Ben ev hanımı olamıyorum yemek yapmak istemiyorum

AlicePoppins

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2022
66
44
30
Arkadaşlar ben hayatım boyunca yemek/temizlik işleriyle haşır neşir olmadım. Anne evinde el bebek gül bebek yaşadım. Yemek yeme ile de aram olmadı zaten hiç. Evlendikten sonra eşim çok idare etti kolay gelen şeyleri yaptım vs. Yemek bilgim sıfırdı. 2 yıllık evliyim ve kendimi zorlamama rağmen hala olmuyor. bir düzen kuramıyorum. İçimden yemek yapmak hiç gelmiyor. Kafam çalışmıyor bu konuda. Özensiz yapıyorum. Aldıgım sebzeler dolapta çürüyor. Uğraşmak istemiyorum. Ne kolaysa ona gidiyor elim. Eşimle artık sorun oluyor. Özensiz olduğumu görüyor. Gerçekten hiç ama hiç sevmiyorum mutfağı. İleride çocuğum olursa en korktuğum şey öğünleri düzenlemek daha zor olacak. yemek için parası neyse birini bulmak istiyorum ama böyle bir hizmet yok. bana bir çare önerir misiniz ciddi soruyorum. Ömür boyu çekemem böyle gerçekten hiç benlik işler değil

Ekleme: parası neyse dedim ama buna bütçe ayıracağım için yoksa çok da uçamıyorum şuan 🥲😅

Ekleme 2: yemek yapan hijyenik ve yakın birini bulmak konusunda umutsuzum, önerilerinize açığım. İstanbuldayım.

Ekleme 3: sorun sanırım benim üşengeçliğimdi. Bunun sebebi ise genel olarak tüyo ve bilgim az olduğu için her sey çok detaylı ve uğraştırıcı oluyor. Normal insana göre daha çok yoruyor beni mutfak kafa olarak. Çözümü sayenizde buldum: tüyolarla ve etkili yöntemlerle mutfağı bir düzene oturtacağım, keyif alacağım stressiz bir hale getirmek ve benimsemek gerekiyor. kafamdaki karmaşa da umarım son bulacak. Mutfak ipuçları ve tüyoları araştırmam ve çevremde mutfak konusunda tecrübeli kişilerle vakit geçirmem şart. Kaçmak yerine savaşmaya karar verdim 🙈

Son düzenleme:
Arkadaşlar ben hayatım boyunca yemek/temizlik işleriyle haşır neşir olmadım. Anne evinde el bebek gül bebek yaşadım. Yemek yeme ile de aram olmadı zaten hiç. Evlendikten sonra eşim çok idare etti kolay gelen şeyleri yaptım vs. Yemek bilgim sıfırdı. 2 yıllık evliyim ve kendimi zorlamama rağmen hala olmuyor. bir düzen kuramıyorum. İçimden yemek yapmak hiç gelmiyor. Kafam çalışmıyor bu konuda. Özensiz yapıyorum. Aldıgım sebzeler dolapta çürüyor. Uğraşmak istemiyorum. Ne kolaysa ona gidiyor elim. Eşimle artık sorun oluyor. Özensiz olduğumu görüyor. Gerçekten hiç ama hiç sevmiyorum mutfağı. İleride çocuğum olursa en korktuğum şey öğünleri düzenlemek daha zor olacak. yemek için parası neyse birini bulmak istiyorum ama böyle bir hizmet yok. bana bir çare önerir misiniz ciddi soruyorum. Ömür boyu çekemem böyle gerçekten hiç benlik işler değil
Neden öyle bir hizmet yok? Gayette var. Sadece yemek yapmak için yardımcı alıyorsunuz maaşını veriyorsunuz. Prenses hayatınıza devam ediyorsunuz.

Google- Nefis yemek tarifleri- enter - evdeki herhangi bir malzeme - yapılan yemekler- enter:) artık yemek yapmak hiç zor değil 😂

Öncelikle Rabbim sana kolaylıklar versin, gerçekten zor bir durum...
İmkanın varsa aşçılık kurslarını tavsiye edebilirim, hem belki bu işi sevmene sebep olabilir hem de kendini geliştirmiş olursun.
Bir yengem vardı eşi acıkınca bana yumurta kır demiş adam bekliyor bekliyor yok bakıyor yenge de yok ortada köylük yer tabi bahçelere çıkıyor bakmaya yengem bir ağaç altına oturmuş ağlıyor bilmiyor diye. Ama sonradan öyle bir geliştirdi ki onun gibi baklava börek yapabilen yok köyde

Öncelikle Rabbim sana kolaylıklar versin, gerçekten zor bir durum...
okuyunca ne kadar da dram..konu sahibi hasta mı?yatalak mı?eşi peki?yemek yapmak kadının görevi demiyorum bakın.
evlenene kadar evde hizmetçiler bakıcılarla büyümediyse annesi yapmış önüne koymuş konu sahibi de yemiş.yani koskoca annenin kocaman kadının önüne yıllarca yemek koyması normal mi?
evli olmasına da gerek yok yalnız yaşayan bekar kadın da olabilirdi,sarma sarmasa da karnını doyuracak asgaride bir insan öğrenmez mi yumurta kırmayı patates kızartmayı malum artık asalak bir insan bile açlıktan ölmez mutfak robotları airfrayleri her türlü imkan var

Yemek hiç yapmamış birisi olarak evlendikten sonra yavaş yavaş alışaral çogu şeyi yapmayı öğrendim.
Eşim bu konuda makarna ve aparatif sayılabilecek şeyleri yapabiliyor sadece.
Yemek kırmızı çizgim ya.
Eşim ve kızım sevdikçe, methiyeler dizdikçe yapasım geliyor sürekli.
Böreğinden, pidesine, her türlü yemegi artık gayet iyi yapabiliyorum.
İsteyin yeter ki.
Açın youtubeyi gırla sayfa var.
Kızım bile yapabiliyor.

Ben evhanimlarinin dortdortluk yemek ve temizlik yapmalarının beklenmesine karşıyım.lakin evlilik sorumluluğunu üstlenmiş bir kadın azami miktarda bilmeli.ikinizde çalışıyorsanız ortaklaşa yapabilirsiniz mesela bugün ne yapabiliriz onun planını kurar alışverişi ona göre duzenlersiniz yiyecekleriniz de çürümez

Ekleme: parası neyse dedim ama buna bütçe ayıracağım için yoksa çok da uçamıyorum şuan 🥲😅

Ekleme 2: yemek yapan hijyenik ve yakın birini bulmak konusunda umutsuzum, önerilerinize açığım. İstanbuldayım.
Sağa sola haber verip yemek yapan yer bulabilirsiniz, şirketlere yemek götüren yerlerden günlük alabilirsiniz haftalık veya. Ben yemek yaparken menü hazırlarken hep şuna koyarım su peceteyi kullanırım falan diye kurguluyorum kafamda, sizi hızlandıracak mutfak aletleri ve servis eşyaları alsanız?

Airfry mesela benim işin vazgeçilmez, tefalin minik ipli rondosu da.

Benim mis gibi yılbaşı konumun bdv'den taşınıp bu konunun dert olarak adlandirilmasini esefle kiniyorum😂Bence benimki daha büyük dertti😂

Yemek için nasıl parasını verip hizmet alamıyorsunuz anlamadım? Hizmetçi, aşçı, restaurant, paket servis, eve direk paketli gıda, dondurulmuş gıda vb hepsi zaten para verip yemek hizmeti için.

Çoluk çocuk olmasa, iki kişi yaşıyor olsak full zeytinyağlıdan/full donuk gıdadan yürürüm ben olsam.

Zeytinyağlılar niye, her şeyi karıştırıp direkt tencereye koyulduğu için.
Donuk ürün dışarıdan stok yapılabildiği için.

Örneğin kıymayı 1 kilo alıp komple köfte yapın 3 veya 4e bölüp buzluğa atın.
Grossmarketlerden 2-3 kiloluk donuk sebze alın zeytinyağlı için de.

Eti falan da fazlaca alıp tekte pişirip bölüp buzluğa atın. Böyle pratik oluyor.

Ben de sevmiyorum öyle başında beklemeli, uzun kavurmalı tarifleri.

Eger maddi imkaniniza varsa ev yemekleri yapan bir lokantadan temin edebilirsiniz. Yemek tarifi uygulamalari var videolu, ben onlardan faydalaniyorum, calistigim icin yorgunluktan yapacak halim kalmadiginda ise lokantadan siparis veriyordum.

Yemek yapmak en basiti ya hatta eğlenceli de sayılabilir. İnstagram binlerce videolarla dolu, nefisyemektarifleri zaten favorim.
Asıl sıkıntı temizlik belası. Asla olmuyor. Sürekli toz, kir. Çamaşırı bilmem nesi. Birde çocuk yok zaten istemiyorum zaten benlik değilmiş. Ben onun isi pisi yemeğiyle uğraşamazdım :KK70:

X