Bebek de kilo düşüklüğü

gecebl

Üye
Kayıtlı Üye
15 Ekim 2022
6
0
24
Merhabalar bebegim 2 aylık 3600 kilo da 3070 olarak doğmuştu doktor kilosu çok düşük dedi anne sütü dışında mama takviyesi de veriyorum günde 2 defa 90 ml veriyorum hatta çoğunlukla fazlasını kusuyor genelde doktor günde 6 kez 60 ml ver dedi böyle bi durumla karşılaşan var mi bebeğin doyup doymadigini nasıl anlayacağım açlıktan huzursuz falann da olmuyor

cisli bezinden anlayabilirsiniz . Dolu dolu günde 7-10 kere değiştirmeniz gerekir. Doktorunuzun dediğini yapın bence , zaten doyunca kalanı içmez

Kendin emziriyormusun. Dr dedigi gibi 60 cc den ver 90 fazla oluyor olabilir. Mama markasini mi degiştirsen acaba. Bide bebekkilo alip aldigi kiloyu verdi mi yoksa 2 ay boyunca bu kiloyu mu aldı.

Günde 4-5 yumurta ağırlığında çişli bez bebeğinizin yeteri kadar beslendiğini size gösterir. Ayrıyetten sağlık ocağına gidip tarttırabilir bu şekildede kontrolünü sağlayabilirsiniz. Sütünüzü arttırmak için 2-3 yemek kaşığı kuru dutu 2 su bardağı suyla 10 dk kısık ateşte kaynatın sonra bunun suyunu içip dutları yiyin. Beslenme olarakta bol protein ağırlıklı beslenin. Sabahları 2 yumurta güzel bir kahvaltı yapın. Öğünlerinizi atlamamaya çalışın. Hazırlamaya vaktinizin olmadığı anlar için evin belirli köşelerine kuru yemiş gibi atıştırmalık sağlıklı şeyler bırakın kolay ulaşabileceğiniz yerlerde.

Canım doğum kilosu gayet iyi. Benim bebeğim 2600 doğdu doktorların hiçbiri de kilosu az mama ver demedi. Seninki doğduktan sonra az kilo almış. Bunun için diyor olabilir. Bebeğe verilecek mama da kilosu x 150= en düşük mama miktarı günlük. Kilosu x 200= max mama miktarıdır. 3600 dedin ya mesela
3.6 X 150=540 ml. Günde 8 sefer besliyorsan eğer
540/8= 67,5 cc min
3.6 x 200=720 max
Gene günde 8 defa beslediğini varsayıyorum, kaç defa besliyorsan o sayıya böl
720/8 = 90 cc max
İçiyorsa eğer 90 cc de verebilirsin yani. Fazla gelmez bebeğe.

Lakin şu da var. Sütün varsa önce emzir. Arkadan 60 lık da hazırlayabilirsin. Zaten her şekilde 7cc alıyordur anne sütünden. Gene minimumu yakalarsın. Bebeği emdirmedikçe sütün de azalır. Süt arz talep üzerine üretilir. Önceliğin emzirmek olsun, arkadan mama ver

Merhabalar bebegim 2 aylık 3600 kilo da 3070 olarak doğmuştu doktor kilosu çok düşük dedi anne sütü dışında mama takviyesi de veriyorum günde 2 defa 90 ml veriyorum hatta çoğunlukla fazlasını kusuyor genelde doktor günde 6 kez 60 ml ver dedi böyle bi durumla karşılaşan var mi bebeğin doyup doymadigini nasıl anlayacağım açlıktan huzursuz falann da olmuyor
Üzgünüm bebeğiniz doymuyor aylık 0-3 ay arası 600-1000 Gr almalı. Çok az almış 2 ayda. Lütfen mama miktarını Artirin. Emzirin bol bol sık sık .Sonra mamayı kaşık biberonla verin 60 CC.ile başla devamını isterse 30 CC daha verebilirsin. İki gogsunuzude boşaltmak ve arttırmak için sağım yapın. 15 er dk yeterli sadece arttırmak için sagim yapicaksinjz. Zamanla arttığını kilo artışından anlayacaksınız. Bol su için en az 3 litre

E tek seferde 90 cc cok geliyordur, o yuzden kusuyordur. Bunu dusunemiyor musunuz?

Cok cok az kilo almis iki ayda. Kusmalari devam ederse diger ayi beklemeyin tekrar kontrole goturun. Size ne dediler bilmiyorum ama haftada bir kontrol etmeleri lazim kilo alimini su anda. Belki ciddi reflusu var ya da baska bir problemi var. Bu kadar az kilo alan bebegin ac olmasi lazim o yuzden huzursuz olmamasi da bir garip. Daha genis bir tetkik yapilmasini isteyin.

Merhaba benim de bebeğim 3090 gram 45 cm doğdu ödem şişkinlik inince hastaneden çıkarken 2800 dü göğsümü tutmadigi için slikon ucla emziriyordum ve mama da vermemistim pompayla sagdigim sütu de kaşıkla şırıngayla.icirmeye çalıştım ama hep çoğu dışarı gidiyordu zaten sut çok az geliyirdu 1 aylık kontrolde 400 gram almışti sonra hem sut sağma makinesi hem mama hem de biberon aldım Philips aventin hem emzirdim hem ara ara sagim yapıp icirdim hemde mama verdim sabah akşam gunde 2 kere bu ay 810 gram almış şuan 2 aylık 4 kilo boyu 54 cm doktorumuz az almış dedi mamayı artır diyo bende tamamen mamaya dayanmak istemiyorum emzirme danışmanlığına da gittim slikonsuz emzirmeye çalışıyorum arada tutuyor ama baya zorlaniyorum napicagimi bilemedim son bir haftadir fışkırarak kusuyor hem az.kilo alımı hem kusma reflü mu var diye düşündüm

X