annemim torunlarına aşırı düşkünlüğü

Anneniz hatalı. Bu çok ciddi bir konu ve bu kadar müdahil olması oldukça yanlış. Siz tavrınızı koyun gerekirse açıkça konuşun, sizi silecek değil sonuçta.

Biraz küserek dediğini yaptırıyor gibime geldi :)

işte anneniz olunca olmuyor, depresif kişilik zaten, 2 defa mide kanaması geçirdi. tansiyonu var, migreni var.

olmalı ama benim de kv dem öyle

eşime yapamıyor zira o net bir adam ama görümcemi parmağında oynatıyor

net olacaksınız küserse küsecek bu tavrı görünce nasıl geri adım attığını göreceksiniz

benim yeğenimde böyle işte. hep annemin peşinde. gerçi onun anne babası o sınırı koymadı. annem de istediği gibi davrandı. 4 yaşında. il dışına çıkarlar hiç kimseyi aramaz annem varsa. ben şimdiden çaktırıyorum, kimselere vermemem, kalamaz ben özlerim diye. ama anlayana işte. şimdiden anlatmama gerek doğru olmadığını, yoksa 10 gün 10 gün derken böyle gidecek

benim yakınlarım sınır koymak istediler ama aynı evde yaşıyorlardı. özellikle dede buna hiç izin vermedi. gece bile çocuk babaanne ve dedenin odasındaydı. zararın neresinden dönülse kardır. konuşabilirsenız yengeniz ve abinizle konuşun. yoksa ilerde cok ama cok pişman olacaklar. anneniz istediği kadar kırılsın. siz açık açık konuşun.

selamlar herkese,
dert değil ama fikrinize ihtiyacım var arkadaşlar.
annem aşırı derecede torunlarına düşkün, abimle aynı apartmanda oturyorlar mesela, çocuğun annesi yanındayken ilk 3 yaş her şeyiyle annem ilgilendi. annesi bu durumdan rahatsız değildi evet, ama sonra çocuk her şeyinde kendi annesine değil anneme koştu. annesi varken altını temizlemek, yemeğini yedirmek, misafirliğe gittiğinde annesi oturuken annemin çocuğun peşinden koşması, aklınıza gelecek her şey yani. ve sürekli. şimdi yeğenim kendi evinden çok annemde kalıyor. orda yatıyor vs. bu durumdan anne ve babası rahatsız değil. ama ben hep başından beri dedim anneme, anne bak geride dur biraz ileride problem olur annesine bağlanamz çocuk dedim, ama annesi problem etmedi ve böyle gitti bugüne dek. mesela geçen ay şehir dışına uçakla bir yere gitti annem. yeğenimi annesi göndermek istemedi annem yine problem çıkardı niye göndermiyorsun diye. anne dedim o onun çocuğu bırak istemiyorsa göndermesin sen kendin git. ama yok illaki torunu gelecek.

kısaca annemin yapısıda şöyle, her şeye alınır, küser 1 hafta meseleyi uzatır, surat asar ve doğduğuna pişman eder sizi. mutlu olsun diye, bir kere gülsün diye gözünün içine bakarsınız tık yok ve ratık üzüntüden çok bu tavrı sizin sinirinizi bozar, annenize üzülmek yerine kızmak istersiniz. çok defa kardeşimle hep konuştuk anne bak yapma, ortada bir durum yok, bizi üzme artık, ne olur biraz affedici olsan diye ama yok yok. ayrı illerde olmamaıza rağmen 10 gün kalırız 1 haftası surat asmakla geçer. bu durum çocukluğumuzdan beri böyle. sanırsınızki dünyanın en kötü evlatlarıyız. tatil bitip dönünce tabi yelkenleri suya indirir arar sorar ama bu defa sizin öfkeniz yatışmaz annem tabiki başımızdan asla eksik olmasın ama gerçekten çok çok zor karakter. onunla geçirdiğimiz günlerde amaç mutlu olmakatan çok hep annemizi mutlu etmek oluyor ama nafile. önüne en mükemmel şeyleride serseniz bir şey bulur ve küser.

neyse asıl konu
şimdi benim bebeğim oldu. malesef emme problemimiz vardı ve ilk ay zar zor emzirdim sonra bıraktı sütümü sağıp veriyorum ama mama ağırlıklı besleniyor sütüm çok az. 40 günlükken 3 hafta annemde kaldık ve annem bebeğimi hep yaında yatırmak istedi. anne yok aklım kalır vs. çok beni dinlemedi. ,nasılsa mama yiyyor ben yediririm gece falan derken anlattığım gibi küsecek ve problem çıkacak diye ses çıkarmadım. halbuki keşke annem kendinden öçnce beni düşünseydi. ben 2 kürtaj geçirdim bebeğime 2 bebek kaybından sonra kavuştum öyle kıymetliydiki benim için. annem yaşadığım sıkıntının demekki farkına varamamış. ben rahat uyumak isteedimki bebeğim yanımda olsun istedim. annem tabiki ben bebeğimi kıskanmıyorum ama ilk 2 yaş çok mühim anne bebek bağlanmasında. ama sanki ben annemin annesiymişim gibi aman kırılmasın aman üzülmesin diye bebeğimi annemle 3 hafta yatırdım. tabi ağladığını duysam koşarım ama işte yorgunluk duyuluyorki gece hemen. 3 hafta böyle geçti. şimdi 4 aylık oldu anneme gidicez bayramda şimdiden diyorki, bak gelince benle yatacak ona göre. anne dedim sen artık keyfine bak gece kalkmak zor olur sen dinlen dedim. yok ne var bakmakta şimdiden söylüyorum diyor. şunu yapıyor birde ilk uyuması beşikte sonra mamasını yemesi için yatağına koyuyor ve birlikte uyuyorlar.

1 -1 buçuk yaşına gelince ben çalışıcam ve annem bakacak, şimdiden düşünüyorum ben bebeğimle nasıl bağ kurucam. muhtemelen aynı şeyler olacak, yanında yatırmak isteyecek, ben sabahtan akşamam kadar görmediğim için bebeğimi özlücem ve benle yatsın isticem, annem alınacak günlerce hatta haftalarca küsecek ve hayat zindan. öyle sırnaş, şirinlik yap hayatta sevmez ve işe yaramaz. aşırı ciddi, sarılmaktan öpmekten hiç anlamayan biri annem. nasıl davranmam gerek, onu üzmek asla istemiyorum ama her şey onun istediği gibi olsun istiyor. nasıl davranmalıki yoksa ben mi abartıyorum ? her anne böyle miki acaba ?
Canım çocuğun yapısı önemli biraz da. Benim Kızıö haftada bir bilemedin iki görür babanneyi aöa çöl düşkün. Tuvalete o götürsün yemeği o yedirsin peşimde o gezsin. 1 hafta kv ile tatile gittik o çocuklu kadın ben bekar kadın gibi gezdik. Ama akşam olup eve dönüyoruz deyince itiraz etmez evde de bana karşı tavrı çok çok iyi. En çok annemi seviyorum der sonra babannesi gelir. Banane babası düşünsün ikinci sorada olamayan o :)

anneniz zor bir karakter . siz konuşurken şimdiden söylüyorum benimle uyuyacak gelince surat asma nolur demelisiniz. bir de anneniz barışma taraftarı bir insan değil gibi pek . yersiz inat yapıyor. o tip karakterde alttan alayım barışsın taktiği olayı çözmez aksine körükler . bundan önce eğer bu tavırlarını görmezden gelseydiniz işe yaramayacağını bilirdi

Konunuzun üzerinden biraz da geçmiş ama okuyunca şüphelendim.Hamile halinizle korkutmak istemem ama bu bir psikolojik rahatsızlığın hafif hali gibi geldi okuyunca,mesleğe göre algıda seçicilik heralde.İsterseniz özel mesajda daha detaylı sorabilirim.
Bunun dışında arkadaşların yorumlarına katılıyorum kesinlikle tavrınızı şimdiden net koyun.hayır demeyip belirsiz konuştuğunuzda anneniz muhtemelen "istediğimi yapacak,evet dedi" şeklinde olumlu yorumlayıp beklentiye giriyor sonra da olumsuz yanıtla karşılaşınca küsüyor.Şimdiden anne-bebek bağının oluşumunu bilip önemsemeniz de çok güzel

Konunuzun üzerinden biraz da geçmiş ama okuyunca şüphelendim.Hamile halinizle korkutmak istemem ama bu bir psikolojik rahatsızlığın hafif hali gibi geldi okuyunca,mesleğe göre algıda seçicilik heralde.İsterseniz özel mesajda daha detaylı sorabilirim.
Bunun dışında arkadaşların yorumlarına katılıyorum kesinlikle tavrınızı şimdiden net koyun.hayır demeyip belirsiz konuştuğunuzda anneniz muhtemelen "istediğimi yapacak,evet dedi" şeklinde olumlu yorumlayıp beklentiye giriyor sonra da olumsuz yanıtla karşılaşınca küsüyor.Şimdiden anne-bebek bağının oluşumunu bilip önemsemeniz de çok güzel
hamilelik yok bebeğim 4 aylık şuan. benim için tabiki çok çok önemli anne bebek bağı. sonuçta bir birey yetişecek ve nasıl şekillenirse böyle devam edecek. ben doğrusu ve yanlışıyla kendi istediğim gibi yetiştirmek isterim. bakalım hayırlısı artık. annem gerçekten çok zor

teşekkürler arkadaşlar hepinize. genel olarak çıkan sonuç " annemin tavrı hatalı" ve benim onu üzmeden önlemem almam gerek.
işte anne olunca gerçekten çok zor durumda kalıyorsunuz. belkide annemin tavrında birine nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda yardım almam gerek bir uzmandan. annemle birlikte mutlu olmayı öyle çok istiyorum ki ama olmuyor. bende artık anneyim ve hem kendi pskolojim hem bebişimin pskolojisi çok mühim. annemdir baş tacım ama sanki ben onun annesi o yaramaz bir evlat gibi davranıyor.
inşallah her şey güzel olur hem bizim için hem kendisi için.

Bana 40 günlükten beri anneannem bakmış annemleri haftasonu görürdüm ancak Keza kardeşim de öyle büyüdük ama annemize çok bağlıyız canım o benim.
Şimdi torunum olsun bırakmıcam diyor alsın baksın evlatta bu anneden kopmuyor Ayrıca anneannesini çok sevmesini de istiyorum ben hoşuma gidiyor torunlarına aşık insanlar ben dert etmezdim ama sizi bilmiyorum çok abartmayın bence,ya da konuşun annenizle

Bence olaya iyi tarafından bakmayı deneyin,siz işteyken bebegınıze annenız sevgiyle bakacak .. Bu aslında öyle büyük bir lüks ki.. Bakıcıya bırakmayacaksınız bunun mutlulugunu yasayın..
Tamam belkı abartıdır annenızın hareketlerı ama kendı hayatından hıc ödun vermeyen , torun bakmak ıstemeyen öyle cok anneanne babaanne var ki.. Benım de kızıma annem bakıyor , kızım bendeyken anneme kucak acsın mutlu oluyorum inanın.. Mutlu demek kı kızım dıyorum.. Ama ben sabah evden cıkarken benı istesin ,bütün gün işteyken o hali gözümün önünden gitmıyor.. Anne ayrıdır , kımse yerını alamaz .. Ölümlü dünya ..Şükredin bence ...

Annenizin psikolojik sorunlari olabilirmi?
Siz küçükken sürekli mutsuz ,depresif ve alinganmiş,sevgi veremiyormuş.
Belkide gercekten depresyonu vardi ve kendiyle iç dünyasindan cikamiyordu.
Belki rahatsizlik olduğunu bilmiyordu?
Yani farkinda değildi birseylerin yanliş olduğundan .Size baği kuramadi o yüzden.
Ve şimdi torunlar geldi ve anneniz sizle paylaşamadiği seyleri torunlariyla yapiyor.
Anneniz torunlariyla anneliğini yaşiyor.
Demekki sizinle yeterlice BILINCLI annelik yaşamamiş.
Bence bir annenizle bir psikoloğa gösterdin,
hem bukar alginlik ve küslük normal değil.

bütün anneler böyle sanırım ama benim ilk olduğu için işte korkuyorum acaba benden kopar mı. şimdi 1 -2 yaş hallerini düşünemiyorum kafamda. nasıl olur anneme hep bağlı mı olur. beni dilemez mi çünkü aynı evde bakacak annem yani bizde kalacak. mesela yeğenim asla annesini dinlemez hep annem hep annem.

Korkmaya gerek yok. Anne sizsiniz. Asla hiç bir şekilde sizden uzaklaşmaz.

Benim annem bakıyor kızıma. Sabah uyurken bırakıyoruz akşam 7 de alıyoruz. 10 da uyuyor. Düşünün 3 saat bizimle ama beni görünce çıldırıyor, aynı şekilde babaya deli oluyor. Yani sizinle bağı asla kopmaz merak etmeyin.

Bence bu durumun tadını çıkarın. Bırakın anneniz ilgilensin, zaten sayılı gün. Siz de keyif yapın. İlerde biraz ayaklandığında zaten yeteri kadar yorulacaksınız merak etmeyin.

Tavsiye etmem. Is vs. sebebiyle kuzenime donem donem anneannesi bakti. Hic bir sorun gorunmuyordu cocukken mutluydu halinden her istedigi oluyordu neseli bir cocuktu. Ama annesi ile arasindaki mesafe yavas yavas acildi ve su an anne kiz bagi kuramiyorlar ve bunun icin kendi annesini sucluyor ve inanilmaz ofkeli bu sebepten. Bazi seylerin sonuclari uzun vadede daha net anlasiliyor. Bence annenize uygun bir dille ama net bir sekilde hayir diyin. Ileride cok pisman olabilirsiniz. Annenizi zaten memnun etmek zormus en azindan evladiniz psikolojik acidan guzel bir cocukluk ve ergenlik gecirsin. Hayatinin bu safhalari yetiskinligini de etkileyecek.

Annenizin psikolojik sorunlari olabilirmi?
Siz küçükken sürekli mutsuz ,depresif ve alinganmiş,sevgi veremiyormuş.
Belkide gercekten depresyonu vardi ve kendiyle iç dünyasindan cikamiyordu.
Belki rahatsizlik olduğunu bilmiyordu?
Yani farkinda değildi birseylerin yanliş olduğundan .Size baği kuramadi o yüzden.
Ve şimdi torunlar geldi ve anneniz sizle paylaşamadiği seyleri torunlariyla yapiyor.
Anneniz torunlariyla anneliğini yaşiyor.
Demekki sizinle yeterlice BILINCLI annelik yaşamamiş.
Bence bir annenizle bir psikoloğa gösterdin,
hem bukar alginlik ve küslük normal değil.
ben kesin bu fikirdeyim. kerdeşimle bunu konuştuk ve bizde aynı kanıya vardık. sürekli söylüyoruz aslında pskolağa gidelim diye ama bi türlü netleşmedi. farklı iller yoğunluk vs.

X