Bebeği sadece mama ile büyütenler

ayisigindakigolge

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2024
14
2
25
Merhaba kızlar bebeğim şuan 14 günlük. Bebeğim 3 gün yoğun bakımda yattı şeker Düşüklüğünden. Yatarken de mamaya ve biberona alıştı. Bebeğimi kucağıma aldıktan sonra bir kaç gün emzirmeye çalıştım ama memeyi reddetti bende geldiği kadar sağıp verdim tabi o sırada herkes mama da verdiğim için çok üstüme geldi. Tabi biraz da eşimin ailesinin faktörü var. Bir kaç gündür de sütüm gelmiyor bebeğim sadece mama ile besleniyor. Bende bu duruma çok üzülüyorum. Keşke anne sütü de verebilseydim diye. Sadece mama ile besleyen anneler sizin çocuğunuz da bir sıkıntı oldu mu? Çünkü kaynanam gıl mama verirsem çocuğumun zekasının ve bağışıklığının gelişmeyeceğini söylüyor. Bu durum beni strese çok sokuyor. Bende isterdim anne sütü vermek ama sütüm gelmiyor artık.

Zeka ve anne sütü ilişkisini bilmiyorum ama mamayla beslenen çocukların bağışıklığı biraz daha düşük oluyor . Siz bol bol emzirin bebeğinizi . Emdikçe sütünün gelir . Benim oğlumda 14 gün boyunca mama aldı doğru dürüst sütüm yoktu . Stres yapmayı bıraktıktan sonra birden geldi üstelik oğlum tam bir meme delisiydi. 2 yaşında zor bıraktı.

İlk cocugum mama ile büyüdü çok ağladım çok yıprandım emziremedim diye öyle böyle büyüdü 1,5 yasında konustu yaşıtlarıyla arasında olumlu yönde fark oldugunu düşünüyor gören herkes. Hastalık nedir pek bilmeyiz bagısıklıgı iyi . yani demem oki mamaylada gayet sağlıklı büyüyorlar. İşin komik yanı şuan 2. Bebeğim 17 günlük sütüm az ağlayıp duruyorum ilk cocugumdaki gibi emzirmek için can atıyorum annelik iç güdüsü sanırım :KK43:

Zeka ve anne sütü ilişkisini bilmiyorum ama mamayla beslenen çocukların bağışıklığı biraz daha düşük oluyor . Siz bol bol emzirin bebeğinizi . Emdikçe sütünün gelir . Benim oğlumda 14 gün boyunca mama aldı doğru dürüst sütüm yoktu . Stres yapmayı bıraktıktan sonra birden geldi üstelik oğlum tam bir meme delisiydi. 2 yaşında zor bıraktı.
Öyle yapıyorum pompa ile getirmeye çalışıyorum ama gelmiyor

İlk cocugum mama ile büyüdü çok ağladım çok yıprandım emziremedim diye öyle böyle büyüdü 1,5 yasında konustu yaşıtlarıyla arasında olumlu yönde fark oldugunu düşünüyor gören herkes. Hastalık nedir pek bilmeyiz bagısıklıgı iyi . yani demem oki mamaylada gayet sağlıklı büyüyorlar. İşin komik yanı şuan 2. Bebeğim 17 günlük sütüm az ağlayıp duruyorum ilk cocugumdaki gibi emzirmek için can atıyorum annelik iç güdüsü sanırım :KK43:
Evet annelik iç güdüsüyle bende çok Üzülüyorum birde çevre baskısı falan

Merhaba kızlar bebeğim şuan 14 günlük. Bebeğim 3 gün yoğun bakımda yattı şeker Düşüklüğünden. Yatarken de mamaya ve biberona alıştı. Bebeğimi kucağıma aldıktan sonra bir kaç gün emzirmeye çalıştım ama memeyi reddetti bende geldiği kadar sağıp verdim tabi o sırada herkes mama da verdiğim için çok üstüme geldi. Tabi biraz da eşimin ailesinin faktörü var. Bir kaç gündür de sütüm gelmiyor bebeğim sadece mama ile besleniyor. Bende bu duruma çok üzülüyorum. Keşke anne sütü de verebilseydim diye. Sadece mama ile besleyen anneler sizin çocuğunuz da bir sıkıntı oldu mu? Çünkü kaynanam gıl mama verirsem çocuğumun zekasının ve bağışıklığının gelişmeyeceğini söylüyor. Bu durum beni strese çok sokuyor. Bende isterdim anne sütü vermek ama sütüm gelmiyor artık.
14 Gunluk bebek sütüm bitti demek için çok erken.kardesim 40 gunlukten sonra döndürdü bebeğini memeye. Memeyi hatırlatın .biberonu çöpe atın onun yerine kaşık biberon ile verin takviye mamanizi verin. Biberon emme refleksini bozar unutması lazım.sonra Emzirin bol bol. Anne karnı sesi açın beyaz gürültü onun eşliğinde. Banyoda su altında ten tene temasla , hareket halindeki arabada emzirin eminim dönecektir memenize. emzirme sonrası sağım yapın sütü arttırmak için. Süt emzirdikce gelir. Süt hiç bitmez memede çektikçe gelir. Bence bir emzirme danışmanı ile görüşün.mamaya vereceğiniz parayı danışmana yatırıp anne sütü ile büyütün bence. Gene olmaz ise etrafınızdakilere ve kaynaniz gile En azından herşeyi denedim olmadı dersiniz.

Son düzenleme:
Öyle yapıyorum pompa ile getirmeye çalışıyorum ama gelmiyor
Pompaya bakma sen onda sütün az çıkar bebek ondan daha fazlasını emer . Bebeğin kucağına al sürekli memede dursun o içgüdüsel olarak emmek için aranacak zaten . Sende stresi azaltmak için o ara başka şeylerle ilgilen . Ben mesela netflixte diziye başlamıştım. Öyle bi kaptırmışım ki kendimi o anda süt geldiğini hissettim 😅 stres maalesef sütü çok etkiliyor. Bir de bol bol su iç ve süt yapan besinlere yönel. Bu herkeste farklı oluyor gerçi. Mesela bana mısır ve semizotu çok süt yapıyordu.

Kaynanamı çok severim ama bizimde tek anlaşamadığımız konu beslenme konusuydu. Tabikide mamaya karşı değilim olmayınca mecbur verilecekti . Ben doğumdan 1 hafta sonra enfeksiyon derim 800 den yatış yaptım tekrardan 10 gün hastanede yattım. Oğlum perişan ben perişan herkes ayrı kafada herkes bişeyler diyor ama kimse annesi olarak ne istiyorsun diye sormadılar . Neyse kendime gelmem 40 ımı aldı. Ciddi söylüyorum ölümden döndüm en son kan aranıyordu 20-30 kişi getirdi eşim uymadı bişeyler oldu sonra en son eşiminki uydu. Eve geldik bende aynı sorunları yaşadım ama pes etmedim o halimle emzirdiğimi sanıyordum, kaynanam sürekli sen git dinlen kızım ben bakarım diyordu meğer o ara 30 cc vereceğine 90 cc dayıyordu çocuğa kalkıyorum emzirmeye çocuk uyanmıyor burda benimde safsaklıgım oldu kabul ettim. Şimdiki aklım olsa asla böyle yapmazdım ama cidden lohusalıgı dibine kadar yaşadım😔çok kötüydü . Bu süreç 6 aya kadar zorla kanata kanata emzirdim baktım en sonunda olmuyor emmiyordu ek gıdaya da başladığı için bıraktım . Tahin yiyin , bol su ve tabiki stresten uzak durun bunları size söylüyorum ki ben yapamadım siz yapın çocuk sizin neverip vermeyeceğinize siz karar verdin mamadan kormayın olmayınca olmuyor emin olun öylede böylede büyüyorlar . Evet biraz bağışıklığı düşüktü 2 yaşına kadar etkisi varmıydı bilmiyorum açıkçası. Siz yine ten temasını eksik etmeyin ve çocuğunuzu her kucağınıza aldığınızda sarıp öpün rahatlatın ve inşirah suresini açın umarım rahatlat ve annesini doya doya emer yavrunuz Allah bağışlasın sağlıklıhayırlı evlat olsun inşallah 🙏

Hiç üzme kendini zekasını falan etkilemez. Onun için en onemli şey sağlıklı, hem fiziksel hem de ruhsal olarak güçlü bir anne sadece. Bunun için de kulagını tıka ve keyfine bakmaya çalış.

Şimdiki formül mamalar çok kaliteli ve vitaminlere zengin gönül rahatlığıyla verebilirsiniz emzirmeye alışmazsa.Bizde mamayla büyüyoruz Allah'a çok şükür bi sorun yok şimdilik.

Oğlum yenidoğan yoğun bakım da 10 gün kaldı biberona alıştı ilk 3 gün hiç sütüm gelmedi benim de. bir sürü şey aldım süt artırıcı vs. Ama 4 ay emzirebildim çünkü ben hem anne sütü hem mama takviyesi yapıyordum. yoğun b. Da öyle alışmıştı çünkü şimdi ki aklım olsa eve gelir gelmez keserdim mamayı. 4 aydan sonra meme reddi oldu bidaha da içmedi malasf. Ama mama kullanıyor diye de bir sıkıntı görmedim gelişimi çok şükür iyi şuan 15 aylık öyle de böyle de büyüyorlar bebisler 🌺

Oğlum da beni hiç emmedi. Ama benim sütüm çoktu iki aydan fazla sadece kendi sütümü sağıp verdim. Sütüm o kadar çoktu ki üç çocuk olsa doyardı ama maalesef hiç emmedi. Ancak iki ay içire bildim. Ondan sonrası hep mama. Şuan 10 aylık ellerinizden öper doktorumuz bile gelişimine çok şaşırıyor bi mama çocuğuna göre süt emen bi çok bebekten gelişimi önde dedi. yürümeye başladı nerdeyse. Tam bir taklitçi ben ne dersem aynısını tekrar etmeye çalışıyor. 8 tane dişimiz var. Bence mamayla yada anne sütüyle alakası yok zeka ve gelişim geriliğinin. Çok şükür şimdiye kadar tek bi kere hastalandık ee o kadarda olsun.

Oglum 19 aylık hiç anne sütü almadı nerdeyse meme reddi yaptı sürekli yüksek tansiyon sebebiyle 37 haftalıkken dogdu acil doguma alındıgım için sütüm gelmedi cok denemelerine ragmen mama verdiler eve geldikten bir kaç gün sonra sütüm gelmeye başladı memeyi reddetti asla kabul etmedi sagmaya calıştıkça 10 ml asla geçmiyordu emzirme hemşiresine bile gittim ama o bile tutturamadı 2.5 ay ugraştm tutmayınca tutmuyor sütümde kesildi 2.5 ay sonunda mamayla devam etmek zorunda kaldım öncelikle oglum hiç apalamadı 11 aylıkken ilk önce tutunarak yürüdü 2 ay sonra direk yürüdü vücut gelişimi 2 yasındaki cocuklar gibi boyu uzun kilosu gayet iyi yaşından büyük sanırlar gelişimide gayet iyi ben çok ağladım hem üzülüyordum hergün anne sütü veremedim cok gazı oldu kabız oldu hep aglıyordu kendimi cok yıpratmıştm ama gerek yokmuş bence hiç kendinizi üzmeyin saçma sapan konuşmalara da kafa yormayın her bebegin gelişimi farklıdır zeka vs büyütmek sizi kalmış birşey bol bol kitap okuyup aktivite yapın sık dışarı cıkarın gezdirin insanları görmesini saglayın oyun oynayın emdiremedim diye cokta umursamayın cocugunuzu büyütmenin zevkini tadın bidaha o aylara gelmeyecekler keske suan o aylarda olsaydım kendimi üzmek yerine onunla uyumanın kokunu bol bol içine çekmenin zevkini yaşardım cünkü suan yerinde hiç durmuyor çok hareketliler :)

Ben bekar iken enfeksiyon hastalıgı gecirdim doktorlar da artık çocugumun olmayacağını söylediler evlendikten sonra tüp bebek tedavisi gördüm 1 yıl içinde hamile kaldım kasım ayında kızımı dünyaya getirdim kızım 2.5 aylıkken memeyi Red etti sagıp verdim 3.5 aylıkken de sütüm kesildi kocam ana kuzusudur anası ile kocam bu sürecte cok üstüme geldi en sonunda patladım kocamı boşayıp anasının evine göndermekle tehtit ettim ciddiyetimi anlayınca kocam da kaynanam da sustu şimdi kızım 5 aylık onun varlıgına şükredip onunla olan hayatın tadını çıkarıyorum

Benim bebeğimde erken doğdu ve mamayla beslendi şuan 8 aylık gayet zihinsel bedensel gelişimi güzel hatta vaktine gore erken doğduğu halde önde gidiyor çok şükür hiç sıkıntı etme herkes kendine baksın elimizde olsa biz herkesten önce bebeğimizi emziririz zaten her çocuk emmek zorunda değil gücünüz yetiyor ise hipp markasını onerebilirim

Benim bebeğim 18 ay emdi.
Arkadaşım aynı dönemde doğum yaptı hiç emzirmedi sıfır. İlk sütü bile veremedi.
Şu an 3 yaşındalar.
Biz sayısız antibiyotik kullandık.
Arkadaşımınki hiç hasta olmadı. Ve gelişimi çok iyi.
Ben de tam tersi mamanın güçlü tuttuğunu düşünüyorum. Biraz da bebeyle alakalı.

Benim bebeğimde erken doğdu ve mamayla beslendi şuan 8 aylık gayet zihinsel bedensel gelişimi güzel hatta vaktine gore erken doğduğu halde önde gidiyor çok şükür hiç sıkıntı etme herkes kendine baksın elimizde olsa biz herkesten önce bebeğimizi emziririz zaten her çocuk emmek zorunda değil gücünüz yetiyor ise hipp markasını onerebilirim
Benim kızım 5 aylık sadece mama veriyorum ama bayramda anneme biri su da vermeniz gerekir demiş ve şöyle devam etmiş ” bizim bebeği doktora götürdük sadece mama ile beslenmeye başlamıştı doktor da bize su da vermeniz gerekir sütle beslenen bebeğin suya ihtiyacı yok ama mama ile beslenen bebeğin suya ihtiyacı var “ demiş doktor bu konuda bilgini var mj

Benim kızım 5 aylık sadece mama veriyorum ama bayramda anneme biri su da vermeniz gerekir demiş ve şöyle devam etmiş ” bizim bebeği doktora götürdük sadece mama ile beslenmeye başlamıştı doktor da bize su da vermeniz gerekir sütle beslenen bebeğin suya ihtiyacı yok ama mama ile beslenen bebeğin suya ihtiyacı var “ demiş doktor bu konuda bilgini var mj
Evet ben de sordum ve vermene gerek yok tam ölçüsünde yapmalısın diye de uyardı ama ben yinede günde bir kaç kez azarda olsa verdim

Makineyle sağım yapın bol bol emin olun artacaktır. Benim de başta gelmiyordu şimdi durmuyor inanın. Bu arada bestlak damla ve dut suyu kaynatıp için önünü alamayacağınıza eminim moralinizi yüksek tutun 😇

X