Ben nasıl bu hale geldim

karakisef

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2024
25
6
27
Yardım istiyorum baştan yazacam psikolojik destek aldım bu konuyla alakalı herşeyi yaptım korkularima maruzda kaldım halada deniyorum ama bana iyi gelmedi hiçbiri ağır temizlik hastalığı yaşıyorum gündüzüm gecem her saniyem temizlik elimde bezle yaşıyorum kimse bir çekmeceye bile dokunamaz bazı yemekleri bile yapmıyorum kirlenmesin ev diye bakkala komşuya bile gitmiyorum ev benim kontrolumden çıkmasın diye insanların bahar temizliği diye yaptığını ben haftalık haftada bir yaptığını her gün yapıyorum bir gece Bir gündüz olacak şekilde her gün komple halılar kalkar dolaplar üstleri ile iç dış silinir sonra yerleri siler sererim dereceyi anlayın diye yazdım hepsini ailesinde kendisinde böyle birşey olan varmı düzelen varmı acaba ne yapmalıyım hasta olduğumu biliyorum nasıl oldu bilmiyorum iki yıl önce ki halimi özledim rahat olmak çok güzel bir şey Allah dusmanima vermesin ağlıyorum artık kendime ailemi cocuklarimi vucudumu sormayın bile bu durum ne kadar beter edebilirse o haldeyim 🥺

Rahmetli anneannem böyleymiş. Okb tedavisi görmüş, o zamanlar doktor ilaç yazarken anneannemi azarlamış “çık dışarı gez dışarıda kaçırdığın bir dünya var her temizlik dürtüsü geldiğinde dışarı at kendini” demiş. Anneannem de dediğini yapmış gerçekten yaşlanana kadar hep gezmeye çalıştı. İyileşmişti 😊

Rahmetli anneannem böyleymiş. Okb tedavisi görmüş, o zamanlar doktor ilaç yazarken anneannemi azarlamış “çık dışarı gez dışarıda kaçırdığın bir dünya var her temizlik dürtüsü geldiğinde dışarı at kendini” demiş. Anneannem de dediğini yapmış gerçekten yaşlanana kadar hep gezmeye çalıştı. İyileşmişti 😊
Aklım evde iken asla çıkamıyorum bir iki denedim eve gelip daha fazla yaptım bu defa bazen geç saatlere kadar sürüyor ve buda eşimle aramizi bozuyor elimden geldiğince ona yakalanmadan yapıyorum biliyor halimi oda artık susmayı tercih ediyor çünkü bunun için tartismamasi için normal oldugumu söylüyorum karışma diyorum

Bi anda mı böyle oldunuz. Önceden takmaz mıydınız temizliğe
Hep temizdim ama tembeldim benden gelmezdi ağır işler suanki gibi şimdi bir günde on hali yıkar milletin birhaftada yaptigini bir günde yaparım bir yerde birşey oldu bir laf bana dokunduboyle oldum ama ne bende tam olarak bilmiyorum bunu ogrenirsem cozersem sebebini konuşursam beni bu hale sokan durumu duzelirmisim demişti doktorda

Temizlik yapmak beni mutlu ediyor yazmışsınız ama bence etmiyor.Cunku sizi mutlu etse bunun bir sorun olduğunu kabullenemezdiniz.Kabul ettiginize göre hastalık olduğunun farkındasiniz.İlaclar size yardımcı olacaktır bir psikiyatri uzmanına gidin.Gercekten ilaçla tamamen geçmese bile normal seviyelere gelir bu hastaliginiz

Aklım evde iken asla çıkamıyorum bir iki denedim eve gelip daha fazla yaptım bu defa bazen geç saatlere kadar sürüyor ve buda eşimle aramizi bozuyor elimden geldiğince ona yakalanmadan yapıyorum biliyor halimi oda artık susmayı tercih ediyor çünkü bunun için tartismamasi için normal oldugumu söylüyorum karışma diyorum
Okb için tedavi görüyorsunuz değil mi?

Temizlik yapmak beni mutlu ediyor yazmışsınız ama bence etmiyor.Cunku sizi mutlu etse bunun bir sorun olduğunu kabullenemezdiniz.Kabul ettiginize göre hastalık olduğunun farkındasiniz.İlaclar size yardımcı olacaktır bir psikiyatri uzmanına gidin.Gercekten ilaçla tamamen geçmese bile normal seviyelere gelir bu hastaliginiz
Yoruluyorum evet ama o iş bittikten sonra çok daha iyi hissediyorum kendimi uzak tutamıyorum yapmak istediğim zamanlarda bir şekilde uzaklasirsam evden yada ortam müsait olmazsa mutsuz oluyorum

Yan bence bir meşgaleye ihtiyacınız var. Enerjini başka yöne yönlendirirken halin kalmaz iş yapmaya belki zamanla da bu durum azalır
Çok denedim mesela elişi yapmaya başladım bu defa diyorum ki dur evimi temizliyim isim bitince rahat rahat yaparım aslında edindiğim tüm hobiler beni daha da sevk etti gibi dizi izlemem normalde bir diziye başladım aynı şekilde o saate kadar evi temizlersem daha rahat izlerim içim rahat izlerim diyorum inanın elimde değil öyle bir şey ki herseyi oraya bağlıyor insan mantık yok bu hastalık ta galiba ve ben bunun farkında olmayan insanlar gördüm ama ben farkında olup hala devam ediyorum bilmiyorum keşke birşey olsada bitse artık bende rahat bir kadın olsam

Örgü iğne oyası patik lif kitap okuma kuran kursları hepsini yaptım elisini hala yapıyorum beni evden uzaklaştıracak durumlar istemiyorum
Bir tanıdığım da aşırı dağınık ve temizlik yapmazdı ilkokula giden çocuğu eve arkadaş getirmeye utandığını söylemişti sürekli temizlik yapmaya başladı sonrasında bu tür şeylerin bir sebebi olmalı demiş ti doktoru olayı hatırlayınca tedavi süreci de erken sonuç veriyor sizi ne etkiledi bulmaya çalışın

X