Bebekte sallanma biryere dalmis gibi bakma ismine tepki vermeme bilgisi olan varsa lütfen yazsın

Aslında şimdi daha çok otizmi araştırdım.Su an anlıyorum ki o zaman boşa evham yapmışım.Bizimkinde takıntı çok vardı.Kiyafet bez değiştiremiyorduk.Duygusal bağ kuramiyordu.Yani ben işten gelince sevinmiyordu,giderken üzülmuyordu..Ama mesala bay bay ,zıplama,top oynama,işaret etme ,oyun oynama taklit falan vardı.Yani aslında bizim ki güvenli bağlanmadan kaynakliydi.
15 aylık bebek işaret etme,adına bakma,taklit,top oynama vs yapabilmeli.Parmak ucunda yürüme ,kol kanat çırpma,kendine zarar verici hareketler,ismine çoğunlukla bakmama ,işaret,taklit etmeme varsa ya da bunlardan iki üçü varsa riskli bebek oluyor.Ornegin adına bakıyor,göz kontağı kuruyor ama diğer belirteçlerden üçü varsa yine de otizmden suphelenin.cunku çok iyi göz kontağı kuran otizmli bebekler olabiliyor

Cok sukur doktor hiçbirşeyi yok dedi nasil mutluyum anlatamam 🥰🥰🥰🥰🥰 Allah kimseyi evladiyla sinamasin cok zor 🙏
yazdiklarinizi okudum hep. bir cocugun taklit becerileri varsa otizm olma ihtimali cok dusuk zaten:) bol bol etkilesimli oyunlar oynayin. anneanne dede veya babaanne dede yaninda bol bol vakit gecirsin inanin oyle bir faydasi oluyor ki. benim oglum da suan 12 bucuk aylik. ileri geri sallanmasi beni asiri korkutmustu. uykularim kacti uyuyamadim bazi geceler agladim. doktorlara goturdum. normal dendi ama ikna olmadim. simdi annemle babamin yanindayiz 3 haftadir, ileri geri sallanmasi azaldi, cocugum dile geldi😂😂 dede diye babami cagiriyor oda oda gezerek, simfi cok net anne diyor, bir sey istediginde ver diyor, oyuncaklari da amacina uygun oynamaya basladi (onceden arabanin tekerleri ile oynuyordu) annem ve babam namaz kilarken yanlarina gidip yuzlerine bakip bakip giluyor sebeklikler yapiyor😂 yigenlerim geliyor bol bol oynuyor oynlarla cocuk 3 haftada o kadar ilerledi ki anlatamam. eger imkaniniz yoksa buyuklerin yanina goturmeye, youtube da 10 ay bebek etkinlikleri diye girin cok guzel seyler var. instagramda da yine okul oncesi etkinliklerine bakin fikir edinirsiniz

yazdiklarinizi okudum hep. bir cocugun taklit becerileri varsa otizm olma ihtimali cok dusuk zaten:) bol bol etkilesimli oyunlar oynayin. anneanne dede veya babaanne dede yaninda bol bol vakit gecirsin inanin oyle bir faydasi oluyor ki. benim oglum da suan 12 bucuk aylik. ileri geri sallanmasi beni asiri korkutmustu. uykularim kacti uyuyamadim bazi geceler agladim. doktorlara goturdum. normal dendi ama ikna olmadim. simdi annemle babamin yanindayiz 3 haftadir, ileri geri sallanmasi azaldi, cocugum dile geldi😂😂 dede diye babami cagiriyor oda oda gezerek, simfi cok net anne diyor, bir sey istediginde ver diyor, oyuncaklari da amacina uygun oynamaya basladi (onceden arabanin tekerleri ile oynuyordu) annem ve babam namaz kilarken yanlarina gidip yuzlerine bakip bakip giluyor sebeklikler yapiyor😂 yigenlerim geliyor bol bol oynuyor oynlarla cocuk 3 haftada o kadar ilerledi ki anlatamam. eger imkaniniz yoksa buyuklerin yanina goturmeye, youtube da 10 ay bebek etkinlikleri diye girin cok guzel seyler var. instagramda da yine okul oncesi etkinliklerine bakin fikir edinirsiniz
Bebegimi goturdugumde 10.5 aylıktı doktor dedi ki suan cok kucuk kapıdan ciksan yok oldun zannedicek sallanma yada tekrar eden hareketleri bebekler bu aylarda yapar oyuncaklariyla da işlevine gore oynama zamani degil neresi daha hareketliyse orasiyla oynar 1 yasini geçtiğinde bu hareketler azalir veya yok olur ilk kez cocuk sahibi olan annelerin çocuklarıyla degil anneleriyle ilgileniyoruz fazla evhamlı olmayin cocuk yuzunuze bakiyosa az da olsa sizinle etkilesimi varsa otizm olamaz her hareket otizm degildir otizm varsa baska baska seylerde yan hareket olarak meydana çıkabilir otizmin yaninda gelisebilen seylerdir ama otizm tanısı koymak icin bizim gormek zorunda olduğumuz tek sey iletisim dedi internet o kadar cok korkutuyo ki insanı artik arastirmayi bıraktım 😊

Merhabalar, baya olmuş yazılmayali ama umarım yazdığımı görürsünüz. Kızım şuan 13.5 aylık, emekleme pozisyonunda sürekli one arkaya sallıyor kendini, bazen gece uyandığında bile ben gidene kadar sallanmaya başlıyor. Onun harici adına tepki veriyor, istemediği bisey olduğunda tepkisiyle belli ediyor, karşılıklı top oynuyoruz. Odada biri varsa mutlaka onun yanına gidip oynamaya çalışıyor, sevindiginde bunu belli ediyor, sarılıyor opuyor vs. Ama bu sallanma olayı çok kafamıza takıldı eşimle. Şuan hastaneler çok fena kırılıyor hastalıktan, gönlüm o yüzden götürme taraftarı değil ama bi yandan da içim içimi yiyor. Sizce bu otizm belirtisi olabilir mi tek başına

Merhabalar, baya olmuş yazılmayali ama umarım yazdığımı görürsünüz. Kızım şuan 13.5 aylık, emekleme pozisyonunda sürekli one arkaya sallıyor kendini, bazen gece uyandığında bile ben gidene kadar sallanmaya başlıyor. Onun harici adına tepki veriyor, istemediği bisey olduğunda tepkisiyle belli ediyor, karşılıklı top oynuyoruz. Odada biri varsa mutlaka onun yanına gidip oynamaya çalışıyor, sevindiginde bunu belli ediyor, sarılıyor opuyor vs. Ama bu sallanma olayı çok kafamıza takıldı eşimle. Şuan hastaneler çok fena kırılıyor hastalıktan, gönlüm o yüzden götürme taraftarı değil ama bi yandan da içim içimi yiyor. Sizce bu otizm belirtisi olabilir mi tek başına
Tek başına sallanma otizm belirtisi olmaz bence ama uzmana götürün içiniz rahat etsin

Tek başına sallanma otizm belirtisi olmaz bence ama uzmana götürün içiniz rahat etsin
Teşekkür ederim, hastaneler şuan hastalıktan kırılıyor diye götürmek istemiyorum ama bi yandan da içim içimi yiyor işte. Konuyu görünce de fikir sormak istedim 😊

Bebegim 10.5 aylık 4m aydan sonra dizlerinin ustunde kopek pozisyonunda ileri geri sallanma başladı bu hareketi yaparken kafasini beşiğine vuruyordu bu sallanma hareketi devam ediyor şuan kafasini vurarak yapmıyor. Ayaklanmaya başlamasıyla birlikte ileri geri sallanma ayaktaykende başladı. Mama sandalyesinde ve bebek arabasindaykende ileri geri cok sert sallaniyor başını vuruyor ama yinede devam ediyor. Bunlarla birlikte ismine tepki vermediğini fark ettim uzaktan seslendigimde sadece bi ses geldigi icin dönüyor ama yanindayken ismiyle seslendigimde dönüp bakmıyor bunlarin disinda fark ettigim baska seylerde var bir yere dalıyormus gibi bir sure bakıyor, kollarini asagi yukari kanat çırpar gibi hareket yapıyor, tik gibi agzini cok hafif kaydırıyor ve eline araba verdigim zaman sadece tekerleklerini döndürüyor bunlari yasayan yada bilen var mi lutfen yardimci olun cok korkuyorum bebegime bisey olmasindan
Merhabalar bebeğinizin durumu nedir bilgilendirirmisiniz acaba ?

hayir degil. ben oglum (13 bucuk aylik) ileri geri sallaniyor diye (hala mama sandalyesinde sallaniyor) doktora goturdum. doktor bisey isaret ederk gosterdi, oglum bakti. ismine tepki veriyor mu diye bakti. cok sukur veriyordu zaten. 2 aya yakin oldu gotureli. bosu bosuna endiselenmisim cunku oglum suan konusuyor😀 masallah her sey cok iyi o yuzden sallanmasi da benim icin hic onemli degil artik. siz de endiselenmeyin. cocugunuzla ilgili soylediginiz seyler yani baska biri ile oyun oynamak istemesi ozellikle cok iyi cunku otizmde cocuk baskasi ile iletisime gecmez. tepkileri iyi degildir, duymuyor zannedersiniz. adina tepki vermez. icinizi ferah tutun. sallanma icin de doktor bana cocukluk masturbasyonu diye bir sey var cocuklar sallanarak kendini rahatlatabiliyor demisti.

hayir degil. ben oglum (13 bucuk aylik) ileri geri sallaniyor diye (hala mama sandalyesinde sallaniyor) doktora goturdum. doktor bisey isaret ederk gosterdi, oglum bakti. ismine tepki veriyor mu diye bakti. cok sukur veriyordu zaten. 2 aya yakin oldu gotureli. bosu bosuna endiselenmisim cunku oglum suan konusuyor😀 masallah her sey cok iyi o yuzden sallanmasi da benim icin hic onemli degil artik. siz de endiselenmeyin. cocugunuzla ilgili soylediginiz seyler yani baska biri ile oyun oynamak istemesi ozellikle cok iyi cunku otizmde cocuk baskasi ile iletisime gecmez. tepkileri iyi degildir, duymuyor zannedersiniz. adina tepki vermez. icinizi ferah tutun. sallanma icin de doktor bana cocukluk masturbasyonu diye bir sey var cocuklar sallanarak kendini rahatlatabiliyor demisti.
Çok sagolun gerçekten içimi ferahlattiniz ❤️ bende bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama anne yüreği işte insan telaslaniyor 🥰