatlı kaşığı tam 7.30 dk. Ağzı kapalı demlikte kaynat. Tabii önce iyi cins, kireçsiz suyu koy kaynasın, kaynayınca altını kıs ve lavantayı at. Kapat kapağı telin kronometresinden tut dakikayı. 7.30 dk.yı kesinlikle aşma. Koy cam kavnoza süzmeden. Ilıyınca süz bi başka kaba kafanı yıkadıktan sonra banyo çıkışı. Saçın duyunu biraz aldıktan sonra, saçları bununla ıslat. Sırtına bir havlu koyarsan o kendi halinde bırak kurusun. Ben öyle yapıyorum. Havlunun ucunu kıvırıp saç uçlarını havlu içine alınca zaten su hep gavluya akıyor. Durulamaya falan gerek yok sonra. Kuruyunca normal duştan çıkmaktan zerre farkı yok. 1 ay boyunca kafayı her yıkamamın sonunda bu. Birde aynı şekil ve dkda çayını içiyırsun. Ölçü hazırlanış hepsi birebir aynı. Yemeklerden 2 saat sonra ve çay üstüne 2 saat kesinlikle bir şey yiyip içmek yok. Harfiyen, usulunce taparsan öule bir uzatıyorki. 1 ay yapılıyor. Sonra 15 gün arayla 1 ay daha yapılıyor. Ama önce dökülme ve saçın cansızlaşmadına derman bulun. Saç kafada durmazsa,incelirse teller, uzasa ne olur. İlaçla tedavi şart. Minoxil verirse dr. Onuda sakın gece sürmeyin. Sabahtan sürüyor saçımı topluyor, her akşam da bıkmadan yıkıyorum. Gece kullanıp sürüken yastıktan yüzüne sürülen ve maalesef yüzünde kıllanma olan birini tanıdım. Sman diyeyim. Fısfıskarken yüzünüze falan gelmesin, kafa derisine yaklaştırarak fısfıslayın. Ben saçımı topadıktan sonra ellerimi ve yüzümü de yıkıyorum. Ne olur ne olmaz. Minoksili zaten doktor eldiveniyle sürüyorum. Kutu kutu aldım:) kafama masaj yaptığım el eldivenli oluyor mutlaka. Kafanızı ilaçla yastıklara falan da koymayın. Sabah sürün akşam yıkayın. 6-7 saat kalsa yeter yani kafanızda. Şakaklardaki inatçı mimik saçlarımı uzattı bu minoxil. Ama ara vermeden üşenmeden ve bıkmadan kullanın. Kullan bırak yapınca saçı daha çok döküyor Minoxil. Ya kullan, ya kullanma. En az 1 seneden evvel de hiç bir ilaçtan netice beklemeyin. Arada ataklar olur saçınız fazla dökülürse üzülmeyin. Çünkü bazen çok çok az, bazen biraz fazla dökülebilir. Aldırmadan yola devam edin. Dökülen saçları direk toplayıp çöpe atın. Fazla bakıp kafayı takmayın. Ne tedavi verirse dr. 1 seneyi bir doldurun. Doğum kontrol hapı diane35 verirse dr hep aynı saatte için. Şaşmayın. Zaten ilacın kılavuzunda da yazıyor öyle. Aynı saatte içilecek diye. İştah açma ihtimaline karşı ben 1 senedir hep akşam 22.00'de içiyorum. Zaten yeme içme o saatte olmadığından ilaç hiç bir şeyden etkilenmeden tesir ediyor. ama bu ilaç ben de iştah kapattı tam tersi. Hem de fena. Başka yan etkisi olmadı. Adetin 1. Günü başlanıyordu ilaca zaten server bey verirse ilacı, açıklar size kullanımını. Neyse 1 sene sonra saçlarınızdaki güzelleşme hepsine değecek göreceksiniz. Sebad edeceksiniz başka çare yok. Siz hiç vakit kaybetmeden derhal doktora gidin. Geçmiş olsun.

Dr. Server Serdaroğlu'nu tavsiye ederim. 1 sene evvel tedaviye başladım. Aynı genetik tipi saç dökülmesiymiş bende de. Ben de o ilaçları ve minoxili kullanıyorum. Kullanmasaydım kel kalacaktım. Hayatımı kurtaran 2 tane hap. 6-7.ayda daha yeni bir şeye benzemeye başladı. Şimdi çok şükür. 1 sene sonra çok daha iyi olacaktır. İlaçların bende hiç bir yan etkisi de olmadı. Okuduklarınıza aldanmayın, ilaç verirse dr vücudunuzda bir deneyin. Herkeste farklı çünlü. Kullanıyorum, alıştım. Ama önce doktora gidin. Stresten bozulan hormon düzenimi ancak kan tahlilleri ve iyi bir drla öğrendim. Yanlış işler yapmamak adına ilk fırsatta koşarak serdar beye gidin. Muayene gününü adet zamanınıza denk getirin kan tahlillerini adet gününün 1. Yada bilmem kaçıncı günüydü unuttum. Tabii istabula gitmişken tahlilleri aradan çıkarmak istiyorsanız. Birde biopsi için cerrahpaşaya gönderiyor sizi. Sorununuzu öğrenmek için kafamızdan küçük bir saçlı deri örn. Alıyorlar. Hiç acımıyor. Kan testkerini memleketinizde yapacaksanız bile 1 günlük iş. Sabah uçağıyla sabiha gökçen ordan server bey. Sonra karşı cerrahpaşa biopsi, ordan Atatürk h.linanı dönüş. Sabah saatine muayene saati alın. Tabii en az 1 hafta önceden aramalısınız çünkü hep dolu dr. Cerrahpaşa'da bölüm başkanı olduğu için hoca, direk gidip asistanını bulup biopsiyi yaptırıyor,patolojiye teslim ediyorsunuz. Bekleme falan yok. Muayene ücreti biraz pahalı ama adam memleketin en iyi saç uzmanı dermatolog. Hiç uğraşmayın o hastane bu doktor. Saçın hakikaten şakası yok. Gidin bakalım sizin hastalığınız neymiş. Belki bağışıklı sistemi hast, belki başka bir şey, belki böyle genetik. Ama bence 1 gün bile kaybetmeden derhal gidin. Bu yazıyı okuyacak kişilere tavsiyem zaten o. İyi dr, kan testi ve ona göre ilaç. Rastgele ilaç kullanıp daha beter hormonları alt üst eder, içinden çıkamazsınız. Biz zaten bozuk hormon yüzünden bu ızdırabı çekiyoruz. Unutmamak lazım ki iş hastalığı vücuda sokmamak. Gerçekten özellikle bu hormonal hastalıklar bir kere çıktılar mı neredeyse ömürlük çileleri var, kurtulamıyorsunuz. Rastgele ilaçla hormonlarınızı sakın bozmayın. Testleri memleketinizde yapacaksanız da yine test neticelerini bence faxlamayın, mutlaka yüzyüze gidin test neticelerine göre sorunu öğrenin, ne sıracaksanız sorun, hepsini cevaplıyor. Benim adet zamanım ilk muayeneye denk gelmediği için testleri hastanede yapıp 2.kere ist yaptım ama dediğim gibi test göstermek zaten 1 günlük iş. Sadece Moda'daki muayenehaneye gitmek. Sonra Kadıköy'den geri Sabiha Gökçen, uçak. Kalmaya lüzum bile yok. Kadınlık hormon değerlerinizin herhangi birinde bir tuhaflık çıkarsa ısrarla ultrasona girin. Bende 1 değer normal değildi. Araştırdım netten polikistik over sendromuna ulaştım. Saç dökülmeme de uyuyordu. Olabilirdim yani. Neyse Neden ısrarla ultrason deyin diyorum, çünkü gittiğim dandik kadın doğumcu yalnızca kağıttaki değere bakıp bana sende polikistik over yoktur, bu değer pko değil başka sorun yapar, onu da çok takma demişti, benim de içime sinmeyip, hastaneye yarı yoldan geri dönüp "Server Bey'le konuştum yinede bi baktırmamı söyledi" diye uydurunca ben, daha yeni ultrason yazdı, ultrasonda bi baktık ki polikistik overım. Kendim ısrar etmesem pko olduğumu da öğrenemeyecektim o uyduruk doktor yüzünden. Aklınızda bulunsun. Çözümsüz değil bu saç işi ama iyi dr ve acele doktora gitmek ŞART. Şimdi de ibrahim saraçoğlunun kavanta kürünü yapıyorum. Tabii ilaçlarla durumumu düzeltince buna daha 1 aydır başladım. Hiç bir bitki ilacın yanına yaklaşamaz. Önce dr, ilaç tedavisi bir tedavi 7-8 ay olsun sonra bu lavanta. Saçlarımı sarmaşık gibi uzattı. Yeni mahsul lavanta şart. O yılın mahsulu olacak. (çok iyi bir aktardan alın, yoğun kokulu, içinde daha mor çiçekleri bile oluyor belli olur zaten tazesi.) 1 dolu dolu tatlı kaşığı tam 7.30 dk. Ağzı kapalı demlikte kaynat. Tabii önce iyi cins, kireçsiz suyu koy kaynasın, kaynayınca altını kıs ve lavantayı at. Kapat kapağı telin kronometresinden tut dakikayı. 7.30 dk.yı kesinlikle aşma. Koy cam kavnoza süzmeden. Ilıyınca süz bi başka kaba kafanı yıkadıktan sonra banyo çıkışı. Saçın duyunu biraz aldıktan sonra, saçları bununla ıslat. Sırtına bir havlu koyarsan o kendi halinde bırak kurusun. Ben öyle yapıyorum. Havlunun ucunu kıvırıp saç uçlarını havlu içine alınca zaten su hep gavluya akıyor. Durulamaya falan gerek yok sonra. Kuruyunca normal duştan çıkmaktan zerre farkı yok. 1 ay boyunca kafayı her yıkamamın sonunda bu. Birde aynı şekil ve dkda çayını içiyırsun. Ölçü hazırlanış hepsi birebir aynı. Yemeklerden 2 saat sonra ve çay üstüne 2 saat kesinlikle bir şey yiyip içmek yok. Harfiyen, usulunce taparsan öule bir uzatıyorki. 1 ay yapılıyor. Sonra 15 gün arayla 1 ay daha yapılıyor. Ama önce dökülme ve saçın cansızlaşmadına derman bulun. Saç kafada durmazsa,incelirse teller, uzasa ne olur. İlaçla tedavi şart. Minoxil verirse dr. Onuda sakın gece sürmeyin. Sabahtan sürüyor saçımı topluyor, her akşam da bıkmadan yıkıyorum. Gece kullanıp sürüken yastıktan yüzüne sürülen ve maalesef yüzünde kıllanma olan birini tanıdım. Sman diyeyim. Fısfıskarken yüzünüze falan gelmesin, kafa derisine yaklaştırarak fısfıslayın. Ben saçımı topadıktan sonra ellerimi ve yüzümü de yıkıyorum. Ne olur ne olmaz. Minoksili zaten doktor eldiveniyle sürüyorum. Kutu kutu aldım:) kafama masaj yaptığım el eldivenli oluyor mutlaka. Kafanızı ilaçla yastıklara falan da koymayın. Sabah sürün akşam yıkayın. 6-7 saat kalsa yeter yani kafanızda. Şakaklardaki inatçı mimik saçlarımı uzattı bu minoxil. Ama ara vermeden üşenmeden ve bıkmadan kullanın. Kullan bırak yapınca saçı daha çok döküyor Minoxil. Ya kullan, ya kullanma. En az 1 seneden evvel de hiç bir ilaçtan netice beklemeyin. Arada ataklar olur saçınız fazla dökülürse üzülmeyin. Çünkü bazen çok çok az, bazen biraz fazla dökülebilir. Aldırmadan yola devam edin. Dökülen saçları direk toplayıp çöpe atın. Fazla bakıp kafayı takmayın. Ne tedavi verirse dr. 1 seneyi bir doldurun. Doğum kontrol hapı diane35 verirse dr hep aynı saatte için. Şaşmayın. Zaten ilacın kılavuzunda da yazıyor öyle. Aynı saatte içilecek diye. İştah açma ihtimaline karşı ben 1 senedir hep akşam 22.00'de içiyorum. Zaten yeme içme o saatte olmadığından ilaç hiç bir şeyden etkilenmeden tesir ediyor. ama bu ilaç ben de iştah kapattı tam tersi. Hem de fena. Başka yan etkisi olmadı. Adetin 1. Günü başlanıyordu ilaca zaten server bey verirse ilacı, açıklar size kullanımını. Neyse 1 sene sonra saçlarınızdaki güzelleşme hepsine değecek göreceksiniz. Sebad edeceksiniz başka çare yok. Siz hiç vakit kaybetmeden derhal doktora gidin. Geçmiş olsun.

Yarin kadikoyde baska bir doktora gidecegim sabah erkenden arayacagim umarim randevu alma sansim olur olmazsa da en yakin zamanda gidecegim.. ilac gibi geldi yazdiklariniz suan insallah bana da sifa olur.. onca hastaligim var ama hic biri sac dokulmem kadar canimi acitmiyor ustune birde sackiran oldum allaha sukur o cabuk toparladi

Pardon şunu belirtmemişim. Patolojiden sonucu en erken 15 gün sonra alabiliyorsunuz. Yani bu durumda kan testlerinizi de memleketinizde yapsanız farketmez. İlk muayene gününüzde muayene saatini sabaha alıp cerrahpaşaya da gidip Patolojiye saçı verin atatürk havalimanından uçağa atlayıp dönersiniz. Sonra bütün kan tahlili neticelerinizle 15 20 gün sonra atlayın uçağa atatürk havalimanında inin sabah erken. Oradan metroyla Aksaray, zaten çok yakın oradan hemen bi taksiyle cerrahpaşa,pataloji neticesiyle cerrahpaşa önünden hemen eminönü otobüsü,oradan kadıköy vapuru, zaten hocanın yer Moda'da. Yürüme mesafesi rıhtımdan. Moda'da ana caddede meşhur bi ayakkabıcı var, kilise var hemen oralarda. Sekreter ayakkabıcı adını söyler yol tarifinde. Kime sorsanız gösterir. Muayene saatini akşam üstüne doğru alırsınız bu sefer. Muayeneden sonra yürüyerek kadıköy rıhtım. Hiç başka otobüse lüzum yok Havaş otobüsleri hemen rıhtımda bilet 10 tl. Rahat, hiç duraklama yapmaz miss gibi bin in sabiha gökçen'de. Oradan uçak. İşte 1 günlük iş. Yani 2. Muayene günü de cerrahpaşaya pataloji sonucunu almak için uğramanız gerekecek. Elden veriyorlar çünkü. Muayene ücreti pahalı gelebilir ama işi net bir şekilde acemi ve basiretsiz doktorlarda sürünmeden, saçlarınızı da daha fazla kaybetmeden 1 seferde çözersiniz. Gidin bakalım hastalığınız neymiş. Net öğrenin. İlk hocaya gideceğiniz zaman yeri Anadolu yakasında olduğu için Sabiha Gökçen Havalimanı'nda inip havaş otobüdüyle Kadıköy yapın. Sonra Cerrahpaşa ve Atatürk H. Dönüş. 2. Sefer geldiğinizde ise Cerrahpaşa Avrupa yakasında olduğu için (Otobüsleri de Eminönü'nden kalkar. Çok kolay) 2. Gelişinizde Atatürk Havalimanı'nda inip patalojiden sonuçları alıp, öyle hocaya gideceksiniz. Bu sefer dönüş Anadolu yakası Sabiha Gökçen. İstanbul dışından gidecekler için yazdım. Çok kolay aslında. Herkese geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Son olarak Aldactone hapı hocaya sorun. Çünkü o vermiyor onu. Bir konuşun bakalım eğer genetik kökenli dökülmeyse Aldactone verecek mi? Zaten merak ettiğiniz herşeyi de sorun, cevaplıyor.

Son olarak Aldactone hapı hocaya sorun. Çünkü o vermiyor onu. Bir konuşun bakalım eğer genetik kökenli dökülmeyse Aldactone verecek mi? Zaten merak ettiğiniz herşeyi de sorun, cevaplıyor.
Ben bir turlu iletisim nosunu bulamadim yahu bende bir sorun var heralde:) rica etsem ozelden yazman mumkun mu? Birde ucreti nedir soyleyebilir misin?

Arkadaşlar merhaba,

Ergenlikten beri saçlarım dökülüyordu. Şu an 30 yaşındayım. Öyle ki saçlarımı ergenlikten beri ilk defa omzuma kadar son bi kaç senedir uzatabildim.. Öyle ki uzun saç sevdamı özlemimi dindirebilmek için peruk bile taktım..(Hayat daha kolaylaşınca saçlarım da çoğaldı son iki senede şükür allahıma...) Saçlarımın azlığından sürekli kısacık saçlarla dolaşmak zorunda kaldım yıllarca.. Saçımı ilk defa bu sene boyayabildim.. Sana kısa saç yakışıyor deseler de hep üzüldüm, kendime güvenim o kadar azalmıştı ki.. Gezmediğim dermatolog kalmamıştı..

Yaklaşık 6 ay önce kan şekeri düşmesiyle ilgili olarak endokrin bölümüne gittim. Dr'a son anda odadan çıkacakken hocam dedim benim çok saçlarım dökülüyor dedim. Acaba bunun için herhangi bir test tavsiye eder misiniz (çünkü özel sağlık sigortam 2 güne bitecekti.) Testleri oldum, sonuçları götürdüm.. Sonra yıllarca nasıl da drların beni doğru yönlendirmediğini, saç dökülmesini (ağrısı sızısı yok güya, öldürmüyor ya) aslında umursamamış olduklarını farkettim. Çünkü hiç bir dermatalog beni endokrine yönlendirmemişti, sadece tanı koyamadık sebepsiz dökülüyor deyip yollamışlardı (oysa kadın bünyesinde saç dökülmesi onarılmaz hasarlar yaratıyor..)

Endokrindeki Dr'um bana saç dökülmemin nedenini şöyle açıkladı: Bazı kadınlarda androjen hormonlarının (temelde testestron) etkisi normalden fazla olurmuş. Ve erkek tipi saç görülmesi görülürmüş (ama illa erkeklerdeki gibi bölgesel ya da alında kellik gerekli değil, tüm saçlarınız eşit oranda azalıyor da olabilr). Ayrıca bunun için de illa kandaki testestron seviyenizin yüksek çıkması gerekmiyor (şimdiye kadar fiks bu test yapılmıştı sadece ve değerlerim normaldi) Böbreküstü bezlerinizin hormon üretim sistemindeki bazı dengesizlikler kan testestron değerlerinin normal olmasına rağmen etkisini 10 katına falan çıkarabiliyormuş. Hastalığımın adı konjenital (kalıtsal) adrenal (böbrek üstü bezleri) hiperplazisi. Farklı farklı dereceleri varmış, bendeki en hafifiymiş, ama büyük ihtimalle saç dökülmemin kaynağı buymuş. Nerden anladı diye sorarsanız 17-OH Progestron seviyem olması gerekenin çok çok üstünde çıkmıştı.. Bende kıllanma, tüylenme, adet düzensizliği falan yoktu; illa olması da gerekmiyor maalesef.. Ne yazık ki bazı drlar basmakalıp sorularla tanıyı geçiştirebiliyorlar..

Bu arada bir de mineral vs testleri de yaptırmıştı dr ve biotin (H vitamini) seviyem düşük çıkmıştı.. Sonuç olarak doktorum bana diane35 (antiandrojen etkili, androjen hormonlarının etkisini zayıflatıyor yani, doğum kontrol hapı işlevi de var), Aldactone (yine içinde antiandrojen etkili bir etken madde var, aslında hipertansiyon hastalarına veriliyor, ödem atıcı etkisi de var) ve Biotin kullanmamı söyledi..

Tedaviye yaklaşık 2,5 aydır devam ediyorum. Rutin karaciğer testleri yapılması gerekliymiş karaciğer fonksiyonlarını izlemek için.. Sanırım bi kaç yıl da kullanacağım bu ilaçları. Saçlarımda yavaş yavaş gelişme var, en önemlisi bunca yıl özel drlar dahil bu kadar para harcamama ve eziyeti çekmeme rağmen beni doğru yönlendirmediler.. Bunca yıl sonra bulabildim saç dökülmemin sebebini.. Bütün bunları belki siz de benzer probleme sahipsinizdir ve belki faydası olur diye yazdım.

Ben doktorumun önerilerine ek olarak pantogar adlı besin desteğini de kullandım 6 ay, içinde folik asit vb B vitaminleri var özellikle. Ama maalesef çok pahalı, aylık yaklaşık 75 YTL..

Kısacası saç dökülmeniz uzun süreliyse ve travmatik bir olay geçirdikten sonra olmadıysa SADECE DERMATOLOĞA gitmekle YETİNMEYİN! ENDOKRİN Bölümüne de GİDİN..
Hepimizin sağlıklı gür saçları olması dileğiyle sevgiler :nazar:
Merhaba bu açıklama işin çok teşekkürler bende ptesi ilk işim endokrin bölümüne gitmek olucak Allah razı olsun

Hangi hapi kullaniyorsunuz?

bende server beye gittim. gerçekten iyi bir doktor. hastalığınızın neden olduğunu güzelce açıklayıp moral veriyor. herşeye rağmen ekonomik olarak muanesini karşılayamayacaklara cerrrahpaşada prof. dr. burhan engin veya dç dr. zekayi kutlubayı tavsiye ederim. internetten randevu alınıyor. 82 tl bir ücret ödüyorsunuz. hastalığınızın 3 veya 4. günü normal dermotolojiden randevu alıp gidin cerrahpaşaya. sabah aç ve su bile içmeden. ayrıntılı tahlilleri zaten yaptırırlar. ücretsiz. sonuçları sadece 2 tanesini 15 gün sonra alabiliyorsunuz gerisini ertesi gün. sonuç almaya gitmeye gerek yok. internetten sonuçları alabiliyorsunuz. sonuçlar alınınca bu iki doktordan birinden randevu alabilirsiniz. durumu olan server beye gitsin tabi. cerrahpaşada ana bilim dalı başkanı odur. ama orda malesef hasta bakmıyor. 0216 349 49 92 telefonu muanehanesinin.

son ek iyi bir dr. araştırması yapmak lazım. malesef doktor var doktor var. bu şekilde çok da bilgi edinemeyenler için normal devlet hastaneleri yerine üniversite hastanelerine, mümkünse burdaki doç. ve proflara gitmenizi tavsiye ederim. çok daha ayrıntılı bakarlar. 82 tl bir öğretim üyesi fark ücreti ödersiniz.

X