Premature Bebekler Bebeğim 28 Haftalık Doğdu

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
inşallah canım bütün kahraman prematürelerimiz en kısa zamanda yakalar yaşıtlarını..
onlar ne yaşam savaşı verdi doğduklarından itibaren..
çok güçlü bizim yavrularımız en kısa zamanda yakalayacaklar diğer kardeşlerini..

Aşağıdaki bilgileri bebeğim hastanedeyken gün gün tutmuştum. Şimdi o günleri düşünüyorum da bugünümüze hamd ediyorum. 9 Kasım'da bebeğim kronolojik 6 aylık, düzeltilmiş 3 ay 9 günlük olacak. Çok şükür beni takip ediyor, gülüyor, aguluyor, ellerini biraraya getiriyor, yardımla dönüyor, nesneleri tutmaya yeni başladı. Allah'ım inşallah gelişimi iyi gider.

Doğum: 09.05.2009 Kilo:1240 Boy:37 Baş çevresi:26
1115 kgye kadar düştü.
16:05.09: 1150 (Bebeğime bugün ilk defa dokundum)
17.05.09:1180(+30)
18.05.09:1190(+10)
19.05.09:1210 (+20) (Bugün ilk defa kucağıma aldım. Çok minik incitmekten çok korktum)
20.05.09 (Doğum kilosu 1240’ı yakaladı.(+30))
21.05.09:1290
22.05.09: 1310
23.05.09:1300 (Bugün parmağımı avucuna götürdüğümde tuttu) 18 cc
24.05.09:1340 20 cc (ıkinci defa kucağıma aldım.)
25.05.09:1330 22 cc
26.05.09:1350 23 cc
27.05.09:1360 23 cc
28.05.09:1380 25 cc
29.05.09:1390 28 cc
30.05.09:1430 28 cc
31.05.09:1430 30 cc
01.06.09:1460 30 cc
02.06.09:1450 30 cc
03.06.09:1500 30 cc
04.06.09:1550 30 cc
05.06.09:1580 30 cc
06.06.09:1590 30 cc (Bugün 28 günlük oldu)
07.06.09:1610 30 cc
08.06.09:1640 30 cc
09.06.09: 1660 30 cc
10.06.09:1690 32 cc
11.06.09:1740 32 cc (ılk rop kontrolü yapıldı. 1. Evre 2. Bölge ROP tespit edildi. 2 hafta sonra kontrolümüz var.)
12.06.09:1740 32 cc
13.06.09:1760 32 cc
14.06.09:1780 32 cc
15.06.09:1810 32 cc
16.06.09:1860 32 cc
17.06.09:1890 32 cc
18.06.09:1930 32 cc
19.06.09:1930 35 cc (Boyu 45 cm. Baş çevresi 32 cm)
20.06.09:1990 35 cc
21.06.09:2050 35 cc
22.06.09:2050 35 cc (Beslenmeyi biberonla yaptı)
23.06.09:2050 35 cc
24.06.09:2100 40 cc
25.06.09:2120 40 cc cc (2. Rop kontrolü yapıldı. Bir hafta sonra tekrar kontrol var.)
26.06.09:2160 Serbest beslenmeye geçildi. 60 cc (Babası ilk defa dokundu.)
27.06.09:2210 Serbest 60 cc (Eko çekildi normale yakın 6 ay sonra kontrol)(Babası ilk defa kucağına aldı)[/B]

maşallah berkaya..
bende eve geldiğimizde senin gibi yazdım..
oğlum Ata' nın 1 aylık defteri var kaç cc aldı
kaç gram aldı diye..
saklıyoruz büyüyünce vereceğiz..

Allah ım dahada buyudugu gunlerı gormeyı nasıp etsın ınsallah...

simdi berkay nasil oldu gelisimi hala iyi gidiyormu
benim bebegimede iki kere akciger gelistirici igne yapildi dogdugunda kendi nefes alabiliyordu ama iki gun sonra cihaza baglandi onun icin o igne cok anlamsiz geliyor bana nedense....
faydasini gormedigimdendir herhalde
bide buraya uye olmadan once surekli bebegim en az 2 hafta daha sbir etseydi 34 haftalik dogunca belki hicbirini yasamazdi bunlarin ama simdi anladim ki 34 hatta 36 bile dogsaydi yasanacaksa yine yasanirdi

sevgili soraya takip edebildiğim ve anladığım kadarıyla sizin bebeğinizde pnomotorax gelişmiş.(göğüs tüpü takıldı diye yazmışsınız.) yani akciğer patladığı için sönmüş. bu durum prematurelerdeki akciğer gelişmemesinden farklıdır ve ciğer geliştirici iğneninde bu duruma bi faydası olmaz. prematurelerde ciğer gelişimine yarayan celestone (betametazon) kuşkusuz işe yaramaktadır. ilk 2 gün cpap a bağlı kalmış bebeğiniz bu bile işe yaradığının bi göstergesi. ama ne yazık ki başka bi akciğer sorunu gelişmiş. ben de sizin gibi diyordum 1 hafta daha kalsa şöyle olur muydu , 30 lu haftalara ulaşsak belki daha az sorunu olurdu falan ama anladım ki zamanında bile doğan onca çocuk çeşit çeşit hastalıkla boğuşurken halimize şükretmemiz lazım. ben pediatri asistanıyım. size bi hastamı anlatmak isterim. 1 yıl önce tedavi ettiğimiz bi çocuk. 2 yaşında ve ishal-kusma ile acile getirilmiş. muayenesinde başka sıkıntısı yok, tedavisi düzenlenmiş ve eve gönderilmiş. 2 gün sonra benim nöbetçi olduğum bir gece bilinci kapalı bi şekilde tekrar hastaneye başvurdular. muayenesinde menenjit saptadık. hemen yatırdık ve gerekli tedaviyi başladık. ailesi perişan tabi. ishal diye getiriyor ve menenjit olduğunu öğreniyor. ertesi gün hastanın bilinci açıldı ve kollarından birisini hareket ettiremediğini gördük. beyin tomografisi çekildi ve beyninde kocaman nerdeyse beyninin 1/3 ü büyüklüğünde bi tümör var. aile tabi bunu duyunca iyice mahfoldu. ama kesin kaybedeceğiz diyerek gönderdiğimiz beyin ameliyatından sapasağlam çıktı. şu anda sağlığı gayet iyi, konuşuyor, gülüyor, yürüyor. yani neyin ne zaman kimin başına geleceği hiç belli değil. Allah bugünümüzü aratmasın diyorum ve canımızı sıkmadan yavrularımıza elimizden gelenin en iyisini vermeye çalışalım diyorum.

Sevgili mehtap3 bebeğinin gelişimi Allah nazarlardan saklasın muhteşem. yani çok güzel kilo alıyor. benim kızımda iyi kilo aldı ama yinede senin bebeğinin yanında lafını edemeyiz.

sevgili soraya takip edebildiğim ve anladığım kadarıyla sizin bebeğinizde pnomotorax gelişmiş.(göğüs tüpü takıldı diye yazmışsınız.) yani akciğer patladığı için sönmüş. bu durum prematurelerdeki akciğer gelişmemesinden farklıdır ve ciğer geliştirici iğneninde bu duruma bi faydası olmaz. prematurelerde ciğer gelişimine yarayan celestone (betametazon) kuşkusuz işe yaramaktadır. ilk 2 gün cpap a bağlı kalmış bebeğiniz bu bile işe yaradığının bi göstergesi. ama ne yazık ki başka bi akciğer sorunu gelişmiş. ben de sizin gibi diyordum 1 hafta daha kalsa şöyle olur muydu , 30 lu haftalara ulaşsak belki daha az sorunu olurdu falan ama anladım ki zamanında bile doğan onca çocuk çeşit çeşit hastalıkla boğuşurken halimize şükretmemiz lazım. ben pediatri asistanıyım. size bi hastamı anlatmak isterim. 1 yıl önce tedavi ettiğimiz bi çocuk. 2 yaşında ve ishal-kusma ile acile getirilmiş. muayenesinde başka sıkıntısı yok, tedavisi düzenlenmiş ve eve gönderilmiş. 2 gün sonra benim nöbetçi olduğum bir gece bilinci kapalı bi şekilde tekrar hastaneye başvurdular. muayenesinde menenjit saptadık. hemen yatırdık ve gerekli tedaviyi başladık. ailesi perişan tabi. ishal diye getiriyor ve menenjit olduğunu öğreniyor. ertesi gün hastanın bilinci açıldı ve kollarından birisini hareket ettiremediğini gördük. beyin tomografisi çekildi ve beyninde kocaman nerdeyse beyninin 1/3 ü büyüklüğünde bi tümör var. aile tabi bunu duyunca iyice mahfoldu. ama kesin kaybedeceğiz diyerek gönderdiğimiz beyin ameliyatından sapasağlam çıktı. şu anda sağlığı gayet iyi, konuşuyor, gülüyor, yürüyor. yani neyin ne zaman kimin başına geleceği hiç belli değil. Allah bugünümüzü aratmasın diyorum ve canımızı sıkmadan yavrularımıza elimizden gelenin en iyisini vermeye çalışalım diyorum.

Sevgili mehtap3 bebeğinin gelişimi Allah nazarlardan saklasın muhteşem. yani çok güzel kilo alıyor. benim kızımda iyi kilo aldı ama yinede senin bebeğinin yanında lafını edemeyiz.
evet aynen oyle pnomothoraks gelisti
ne bilim iste dedigin gibi oldugunu biliyorum aslinda cunku ise yaramsaydi ilk iki gunde nefes alamzdi degilmi
yasadiklarimiz kolay seyler degil onun icin insanin aklina hersey gelebiliyor bildigi seyi gormezden gelebiliyor allah hepimize yardim etsin
allahin OL demesi yeterli yeterki biz istiyelim ve dua edelim

simdi berkay nasil oldu gelisimi hala iyi gidiyormu
benim bebegimede iki kere akciger gelistirici igne yapildi dogdugunda kendi nefes alabiliyordu ama iki gun sonra cihaza baglandi onun icin o igne cok anlamsiz geliyor bana nedense....
faydasini gormedigimdendir herhalde
bide buraya uye olmadan once surekli bebegim en az 2 hafta daha sbir etseydi 34 haftalik dogunca belki hicbirini yasamazdi bunlarin ama simdi anladim ki 34 hatta 36 bile dogsaydi yasanacaksa yine yasanirdi

canım biz akciğer geliştirici iğnenin faydasını gördük. Doğumdan 2 gün evvel yapılmıştı 2 doz şeklinde yapıldıktan sonra en az 48 saat bebeğin beklemesi gerekiyor demişlerdi. Bebeğim tam 48 saat sonra doğdu. Doğduktan sonra makineye hiç bağlanmadı. Doğumu geciktirmek için nidilat isminde bir ilaç kullanıyordum. Ben de hep aman 32 haftayı bulabilsem keşke diyordum. Ama 28. haftasında doğdu bebeğim. Biz de çok zor günler yaşadık. Şimdi evde her hafta tartıyorum. Bebek tartım olmadığı için basküle önce kendim çıkıyorum. Sonra bebeğimle birlikte tekrar çıkıyorum. Aradaki fark ortalama olarak bebeğin kilo alımını gösteriyor. Dediğim gibi ayın 9'unda 6 aylık olacak 7 kilo 300 gram civarında şimdi. Ama nörolojik gelişimi konusunda her an tetikteyim. Cerebral Palsi'yi çok araştırdım. Çünkü cerebral palsi 3 yaşına kadar belirti gösterebilen bir hastalık. Yani ilerleyen dönemlerde de belirti verebilir. Allah'ım herkese ve bize de bebeklerimizi sağlıkla büyütmeyi nasip etsin.

Canım benim bebeğimin kilosunun iyi olmasının bir nedeni de mamayla beslenmesi. Malum mama bebeği şişiriyor. Keşke sütüm olsaydı da biraz zayıf ama anne sütü alan bir bebek olsaydı. Sadece 2 ay anne sütü alabildi. Daha sonra sadece mama ile beslendi. Anne sütü alsaydı mental gelişimi belki çok daha iyi olacaktı. Ama buna da şükür. Bebeğim kronolojik 7 aylık olduğunda bir nörologa götürüp tekrar kontrol ettiricem. İnşallah iyi çıkar sonuçları.

Merhaba arkadaşlar bugün Berkay'ı bize daha yakın olduğu için Beylikdüzü International Medicana hastanesinde Emine Gök Berken isminde bir çocuk doktoruna götürdük. Kronolojik 6 aylık, düzeltilmiş 3 ay 10 günlük 7300 gram, 63 cm boy. Şimdiye kadar ben hiç oturtmamıştım. Doktor Berkay'ı ellerinden tutarak oturttu yalnız başı hala sallanıyor. Oturtulduğunda o kadar sevindiki kahkaha attı. Benim sormak istediğim doktor "Artık meyve püresine başlayın geç bile kalmışsınız dedi. Bir de artık düzeltilmiş yaşı kullanmayın bu bebek 6 aylık destekli oturtun sebze çorbası, tahıllı mama ve Aptamil 2 kullanın" dedi.
Bebeğimin başı hala sallanıyor, başı biraz büyük olduğu için olabilir dedi doktor. Benim bildiğim bebek başını ve gövdesini tamamen dik tutmadan ek gıdaya geçilmez. Geçen aya kadar doğum yaptığım ve Berkay'ın yoğun bakımda kaldığı hastanenin yoğun bakım sorumlusu olan Neşe Hn. Berkay'a baktı. O geçen ay böyle birşey söylememişti. Şimdi ikilemde kaldım. Ek gıdaya geçmeli miyim acaba?

kaşık tutup oturabilince ek gıdaya geçicez demişti bzim doktor ozaman canoım ama sen b,ilişrsin acele etme derim ama....

kaşık tutup oturabilince ek gıdaya geçicez demişti bzim doktor ozaman canoım ama sen b,ilişrsin acele etme derim ama....

Şu an destekli oturuyor. Kaşık tutmak derken neyi kastediyorsun. Kaşıkla birşeyleri yemesini mi? Şimdiye kadar hiç kaşıkla birşey vermedim.

Arkadaşlar bana bu ek gıda konusunda birşeyler söyleyebilecek kişilerden yardım bekliyorum. Ne zaman başladınız ve ilk neler verdiniz? Bebeğiniz ilk geçişte zorlandı mı?

Merhaba arkadaşlar bugün Berkay'ı bize daha yakın olduğu için Beylikdüzü International Medicana hastanesinde Emine Gök Berken isminde bir çocuk doktoruna götürdük. Kronolojik 6 aylık, düzeltilmiş 3 ay 10 günlük 7300 gram, 63 cm boy. Şimdiye kadar ben hiç oturtmamıştım. Doktor Berkay'ı ellerinden tutarak oturttu yalnız başı hala sallanıyor. Oturtulduğunda o kadar sevindiki kahkaha attı. Benim sormak istediğim doktor "Artık meyve püresine başlayın geç bile kalmışsınız dedi. Bir de artık düzeltilmiş yaşı kullanmayın bu bebek 6 aylık destekli oturtun sebze çorbası, tahıllı mama ve Aptamil 2 kullanın" dedi.
Bebeğimin başı hala sallanıyor, başı biraz büyük olduğu için olabilir dedi doktor. Benim bildiğim bebek başını ve gövdesini tamamen dik tutmadan ek gıdaya geçilmez. Geçen aya kadar doğum yaptığım ve Berkay'ın yoğun bakımda kaldığı hastanenin yoğun bakım sorumlusu olan Neşe Hn. Berkay'a baktı. O geçen ay böyle birşey söylememişti. Şimdi ikilemde kaldım. Ek gıdaya geçmeli miyim acaba?

bence dr.unu değiştir canım..ilk defa duyuyorum böle bişeyi.bugün tvde cerrah paşa tıp fakültesinin yoğun bakım ünitesi sefi konuktu onu izledim..3 yaşına kadar düzeltilmiş yaşa göre bebek takip edilir ve ona göre bakımı yapılır diyodu..benim gittiğim dr.larda aynı şeyi sölemişlerdi..yinede sen bilirsin ama uyarmak istedim..bebeğin henüz 3.5 aylık oturtmanı tavsiye etmem canım..başını tutamamasıda normal daha küçük..ben düzeltilmiş olarak 6 aylık olduğunda oturtmaya başladım bebeğimi oda kısa süreli olmak şartıyla..yavaş yavaş onun hazır olduğunu hissettiğimde normal olarak uzun süreli oturttum.buda düzeltilmiş olarak 8 aylık olduğunda..tabi 4 aylık olduğunda kucağında ona çok fazla yüklenmeden oturtabilirsin ama kendi halinde bi yerde oturtmanı tavsiye etmem..çok acele etme derim beslenme ve oturması konusunda ..yinede sen annesisin doğru olanı sen belirliceksin canım..vereliniortak

Son düzenleme:
bence dr.unu değiştir canım..ilk defa duyuyorum böle bişeyi.bugün tvde cerrah paşa tıp fakültesinin yoğun bakım ünitesi sefi konuktu onu izledim..3 yaşına kadar düzeltilmiş yaşa göre bebek takip edilir ve ona göre bakımı yapılır diyodu..benim gittiğim dr.larda aynı şeyi sölemişlerdi..yinede sen bilirsin ama uyarmak istedim..bebeğin henüz 3.5 aylık oturtmanı tavsiye etmem canım..başını tutamamasıda normal daha küçük..ben düzeltilmiş olarak 6 aylık olduğunda oturtmaya başladım bebeğimi oda kısa süreli olmak şartıyla..yavaş yavaş onun hazır olduğunu hissettiğimde normal olarak uzun süreli oturttum.buda düzeltilmiş olarak 8 aylık olduğunda..tabi 4 aylık olduğunda kucağında ona çok fazla yüklenmeden oturtabilirsin ama kendi halinde bi yerde oturtmanı tavsiye etmem..çok acele etme derim beslenme ve oturması konusunda ..yinede sen annesisin doğru olanı sen belirliceksin canım..vereliniortak

Tavsiyelerin için teşekkür ederim Arzu...

eline kaşık verince tutup kendi kendine ağzına götürmesi lazım arzuya katılıyorum

mrb canım bende 28 haftalık doğum yaptım akıl vermek isteem ama bende sana kendi kızımdan yaşadıklarımı yazmak istedim ben 5 buçuk aylıkken başladım ek gıdalara tabi doğum tarihi bu önce meyve suyu ve meyve püreleri sonra yoğurt muhallebi hazır muhallebi sebze çorbaları kafasını tutmaması normal benimki yeni tutuyo iki gündr ama desteksiz oturamıyo ve benim doktorumda artık prematüre deyil normal bebek olarak bak buna annesi dedi doğum yaptığım vede kızımında kuvözdeyken gören doktora götürüyorum sürekli o yüzden bebekte sorun yoksa ve boyu kilosu normalse doktor normal bebek gözüyle bakıyo bende normal 6 aydan sonra verilen bütün ek gıdaları kaşık mamalarına başladım hepsine

eline kaşık verince tutup kendi kendine ağzına götürmesi lazım arzuya katılıyorum

canım benim görümcem normal doğurdu 38 39 haftalık oğluda maşallhı var 11 aylık ve daha kendi ağzına götürmüyo kaşığı ağzına kendi götürmesi biraz zaman alır bence

mrb canım bende 28 haftalık doğum yaptım akıl vermek isteem ama bende sana kendi kızımdan yaşadıklarımı yazmak istedim ben 5 buçuk aylıkken başladım ek gıdalara tabi doğum tarihi bu önce meyve suyu ve meyve püreleri sonra yoğurt muhallebi hazır muhallebi sebze çorbaları kafasını tutmaması normal benimki yeni tutuyo iki gündr ama desteksiz oturamıyo ve benim doktorumda artık prematüre deyil normal bebek olarak bak buna annesi dedi doğum yaptığım vede kızımında kuvözdeyken gören doktora götürüyorum sürekli o yüzden bebekte sorun yoksa ve boyu kilosu normalse doktor normal bebek gözüyle bakıyo bende normal 6 aydan sonra verilen bütün ek gıdaları kaşık mamalarına başladım hepsine

Yani düzeltilmiş 3 aylıkken mi başladın ek gıdalara? İyice kafam karıştı. Bir doktorun söylediği diğerini tutmuyor.

X