Bebeğimin asla yemek yememesi ve çıldırmalar

Louder

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
3 Ağustos 2012
4.881
14.178
Merhaba arkadaşlar. Bebeğim 10 gün sonra sekiz aylık olacak. İnanılmaz meme düşkünü bir bebek. Hala yenidoğan gibi yarım saat-1 saatte bir memede.
Altı aylık olduğu gün mayaladığım yoğurtla denemeye başladım. Hiçbir zaman ağzını kaşığa açmadı. Oyuncak götürünce hemen ağzını açan çocuk, gıdaya hiçbir şekilde ağzını açmıyor. İştahsız falan da değil. 10.400 gram. Kilosu gayet iyi ve memeyi uzaktan bile görse kocaman ağzını açan bir bebek.
Ama asla yemek yediremiyorum. Aklınıza gelecek her şeyi denedim. Bugün meyve filesinin ucuyla biraz kayısı püresi emdi. Sevdi, devam etti, sonra çat onu da kesti. G….r marka emilebilen pürelerden armutu hevesli gibi emmişti sabah. Sonra onu da tiksinircesine reddetti.
70 çeşit kaşığı var, asla kaşığa ağzını açmıyor. Her şeyi denedim. Ne yapacağım ben? Artık büyüdü, tam olarak doymuyor gibi geliyor sütle.

8 aylik sirf meme yetmez bence de .
Siz yemek yerken yaniniza oturtun. Onune tabagini koyun ,kasigi eline verin.
Normalde 6 ayda ek gidaya baslanmasi soyleniyor ama tattirmalara daha erken baslanmali bence. Daha kolay alisiyor cocuklar.
Her sey cocuk farkli tabi. Sizinki de alisir ins en kisa surede

Yarım tas çorba yiyebildi dediğimde bir yaşındaydı. 8 aylıkken aynı tombiklikteydi sizinkiyle. Onu yap bunu ver bu tarif filan işlemez. Bir donem yoğurt yer sever bir dönem yemez mesela. Yani şunu yiyo burdan yürüyeyim dediğim bi planım asla olmadı çünkü sürekli değişti. Şimdi yaş 2 hala bıraksam memeyi çıkarmaz ağzından. Sadece uyurken ya da zor anlarda emsin diye bin takla atıyorum. Bence beklentiye girme. Teslim ol ne yerse yesin amaaaan.

Aç olsa yer kendinizi yok yere hırpalamayın. Etrafa saçsa da dökse de kendi yesin. Zaten midesi ufacık. Çeşitli lezzetleri deneyimlesin biısırık yese kar. Meyve deneyin, çorba deneyin, sebze deneyin, etli şeyler deneyin. Doymasa da tatsın.
Benimki 27 aylık oldu benimki de aç yaşıyor hiç zorla yedirmedim. Bi ara yer gibi oldu. Ama baya aç yaşıyor bütün gün bir çay tabağı yarısı bile gıda yemiyor Kilosu boyu hep üst limitlerde oldu. Memeyi bırakınca iyi yiyorlarmış ben beceremedim gece gündüz memeee çığlığı içindeyim.

Emdiği sürece bebekler gıdayı tam oturtamıyor özellikle yaşından önce. Birde üstüne diş dönemi eklenince tam bir isteksizlik oluyor zaten şimdi ucundan kıyısından tatsa yeter 9. Aya kadar tadım dönemi zaten acele etmeyin yaşına yaklaşıncada öğün düzeni kurmaya çalışırsınız zaten yaşından önce kan tahlili istiyor doktor eksik vitamini vs varsa ozaman ona ağırlık verirsiniz.

Ay maşallah büyümüş de ek gıda zamanı gelmiş 🥰 parmak gıda denedin mi?
Denemez miyim. Parmak, püre, pütürlü, biberonda, silikon oyuncağa batırılmış, memedeyken deneme, ana kucağında deneme, her yolu deneme… yok yok yok. Çocuk psikiyatrisine falan gitsem mi diyorum.

8 aylik sirf meme yetmez bence de .
Siz yemek yerken yaniniza oturtun. Onune tabagini koyun ,kasigi eline verin.
Normalde 6 ayda ek gidaya baslanmasi soyleniyor ama tattirmalara daha erken baslanmali bence. Daha kolay alisiyor cocuklar.
Her sey cocuk farkli tabi. Sizinki de alisir ins en kisa surede
Ben hep “6 ay olmadan asla” dedim. Bunları ömrünce yiyecek sırf süt aldığı altı ayı var dedim. Belki daha erken olmalıydı bilmiyorum. Bir bardak çay bile içsek hep yanımızda sofrada mama sandalyesinde. 5 aydan beri böyle bu. Kaşıkla çatalla sağa sola fırlatmak için oynuyor. Tabaklarıyla vs.

Yarım tas çorba yiyebildi dediğimde bir yaşındaydı. 8 aylıkken aynı tombiklikteydi sizinkiyle. Onu yap bunu ver bu tarif filan işlemez. Bir donem yoğurt yer sever bir dönem yemez mesela. Yani şunu yiyo burdan yürüyeyim dediğim bi planım asla olmadı çünkü sürekli değişti. Şimdi yaş 2 hala bıraksam memeyi çıkarmaz ağzından. Sadece uyurken ya da zor anlarda emsin diye bin takla atıyorum. Bence beklentiye girme. Teslim ol ne yerse yesin amaaaan.
Doymuyor gibi geliyor Merve ya. Çok daha fazla sıklaştı meme isteği. Çünkü bence doymuyor. Gece boyu meme ağızda uyuyoruz bu arada. Canı istedikçe emiyor ben de iki büklüm yatıyorum öyle. Bundan şikayetim de yok. Ama doymuyorsa endişesi var. Asla yemek yemeyecek mi benim oğlum :KK43:

Aç olsa yer kendinizi yok yere hırpalamayın. Etrafa saçsa da dökse de kendi yesin. Zaten midesi ufacık. Çeşitli lezzetleri deneyimlesin biısırık yese kar. Meyve deneyin, çorba deneyin, sebze deneyin, etli şeyler deneyin. Doymasa da tatsın.
Benimki 27 aylık oldu benimki de aç yaşıyor hiç zorla yedirmedim. Bi ara yer gibi oldu. Ama baya aç yaşıyor bütün gün bir çay tabağı yarısı bile gıda yemiyor Kilosu boyu hep üst limitlerde oldu. Memeyi bırakınca iyi yiyorlarmış ben beceremedim gece gündüz memeee çığlığı içindeyim.
Ben de asla bırakamam gibi geliyor. Düşüncesi bile yıpratıyor beni meme bırakma deyince :KK43: ne yapacağız biz böyle. Çocuğum hiç vitamin almayacak mı :KK43:

Oyalayıp meme vermeden açken vermeyi denesen? Çok meme emince böyle oluyor bence. Biz ek gıdaya geçtiğimizde tam meme saatinde verirdim. O zaman 2 saatte bir emiyordu.

Ben hep “6 ay olmadan asla” dedim. Bunları ömrünce yiyecek sırf süt aldığı altı ayı var dedim. Belki daha erken olmalıydı bilmiyorum. Bir bardak çay bile içsek hep yanımızda sofrada mama sandalyesinde. 5 aydan beri böyle bu. Kaşıkla çatalla sağa sola fırlatmak için oynuyor. Tabaklarıyla vs.

Hayır daha erken olmamalı.
İlk 1 yaşa kadar ana besin maddesi anne sütüdür.
Diğer bütün gıdalar tadım amaçlıdır.
Muhallebilerle sebze çorbalarıyla bebek doyuranlara bakmayın. Sütünüzle doyuyorsa ne mutlu.
Siz gıdaları sunun. Ellesin mıncıklasın atsın.
Lütfen yemiyor diye sinir bozmayın.
Hepimiz yaptık. Sinirlendikçe stres yaptıkça ters tepiyor konu.

Oyalayıp meme vermeden açken vermeyi denesen? Çok meme emince böyle oluyor bence. Biz ek gıdaya geçtiğimizde tam meme saatinde verirdim. O zaman 2 saatte bir emiyordu.
Yarım saatte bir meme istiyor normalde. 3 saat sonra verdim ağlaya ağlaya reddetti. Memeye saldırdı tabi sonra. Bu kadar meme düşkünlüğünü cidden anlamıyorum ya. Emsin diye çok dua etmiştim ama “sadece emsin” demek istememiştim :KK43:

Yani her cocuk farkli oluyor. Biz yemek yerken kizim hep agzini acardi😊 ben de tattirimdim.4 ay sonrasinda. 6. Aylik oldugunda eline kasini veriyordum doke saca tadina bakiyordu.
Hee cok yemiyordu tabi .
Ama uzulmeyin alisir zamanla. Vardir bir yolu. 1 yasina kadar zaten cogunluk sut veriliyor.
Yani cocuklarim 7, 12 yasinda net hatirlayamiyorum tabi.

Sütünüzden ala vitamin mi var yahu. Vakti gelince her şeyi yiyecek :)
Yeterli besini alıyordur değil mi? Bebeğim emzik biberon ilaç kaşığı karşıtı aynı zamanda. Çooook zorlanarak ve ağla sızla demir veriyorum mesela. Bazen o kaosu göze alamayıp atlıyorum bir günü ve çok kötü hissediyorum falan :KK43: calpol vermek mesela dünyalar işkencesi benim için.

Yani her cocuk farkli oluyor. Biz yemek yerken kizim hep agzini acardi😊 ben de tattirimdim.4 ay sonrasinda. 6. Aylik oldugunda eline kasini veriyordum doke saca tadina bakiyordu.
Hee cok yemiyordu tabi .
Ama uzulmeyin alisir zamanla. Vardir bir yolu. 1 yasina kadar zaten cogunluk sut veriliyor.
Yani cocuklarim 7, 12 yasinda net hatirlayamiyorum tabi.
Allah bağışlasın 🧿
Ben bir damla su bile vermedim 6 aya kadar, katıydım bu konuda, umarım doğru yapmışımdır :KK43:

Hayır daha erken olmamalı.
İlk 1 yaşa kadar ana besin maddesi anne sütüdür.
Diğer bütün gıdalar tadım amaçlıdır.
Muhallebilerle sebze çorbalarıyla bebek doyuranlara bakmayın. Sütünüzle doyuyorsa ne mutlu.
Siz gıdaları sunun. Ellesin mıncıklasın atsın.
Lütfen yemiyor diye sinir bozmayın.
Hepimiz yaptık. Sinirlendikçe stres yaptıkça ters tepiyor konu.
+
Sizinle sofraya oturup mincikliya mincikliya yesin/oynasin 😁

Yeterli besini alıyordur değil mi? Bebeğim emzik biberon ilaç kaşığı karşıtı aynı zamanda. Çooook zorlanarak ve ağla sızla demir veriyorum mesela. Bazen o kaosu göze alamayıp atlıyorum bir günü ve çok kötü hissediyorum falan :KK43: calpol vermek mesela dünyalar işkencesi benim için.

Alıyor tabi ki. siz vitaminlerinize dikkat edin ama. Multivitamin kullanın siz vitaminsiz kalmayın.
Benim de zordu ek gıda sürecim. O kadar sütüm de yoktu. Mama ile takviye yaptım mecburen. Ben de vicdan yapıyordum. Aman diyorum şimdi rahat rahat dayasaydım mamayı. Ne sıktım kendimi 🤣🤣

Alıyor tabi ki. siz vitaminlerinize dikkat edin ama. Multivitamin kullanın siz vitaminsiz kalmayın.
Benim de zordu ek gıda sürecim. O kadar sütüm de yoktu. Mama ile takviye yaptım mecburen. Ben de vicdan yapıyordum. Aman diyorum şimdi rahat rahat dayasaydım mamayı. Ne sıktım kendimi 🤣🤣
Mama da almaz ki benim oğlan. Biberona da karşı 😂 imom latte kullanıyorum yeterlidir umarım

X