Aranızda Şeffaf Aparey Kullanan Var mı?

Merhabalar, uzun araştırma sonucu tam metal diş teli taktıracakken, bir firmanın beni arayıp dişlerimin hiçbirinin çekilmeden 9 ayda bu apareyler ile düzeleceğini söylemesi üzerine fikrimi değiştirip aparay kullanmaya başladım. Dişteli de 9 ayda düzeltecek dediler ancak yandaki sağlam bir dişimin çekilmesi gerektiğini söylediler. Bu da beni çok düşündürdü ama apareyden cevap gelmeseydi metal taktıracaktım. Şimdi dişimi de kaybetmeden düzeleceği günü bekliyorum.

Geçen hafta salıgünü dişlerimin bir kaçına beyaz renkte buton yapıştırdılar ve şeffaf apareyi geçirdiler. Günde en az 17 saat takman gerek dediler. Hiç bir ağrı ya da acı hissetmedi. Bu apareyler 2 hafta da bir değişecek. Önümüzdeki salı 2 numaralı apareyi takıcam.

Doğrusu ilk takıldığında ağzımdaki fazlalağın nasıl beni rahatsız ettiğini anlatamam. Sanki küçükken ağzımıza geçirdiğimiz vampir diş oyuncak takmışım gibiydi ve hep çıkarmak istedim. Bir de tükürük bezlerini çok çalıştırıyor. İlk çıkarma işlemim de çok zor oldu. Başlarda gerçekten çıkarma da zorlandım. Ama takması çok kolay. Bakalım hayırlısı. 34 yaşından sonra bindik bir alamete bakalım faydası olacak mı!

Aranızda kullanan arkadaşlar tecrübe ve düzelme konusunda bilgi verebilir mi?
15 -16 yaşlarda tel taktırmıştım öncesi ve sonrası şeffaf kalıplardan kullandım güzel bişey daha çok diş sıkmaları yüzünden vermişti doktorum sonra bide gelişme çapındayım diye çenem çok gerideydi daha gelişme ve öne çekme şansımız var diyerekten telden sonra da verdi ama 34 yaş nasıl olur bilmiyorum diş teli içten de taktıran var dıştan takmadan daha etkili olduğunu söyleyenler var ben şuan 26 yaşındayım çenemden memnun değilim kötü görüntüm yok ama çenem küçük ve geride o yüzden acabalar aklımda benimde :)

12. Plak güncellemesi yapayım
Düzelme artık gözle görülür durumda , plaklar takılıyken konuşmamdaki pelteklik düzelmedi çalışırken takamıyorum işe gidince 9 gibi çıkarıyorum akşam beşe kadar sürekli tak çıkar yapmak zorunda kalıyorum benim gibi gün boyu konuştuğunuz işiniz varsa kullanımı zor.

12. Plak güncellemesi yapayım
Düzelme artık gözle görülür durumda , plaklar takılıyken konuşmamdaki pelteklik düzelmedi çalışırken takamıyorum işe gidince 9 gibi çıkarıyorum akşam beşe kadar sürekli tak çıkar yapmak zorunda kalıyorum benim gibi gün boyu konuştuğunuz işiniz varsa kullanımı zor.
Çift plak mı kullanıyorsunuz?

Çift plak derken alt ve üst çeneyimi kastediyorsunuz?
Evet on gün de bir değişen alt ve üst çeneye takılan plak kullanıyorum
Sadece alt çeneye takınca da konuşmada peltekliğe sebep oluyor mu? Ben sadece çene düşünüyorum, yazdığınızı okuyunca tedirgin oldum çünkü bütün gün konuşarak çalışıyorum 😂

Sadece alt çeneye takınca da konuşmada peltekliğe sebep oluyor mu? Ben sadece çene düşünüyorum, yazdığınızı okuyunca tedirgin oldum çünkü bütün gün konuşarak çalışıyorum 😂

Bende aynı şekilde çalışırken konuşuyorum 16. Plaktayım hala pelteğim.
benim hem alt hem üst siz yazınca üst plağı çıkardım denedim pelteklik olmadı ama dişle plak çatışınca garip oldu

Bende aynı şekilde çalışırken konuşuyorum 16. Plaktayım hala pelteğim.
benim hem alt hem üst siz yazınca üst plağı çıkardım denedim pelteklik olmadı ama dişle plak çatışınca garip oldu
Bu plak diş gıcırdatması için yapılan plak kadar kalın mı? Bahsettiğim plağı biliyor musunuz?

merhabalar ben de 20 yaşımda pandemide ilk defa tel tedavisi gördüm, aslında daha erken yaşta görmem gerekiyordu ama ailem bunu çok geciktirdi ve diş, çene sorunlarım çok büyüdü daha kötü olmaması adına anlaşıp başladım ve 2 yıllık lastikli ve zor bir tel tedavisinin ardından pekiştirme tedavisi görüyorum ve onda 7.ayımdayım. retainer değil, şeffaf plak kullanıyorum. dün başka bir hastaneden diş randevusu aldım genel kontrol ve detetraj için. kendi doktorumun kliniğine yoğunluktan pek gidemiyorum. bu yüzden randevu aldığım yerde dosya açtırıp tekrar röntgen çektirmem gerekecek. şeffaf plaklar takılıyken röntgen çekimi bir sorun yaratır mı? bilen yardımcı olursa çok sevinirim 🩷

Merhaba
Şeffaf plak tedavim dün akşam üstü itibariyle başladı. Sızlama az ama plakların kenarları canımı acıtıyor. 21 adet plağım var, 2 haftada bir değişecek. Takarken kolay ama çıkartmak bir ölüm. Ağladım resmen. Bir de çıkartıp tekrar takınca ayrı bir sızlıyor. İlk gece de hiç uyuyamadım diyebilirim. Seda Sayan gibi konuşmamda cabası. Doktorum 2-3 güne geçer, alışırsın dedi. Valla benimse söküp atasım geliyor. Bugün hayatımın en acılı günüydü.

Merhaba
Şeffaf plak tedavim dün akşam üstü itibariyle başladı. Sızlama az ama plakların kenarları canımı acıtıyor. 21 adet plağım var, 2 haftada bir değişecek. Takarken kolay ama çıkartmak bir ölüm. Ağladım resmen. Bir de çıkartıp tekrar takınca ayrı bir sızlıyor. İlk gece de hiç uyuyamadım diyebilirim. Seda Sayan gibi konuşmamda cabası. Doktorum 2-3 güne geçer, alışırsın dedi. Valla benimse söküp atasım geliyor. Bugün hayatımın en acılı günüydü.
Bugün 3.günüm. Dün plağın kenarları dilimi kesiyordu. O iyi gibi şimdi. Ama gece arka dişlerimi sıkmışım uyurken. Bütün gün ağrıdı. Zaten dişlerim tam kapanmıyor, arka dişlere aşırı baskı var. Ağrıdan ölüyorum. Bir de plakları çıkartınca sızlamalar devam ediyor, zorla yemek yiyorum. Doktora sordum hepsi normalmiş.

Bugün 3.günüm. Dün plağın kenarları dilimi kesiyordu. O iyi gibi şimdi. Ama gece arka dişlerimi sıkmışım uyurken. Bütün gün ağrıdı. Zaten dişlerim tam kapanmıyor, arka dişlere aşırı baskı var. Ağrıdan ölüyorum. Bir de plakları çıkartınca sızlamalar devam ediyor, zorla yemek yiyorum. Doktora sordum hepsi normalmiş.
Merhaba. Son 2 plağı kalmış biri olarak bence de normal. Ben ilk günlerde neden yaptırdım ki dedim ama şu an sonuçtan çok çok memnunum.

Rica etsem ne kadara yaptırdığınızı yazar mısınız?
Ben Mayıs 2023 tarihinde 36K'ya anlaştım ama benim plak sayım azdı ve büyük sorunum yoktu. Invisalign'da muayene olmanız gerekiyor. Çünkü kişinin dişi özelinde bir plan yapılıyor. Bende diş çekimi gerekmedi mesela. Seçim öncesi anlaşmıştım. Seçim sonrası dolar fırladı ve kara geçtim. Şu anda instada takip ettiğim diş hekimleri de seçim öncesi bağlayın yine zam gelecek diye bilgi veriyorlar.

X