Basit bir olay icin hapis cezasi olur mu?

Cankiiz5o

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2009
1.444
0
Merhaba arkadaslar,

2 ay sonra dugunum var, suan nisanliyim. Nisanlimin basindan gecen bir olayi sizle paylasmak istiyorum.. fikir ve dusuncelerinizide merak ediyorum. Belki sizinde basinizdan boyle bir olay gecmistir.. konuya gireyim..

nisanlim bi arkadaşının işyerine ziyarete gitmiş..orda oturdukları esnada sarhoş birisi gelerek olay çıkarmış,nisanlim ve iş yeri sahibi sarhoşu dışarı çıkarmak isterken küçük bi arbede yaşanmış,adam düşmüş ve yaralanmış,karakola gidip şikayetçi olmuş,dr raporunda ise yüzde sabit iz kalacak şekilde yara diye rapor almış..adam akşam tekrar işyerine gelipcamları kırmış,olaydan sonra nisanlimlae arkadaşıda
karakola gitmişler ve karşılıklı şikayetçi olmuşlar.Mahkeme açılmış ve geçen ayki mahkemede karşı tarafla anlaşarak karşılıklı şikayetlerini almışlar..mahkeme kapanmış ve tekrar kamu dava açmış.. kamu davasında nisanlima 2 yıl 6 ay hapis cezası gelmiş ,arkadaşına ise 3 yıl hapis cezası gelmiş.. karşı tarafa hiç bi ceza gelmemiş ve karara bağlanmış. Hic bir acik kapi birakilmamis, para cezasi vs. Sadece itiraz edebiliyor. dün nisanlim cezayı temyiz etti.

temyiz dilekçesi ise şöyle :

usul ve yasaya aykırı kararın bozulması talebidir.

1-yargılamaya konu olayın meydana geliş şeklini izah edecek olursam;olay günü arkadaşımın ceptelefonu dükkanında otoruyor idik. xxx isimli şahıs alkollü vaziyette dükkana geldi.kontor almak istedi arkadaşım ise kontor olmadığını söyledi ancak şahıs sandalyaye oturup konturu vermesi için ısrar etti.işyer sahibi şahsın dükkanı terketmesi için uyardı
şahıs ağız munakaşasına girerek sürekli elini beline atıp tehdit savuruyordu,o esnada bize saldırdı,küçük bi arbede yaşandı ve düşerek yaralandı,kesinlikle suç işleme kastı ile hareket etmedim,kendisine vurmadım,dosya kapsamında dinlenen şahitler şahsın aşırı alkollü olduğunu beyan etmişlerdir..

2-benin şahsa vurduğuma dair somut bir delil olmamasına rağmen soyut iddialar ile hakkımda ceza tayin edilmiştir..şahsın şikayetçi olmadığını ve kırdığı camların parasını ödediğini beyan ederek kendi suçluluğunu da ikrar etmiştir

3-herhangi bir sabıkam yoktur,hakkımda verilen ceza haksız ve yersizdir.öncelikle beratim yönünde karar verilmesi için dosyanın bozulmasını ,aksi halde lehime olan hükümlerin uygulanarak cezanın ertelenmesini veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması yönünde karar verilmesi için dosyanın bozulmasını yüksek yargıtaydan talep etmek zaruri olmuştur..gereğini saygılarımla arz ederim

Sizce sonuc ne olur? nisanlim dun bi kac avukatla gorusmus.. hic biri kesinlikle iceri girmezsin dememis.. yani devletin isi belli olmaz her turlu karara hazir olman lazim demisler.
Anlamadigim nokta mahkeme konuyu kapatmis bitmis olay. Kamu ne icin olayitekrar gundeme getirip buyutup kurcalamis? Sonucta her iki tarafta sikayetlerini geri almislar.
Dedigim gibi 2 ay sonra dugunum var,, bu olay ikimizide olumsuz etkiledi.. ama olumsuz dusunmemeye calisiyoruz. Bizim icin bir imtihan olduguna inaniyoruz ve yapabilecegimiz tek sey dua etmek. Birde Turkiyede her gun onlarca olay oluyor bunun gibi basit bir sey icin 2bucuk yil hapiste yatilirmi.. hapise girecek o kadar insan varken bunlarla neden ugrasirlar
Nisanlim temyiz dilekcesi yazdigi icin sadece zaman kazanmis olduk. Ve karar ne olur bilemiyoruz ya olursa ne olacak?
Bu arada ben yurtdisindayim Turkiyede yasamaya karar vermistik, nisanlim iyi bir is buldu. Bu olay yuzunden suanda yurt disindami kalsak diye dusunmeye basladik.. devletin isi belli olmuyor. Avukatlar demiski yurtdisina gidersen dosya kapanir ama 8 yil Turkiyeye donus yapamazsin. Nisanlimda hadi karari iptal ederlerse burdaki cok iyi isimden olacagim diye dusunuyor.. Bu kez onun pismanligini yasayacak.. Cunku bu i$ firsati belki birdaha hic eline gecmicek.
Kizlar belki az cok ayni olayla karsilasmissinizdir.. sizlerin fikirlerini ve yorumlarinizi bekliyorum..
Ne yapmamiz lazim.. hangi karar daha saglikli? Turkiyedemi kalmaliyiz, Yurtdisinami gitmeliyiz? Karari iptal ederlermi yoksa nisanlim hapise girer mi ?

Not: Bu konuyu hukuk kosesinede actim ama burayada yogun ilgi gosterildigi icin burayada actim

Son düzenleme:
çok üzüldüm arkadaşım umarım nişanlın ceza almaz. trafik canavarları, hırsızlar tecavüzcüler bile o kadar ceza almıyo... şaştım kaldım allah kimseyi mahkemeye düşürmesin sizi de tez zamanda kurtarsın inşallah. ama işi bilen bi avukatla bu işi kolayca halledebilirsiniz gibime geliyo

benim arkadasımda sevgilisiden dayak yedi ayrılmak istiyordu. dayak olayı olunca gitti şikayet etti sevgilisine 6 yıl verdiler ama 1.5 yıl yattı oluyor yani inanması zor ama oluyor..
sabırlı olun dua edin rabbim suçsuz olanı ortada kimsesiz bırakmaz..

ne sacma sey ya...
cok sasirdim gercekten...
adaleti olmayan ulkenin adaleti bu kadar oluyor sanirim...
insallah ceza almaz nisanliniz...

Son düzenleme:
Türkiye'ye geldiğinizde nişanlınız Allah korusun hapse girecek olsa bu iyi işi,ceza siciline işleyeceğinden dolayı gene kaybetmez mi?bunları da göz ardı etmeyin iyi bir avukat tutun bence.

hakimin takdiri..iddianame ile kararı görmek lazım,madem sabıkası yok .....hapis cezasının paraya çevrilmemesi yönünden karar bozulabilir kanımca..bol şans...

Evet arkadaslar cok sacma bir seyi bu kadar uzatmalari zaten insani sasirtiyor,
o kadar suc isleyen insanlar var.. hapse girecek olan insanlar var Turkiyede..
onlarla ugrasacaklarina bu kadar basit bir olayla ugrasiyorlar. Inanilmaz bi durum gercekten,
birde hic bir acik kapi birakilmamis keske para cezasina carptirilsa ama oda yok.
Ikimizinde korkulari var suan, ya hapse girerse nolacak, ben Turkiyeye geldigimde napacagim 2 bucuk yil dile kolay. Nisanlim bi kac avukatla gorusmus net bisey diyen olmamis. Kimi girersin ceza alirsin demis kimide belli olmaz devletin isi girmeyede bilirsin. Bilmiyorum arkadaslar ne yapacagimizi bilmiyoruz.. Yurtdisina karar versek bu kez 8 yil Turkiyeye giremeyecekmis. Inanin kafamiz cok bulandi

Bu arada kendi ailelerin haberi yok bu olaydan, soylemeyide dusunmuyoruz dugunu olumsuz etkilememesi icin. Ama Allah korusun gun gelirde nisanlimi alip gotururlerse ne olacak? Aileme ne diyecegim..kavgaya bulasmis o yuzden mi hapse girmis demem lazim :KK50: Bilmiyorum ben bu kararin bozulacagini dusunuyorum ama hani ya bozulmazsa diye soru isareti var

Son düzenleme:
Okadar üzüldümki bu konuyu okuyunca. Ülkemizde okadar tecavüzcüler, hırsızlar, katiller, komik cezalar alırken veya ellerini kollarını sallıyarak sokaklarda dolaşırlarken nişanlınıza böyle bir olay için 2 yıl hapis cezası vermiş olmaları okadar komikki. Büyük bir haksızlık. Bence işinizi şansa bırakmayın. Burası Türkiye ve burda adalet sistemi gördüğünüz gibi böyle. Adalet yok. Tamamen hakimin insafına kalmış bir durum. Yurt dışına çıkınca sicilini etkilemeyecek ve 8 yıl sonrasında herhangi bir sorun olmayacaksa bunu düşünün bence. Çünkü şuanki durumunuz tamamen şans. 2 ay sonra evleniceksiniz. Ya içeri alırlarsa allah korusun. Ozaman ne olacak nasıl açıklayacaksınız ailenize durumu?
İş konusunda birşeyler yazmışsınız. Şöyle düşünün. Eğer sonuç sizin istediğiniz gibi olmazsa ve cezayı çekmek zorunda olursa o işte olmayacak. 2 yıl sonra çıktığı zaman nasıl iş bulacak? Kim iş verecek? Bütün bunları düşünüp buna göre bir karar verin ve çok iyi bir avukat bularak bu konu hakkında iyice bilgi alın. İnşallah sorununuz çözülür..

arkadasim bu olaylarin basinda nisanliniz bir avukat tutmadimi
ben arkadasima sordum o bunu sordu avukat tutmamismi dedi..bundan doalyi en fazla 1.5 yil alir oda 2 yildan asagi cezalarda paraya cevriliyormus ama 3 yilda cevrilmiyormus tabiki temyiz sonucunu beklemek gerekiyor..normalde baska bisey yoksa 1.5 yil vermeleri lazimdi ama sanirim dr.raporuna göre arbede oldugundan dolayi kasten adam yaralama diye en alt siniftan vermisler dedi..ama tabiki bu karar bozulabilirde..o yüzden bence bir avuakt tutsun önce,cünkü arkadasim avukat tutsaydi para cezasi olurdu diyor yani bilmiyorum tuttup tutmadiginizi ama bide öyle bakin,gecmis olsun

Mahkeme karariyla bu konu kapatilmis 2 ay once, ama kamu tekrardan gundeme getirmis.
her iki tarafta sikayetci degil ayrica tehdit edenler karsi taraf.. ama cezayi alan nisanlimla arkadasi..
Iste anlamadigim konuda kapatilmis birsey neden tekrar gundeme gelir. Madem birilerini ceza evine atmak niyetindesiniz binlerce insan var atacak. Cok aci bi durum.
Gercekten Turkiyeye sasiyorum, memleketim olarak cok iyi cok seviyorum ama bazi konularda geride maalesef.. Artik hersey yargitayin vicdanina kalmis bisey, eger temyiz dilekcesini gercekten okurda kararini ona gore verirse ne mutlu bize.. ama belkide okumadan atacaklar kim bilir..

Mahkeme karariyla bu konu kapatilmis 2 ay once, ama kamu tekrardan gundeme getirmis.
her iki tarafta sikayetci degil ayrica tehdit edenler karsi taraf.. ama cezayi alan nisanlimla arkadasi..
Iste anlamadigim konuda kapatilmis birsey neden tekrar gundeme gelir. Madem birilerini ceza evine atmak niyetindesiniz binlerce insan var atacak. Cok aci bi durum.
Gercekten Turkiyeye sasiyorum, memleketim olarak cok iyi cok seviyorum ama bazi konularda geride maalesef.. Artik hersey yargitayin vicdanina kalmis bisey, eger temyiz dilekcesini gercekten okurda kararini ona gore verirse ne mutlu bize.. ama belkide okumadan atacaklar kim bilir..
canim kamu davasi,sikayet alinsada bu olaydan magdur görünen kisimin magduriyetinin giderilmesi icin savci tarafindan acilan davadir..yani olayda o kisi magdur sifatinda oldugundan dolayi,kalici iz bulundugundan acilir..o yüzden savci kapansada bu dava o kisinin hakki icin aciiyor davayi..yani hic sikayet olmasaydi böyle bir dava acilmazdi olay polise intikal etmeseydi ama bu durumda olay ne olursa olsun acilmak zorunda ..türkiyeye sasmaniza gerak yok bu kanun siz anlastik desenizde karsi taraf magdur sifatinda..
ayrica sevgilim verilen cezayi cok fazla buldu ve bunun kasten adam yaralamin alt siniri oldugunu söyledi,normal sartlarda 1.5 yil alacagini onunda para cezasina cevrilecegini söyledi ama 2 yildan fazla sucalarda böyle olmuyormus,sordum ama cevap vermediniz bu olaylarin basinda bir avukatla hareket etmedi mi nisanliniz...eger etmesdiyse bu temyiz asamsinda bir avukatla hareket etmelidir..karsi taraflada anlastiysaniz onalrlada görüsüp birseyler söylemesini istersiniz..yoksa o magdur sifatinda oldugu icin mahkemeye gelme gibi birseyi yok yani kimse zorla getiremez eger isterse gelip olayin kaza oldugunu söyleyebilir

Son düzenleme:
canim kamu davasi,sikayet alinsada bu olaydan magdur görünen kisimin magduriyetinin giderilmesi icin savci tarafindan acilan davadir..yani olayda o kisi magdur sifatinda oldugundan dolayi,kalici iz bulundugundan acilir..o yüzden savci kapansada bu dava o kisinin hakki icin aciiyor davayi..yani hic sikayet olmasaydi böyle bir dava acilmazdi olay polise intikal etmeseydi ama bu durumda olay ne olursa olsun acilmak zorunda ..türkiyeye sasmaniza gerak yok bu kanun siz anlastik desenizde karsi taraf magdur sifatinda..
ayrica sevgilim verilen cezayi cok fazla buldu ve bunun kasten adam yaralamin alt siniri oldugunu söyledi,normal sartlarda 1.5 yil alacagini onunda para cezasina cevrilecegini söyledi ama 2 yildan fazla sucalarda böyle olmuyormus,sordum ama cevap vermediniz bu olaylarin basinda bir avukatla hareket etmedi mi nisanliniz...eger etmesdiyse bu temyiz asamsinda bir avukatla hareket etmelidir..karsi taraflada anlastiysaniz onalrlada görüsüp birseyler söylemesini istersiniz..yoksa o magdur sifatinda oldugu icin mahkemeye gelme gibi birseyi yok yani kimse zorla getiremez eger isterse gelip olayin kaza oldugunu söyleyebilir

Sizin sevgiliniz avukat mi canim ( olmazsa nisanlimla bire bir gorusturelim diyecektim) Ceza yuzde iz olmasindan dolayi verilmis.. ama magdurun yuzundeki izde nisanlimin yaptigi bir sey degil bunu mahkemedede konusmuslar. Temyiz dilekcesini avukatla yazmislar herhalde tutmustur bi avukat. Yarin bunlari bi goruseyim nisanlimla.. Bu arada usanmadan cvp verdigin icin cok saol! Fikirlere ihtiyacimiz var ve bi an once kurtulmak istiyoruz bu dertten

Sizin sevgiliniz avukat mi canim ( olmazsa nisanlimla bire bir gorusturelim diyecektim) Ceza yuzde iz olmasindan dolayi verilmis.. ama magdurun yuzundeki izde nisanlimin yaptigi bir sey degil bunu mahkemedede konusmuslar. Temyiz dilekcesini avukatla yazmislar herhalde tutmustur bi avukat. Yarin bunlari bi goruseyim nisanlimla.. Bu arada usanmadan cvp verdigin icin cok saol! Fikirlere ihtiyacimiz var ve bi an once kurtulmak istiyoruz bu dertten

yok canim avukat degil hakimlik sinavi icin calisyor..ben anlattim böyle dedi bence kendi fikrimde paraya cevirilir diye düsünüyorum..sonucta kasten yapilmis birsey degil ki bunun üzerine gidilirse iyi olur..cünkü bu olaydan yaralanma oldugu icin en fazla 1.5 yil olurdu diyor.bence temyizden karar bozulur caninizi sikmayin iste avuaktla iyice görüsüp yol almalilar..sonucta avukat kesin birsey yapar,düsünün cinayetler oluyorda avukatlar bir kilifina uyduruyor..o adamla görüsme imkani varmi yani oldugunda mahkeme gelsin belki faydasi olur..diger kiside yani nisanlinizin arkadasida ayni cezayi mi aldi..öyle degilse acaba adam nisanliniza mi vurdu dedi..gercekten zor isler ama insallah bir yola girer..sonucta kavga esnesinda olan birsey hersey olabilir..birde bu cezanin sebebini neymis onuda ögrensin yani 3 yil cok fazla avukatiyla görüssün hayirlisi olsun hakkinizda

Son düzenleme:
acilirmis canim, ortada bir yaralanma var iki taraf sikayetci olmasada kamu davasi aciliyor..

öncelikle bu yaralanmanın kasti olmadığının kanıtlanması gerek.bunun içn bence nişanlın adamla konuşsun düzgün bir şekilde,rica etsin,adamın ikna olması için elinden geleni yapsın,adam mahkemede "düşmemin 2. kişilerle alakası yok alkol aldığım için dengemi kaybettim" vs desin,başka bişeye gerek kalmaz bence

rica etsem yazi rengini degistirebilir misin canim insanin gozu bozulacak gibi oluyor okurken de :KK16:
daha koyu bir renk yaparsan rahatlikla okunabilir

Kamu davası açılmış nişanlınız hakkında.Yani devletin hakimini boşuna oyaladınız vaktini çaldınız madem anlaşacaktınız başta anlaşmadınız dava açıp mahkemeyi oyaladınız diye kamu davası açılmış.Bence iyi bir avukata gidin para cezasına dönüşebilir ceza.

Arkadaslar nisanlim bu olayin en basina avukat tutmamis. Yani aslinda aklina gelmemis olaylarin buraya kadar gelisecegini. Her iki tarafta sonradan sikayetlerini geri alinca gereksiz bulmus, ama dedigniz gibi tutsaydi para cezasi alabilirdi. Suanda avukat tutma gibi bi hakkida yokmus. Sadece temyiz dilekcesi yazabiliyordu.. onuda dun bi avukatla yazip gondermisler.. simdi tum ipler yargitayin elinde onun vicdanina kalmis bisey.. Insallah bozulur dua etmekten baska care yok sanirim.. Bi kac arkadaslarina anlatmis olayi onlar ceza almazsin demisler.. Insallah almaz.. Bilmiyorum sanirim bu olay bizim icin bi imtihan diye inaniyorum

X