Doğuma Hazırlık Bebeklerimizin isimleri ve isimlerinin anlamları

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
1,5 aylık bir oğlum var ve adı Yusuf Emir . eşimin dedesinin adıymış yusuf. rahmetli dedesini çok sevdiği için bu ismi istedi eşim ben de kırmadım. yusuf: güzel yüzlü erkek demek. ikinci ismi olan emir e gelince onu da ben koydum. hamileliğimde cinsiyet öğrendikten sonra isim aramaya başladık iki isim düşünüyorduk. kitapçıda isimler sözlüğünü karıştırırken emir ismi ile karşılaştım ve çok hoşuma gitti. emir: peygamber soyundan gelen komutan demekmiş. yusuf ve emir ismi birbirini tamamladı ve herkes beğendi ailedeki biz de koyduk. iyi ki de koymuşuz:)

Merhabalar ben de 17 haftalık hamileyim 5 yaşında da bir kızım var adı Beyza Ceren bunu da Berra düşünüyorduk bereket anlamına geliyor diye ama arkadaşlar sitede anlamının bereket oduğunu fakat kendini beğenmişlik yapabileceğini bu yüzden efendimizin de daha güel olan Zeynep ismini koyduğunu okudum. Zeynep ismi de çok güzel hatta benim annemin ismi ama o zaman kayınvalidemi de koymak lazım onun da ismi Saliha isim anlam olarak güzel ama eski isim olduğu için koymak istemiyorum bu yüzden Zeynep ismini de eledik.

Kısaca şuanda düşündüğümüz isim Berra: berket demek ama yine de bakalım değiştirebiliriz :)

Beyza: Aklık, Beyazlık demek zannedersem Hz. Fatma annemizin lakabıymış. Aynı zamanda Hz. Meryemin. temizlik saflık anlamına da geliyormuş.
Ceren: zaten Ceylan yavrusu demek :)

22 haftalık hamileyim kızımın ismini babası koydu zeynep internette baktıgım kadar ıkı anlamı degerli taş ve babasının süsü demekmiş arabcada geliyormuş ve en önemlisi peygamber efendimizin kızlarından birinin ismi :)))))

Berra bereket demek değildir bu bir internet uydurmasıdır

Berra köken olarak Birr e dayanır birr iyilik demektir. o da yeryüzündeki karalar Berr den gelir
Berr yani karalar kadar geniş bir iyilik sahibi anlamı katsın diye berr e birr demişler

ve araplar buğdaya da topraktan (karadan) geldiği ve insanlar için vazgeçilmez bir iyilik olduğu için burr demişlerdir

sözlük anlamı, hürmetkar, saygılı, sadık, nazik, kibar, ana babasına itaatkar, Allah'a bağlı, çok iyilik yapan, ihsan sahibi ... temize çıkmış aklanmış anlamları vardır.

Kaldıkı kimin temize çıkacağı ancak ahiret güne belli olur

Birr den türeyen Berra, bera, Ebrar, Berre isimlerini taşıyan kişilerin bu yüzden gurur oluşmaması için peygamber efendimiz(sav) değiştirmiştir
Hz. Zeynep binti Cahş, Hz. Cüveyriye, Hz. Meymune üç eşinin adı Berre iken değiştirmiştr. Ayrıca Berrenin yanından çıktı denmesini sevmiyordu.

"kendinizi temize çekmeyin, siz en iyi olanınızı Allah bilir" mealinde sözler söylemiş

Bir arkadaşım (riyadda yaşıyor) Berra ve Bera isimlerinin arabistanda yasak olduğunu söyledi hatta.

Karar sizin. Herkes tercihinden sorumludur.

X