Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Bağırsak Tembelliği

ağlamaktan iglah oldum annem babam da çok üzülüyor durumuma napacağım ben günlerdir çıkamıorum..denemediğim ey kalmadı burda yazanların hepsini denedim nafile:'(((( karnım çok şiş çıkamadığım için rahatsızlık da duymuyorum herhangi bir basınç yok bağırsaklarımda:'(((

hergece yatmadan önce iki tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumunu bir bardak suyla karıştırıpiçiyorum, üzerine bir bardak daha su içip yatıyorum. ertesi sabah tuvaletimi rahatlıkla yapıyorum. kronik kabız biri olarak en iyi sonucu keten tohumundan aldım. kayısı incir, sinameki, form çayı hepsi boş çıktı bende.

Keten tohumunu deniyeceğim...

Arkadaslar merhaba. Ben de son 3-4 senedir bu sorunu yasiyorum. Asiri kabizli ve gaz sorunu var. Kac kere doktora gittim, tedavi etmeye calistilar amama sonuc yok. Hem bende bagirsak uzamasi da varmis. Zaten kabizlik uzun sure devam ederse bagirsak uzamasi kacinilmaz oluyor. Tum yontemleri denedim. Ister ilac, isterse de gunluk yasamda kullandigimiz seyleri. Bir kacini soleyim mesela: kuru kayisi, incir, erik yemek, uzerinden bolca su icmek, aktivia, elma sirkeli su, zeytinyagi, limonlu su,fitil ve s. Yani tum yontemleri denedim. Ilac da cok kullandim. ama hic bitmiodu bu sorun. Ta ki DOGADANin forum caylari ile tanisana kadar. 2 bucuk sene once basladim kullanmaya yaklasik, cok faydasini gordum. Sinameki zararli , bagimlilik yapiyor. Bu bahsettigim caylarin icinde de sinamekinin de adi geciyor. Ama ben 1 sene kadar kullandikdan sonra biraktim bu caylari. Bagirsaklarim duzene girdi. Normal insan oldum :)) ama simdi 1 aydir basladi gene kabizlik sorunum, asiri stres, yeme ve uyku duzensizliginden. Gene bi cok yontem denedim. Sonra bu caylar aklima geldi gene. Simdi kullaniyorum ve cok faydasi var inanin.En cok da kayisili form cayinin. Eger hic denemediyseniz, aksam 1 fincan icerek baslayin. Ama ben soyle ediyorum:
Aksam 9-10 gibi 1 poset dogadan rezene cayi+ 1 poset dogadan limonlu form cayi uzerine coook sicak su dokuyorum, fincanin agzini bir seyle kapatip 5-6 dk bekletip sonra iciyorum. Hemen uzerinden 1 fincan da dogadan kayisili cay iciyorum. Sabaha bi guzel rahatliyorum. Hatta bazen sabahi beklemeden gece 4-5 gibi uykudan uyanip wcye kosuyorum :KK55: :KK66:
Tekrar ediyorum. Eger hic denemediyseniz once hemen ole 2-3 fincanla baslamayin, cunki bende kabizlik 3-4 seneyi buluyor ve hic bi mudahele yapmazsam 6-7 gun disari cikamiyorum. Ha bide soledigim caylari gece icerseniz sabaha bosalir bagirsaklar, ama gun icinde kullanirsaniz dikkat edin cunki disarda falan oldugunuzda aniden kramplar girebilir ve wcye kosma geregi duyabilirsiniz :KK9:
ayy cok uzun yazdim ama gercekten okuyanlar faydalansin istedim. Cunkibu sorun yuzunden geceler cok agladim, Allaha cok yalvardim. Cok sukur bu sorunuma care bulundu. Bu caylari uretenlerden Allah razi olsun ( reklamci falan degilim, yalnis anlamayin :KK9: )
Her kese saglikli gunler dilerim.

Denemekte fayda var :) Peki sürekli bir karın şişkinliğin varmı normalde? Bunları içerek şişkinlikten kurtulup dümdüz bir karına sahip olabildin mi ?

Lise zamanlarından beri çok zayıf olsam bile sürekli şişkin bir karına sahibim...Bazen 4-5 aylık hamile gibi oluyorum.Bazen zorla ıkınma ile büyük tuvaletimi yaparken bazende bir an önce gitmek zorunda hissediyorum kendimi.İnternette araştırdım ve durumumun IBS hastalığından olduğunu anladım.Bunun için en kısa sürede doktora gideceğim ancak tamamen iyileştirecek bir tedavisi yokmuş.Rezene,papatya ve nane çayı tavsiye ediliyor. Bayağı bir araştırma yaptım ve bir liste hazırladım paintte.

Uploaded with ImageShack.us

bende de sürekli şişkinlik oluyor, tuvalate çıkamıyorum günlerce..çaylar içiyorum, otlar yiyorum ama günlük çözüm oluyor, çayı içmeyi bıraktığımda herşey eskiye dönüyor..

arkadaşlar ben de form çayı içerek sorunuma çözüm bulduğumu zannediyordum.ama bir gün içmesem eski halime döndüğümden tekrar doktora gittim, bu sefer bir tanıdık tavsiyesiyle. en az 6 ay boyunca hiç çay içmememi söyledi (form çayından bahsetmiyorum normal içtiğimiz siyah çay). yasakladığı tek şey bu oldu. form çayı kullandığımı söylediğimde, KESİNLİKLE BU TARZ BAĞIRSAKLARI AŞIRI ÇALIŞTIRAN ŞEYLERDEN UZAK DURMAMI SÖYLEDİ. Bunlar zamanla alışkanlık yaptığı gibi, uzun süreli kullanımdan sonra onlar da fayda etmemeye başlıyormuş. yani bağırsaklarını tamamen bitirirsin dedi.

size birkaç tavsiyem olacak benim de. öncelikle kuru gıda ağırlıklı beslenmemeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. bunun dışında günde en az 12 bardak su mutlaka içilecek, bunlardan 2 bardağı sabah aç karnına ılık olarak içilmeli. bana akşam yatarken 3-4 kuru kayısı yememi üstüne de 2 bardak su(tercihen ılık) içip öyle yatmamı söylemişti. isterseniz sabah da yiyebilirsiniz.

En önemli kısım, burada kimsenin bahsetmediği sabah oturumları :) Yani sabah uyandığınızda suyunuzu içtikten sonra ilk iş tuvaletiniz gelmese bile tuvalete gidip uygun pozisyonu alıp yarım saat bekliyorsunuz. Bunun çok yararı varmış arkadaşlar, her sabah o şekilde beklememiz bağırsakları hareket etmeye alıştırıyormuş. Yani zamanla bağırsaklarınız her sabah dışkılama emrini iletmeye başlar. Alaturka tuvaletin kullanılması çok önemli, alafragada sonuç verir mi bilmiyorum. imkanınız varsa sadece tedavi boyunca değil artık bir ömür alaturkayı kullanın bağırsaklarınız için.

Yine çok önemli bir şey; hergün düzenli olarak yürüşe çıkmak. Bütün gün evde zaman geçiriyorsanız, bunu şiddetle tavsiye ediyorum. Bağırsak tembelliğinin nedenlerinden biri de hareketsizliktir.

Şimdi sorabilirsiniz sen bunları uygulayınca düzeldin mi diye. Öncelikle ben küçüklüğümden beridir çekiyorum bu illeti. Haftada 1 anca çıkardım. Şimdi ise en kötü kabızım dediğim ihtimalim 3 günde bir çıkmalarım. Bana 3 aylık bir tedavi vermişti, ilaç tedavisi. Verdiği ilaç çok hafif bir ilaçmış ki zaten öyle form çayı gibi tuvalete de çıkarmıyordu. yani ondan çok bu saydıklarım etki etti bana. Ben artık bunları uygulamayı bıraktım gibi birşey. Çok şükür iyiyim. şu sıra çalışmadığım ve bütün gün evde oldugum için ara ara sorun çekmekteyim ama kayısı sağolsun :)

Çalışırken kesinlikle hiç bir problemim olmuyor. Sabah erken kalktığım için ve hareket halinde olduğumdan sorun çekmiyorum. İnşallah sizin için de faydalı olur.

Denemekte fayda var :) Peki sürekli bir karın şişkinliğin varmı normalde? Bunları içerek şişkinlikten kurtulup dümdüz bir karına sahip olabildin mi ?

Karin siskinligi hep oluyor bende. En cok da yemek yedim mi ikiz cocuk doguracakmis gibi sisiyordum,normalde rahatlikla giydigim pantolonlarimin fermuari patlicak gibi oluyordu, kendimi o kdr kotu rahatsiz hissediyordum ki insan icine cikmak istemiyordum.Azicik siskinlik oldu mu gobek falan oldu mu insan icine cekebiliyor gorunmemesi icin, ama bende oyle bi siskinlik oluyordu ki icime bile cekemiyordum, acilar icinde aglayarak kivraniyordum. Bu caylari geceler iciyorum, sabaha etkisini gosteriyor, gece ikiz cocuklara hamile olan biri gorunumundeki ben sabaha dogurmus gibi oluyorum :KK60: ve inanilmaz rahatliyorum :KK9: Tabi bende biraz fazla kilo da oldugu icin dumduz olmuyor karnim accik gobek var, ama siskinlik tamamen yatiyor. Gece ve sabah erkenden olcumu aliyorum gobekten, 5-8 sm arasi fark oluyor dusunun yani. Ama tabi kalici cozum deil bu caylar. Cok yedim mi, hele de bu Ramazan gunlerinde malum iftarda tum gun ac kalan mideye yukleniyoruz , iste o zmn gene acaip bi siskinlik oluyor. Ama dedigim gibi cayi ictim mi rahatliyorum sabaha. cok sukur Allahima.Bence bu sorunu yasayanlar ilk once doktora basvurmali. cunki ben geciktirdim doktora gitmeyi, sonra da gittigimde tedaviler hic bir fayda etmedi. mecburen simdi caylara bagimli olarak yasiyorum. Hep dusunuyorum ya bir gun bu caylarin uretimi durursa o zmn napcam, hep dua ediyorum bu caylarin omrumun sonuna kdr uretilmesi icin :90: Eger sende yeni basladiysa bu sorun, hic geciktirmeden doktora git derim cnm. sonucta caya bagimli olarak yasamak hic iyi bir sey degil. Ama artik benim tek carem bu malesef. cok sukur buna da :) iyi gunler dilerim

IBS belirtileri karında şişlik halk dilinde spastik kolit bende yıllardır var çareside yok ben bulamadım yada ..

arkadaşlar bu kadar ümitsiz olmayınnn. ben küçüklüğümden beri çekiyorum ve hiçkimse hiçbirşeye geç kalmış değil. sadece biraz zaman ve sabır istiyor. bir de doğru doktoru bulmak gerek tabii. öyle ilaç verip yollayan doktorlardan kalıcı çözümler istemelisiniz. form çayını içmeye devam etmek bağırsakları bitirir. ki ben bitmek üzere olan bağırsaklarla gitmiştim doktora ( daha öncesinde defalarca muayene olmama rağmen iyileşemediğim için ben de form çaylarıyla idare ediyordum ve gerçekten zamanla bağırsaklarımı daha kötü yapmıştı bıraktğım zaman eskisinden daha kötü oluyordum). şuan hala sorunum var ama evde oturmamdan dolayı diye düşünüyorum , hem de kayısılarımı düzenli yemiyorum. form çaylarını hayatınızdan çıkarın gerçekten kendinize kötülük ediyorsunuz. zamanla onlar da fayda etmemeye başlıyormuş doktorumun dediğine göre. o zaman ne yapacaksınız?

Kahvaltıdan en az yarım saat önce 1 bardak ılık su ile 10 dakika suda bekletilmiş 2 3 adet kuru kayısı veya incir çok iyi geliyor,aynı sorun bende de var.

merhabalar bende de bağırsak tembelliği sorunu vardı bunu orta okul yıllarımda aşırı şekilde içtiğim sinameki çayına bağlıyorum tabikide ,bi tanıdığım vasıtasıyla himalaya tuzu kullanmaya başladım yemeklerime hatta içtiğim suya bile koyuyorum müthiş derecede bağırsak çalıştırıyor ama vücut alışana kadar ishal oluyorsunuz o yüzden tuz miktarını yavaş yavaş arttırın 1 hafta sonra falan normale dönüyorsunuz (kapağı metal olmayan bi kavanoza su ve himalaya tuzu koyun tuz bitince tuz, su bitince su ekleyin bu karışımdan içtiğiniz her bardak su için 1 çay kaşığı koyun ve için) ve özellikle himalaya tuzunun %100 gerçek olmasına dikkat edin,kahve ve siyah çay içmeyin.

Bu durumdan muzdarip olan bi ben sanırdım , değilmiş.. Allah hepimize acil şifalar versin inşallah ..:26:

arkadaşlar bende fissür ameliyatı oldum . her gün tuvalete gitmeme rağmen sert tuvaletim oluyo. 26 gün oldu. ne yapcam bilemiyorum ameliyat öncesi 5 ay duphalac kullandım acaba onlardan bağırsak tembelliği mi yaptı. böyle hergün tuvalete çıkıpta tuvaleti sert olan arkadaşlar var mı? tavsiyeniz.

kızlar bende akşam yatarken ve sabah kalktığımda 2 incir yedikten sonra 1 bardak ılık su içiyorum hergün muhakkak çıkıyorum vegün içinde bazen 2 defa çıkıyorum.yemek yedikten sonra karnım hemen hareketleniyo resmen metabolizmamnın çalıştığını hisseder oldum :):) Deneyin derim:KK66:

merhaba arkadaşlar konuyu görünce bir şeyler yazmak istedim 4 yaşındaki kızım 2.5 sene aynı şikayetteydi ki haftada bir kere lagmanla ben yaptırıyordum korkunç acılar çekiyordu onu görünce ben kendim onu doğum yaptığım zamanı hatırlıyordum okadar sancılanıyor acıdan yavrum kıvranıyordu çok şükür 1.5 senedir çok rahatız 2günde 1 tuvaletini yapıyor nasıl yaptınız derseniz bizim doktorumuz bize diyet verdi aslında bence saglıklı beslenme bunun adı ama bunun yanında yenmemsi gerekenleride söyledi ve osmalak verdi 15ml.günlük veriyordum inanın bana bu diyetin ardın 1 hafta sonra kıızım normale döndü ama 8 ay kadar devam ettik hani hepimiz diyoruzya ben herşeyim yerim saglıklı beslenirim aslında öyle degil bir kere 3 öğünü kesintisiz atlamadan mümkünse aynı sattlerde yiyeceksiniz bol bol kuruyemiş özellikle ay çekirdegi ve patlamış mısır herkün bir kase kadar ve hergün sabah aç karnına 2 incir ve 2 kuru kayısı ve inanın enginar ve brokoli mucizevi bir bitki bu konuda bizim diyet listemiz tamamen zeytinyağlı ve çorbalardan oluşuyordu bol bol su ama konstre içeçekler hariç yenmemesi gerenler içinde elma,ayva.patates.pirinç.makarna beyaz ekmek. pişmiş havuç.nar.muz vs..içeceklerden kola,süt yogur,ve tüm mayalı yiyecekler tarhana gibi mesela ve mutlaka çavdar ekmegi tüketin kepek degil sade çavdar ekmegi sadece bir hafta bunu deneyin ve inanın farkı göreceksiniz benim kızım şimdi brokoli yediği zaman tuvalete ikikere çıkıyor hepinize geçmiş olsun bu biraz sabır ve zahmet gerektiriyor ama saglınız için yapın bunun ilerisi çünkü bagırsak iltahapları ve ileri bıyutta hemoroit devamlı kabızlık ayrıca kişiyi agresif sinirli huzursuz birisi yapıyor
merhaba benim kardeşimde de aynı sorun küçüklüğünden beri hangi doktora gittiniz acaba ?

Arkadaşlar benim çok vahim durumda bir Bağırsak Tembelliği hastalığım var. Doktor yok dedi, su iç filan dedi.
Ama istersen 2,5 litre su içeyim olmuyor... :1no2:
İnanır mısınız ben 1 hafta hiç lavaboya gitmeden yaşadığımı bilirim...
Bu sürede de rejim yapmıyordum normal düzenli yiyordum.
Kuru gıdalar yemeyi de sevmem. Tencere yemeğinden hoşlanırım.
Gene de durum bu.
3 günde 1 gittiğimde seviniyorum o haldeyim ya bıktım. :1no2:
Lütfen yardım edin...

Ben de aynı durumdayım ve 15 gün lavaboya çıkamayıp makattan oluk oluk kan geldiğini, günlerce karın ağrısından uyuyamadığımı bilirim.Bende sorun şöyle,dışkının büyüklüğü ve sertliği yüzünden günlerce tuvalete çıkamıyorum.
Doktor sağlıklı beslenmemi söylüyor fakat evdekilerle aynı şeyleri yememe rağmen bu benim başıma geliyor

Arkadaşlar benim çok vahim durumda bir Bağırsak Tembelliği hastalığım var. Doktor yok dedi, su iç filan dedi.
Gene de durum bu.
Lütfen yardım edin...

:çok üzgünüm:
Gene de durum bu.
Lütfen yardım edin...

Gene de durum bu.
Lütfen yardım edin...

X