Bebek Beslenmesi bebeğim emmiyor:((

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
canım bende 25 mayısta doğum yaptım.sezeryan olduğu için sütüm 4. gün geldi ve oğlum emmedi bende olduğu kadarını ki çok az sağıp veriyorum.tamamen mamayla besliyorum yani.en azından aç kalıp ağlamıyor.mamalar anne sütüne yakınmış buna da şükür

canım bende 25 mayısta doğum yaptım.sezeryan olduğu için sütüm 4. gün geldi ve oğlum emmedi bende olduğu kadarını ki çok az sağıp veriyorum.tamamen mamayla besliyorum yani.en azından aç kalıp ağlamıyor.mamalar anne sütüne yakınmış buna da şükür

tabi canım bunada şükür.yeterki bebişlerimiz doysun...

aynen bende 15 20 gün sonra farkettim aç kaldığını daha doğrusu ebe olan bi arkadaşm vardı o söledi bu bebek aç diye.aptamil kullanıyorum canım anne sütüne çok yakınmış .doyduğu için çok mutlu ama şimdide akşam oldumu özellikle 2 gündür gaz sancısı tutuyo çok fena kızarıyo morarıyo ağlıyo saatlerce gazını çıkarıyorum ama kabızlıkta var ayy çok kötüymüş ne yapıcamı bilmiyorum :KK43:(yaa sanki sancılar bana giriyo onu öyle görünce.ALLAH hepimizin bebeğini korusun.bu arada senin bebiş ne kadarlık.benim kuzucuk 17 sinde 1 ay bitiyo.bebişini öptüm canım ALLAH bağışlasın... :))

canım benim kuzum 25inde 4. ayını dolduracak. gaz sancısı bizde de vardu nurse harvys diye bir şurup var en çok onun faydasını gördük. 3. ayından sonra şükür gaz sancılarımız bitti. kayra da kardeşini kocaman öpüyor canım...kaydirigubbakcemile3

benim kızımda emmedi, onbeş gün yoğunbakımda yattı orada biberona epey alıştı sonra beni alamadı, emmeyincede sütüm gelmedi adam gibi şimdi ise iyice kesildi. Çok üzülüyorum ama yapacak çok fazla birşey yok işte
sağlıkları yerinde olsun yeterki.

42 günlük bir bebeğim var.daha 3.günden sarılık nedeniyle mamaya başladık ve halen devam ediyoruz.oğluşum deliler gibi emiyor versem 24 saat emecek zaten neredeyse öyle.ama sütüm o kadar az ki,ancak mamadan önce veya sonra tatlı niyetine emiyor.hani diyorlar a bebeğin emmesiyle alakalı diye eğer öyle olsaydı oğlumun emmesine göre benden süt fışkırması lazımdı.
Ayrıca yukarıda bi arkadaş bebeğim doymuyor ve her akşam aynı saatte ağlıyor demiş.bebeği açlıkktan değil benimki gibi kolik sancısından ağlıyor olmasın...
yani diyeceğim şu içini ferah tut,eğer anne sütü almak nasip değilse olmuyor.
ya bebek emmiyor,ya annede süt olmuyor ya da her ikisi...sağlıklı olsunlsr da nasıl olursa olsun cnm...

Aynı sorunu yaşayan annelere yazıyorum !!! Bende bebeğimi 1,5 ay sorunsuz emzirdim sütüm azdı veya iyiydi neyse burada sorun yoktu çünkü ilk 1. ayında 1 kilonun üzerinde kilo almıştı bebeğim ... işte ne olduysa oldu bu 1,5 aydan sonra bebeğim yavaş yavaş emmeyi bıraktı :gitme: İdrar yolu enfeksiyonu geçirdiğini öğrendik ... Dedik belkide bu enfeksiyondan dolayı emmeyi red ediyor tedavi oldu enfeksiyonu çok şükür atlattık fakat yine emmedi :gitme: Okadar zor kiii bebeğimi şuan anne sütüyle doyurmaya çalışıyorum fakat elimle sağarak ve kaşıkla veriyorum sütüm olduğu müddetcede böyle devam edicem ALLAH izin verirse ama bebeğim emmediği müddetcede sütüm git gide azalıyor :gitme: ben yinede pes etmiyorum belki emer die uyurken ,olsun uyanıkken olsun bir umut emzirmeyi deniyorum Kaşıkla doyurmaya çalışmak o kadar çok sabır işi ki bebeğim çok küçük olduğu için çok zor yediriyoruz en az iki kişi lazım yedirirkende :1rolleyes: ben yediriyorum bi kişide şaklabanlık yapacak onun dikkatini dağıtıp eğlendirecekte oda zorla olsun yiyecek :1rolleyes: neyse ... bunada şükür diyorum bebeğimin 3. ayını doldurmasına 11 gün kaldı öyle veya böyle anne sütü aldı ama ben biliyorum ki yetersiz en azından 6 aylık olana kadar alması lazım ama olmayıncada olmuyor emmiyince zorla nasıl emzirebiliriz ki... şuan ki ruh halim kendimi eksik ve ezik hissediyorum diğer emziren anneleri gördükçe... Büyük bir hayal kırıklığına uğradım çünkü hamileyken bebeğimi 2 yaşına kadar emziricem ne olursa olsun diyordum :gitme: bunu başaramamış olmanın verdiği yenilgi beni çok yıpratıyor hala hazırda bir aptamil mama aldım evde daha henüz açmadım nezaman ki sütüm bebeğimi doyurmuycak olursa mecburen onu kullanmaya başlıycam ayrıca benim bu zor bebeğim biberonuda almıyo ... Beni yormak vede kendinide sıkıntıya sokmak için elinden geleni yapıyo:a015:..ama herşeyin bi çaresi vardır napalım bizde zoru başarıcaz veya başarmak için elimizden geleni yapıcaz hayat herzaman tatlı yüzünü göstermiyor insana :çok üzgünüm: ( bu arada burda yazan veya yazmayı düşünen diğer arkadaşlara şunu söylemek istiyorum benim bebeğimde çok ağlıyordu doktora götürüyoruz gazı var gazı var hep böyle diyordu ama öyle değilmiş idrar tahlili yaptırdik ki bebeğim idrar yolu enfeksiyonu olmuş o kadar çok acıyla ağlıyorduki bu nasıl gaz diyordukhiç mi bitmiyor bu gaz.... yani doktor bunu anlamadı boşuna çekti bebeğim onca acıyı demek istediğim sizlerdede böyle sorun olabilir aklınızın bir köşesinde bulunsun yerimseniben) bebeği emmeyi red eden diğer arkadaşlarda yazarlarsa paylaşımlarından dolayı teşekkürler şimdiden .. bebişlerimizin canı sağ olsun napalım

haa bu arada elektrikli pompa aldım ama onunla sağamadım çok acıtıyor ayrıyeten elimle daha iyi sağabiliyorum hiç kullanamadım almayı düşünenler varsa bilgisi olsun yerimseniben

sütün artmasını sağlayacak bi kaç şeyi de yazmak istiyorum faydalanmak isteyenler olabilir belki ,öncelikle bol su içmek(su miktarı kiloylada bağlantılı fakat normal kilosu olanlar 3 litre içebilir , kilosu fazla olanlar günde en az 4-5 litre su tüketmeliler gerçekten su sütü arttırıyor.. zaten anne sütünün %70 inin su olduğunu düşünürsek bunu kanıtlıyor) ,humana stil-tee bunu günde 4 su bardağı olarak tüketebilirsiniz hakkaten süt arttırmada çok faydalı ,milupanın rezene çayı bu hem bebeğin gazını alıyor hem annenin gazını alıyor ayrıca süt arttırıcı ,tüm yeşil sebzeler gazlı bebeği olanlar kullanmıycak tabiki bu yeşil sebzeleri ..et suyu çorbalar, baklava ,hurma,incir . süt ve süt ürünleri yalnız bunlar süt yapıcı olmasının yanında gaz yapan yiyecekler bi dip not vereyim (sütün gazını alması için şeker katılabilir )şeker ve tuz gazını alır kuru soğan ,yeşil soğan süt yapar ,ayrıca bulgur tabi bunlarda gaz yapar gaz sorunu olmayanlar için çok geniş bir beslenme yelpazesi var haaa bunları yazıyorumda ben hepsini yiyormuyum hayır tabiki de bebeğim gazlı olduğu için çok az şeyi tüketebiliyorum bazen sütüm iyi oluyor bazen sıkıntılı az oluyor hııı bide elma ve ayva süt yapıcı meyve şimdilik aklıma gelenler bunlar (ayrıca sütü olmayan veya az olan arkadaşlar pompa ile hergün 2,5- 3 saat arayla sağın bunu bikaç gün rutin olarak devam ettirin inşallah faydasını görürsünüz .)herşey bebişlerimiz için değil mi amaaa:emir_bebek:

ben de internette deli gibi araştırmıştım neden emmiyor diye. bebekler 3-5 ay arasında memey, bırakabilirmiş yılmadan vermek gerekirmiş diye önerileri okuyup kendimi avutuyordum. meğersem kızımın besin alerjisi varmış. ve 2-6 ayları arasında çıkarmış besin alerjisi bebeklerde. izmirde bir prof'a gittik. adam birkaç soru sordu bana. emerken başı çok terliyormu? evet. kakası yapış yapış mı? evet. poposunda hiç geçmeyen bir kızarıklık var mı? evet. ve bunun gibi bi sürü cevabı evet olan sorular sordu. besin alerjisi testi yapıcaz dedi. yaptı ve alerji testinin sonuçlarını gözlerimle gördüm. hangi maddeden deri altına enjekte etmişse alerjen olanlar kabardı. kızımın çilek,mısır,yulaf, tavuk, balık (beyaz ete yani) alerjisi varmış. ben de özellikle çileği tabak tabak tüketiyordum ogünlerde. bi ilaç yazdı ve bu besinleri yeme dedi. mucize gibi hemen düzeldi kızım. son on günde 300 gr vermişti. ne kadar üzülüyordum. şimdi çok mutluyuz :)

Merhaba arkadaşlar öncelikle Allah bu sorunu yaşayan annelere sabır ve yardım etsin damdan düşeni ancak damdan düşen anlar gerçekten çok zor bir durum.Ben 10 gün önce sezeryanla doğum yaptım Bebişim 4kilonun
üzerinde doğduğu için oldukça iştahlı bir bebekti ilk zamanlar sütüm çok az geldi.Hastanede bebeğimi biberonla beslediler çıkarken de arada mama verin ama sık sık emzirmeye çalışın yoksa sarılık olur dediler.ilk günler biberon vermeye devam ettim kuzucum okadar iştahlıydıki açlıktan ağlama kırizine giriyor biberonu dayayınca 3 saniyede yalayıp yutuyor sonra hemen uyuyordu.3 gün sonunda çeşme gibi akan biberondan damla damla akan mememi kabul etmemeye başladı kuzum Mememi dayayınca suratını ekşitiyor çığlığı basıyordu.Sütüm kesilecek bebeğim beni emmiycek diye çok ağladım denemediğim şey kalmadı.d3edim madem biberon içecek anne memesine en yakın olan dr brovnun biberonunu aldırdım o olmadı Elektrikli Süt sağma makinesi .damla damla gelsede sütümü sağdım kaşıkla verdim.Ağlamasın diye önden biberon takviyesi yapıp hırsı geçince mememi ağzını dayadım 1 dakkada olsa ağzında çeksinde sütüm kesilmesin diye.Sonra biberonu kestim sadece kaşıkla denedim. kaşıkla mamayı mememe damlattım mamanın hatrına az da olsa memeyi emmeye başladı beslenme saatleri tam bir işkenceydi uzun ağlama nöbetleri yıpranan sinirler ve batmış bir üstbaş..10gün sonunda epey yol katetmiş bir anne olarak tecrübelerimi benimgibi çaresiz annelerle paylaşmak istiyorum.Şuan bebeğim beni şapur şupur emiyor ancak azda olsa mama takviyesi yapıyoruz.Bunada şükür

1-Kesinlikle ve kesinlikle ne marka olursa olsun bebeğinize biberon vermeyin biberona alıştığında asla memeyi kabul etmiyorlar.
2-Bebeğinizi asla aç bırakmayın mamayı yada sağdığınız sütünüzü önden kaşıkla verin Karnını doyurun ancak tıka basa değil örneğin yeni doğan bebeklerde her öğünde 60 cc mama önerilir siz 30 cc önden kaşıkla verin arkasından mutlaka memenizi ağzına dayayın ortamınız serin ve bebeğin duruşu rahat olsun ağlama kırizine girdiğinde asla zorlamayın sakinleşince sabırla tekrar tekrar deneyin.Hafif uykulu olduğu zamanlar emme vakti için idealdir
3-Geri kalan Mamayı damla damla memenize damlatın(Bunun için eşinizden annenizden yada bir yakınınzdan yardım alın) bu memenizi sürekli emmesini ve sütünüzün kesilmesini önler. unutmayın süt hormonunu ancak bebeğinizin memeyi emmesiyle salgılanır 5 dakika bile emmesi sizin için kardır. Bundan bile mutlu olmaya çalışın
4-Memenizin şişmesini ve sütünüzün bozulmasını engellemek için sütünüzü mutlaka sağın.Ayrıca Sağma makinalarının süt kanallarını uyardığı için sütünüzün kesilmesine engeloluyor .Ben medelanın elektirikli pompasını aldım ilk günler damla damla geldi.Moralim çok bozuluyordu ilk gün 3 kaşık 2.gün 5 kaşık ama her gün damla damlada olsa arttı.Bebeğime şifa niyetine kaşıkla verdim.
4-Duaların manevi gğücünü unutmayın bebeğiniz için bol bol dua edin.Babannesi de sağolsun her namazda yasinler okudu kuzuma dualar insana gerçekten güç veriyor.
5-Memenizi azda olsa almaya başladığında bebeğinize ninniler söyleyin hafif sallayın pışpışlayın emmek bebeği zorlar boncuk boncuk terler arada üfleyin bunlar bebeği ve sizi rahatlatır emme süresini arttırır
6-Sütünüzü arttırmak için bol sıvı ile bulgur pilavını tavsiye ederim internette bir sürü tavsiye var araştırmaya ve denemeye devam
7-HER BEBEĞİN YAPISIFARKLIDIR.NEYAPARSANIZ YAPIN OLMUYORSA ZORLAMAYIN.. BEBEĞİNİZİN HERŞEYDEN ÖNEMLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN EMMİYOR DİYE KENDİNİZİ YARIM ANNE GİBİ HİİSETMEYİN ÖNÜMÜZDE KUZUCUKLARIMIZLA GEÇİRECEĞİMİZ KOSKOCA BİR ÖMÜR VAR.ALLAHIM HEPİMİZE EVLATLARIMIZI BAĞIŞLASIN ONLAR BİZİM BİTANEMİZ

mrb.siteye yeni üye oldum.ben 1 ay önce ikiz bebek dünyaya getirdim.bebeğimin biri beni hiç emmedi.diğeri ise az emiyordu.bu aralarda o da emmeyi bıraktı.ebe emzirme eğitimi verdi.Onu bile pes ettirdiler.sağıp veriyorum ama ikiz bebeğe yetmiyor sütüm.mama veriyorum artık.doymuyorlar çünkü.ilk günler kendimi o kadar suçladım ki.doktor bebeğin memeyi red ettiğini söyledi.öyle bir hakları varmış.hala bekliyorum emerler diye.kırkımız çıkınca belki değişirler diye...

Emmeyen bebek hakkaten çok zor.Kendi hikayemi belki birilerine umut olur diye anlatıyorum çünkü bende umudumu yitirdiğmde benimle aynı sorunu yaşanların hikayelerini okuyarak teselli oldum ve ASLA PESETMEDİM Kızım 2 aylık. doğduğundan beri beni emmesi için büyük mücadeleler verdim.Çünkü biliyordumki anne sütünün bir damlası bile kızım için şifa kaynağıydı....Kızım sezeryanla dünyaya geldi sütüm ilk günler çok az geldi bebeğimde iri doğduğundan kan şekeri düşmesin diye mama takviyesi yapıldı .Tabi biberonla tanışan kızım memeyi kabul etmedi.Memeyi ağzına aldığında 10 15 sn d emip bırakıyor kıpkırmızı kesiliyor terliyor. sinirleniyor ağlıyordu .Beslenme saatleri ikimiz içinde saatler süren bir işkenceye dönüşmüştü memeyi kafasını tutarak zorla ağzına veriyordum çok ağladığında bırakıyor iki pışpışlayıp kaşıkla mamayı göğsümden sızdırıyordum onun hatrına mememi ağzında geveliyordu buarada sütrüm kesilmesin diye sürekli göğsümü sağıp ilk günlerde gelen sütümü kaşıklada olsa ağzına veriyordum.Bu mücadele sonunda bebeğim beni emmeye başladı hatta okadar çok emmek istiyordaki odadan çıkmama bile izin vermiyordu.Sütüm yavaş yavaş çoğalmaya başlamıştıki 1 ay sonra doktora gittiğimizde bebeğimin neredeyse hiç kilo almadığını öğrendim.Çok üzüldüm ağladım Asla mama vermiyceksin diyen doktor bu sefer 6 8 öğün mama vermemizi söyledi. Napıcağımı şaşırmıştım 120 mlgram mama 6-8 öğün çay kaşığıyla verilemiyeceği için biberonu vermek zorunda kaldım:KK43:(ve tekrar aynı sorun başladı PESETMEDİM Sütümü sağdım kaşıkla verdim yarı uyur vaziyetteyken mememi verdim.10 cc mama 10 saniye meme 10 cc mama :))Yani anlayacağınız 40 takla attım kızım emmedi çok üzüldüm ağladım stresten sütüm kesildi 3 gün damla gelmedi PESETMEDİM.Sütüm gelsin diye bir oturuşta 3lt su içtim üzüm hoşafına humana sitik ve rezene cayını karıştırıp litre litre içtim.Tüm ümidimi yitirmiştimki 3 gün sonra mucize eseri kesilen sütüm tekrar geri geldi hatta 40 45 mlg zor sağdığım göğsümden bir sağışta 80 mlgram süt bile sağdım.Kızım bol sütü görünce yeniden beni emmeye başladı:)) Mutlu son...Sonuç itibariyle sorunu yaşayan annelerin büyük ihtimal sütü az olabilir .Öncelikle sütünüzü çoğaltmaya çalışın ASLA PESETMEYİN KAPIDAN KOVULUN BACADAN GİRİN.SÜTÜNÜZÜN SON DAMLASINA KADAR SAVAŞIN.1 damla bile olsa şifadır ne emerse kardır diye düşünüp teselli bulun .Hepinize bol sütler

uzulme arkadasım ben de mama verıyorum,bı taraftan emzırıyorum ama ıkı gogsumden toplamda 30-40 cc gelıyor.mama takvıyesı etmek zorundaydım.hele dogdugu gunden sonrakı 3 gun yarım saatte bır emzırdım goguslerım yarık ıcındeydı,baktık hala aglıyor dedık mama deneyelım doktora da sorduk actır dedı.kıza mamayı verdık mısıl mısıl uyudu.gorumcemın verdıgı pompayı kullandım bır de ne goreyım ıkı tatlı kasıgı kadar sut ıkı gogsumden de sadece :KK43:( yavrukusum acmıs megersem. sut yapıcı seyler yedım kompostolar kuru ıncır stıllt- tee kullandım ıkı gogsumden de ayrı ayrı 50 cc gelmeye basladı cok sevındım.kayınvalıdemlerın yanına ındık,cocukla tek basıma yapamam ılk zamanlar dıye sımdı cok az gelıyor.zaten lohusa gıbı de degılım hızmet hızmet bu halımle sut gelırmı hıc.

bebegım 30 gunluk olucak yarın,bugun sabah emzırıyorum resmen savasıyor memeyle ıstemıyor.sagıp verıyorum,ama etrafımdakıler de benı yadırgıyor,sutun kesılcek senın pompalama dıye ama bu sefer de goguslerım agrıyor sut kalınca :KK43:(

arkadaşlar benimde 3 gün önce bebeğim doğdu. sağlıklı bir erkek çocuğum oldu. Bende şu anda emzirmeyle ilgili problem yaşıyorum ve oğlum sürekli aç kalıyor. sürekli aç kalmasından dolayı ağlıyor. Benimde aç kalmasına için el vermiyor. Milupa Aptamil mamayla az da olsa doyurmaya çalışıyorum. Sütümde fazla gelmiyor ne yapmamı önerirsiniz tşk ederim

BEBEĞİM EMMİYOR DEMEYİN KESİNLİKLE AMA KESİNLIKLE TEKRARDAN NORMAL EMER

Bebeğiniz kesinlikle tekrar emer rahat olun. Doğru emzirme tekniklerini uygularsanız. Bir kızım bir oğlum var. Kızım 10 ay emdi 2 aylıkken uyanıkken emmeyi bıraktı 10 aya kadar uykuda emzirdi m. Belli bir süre sonra sütüm azaldı büyüdükçe uykuda da emmek istemedi

2 çoçugum aynı şekilde 2 aylıkken emmeyi reddetti . Bir çok yazı okudum okumadığım yazı kalmadı. Bir sitede bulduğum yazı Allah razı olsun bana bir ışık oldu. Çocuklarımın neden emmek istemediğini anladım . Sütüm fazla geldiği için emerken boğazına kaçıyordu ve boğulacak gibi oluyorlardı . 2. çoçugumda okuduğum yazıda ki emzirme tekniklerini uyguladım .İlk çocuğumda da beni aydınlatan biri olsaydı kızımıda uzun süre emzire bilecektim bu durum içimde hala bir yara.

1. Kızımı ve oğlumun sütüm fazla geldiği için emmeyi bıraktığını, ve dolayısıyla doğru emzirme teknikleri öğrendim. Oğlumu yan yatarak emzirdim süt akışını yavaşlatmak için, yada sırt üstü yatıp bebek üste kalacak şekilde .Yazılardan okuduğum fazla sütü sağıp o şekildede emzirmeyi deneye bilirsiniz .Anne sütünün fazla gelmesiyle alakalı emzirme teknikleri yazılar var internette araştıra bilirsiniz.madde madde sıralamışlar ,bu maddelerin çok faydasını gördüm .

2. Bu çok çok önemli kesinlikle ama kesinlikle bebeğinizi zorlamayın. Oyunlarla onunla bununla emzirmeye çalışmayın bu durumun sorun haline gelmesinden başka bir işe yaramıyor. Göğsünüzü verdiniz an. büyük ihtimalle kendini geri atar,EMMEK İSTEMEZ ISRAR ETMEYİN sizde aynı anda göğsünüzü kapatın gayet sakin normal bir şekide sinirlenmeden hiçbir şey yokmuş gibi öpün koklayın oynayın ona üzüldüğünüzü belli etmeyin. Değişik ortamlara gidin bebeğinizin mutlu olacağı sizde kafanızı dağıtın belli bir süre, bu arada bebeğiniz iyice acıksın tekrar deneyin büyük ihtimalle gene emmeyi reddedecek göğsünüzü kapatın sakin olun aç olduğu içi ağlıyacak ağlıya ağlıyada büyük ihtimalle uyuyacak. BURDA KESİNLİKLE ÇOK ÖNEMLİ UYKUDA vermeyin, bu sekilde öğrenmesin çünkü bunun bir sonu yok, zamanla süt azalacak uykudada emmek istemeye bilir, ilk çocuğumdan biliyorum.Uykudan aç olduğu için belli bir süre sonra ağlıyarak uyanacak UYANIK OLSUN bu çok önenli tekrar ğöğsünüzü verin büyük ihtimalle emecek emdiğini bilsin bu arada tekrar emerken uyuyacak , emerek güzelce uyusun bu şekide zamanla normal emmeye geri dönecek emin olun.Siz onun peşinde değil emmek için o sizin peşinizde olsun.

3. Bebeğinizin neden emmediğini anlamaya çalışın bunun pek çok nedeni var. Duruma göre emzirme tekniği uygulayın sütünüz az ise kucağınızda hatta göğsünüzü gevşek bir şekilde kavrayarak sütü hızlı akmasını sağlayın beslenmenize dikkat edin bununla ilgili araştırma yapın.Sakın sütüm az diye düşünmeyin her annenin sütü bebeğine yeteceğini düşünüyorum özel bir durum yok ise.Afrikada ki annelerin bebeklerini emzirerek büyüttükleri okumuştum. Göğsüm küçük sütüm yok diye düşünmeyin. Annemden biliyorum 7 kardeşiz annem hepimizi 3 yaşina kadar emzirmiş .Anlatır, eskiden doğum yapardık ertesi gün,babanızın elinde sopa tarlaya giderdik istersen gitme ,dayak yerdik, akşama kadar çalış gel eve ekmek dahi kilitli dolaplarda, kaynana korkusuna karnımızı bile doyuramazdık öyle emzirirdim der , süt öyle hemen kesilen bir şey değil anladım kadarıyla . Bakıyorum simdi hastanede doğar doğmaz bazı bebeklere biberon veriliyor çok üzülüyorum belli bir süre sonra bebek emmek istemiyor.anne sütünden mahrum kalıyor oysa süt, annem der hemen gelmez çok az gelir 3 gün sonra göğüsler dolar der sabretmek lazım gelen süt bebeğinize yeter.

4. Kesinlikle vaz geçmeyin.Emerek çocuk çok kolay büyüyor ben ilk çocuğumu çok zor büyüttüm bu sekilde bir yol izleseydim ilk çocugumuda emzirerek büyütebilirdim.ilk altı ay sadece anne sütü sonraki aylarda anne sütü ana öğün olacak şekilde isterse ek gıda vererek büyüttüm.sabır sabır inanın zor zamanlar ama geçiyor sakin kalın bebeklerinize sakın sakın sinirlenmeyin inanın onların en sevdiği şey emmek mutlaka emmiyorsa bir sebebi var araştırın hemen pes etmeyin sorunu ortadan kaldırın inanın er yada geç emecektir.hiç bir gıda anne sütü kadar faydalı değil unutmayın .

Bebeğiniz kesinlikle tekrar emer rahat olun. Doğru emzirme tekniklerini uygularsanız. Bir kızım bir oğlum var. Kızım 10 ay emdi 2 aylıkken uyanıkken emmeyi bıraktı 10 aya kadar uykuda emzirdi m. Belli bir süre sonra sütüm azaldı büyüdükçe uykuda da emmek istemedi

2 çoçugum aynı şekilde 2 aylıkken emmeyi reddetti . Bir çok yazı okudum okumadığım yazı kalmadı. Bir sitede bulduğum yazı Allah razı olsun bana bir ışık oldu. Çocuklarımın neden emmek istemediğini anladım . Sütüm fazla geldiği için emerken boğazına kaçıyordu ve boğulacak gibi oluyorlardı . 2. çoçugumda okuduğum yazıda ki emzirme tekniklerini uyguladım .İlk çocuğumda da beni aydınlatan biri olsaydı kızımıda uzun süre emzire bilecektim bu durum içimde hala bir yara.

1. Kızımı ve oğlumun sütüm fazla geldiği için emmeyi bıraktığını, ve dolayısıyla doğru emzirme teknikleri öğrendim. Oğlumu yan yatarak emzirdim süt akışını yavaşlatmak için, yada sırt üstü yatıp bebek üste kalacak şekilde .Yazılardan okuduğum fazla sütü sağıp o şekildede emzirmeyi deneye bilirsiniz .Anne sütünün fazla gelmesiyle alakalı emzirme teknikleri yazılar var internette araştıra bilirsiniz.madde madde sıralamışlar ,bu maddelerin çok faydasını gördüm .

2. Bu çok çok önemli kesinlikle ama kesinlikle bebeğinizi zorlamayın. Oyunlarla onunla bununla emzirmeye çalışmayın bu durumun sorun haline gelmesinden başka bir işe yaramıyor. Göğsünüzü verdiniz an. büyük ihtimalle kendini geri atar,EMMEK İSTEMEZ ISRAR ETMEYİN sizde aynı anda göğsünüzü kapatın gayet sakin normal bir şekide sinirlenmeden hiçbir şey yokmuş gibi öpün koklayın oynayın ona üzüldüğünüzü belli etmeyin. Değişik ortamlara gidin bebeğinizin mutlu olacağı sizde kafanızı dağıtın belli bir süre, bu arada bebeğiniz iyice acıksın tekrar deneyin büyük ihtimalle gene emmeyi reddedecek göğsünüzü kapatın sakin olun aç olduğu içi ağlıyacak ağlıya ağlıyada büyük ihtimalle uyuyacak. BURDA KESİNLİKLE ÇOK ÖNEMLİ UYKUDA vermeyin, bu sekilde öğrenmesin çünkü bunun bir sonu yok, zamanla süt azalacak uykudada emmek istemeye bilir, ilk çocuğumdan biliyorum.Uykudan aç olduğu için belli bir süre sonra ağlıyarak uyanacak UYANIK OLSUN bu çok önenli tekrar ğöğsünüzü verin büyük ihtimalle emecek emdiğini bilsin bu arada tekrar emerken uyuyacak , emerek güzelce uyusun bu şekide zamanla normal emmeye geri dönecek emin olun.Siz onun peşinde değil emmek için o sizin peşinizde olsun.

3. Bebeğinizin neden emmediğini anlamaya çalışın bunun pek çok nedeni var. Duruma göre emzirme tekniği uygulayın sütünüz az ise kucağınızda hatta göğsünüzü gevşek bir şekilde kavrayarak sütü hızlı akmasını sağlayın beslenmenize dikkat edin bununla ilgili araştırma yapın.Sakın sütüm az diye düşünmeyin her annenin sütü bebeğine yeteceğini düşünüyorum özel bir durum yok ise.Afrikada ki annelerin bebeklerini emzirerek büyüttükleri okumuştum. Göğsüm küçük sütüm yok diye düşünmeyin. Annemden biliyorum 7 kardeşiz annem hepimizi 3 yaşina kadar emzirmiş .Anlatır, eskiden doğum yapardık ertesi gün,babanızın elinde sopa tarlaya giderdik istersen gitme ,dayak yerdik, akşama kadar çalış gel eve ekmek dahi kilitli dolaplarda, kaynana korkusuna karnımızı bile doyuramazdık öyle emzirirdim der , süt öyle hemen kesilen bir şey değil anladım kadarıyla . Bakıyorum simdi hastanede doğar doğmaz bazı bebeklere biberon veriliyor çok üzülüyorum belli bir süre sonra bebek emmek istemiyor.anne sütünden mahrum kalıyor oysa süt, annem der hemen gelmez çok az gelir 3 gün sonra göğüsler dolar der sabretmek lazım gelen süt bebeğinize yeter.

4. Kesinlikle vaz geçmeyin.Emerek çocuk çok kolay büyüyor ben ilk çocuğumu çok zor büyüttüm bu sekilde bir yol izleseydim ilk çocugumuda emzirerek büyütebilirdim.ilk altı ay sadece anne sütü sonraki aylarda anne sütü ana öğün olacak şekilde isterse ek gıda vererek büyüttüm.sabır sabır inanın zor zamanlar ama geçiyor sakin kalın bebeklerinize sakın sakın sinirlenmeyin inanın onların en sevdiği şey emmek mutlaka emmiyorsa bir sebebi var araştırın hemen pes etmeyin sorunu ortadan kaldırın inanın er yada geç emecektir.hiç bir gıda anne sütü kadar faydalı değil unutmayın .

X