Beyaz Ekmeğin Zararları Hangileridir?

aaaaa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2010
265
65
Prof. Dr. Canan Karatay, işlem görmüş her tahıla karşı olduğunu belirterek, "Bunlar sağlıklı değil, bunlar hibrit yapıla yapıla kromozomlarıyla oynandı, onun için sağlık bakımından zararlı oluyor" dedi.

BURSA - Volkan Bayraktar - Sergen Sezgin

Son dönemde ekmek tüketimiyle ilgili tartışmalar, tıp uzmanları ve meslek kuruluşlarının temsilcilerinin yaptığı birbirine zıt açıklamalarla gündemdeki yerini koruyor. Tartışmalar, özellikle "tam buğday ekmeği" ve "beyaz ekmek" üzerinde yoğunlaşıyor.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halkın sağlığını düşündüğünü ve beyanatlarını buna göre verdiğini söyledi.

Bir hekim olarak olaylara sağlık yönünden baktığını belirten Karatay, "Fırıncılar tabii ki kendi sağlığını düşünecek, ben de halk sağlığını düşünüyorum, onun için öyle konuşuyorum" dedi.

Un ufak, rafine olmuş, prosese girmiş yani işlem görmüş her türlü tahıla karşı olduğunu anlatan Karatay, bu düşüncesinin nedenlerine ilişkin bilgi verdi. Karatay, şöyle konuştu:

"Bunlar sağlıklı değil, bunlar hibrit yapıla yapıla kromozomlarıyla oynandı, onun için sağlık bakımından zararlı oluyor. Beyaz ekmek değil, bütün tahıllar, bütün buğdaylar, her türlüsünde bugünkü zamanda artık 48 kromozom ve bu kromozomların içinde 23 bin türlü gliyadin var. Yani gluten grubu yabancı protein çocuklarda alerji sebebi, bütün çocukların astım olmasının sebebi. Bu konu içine tüm ekmekler giriyor. Bütün ekmeklerden bahsediyorum; yeşil, sarı, kırmızı, tam buğday hepsinden bahsediyorum. Her zaman şunu söylüyorum; fındık, fıstık tavsiye ediyorum. Alerjiniz varsa şeker, tansiyon, kanser, kalp, alzaymır hastasıysanız veya depresyondaysanız, şizofrenseniz, dizleriniz ağrıyorsa, karaciğeriniz yağlıysa öksürüğünüz de varsa ekmek yemeyeceksiniz."

"En sağlıklı ekmek tam buğday ekmeği"

Acıbadem Bursa Hastanesi'nde görevli Diyetisyen Petek Arı Turacı ise ekmeğin zararlı olup olmadığı konusunun son dönemde sıkça gündeme getirildiğini anlattı.

Diyetisyenler olarak ekmeğin doğru cinsine uygun yenilmesi gerektiğini savunduklarını aktaran Turacı, "En sağlıklı ekmek şu anda tam buğday ekmeğidir. Ekşi mayayla yapılmış, uzun süre fermente edilmiş tam buğday ekmeği sağlıklı bir ekmektir. Posadan, vitaminden, mineralden daha zengin sindirim bağırsak fonksiyonları açısından çok daha avantaj sağlayan kolesterol ve şeker gliseril indeks açısından denge sağlayan bir ekmektir" ifadesini kullandı.

Ekmeğin üretim şekilleri hızlandırılırken başka maddelere ihtiyaç duyulduğunu bildiren Turacı, bunların az miktarda karıştırılmasıyla eski yöntem kullanılarak yapılan ekmeği tavsiye ettiklerini dile getirdi.

Fırıncı görüşü

Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde faaliyet gösteren fırının işletmecisi Hakan Doğan ise ekmekle ilgili tartışmalarda neredeyse sigara paketlerinde olduğu gibi "Sağlığa zararlıdır" ibaresi konulacağını düşünmeye başladıklarını anlattı.

Kimin hangi ekmeği yemesi konusunda bir şey söylemelerinin doğru olmadığını ifade eden Doğan, bu konuyu en iyi uzmanların bileceğini vurguladı. Deoğan, şöyle konuştu:

"Beyaz ekmek konusunda çok spekülasyon var. Beyaz ekmeği çocukların, sporcuların ve çok efor sarf eden insanların yemesi daha doğru kanımca ama çok yaşlı bir insana, hareketsiz ya da şeker hastasına beyaz ekmek veremezsiniz. Tabii ki bu, beyaz ekmeğin zararlı olduğu anlamına gelmiyor çünkü uzun sürede yapılan bir ekmek. Beyaz ekmekte söylenildiği gibi beyazlatıcılar, katkı maddeleri konulmuyor. 'Beyaz ekmek zararlıdır' dediğimiz zaman kime göre zararlıdır konusunu bilmek lazım. Belki bir ihtiyara, şeker hastasına ya da yatalak hastaya göre zararlıdır ama bir gence göre zararlıdır diyemeyiz."

Beyaz Ekmeğin Zararları- Beyaz Unun Zararları, Yaptığı Hastalıklar ve Anksiyete Bozuklukları (Fobi, Panik Atak, Obsesyon)
sayıyor, ömrümüzü kısalttığından bahsediyor, hayat kalitemizi düşürdüğünden bahsediyor ama biz yine de beyaz ekmek tüketmekten vazgeçmiyoruz değil mi? Neden Hala Beyaz Ekmek Yiyoruz? Bunun aslında üç sebebi var. Birincisi beyaz ekmeğin lezzeti ve yemek için muhteşem bir yardımcı oluşu. Beyaz ekmek gerçekten kepekli ekmekten, tam buğday ekmeğinden, çavdar-yulaf vs. ekmeklerden daha da lezzetlidir. Tek başına bile lezzetle yenebilirken, yanında basit bir katıkla bir öğün haline bile gelebilir. Yemek yerken de sanki yemeğin lezzetine lezzet ilave eder. Sürekli kendini yedirir. Yedirirken kendini göstermeden ağırlık yapmadan yedirir. Ve en son yemek bittiğinde doyduğunuzu en nihayet anlarsınız. Bir insanın haz anlamında bir yemekte istediği çok şeyi beyaz ekmek sayesinde elde eder. Ve pek de bilinmeyen bir ayrıntı: Beyaz ekmek bağımlılık yapar. Tıpkı kola, sigara, şeker bağımlılığı gibi. Beyaz ekmek bağımlılık yapar. Bu aslında karbonhidrat bağımlılığından kaynaklı bir durumdur. Pek çok karbonhidrat ürününde düzenli tüketimde bu bağımlılık oluşur. İsteyip de başaramadığınız her şey bağımlılıktır. İstiyorsanız bir sonraki öğününüzde bir deneyin. Beyaz ekmek olmadan yemek yiyebiliyor musunuz? Demek ki düşük yoğunlukta da olsa bu bir bağımlılık
gün gibi kısa bir sürede acılaşabilir. Bu nedenle günümüzde un üreticileri, tahılların besleyici tohum kısmını ayırmakta ve una katmamaktadırlar. Ve bizim malum beyaz unu üretmektedirler. Yani buğdaydan ruşeym yani tohum ve kepek çıkarılarak öğütülen una, beyaz un denir. Beyaz un sadece buğdayın besleyici değeri neredeyse yok sayılan ve karbonitrat barındıran endosperm kısmındın yapılır. Bu yüzden karbonit kaynağıdır. Yumuşak buğdaylar sert buğdaylardan daha az proteine sahiptirler ve bunların unları daha az proteinli olur. Yumuşak buğday unları kek, bisküvi gibi yumuşak ürünleri yapmada kullanılırlar. Zira bu ürünler sert undan yapılmaya kalkılırsa yumuşak olması gereken pasta vs. gibi ürünler çok sert olur. Marketlerde satılan unlar çok yaygın olarak beyaz undur. Günümüzde hemen her unlu mamulde kullanılan beyaz un, tohum ve kepekte bulunan tüm bu besleyici değerlerden yoksundur. Beyaz buğday unu, vitamin ve minerallerinin % 80’ini, lif içeriğinin % 93’ünü kaybetmiştir. Kepeği ve rüşeymi çıkartıldığı için çok sayıda vitamin ve mineralden beyaz undan yapılan ürünler yoksun kalmaktadır. Şehirleşmeyle birlikte beyaz ekmek yaygınlaşmıştır. Yani bin yılların mirası olan bir tam buğday ekmeği yerine, özünden arınmış, lezzetiyle suni bir şekilde hayatımızı işgal eden beyaz ekmeği tercih eder hale geldik. Peki nedir bu beyaz undan yapılan beyaz ekmeğin zararları onu bir görelim. Beyaz Ekmeğin Zararları Beyaz ekmeğin hiçbir besleyici değeri yoktur. Posa, vitamin ve mineral bakımızdan yoksun bir besindir. Buğdayın içinde bulunan tüm değerlerden yoksun bir ekmek türüdür. Buğdayda bulunan tüm değerli ve sağlığa faydalı besin maddeleri atılmıştır. Beyaz ekmek yiyerek sadece midemizi dolduruyoruz ve açlığımızı bastırıyoruz. Kalbimizi, midemizi, bağırsaklarımızı, kısacası bütün sindirim, boşaltım ve dolaşımla ilgili organlarımızı boş yere yoruyor ve sonucundan hiç bir faydalı metabolizmamıza yarar ürün elde edemiyoruz. Açlığımızı geçiştirmekten başka bir işe yaramamasının dışında vücuttaki kan şekerini yükselmekte, şeker hastalıklarına davetiye çıkarılır, kandaki insülin derecesi artar. Asabi bağırsak sendoromu, bağırsak kanseri, bağırsak işlev bozuklukları, hemoroid dahil pek çok bağırsak hastalıklarına neden olabilmektedir.Stres durumuna ve kan şekeri değerlerindeki değişimler nedeniyle depresyona neden olabilmektedir. Tam buğday ekmeği yemek yerine beyaz ekmek tüketenlerde ileri dönemlerde şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları ve tansiyon yüksekliği çıkma olasılığı çok fazla yüksektir. Tam unda bulanan şeker (nişasta) yavaş emiliyor, hâlbuki beyaz ekmeğin nişastasında bulunan şeker çok hızlı emiliyor. Bu da şişmanlık ve ilgili çok sayıda hastalığa neden oluyor. Ekmekten alınan boş ve toksik kaloriler sık acıkma nedenidir ve ensülin direncini tetiklemektedir. İçinde bulunan yoğun katkı maddeleri dolayısıyla her türlü kanserin tetikleyicisi olabilirler. Düşük glisemik indeksli karbonhidrat tüketiminin dejeneratif (kronik) hastalıkların riskini azalttığı birçok bilimsel çalışma ile gösterilmiştir. Hipertansiyona, oluşturacağı kilolar dolayısyla;
►Tip 2 diabete, ►Safrataşı oluşumuna (kolelitiazis), ►eklem hastalıklarına(osteoartritis), ►Eklemlerde yıpranma , ve aşınmaya sebebiyeti artırıp, disk hernisi (bel fıtığı) riskine, ► kanser riskine, ► Pickwikian sendromuna( uyku esnasında kısa süreli solunumun durması, devamlı bir uyku hali, polistemi sağ kalp yetmezliği ile karakterize sendrom), ►Tromboembolizma, ►Troid hormon salınımında azalmaya bağlı soğuğa hassasiyete, ►Hipotermiye (vücut sıcaklığında düşme)ş ►Bradikardiye (kalp dakika atım sayısının normalin altında olması)ş ►Konstipasyona (kabızlık)ş ►Deri ve saç değişikliklerine, ►Anoreksia nevrozanın en önemli komplikasyonuna, ►Kan K+ miktarında azalma sonucu kardiak aritmiye (kalp ritim düzensizliği) yatkınlığa , ►Kalpte ritim düzensizliğine yol açan elektrolit düzensizliğine(hipokalemi), ►Mide içeriğinin akciğerlere aspirasyonune(kaçması) sebep verebilir. Daha burada yazılamayan karbonhidra
Daha burada yazılamayan karbonhidrat fazlalığının vücuda olan zaralarını içeren onlarca hastalığa neden olabilmektedir. Beyaz Ekmeğin İçindeki Katkı Maddeleri Nelerdir ve Zararları Nelerdir? Yukarıda yer alanlar beyaz un dolayısıyla beyaz ekmekte oluşan zararlardır. Şimdi de hep gözden kaçan beyaz ekmeğin içindeki katkı maddelerinin ne gibi zararları var onu bir inceleyelim. GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği) Genel Başkanı Dr. Müh. Hüseyin Kami Büyüközer ekmeğe konulan katkı maddelerini internet sitesinde açıklamış. İnternetten yaptığım araştırmalara göre ekmeğe katkı maddelerinin konulmasının nedeni şunlar; “Hamurun asidini artırmak, bayatlamayı geciktirmek, ekmek hatalarını ve hastalıklarını düzeltmek, su kaldırma oranını yükseltmek, hacim artışı sağlamak, un rekoltesini yükseltmek .”

Ekmek yapımında kullanılan katkı maddeleri : E170 kalsiyumkarbonat Hem renklendirici hem mineral tuz; kaya minerali ya da kemikten elde edilmektedir; diş macunu, beyaz boya, temizleme tozları, bisküvi, ekmek, kek, dondurma, dondurulmuş konserve sebze ve meyvelerde ve ilaçlarda kullanılır; yüksek dozlarda zehirlidir; safra, böbrek taşı, hemoroid, kabızlık ve fistül kanamalarına neden olabilir. Ayrıca kemikten elde edilmesi ihtimali bu katkı maddesini en azından şüpheli hale getirmektedir. E 471-E477Mono Homojenleştirici. Bitkisel ve hayvani kökenli olabilir. Bitkisel kökenden türetilirse, helâl, hayvani unsurlardan türetilirse, şüphelidir. nE 280propiyonikasit Koruyucu olarak kullanılır. Migren ağrılarına sebep olabilir; doğal olarak mayalanmış gıdalarda, insan teri ve geviş getiren hayvanların sindirim organlarında bulunur, mayalanmış kağıt hamuru ya da çürümüş lif bakterisinden elde edilmektedir; ekmek ve un mamullerinde kullanılır.

Un işleme ajanı. Bulantı, kusma, diyare ve sancılara sebep olabilir. E928benzoilperoksit Unun beyazlaması için kullanılmaktadır. Alerjik geçmişi olanlar sakınmalıdır. Hala Beyaz Ekmek Yemek İstediğinizden ve Çocuklarınıza Yedirmek İstediğinizden Emin Misiniz ??? Belki bir saattir beyaz un ve içindeki katkı maddelerinin zararlarını yazıyorum. Bu noktada endişenizi biraz sakinleştirmek için şunu söyleyebilirim. Yapılan birçok bilimsel çalışma, dekmek yemeyi bırakanların kan şekeri, trigliserid ve ürik asit değerlerinin normalleştiğini göstermiştir. Yani hala çok geç kalmamış olabilirsiniz. Vücudunuzdaki görünmeyen tahribatla hala yaşayabilecek durumdasınız. Tam Buğday Ekmeğinin (Ununun) Yararları (Faydaları) ise; Bunun yanında tam buğday unu ile yapılmış bir ekmekte ise çinko, iyot, E vitamini, D vitamini, Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, kalsiyum, proteinler ve karbonhidratlar bulunmaktadır. Tam buğday unundan yapılan ekmekle beslenen kişilerde şişmanlık, şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları ve kanser daha az görülmektedir. Tam buğday ekmeğinde posa ve kepek olduğu için bu ekmekler kabızlığa neden olmaz. Besleyici bu kadar yönü bulunan Bundan dolayı beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edilmeli ve sağlıklı beslenmeye çalışılmalıdır. Kötü kolesterolü düşürür. Felç riskini %30-36 düşürür. Diyabet riskini %21-30 düşürür. Kalp Hastalıkları riskini %25-28 düşürür. Kilo alımını engeller, kilo vermeye yardımcı olur. Astım riskini düşürür. Karotid arterlerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Enflamasyona bağlı hastalıkları azaltır. Kabızlığı engeller. Kolon kanseri riskini düşürür. Yüksek tansiyonu engellemeye yardımcı olur. Diş eti hastalıklarını ve diş kaybını engeller. Uzun süreli enerji vererek, iş gücü kapasitesini artırır. Kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Yani kazancınız sağlık sağlık sağlıktır. Beyaz Ekmek ve Psikilojik Hastalıklar- Anksiyete Bozuklukları (genel anksiyete, fobiler, panik atak ve obsesif kompulsif davranış bozukluğu) ile İlişkisi Yazının buraya kadar olan kısmını şahsi bilgime ilaveten, internetten uzun araştırmalar ve düzenlemeler sonucunda oluşturdum. İncelediğim kadarıyla beyaz ekmek ve beyaz un konusuna bu kadar ayrıntılı bir yazı yazılmamış. Umarım belirtmiş olduğum hususlar sağlığınız için uyarıcı ve önleyici bir faydası olur. Bir de bu uzun girişi, sizin beyaz ekmekle olan her türlü bağınızı kesmek için yaptım.
alıntıdır

X