Arkadaşımın Alevi olduğunu öğrendim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Meryem Cecen

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2023
320
121
24
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle her dil ve her ırk benim için değerlidir. 8 ay önce bir kadınla yakın samimi dost olduk. Arada gidip geliyoruz bir birimize eşlerimiz de tanıştı. Baya yakın olduk. Hemşeriyiz. Bu yıl Ramazan ayında kaç defa buluştuk ve sürekli regl olduğunu ve oruç tutmadığını söyledi. Yani tabiki ben oruçlumusun diye sormadım. Dışarda buluşuyorduk ve sigara kahve içiyordu. Neyse sonra ben de nerden bilebilirdim ki? 10 günden fazla regl kanaması varsa özre girer ve oruç tutulur. Belki bilmiyordur diye uyardım. Bu sefer de mide problemi olduğu için hiç oruç tutmadığını söyledi. Orda içimden alevi olduğu geçti. Ama yani niye saklasn ki dedim kendi kendime. Neyse bizi iftara davet etti. Bugün Evlerine gittik. Daha öncede gitmiştim ama bu sefer gözüme hiç görmediğim kapnn girişindeki Hz. Alinin kılıcı çaprtı orda emin oldum. Şimdi asıl söylemek istediğime geleyim. Her seferinde namaz kldğnı vurgulaması falan oluyordu önceden ama hiç böyle düşnmemiştim şimdiye kadar. Ben benden çekinsin, yalan söylemek zorunda kalsın, benden bir şeyleri boş yere saklasn istemiyorum. Aleviyse alevi. O kadar misafirperver, elibol, mükemmel bir insan ki. Aklınız durur. Yani ben lohusayken kazan kazan yemek getirdi evime. Bana bakti evimi temizledi. Böyle iyi ve mükemmel bir insan benden boş yere çekinsin telaş yapsn istemiyorum. Belkide çok ırkçılığa uğradı bilemiyorum. Daha fazla yalan söylesin istemiyorum. Çünkü yan yana olnca mutlaka bir şey oluyor. Ben namazmi bir vakit kaçrmam yannda kılıyorum o çok mahçup oluyor görüyorum. Yani artk kılmam da yannda üzülmesin diye. Ben şimdi bu kadna sorayım mı abla alevimisin diye? Yanlış anlar mı,? Belki bu vesileyle konuşma imkanım olur onunla ve bir daha böyle yalan söylemek zornda kalmaz ,?

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle her dil ve her ırk benim için değerlidir. 8 ay önce bir kadınla yakın samimi dost olduk. Arada gidip geliyoruz bir birimize eşlerimiz de tanıştı. Baya yakın olduk. Hemşeriyiz. Bu yıl Ramazan ayında kaç defa buluştuk ve sürekli regl olduğunu ve oruç tutmadığını söyledi. Yani tabiki ben oruçlumusun diye sormadım. Dışarda buluşuyorduk ve sigara kahve içiyordu. Neyse sonra ben de nerden bilebilirdim ki? 10 günden fazla regl kanaması varsa özre girer ve oruç tutulur. Belki bilmiyordur diye uyardım. Bu sefer de mide problemi olduğu için hiç oruç tutmadığını söyledi. Orda içimden alevi olduğu geçti. Ama yani niye saklasn ki dedim kendi kendime. Neyse bizi iftara davet etti. Bugün Evlerine gittik. Daha öncede gitmiştim ama bu sefer gözüme hiç görmediğim kapnn girişindeki Hz. Alinin kılıcı çaprtı orda emin oldum. Şimdi asıl söylemek istediğime geleyim. Her seferinde namaz kldğnı vurgulaması falan oluyordu önceden ama hiç böyle düşnmemiştim şimdiye kadar. Ben benden çekinsin, yalan söylemek zorunda kalsın, benden bir şeyleri boş yere saklasn istemiyorum. Aleviyse alevi. O kadar misafirperver, elibol, mükemmel bir insan ki. Aklınız durur. Yani ben lohusayken kazan kazan yemek getirdi evime. Bana bakti evimi temizledi. Böyle iyi ve mükemmel bir insan benden boş yere çekinsin telaş yapsn istemiyorum. Belkide çok ırkçılığa uğradı bilemiyorum. Daha fazla yalan söylesin istemiyorum. Çünkü yan yana olnca mutlaka bir şey oluyor. Ben namazmi bir vakit kaçrmam yannda kılıyorum o çok mahçup oluyor görüyorum. Yani artk kılmam da yannda üzülmesin diye. Ben şimdi bu kadna sorayım mı abla alevimisin diye? Yanlış anlar mı,? Belki bu vesileyle konuşma imkanım olur onunla ve bir daha böyle yalan söylemek zornda kalmaz ,?
Bence arkadaşınız söylemeden sormayın, normalde nasıl davranıyorsanız öyle davranın ama arkadaşınızın rahatsız olduğunu düşünüyorsanız namaz, oruç gibi şeyleri sormayın veya konusu geçince geçiştirin

Bu kadar iyi bir insan zaten ancak Alevi olabilirdi. Neden saklıyor bilmiyorum benim tanıdıklarım gururla söylerler. Dindarlığınızı sürekli vurguluyorsunuz söylemek istememiştir.
Bu arada dini konu açmak yasak.
Yani dindarlığımı vurgulamıyorum ki oruç tutuyorum namaz klıyorum evine gidince uzun kaldğmda ya da o evimdeyken ister istemez görüyor. Bir de nerden bileyim ki alevi oldğnu. Dini konunn yasak oldgnu bilmiyordum.

Siz namaz kılıyosunuz diye o neden mahcup olsun? Bence kafanızda kuruyorsunuz.
Ayrıca tatli dillede olsa size ne milletin orucundan sürekli sorguluyorsunuz?
Sizin yanınızda yargılanmayacağını hissetse zaten açık olur bu konularda.
Sorgulamadım ki yazdğmi iyice oku. Ben söylemeden kendisi söyledi. Yani sürekli kendisinin namaz borçları oldğnu ve namaz kldğnı söylüyordu. Ben bugüne kadar hiç sormadm ki ona.

Arkadaşlar ben kadnı çok seviyorum. Mükemmel biri. En ufak bir rahatszlık duymasnı istemiyorum. Onun gibi biri bir daha bu dünyaya gelmez. Biz ikimiz de ingilterede yaşıyoruz. Kimsem yok benm o benim her şeyim oldu. Ettiği yardmlarn yaptklarnn haddi hesabı yok. Bin asır köle olsam ona hakknı ödeyemem.

Sonuçta toplum tarafndan ayrım görülen her görüş ırkçılıktır.
Hayır toplum tarafından ayrım yapılan her görüş ırkçılık değildir. Irkçılık din ayrımcılığını kapsamıyor. Belki antisemitizm falan kapsayabilir. Neyse.
Din,dil,ırk,mezhep bunlara saldıran herkes de ırkçıdır
Dolayısıyla bu da yanlış.

Ben hiç takılmam böyle şeylere. Direkt sorarım. Ama siz kadınla o kadar namaz, oruç muhabbeti yapmışsınız ki direkt sorarsanız rahatsız olabilir. Bilemiyorum. Yine de fırsatını bulup bahsedin, kadın da rahat davransın. Dostluğunuz daim olsun.

Bir insanın tanımak için namazına ibadetine bakmayınız diye bir hadis duymuştum evet doğru eğer dedigınız gibi biriyle helal olsun söyle yapabilirsiniz bu konular çok hassas konular bir arkadaş dost olarak eğer gerçekten bilgi sahibi iseniz eksik yanlarını tamamlayabilirsiniz çünkü ünsiyet diye bir mesele var kimle oturup kalkarsanız onun huyunu ahlakını alırsınız ve alevimisin mezhebine nedir dye sormakta bir sakınca yoktur bence ayrıca ateistler bile özgürce ben inanmıyorum diebiliyorken hatta

Ne önemı var? Sormayın. Kendı isterse anlatır. Ama o alınır veyahut değişik düşünür diye namazı onun yanında kılmam vs demeniz hata olur. Namaz vaktı geldiğinde kılınır. Ayrıca Sünniyim ve Hz. Ali'yi çok severim ☺ oğluma bile Ali demişim☺😉 yanı bu benı alevı yapmaz kı yapsa bile ne olur? Kalplerin içini yalnızca Allah bilir 🩷 aman diyim namaz önemli 🥰 siz normal hayatınıza devam edin.

İki sebeple olabilir. Ya mezheple bağımlıdır ya da bağımsızdır. Belki mezhebini öğrenseniz iletişiminizi keseceğinizi düşünmüştür. Diğer sebep de bazı kişiler inançlıyım diye görünmek için bu şekilde davranabiliyor. Yakınımda biri de bunu yapıyor ama tutarsızlıklarından dolayı inanmıyorum tabii. Mahçup hissetmemek için de yapıyordur belki.

Kadının stres olmaması ve rahatlaması için ben olsaydım konuyu açardım. Pat diye de mezhebini sormayın ama ibadet konuları açılınca yanında rahat olması gerektiğini belirtin. Bence mesajınızı algılayacaktır. Bir şeyi saklayıp -mış gibi yapmak gerçekten zor.

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle her dil ve her ırk benim için değerlidir. 8 ay önce bir kadınla yakın samimi dost olduk. Arada gidip geliyoruz bir birimize eşlerimiz de tanıştı. Baya yakın olduk. Hemşeriyiz. Bu yıl Ramazan ayında kaç defa buluştuk ve sürekli regl olduğunu ve oruç tutmadığını söyledi. Yani tabiki ben oruçlumusun diye sormadım. Dışarda buluşuyorduk ve sigara kahve içiyordu. Neyse sonra ben de nerden bilebilirdim ki? 10 günden fazla regl kanaması varsa özre girer ve oruç tutulur. Belki bilmiyordur diye uyardım. Bu sefer de mide problemi olduğu için hiç oruç tutmadığını söyledi. Orda içimden alevi olduğu geçti. Ama yani niye saklasn ki dedim kendi kendime. Neyse bizi iftara davet etti. Bugün Evlerine gittik. Daha öncede gitmiştim ama bu sefer gözüme hiç görmediğim kapnn girişindeki Hz. Alinin kılıcı çaprtı orda emin oldum. Şimdi asıl söylemek istediğime geleyim. Her seferinde namaz kldğnı vurgulaması falan oluyordu önceden ama hiç böyle düşnmemiştim şimdiye kadar. Ben benden çekinsin, yalan söylemek zorunda kalsın, benden bir şeyleri boş yere saklasn istemiyorum. Aleviyse alevi. O kadar misafirperver, elibol, mükemmel bir insan ki. Aklınız durur. Yani ben lohusayken kazan kazan yemek getirdi evime. Bana bakti evimi temizledi. Böyle iyi ve mükemmel bir insan benden boş yere çekinsin telaş yapsn istemiyorum. Belkide çok ırkçılığa uğradı bilemiyorum. Daha fazla yalan söylesin istemiyorum. Çünkü yan yana olnca mutlaka bir şey oluyor. Ben namazmi bir vakit kaçrmam yannda kılıyorum o çok mahçup oluyor görüyorum. Yani artk kılmam da yannda üzülmesin diye. Ben şimdi bu kadna sorayım mı abla alevimisin diye? Yanlış anlar mı,? Belki bu vesileyle konuşma imkanım olur onunla ve bir daha böyle yalan söylemek zornda kalmaz ,
Şahsen Bn dostluk kurduğum arkadasimin nasıl bir düşüncesi olduğunu merak ederim bence önemlide

Çok fazla yalan söylüyor gibi geldi
Tamam ayrımcılığa maruz kalmış olabilir
Ama ev temizliğine kadar gitmiş bir arkadaşlık ilişkisinde bu kadar yalan olmamalı bence

Bu arada
Yani dindarlığımı vurgulamıyorum ki oruç tutuyorum namaz klıyorum evine gidince uzun kaldğmda ya da o evimdeyken ister istemez görüyor. Bir de nerden bileyim ki alevi oldğnu. Dini konunn yasak oldgnu bilmiyordum.
Bu arada namaz kılan oruç tutan Aleviler de var. Bunlar sadece Sünnilere özgü değil.

Eşim alevi, oruç tutuyor ve cumasini hiç kaçırmaz. Eşim Aleviliği bir kültür olarak görüyor, değerlerine sahip çıkıyor ama dinin gerektirdiği şeyleri de yapmaya çalışıyor, ben olsam direk sorardım aa sen alevimisin benim x arkadaşımda aleviydi işte suraliydi siz nerelisiniz? Onlarda şöyle bir adet vardı sizdede varmı? Gibi normal ve merak ediyormus ilginizi çekmiş gibi davranırsanız onuda rahatlatirsiniz. Hani neden sakladın gibi değilde alevilik hakkında merak ettiğiniz şeyler varmış gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X