Beslenmeyi reddeden bebeğim

A R Y A

Naif Çiçek ♥
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2014
6.833
10.332
Merhaba arkadaşlar ❤️ yine canımı fazlasıyla sıkan bir konuyla geldim.

2.5 aylık bir bebeğim var, 2.ay aşılarından sonra beslenme reddi başladı ve şu son birkaç gündür iyice arttı. Öncelikle bebeğim zaten 1 aydır benim sütümün olmaması sebebiyle formül mama/ devam sütüyle besleniyor. Çok severek yiyen, hızlıca bitiren bebeğim artık biberonu ağzına koyduğumda ağlamaya başlıyor. 2.5 aylık bebek için çok uzun denilecek saat aralıkları oluşmaya başladı. Normalde max 3-4 saatte bir 120 cc beslenen bebeğim, dün akşam son mamayı 18.00 gibi yedi ve birdaha gece 02.00'a kadar mamayı asla kabul etmedi, tam 8 saat... Son 2-3 gündür ağlaya ağlaya, 10 cc-20 cc-40cc gibi parça parça yedirmeye çalışıyorum. Normalde doktorumuz tek öğünde 120 cc öneriyor ama neler çekiyorum yedirene kadar hep parça parça, ağlaya ağlaya çoğu zamanda bitirmiyor zaten. Böyle bir süreçten geçen var mı? Nasıl aşabiliriz? Önerileriniz benim için çok kıymetli ❤️

Benim kizim da 2 gundur mamayi hemen yemez oldu bizde 3 ayligiz nerdeyse biraz salliyorum hafif uykuluyken iciyo hic oyle denedin mi canim

Benim kizim da 2 gundur mamayi hemen yemez oldu bizde 3 ayligiz nerdeyse biraz salliyorum hafif uykuluyken iciyo hic oyle denedin mi canim
Uykuluyken deniyorum ama hepsini bitirmiyor, yarısını ancak yiyor 😏 acaba bu 3 ay dönemi çocuklarda neden böyle bir duruma sebep oluyor

2.5 aylık bir bebeğim var, 2.ay aşılarından sonra beslenme reddi başladı ve şu son birkaç gündür iyice arttı. Öncelikle bebeğim zaten 1 aydır benim sütümün olmaması sebebiyle formül mama/ devam sütüyle besleniyor. Çok severek yiyen, hızlıca bitiren bebeğim artık biberonu ağzına koyduğumda ağlamaya başlıyor. 2.5 aylık bebek için çok uzun denilecek saat aralıkları oluşmaya başladı. Normalde max 3-4 saatte bir 120 cc beslenen bebeğim, dün akşam son mamayı 18.00 gibi yedi ve birdaha gece 02.00'a kadar mamayı asla kabul etmedi, tam 8 saat... Son 2-3 gündür ağlaya ağlaya, 10 cc-20 cc-40cc gibi parça parça yedirmeye çalışıyorum. Normalde doktorumuz tek öğünde 120 cc öneriyor ama neler çekiyorum yedirene kadar hep parça parça, ağlaya ağlaya çoğu zamanda bitirmiyor zaten. Böyle bir süreçten geçen var mı? Nasıl aşabiliriz? Önerileriniz benim için çok kıymetli ❤️
Aşıdan ve ataklardan olabiliyor. Umarım düzelir bir an önce 🙏🌸

Tek diyebilecegim sey bir rahatsizligi olmadigindan eminseniz zorlamayin. Bebeklerin istahsiz donemleri olabiliyor. Bazi bebeklerin de 2-3 aydan sonra buyume hizi dusunce istahlari kapaniyor ve bir daha hic eskisi gibi yemiyorlar. Benim bebegim de oyle. Zorlarsaniz tepki olusturursunuz onu asmak daha da zor. Sadece uykuda verirseniz o da cok ciddi bir kisirdonguye giriyor ve uyanikken yemek yemeyi unutuyorlar sonra. O yuzden bence ona da alistirmayin, benimki bir ara hic uyanik yemiyordu. Cok ugrastim duzelticem diye. Hala istahsiz, hala onerilen miktarlarda yemiyor. Kabullenmeye calisiyorum ben de napayim.

Benimde oğlum 4,5 aylık. Mamaları hep kalıyor. Hiç yemiyor.parca parça yapmakta istemiyorum mide genişlemiyor. Genelde 100 CC içiyordu 3 saatte bir zaten iştahsız bebisim
şimdi dahada iştahsız. Sanırım dönemsel bir şey. İnşallah uzun sürmez.

Merhabalar, uzun zaman olmuş siz yazalı belki çözüm buldunuz bilmiyorum ama ayni sorunu yaşayanlara küçük bir fikir olsun diye yazmak istedim. Ben mama + memeyle büyüttüm oğlumu. 2. Ayında biberonla mama vermek işkence olmaya başladı. Zaten aç kalmış diye diye hastanede yatırdılar 1 hafta ayrı kaldık, bir de bu sorun başlayınca benim psikolojim iyice bozulmıştu. İte kaka 6. Aya gelip ek gıdaya başladık. Sonrasında biraz düzene girmişti ama tekrar aynı sorun başladı. Doktora götürdüm önceki kilosunun üzerine koymamış diye raporlu mama başlamak istedi. Vermedim. Sonrasında biberonun memesinden kaynaklı olduğunu fark ettim. Delik küçük ya da emmeden dolayı açılmışsa almak istemiyorlar. Bizim sorunumuz mamanın fazla gelmesiymiş. Ucu değiştirince sorun çözüldü.

Benimde sağ göğsümü reddetmeye baslamıstı (3 aylık olmasına 1 hafta kaldı) ve bende en aç oldugu zamanları denkleyip illa ondan başlattım ve sorunun o memeden tazyikli gelmesi oldugunu anladım..Makas yapıp akışı durdurunca çocuk almaya başladı..Böyle sorunuda olanlar olursa bilgisi olsun benimde böyle bir tecrübem oldu:anne:

Merhaba şu an aynı problemi yaşıyoruz , çözüm bulqbildiniz mi sureciniz nasıl ilerledi ?

Merhaba şu an aynı problemi yaşıyoruz , çözüm bulqbildiniz mi sureciniz nasıl ilerledi ?
Merhaba konu sahibi değilim fakat 2 aylık bebeğim 1. Aydan beri yaklaşık 8 saat aralıksız beslenmeden uyuyor. Sarılık riski olmadığı için doktorumuz da uyandırma uyanmıyorsa dedi. Belki sizin de bebeğiniz büyüdükçe aralığı açıyordur. Acıkınca zaten ağlayarak uyanıyor. Kilo aşımı iyiyse sorun yok dedi doktorumuz.

Biberon ucu ile ilgili yoruma katiliyorum
Bebegim 3.5 aylik. Bir ay once ayni seyi yaşadık. Doktor laktoz intoleransi teshisi koydu(mama yememe disinda baska belirtilerimiz de vardi. Asiri gaz, asiri bagirsak hareketi, huzursuzluk, cis ve kakada koku gibi) bir kac gun mamayi güzel icti laktozsuz mamaya gecince. Sonra yine icmemeye basladi. Meger biberon ucundanmis. Genis agizli biberon veriyordum onu sevmiyormus. Dar agizliya gectik. Icmeye başladı. Hala bazen icmek istemiyor. O zaman farklı akis hizinda olan bir biberon ile veriyorum. Icmeye basliyor. Sonra yine eski biberona dönüyoruz. Sebebini bilmiyorum ama bizde biberon değişikliği kesinlikle ise yaradi...

Biberon ucu ile ilgili yoruma katiliyorum
Bebegim 3.5 aylik. Bir ay once ayni seyi yaşadık. Doktor laktoz intoleransi teshisi koydu(mama yememe disinda baska belirtilerimiz de vardi. Asiri gaz, asiri bagirsak hareketi, huzursuzluk, cis ve kakada koku gibi) bir kac gun mamayi güzel icti laktozsuz mamaya gecince. Sonra yine icmemeye basladi. Meger biberon ucundanmis. Genis agizli biberon veriyordum onu sevmiyormus. Dar agizliya gectik. Icmeye başladı. Hala bazen icmek istemiyor. O zaman farklı akis hizinda olan bir biberon ile veriyorum. Icmeye basliyor. Sonra yine eski biberona dönüyoruz. Sebebini bilmiyorum ama bizde biberon değişikliği kesinlikle ise yaradi...
Ben lansinoh kullanıyorum, ucu açıldıkça yeni uç alıyoruz ama yenilerde bile ucu gereğinden büyük çıkanlar oldu. Birine yıksrken parmağım girdi düşünün. Kontrol etmeden vermemeye başlamıştım. Gereğinden küçükse de bir iki yerinden iğneyle delerek verdim. Kaç ay içsin diye uğraştım, 18inde 1 buçuk yaşına girecek şimdi de bıraksın diye uğraşıyorum. Mamayla bezi atınca daha rahat oluruz inşallah😅

X