Bir bayan çalışmalımı yada evde uğraşmak ona yetermi..........

a.s. günümüzde çalışan bayanlar çok sıkıntı çekiyor bayanssulusmile . eğerki anlayışlı bir eşe sahip değilse vay ki vay haline . akannehir ev iş çocuklar derken bir koşturmaca sormayın . kaydirigubbakcemile
sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz .bana göre eğer ihtiyacı yoksa bir bayan çalışmamalı zaten evde yeteri kadar çalışıyor .kafamçokkarıştı
diyelim çalışıyor :hulya:
aldığı maaşı çocuk bakıcısı ev temizleyici kendi ihtiyaçları derken bitiriyor çalışıp koşturunca eline birşeyde geçmiyor eee neden bu kadar yorulsunki sorarım size kaydirigubbakcemile5

çalışan kadının kocası da özveride bulunmaya mecburdur.
kadın hem evde hem işte çaışıp, erkek akşam gelince ayaklarını uzatıp yatamaz.
hem neden günlük dşünüyoruz? mesela şu anda tek maaşl geçinen bir çift yaş ilerleyince tek emekeli maaşıyla geçinebilecek mi? neden birikim yapabilmek için çalışmayı kadına haksızlık olarak görüyoruz.

ben çalışıyorum, mecburum. bazı sebeplerden dolayı oğlumla evde 12 gün birlikte kalabildim ve işe başladım. maddi sorunum olmasa belki çalışmazdım.
ama gene de zamanında gittiğim üniversitede yer işgal ederdim, başkasının hakkını alırdım.
çünkü yarın ne olur bilemem. kocamla problemimiz olursa aakta dimdk karşısında durup ona muhtaç olmamak için elimde mesleğim olmalı..

baska topiklerde konu bu calisma - calismama meselesine gelince kavga cikmisti, aman diyeyim...
kadinin calismasini kadina yapilan en buyuk haksizlik olarak goruyorum

bende çalıştırılmamayı kadına yapılan haksızlık olarak görüyorum.
çalışmaktan keyif alan insanlar var; eğer bu ellerinden alınırsa asıl haksızlık o olur.
evli olsun olmasın her kadın ayrı birey. kendi insiyatifince karar vermeli.
kimse kendine haksızlık yapacak bir karar vermez sonuçta..

evlilik de koca da bir anda püf diye sönebilir...
Allah korusun kocanız öldü...yada boşandınız..herşey insanlar için...,bir kadının elinde bir mesleği varsa mutlaka çalışmalı..
ben çalışan bir kadınım..evet belki evimi haftada 1 temizliyorum yada ütülürim dağ gibi biriktikten sonra giriyorum ütü odasına...
ama elimden geldiğince aksatmıyorum evimin işini..bir süre sonra sistemli olmayı öğreniyorsunuz...herşey bir şekilde oluyor..
ekonomik özgürlük kadar kadının sosyal anlamda da özgürlüğünü sağlıyor çalışmak..belli bir çevren oluyor..
çok zengin bir adamın karısı bile olsaydım bir şekilde yine çalışırdım...benim annem ve hatta anneannem bile çalışan kadındı..bizim ailenin tüm kadınları kocalarından para istemedi..belki de bu yüzden böyle alıştım..ama bence doğru olan da bu..:enbuyukkk:

reyyan ablacım çalışanada çalışamayanada saygım var fakat kadınların okuması taraftarıyım bende diş teknisyeniyim 9 yıl çalıştım evlenmeden önce evlendikten sonrada çalışmak istemedim eşimde istemedi eşler polis ise bu daha da zor oluyor sende bende bunu daha iyi biliyoruz reyyan ablacım eşlerimizin çalışma şartları çok karışık bir de çocuk varsa daha da zor ben çocuğumu kendim büyütmekten yanayım bakıcı meselesi beni çok düşündürüyor ben çok zor güvenirim insanlara bırakamam çocuğumu hiç biryere devlet yeterince izin vermiyor çook doğru en azından 3 yaşına gelene kadar izinleri olsa daha kolay olur herşey başka ellerde büyümesi taraftarı değilim ... kadınlar okusun statüleri artsın ama çalışma konusunda birşey diyemem özgürlük para kazanmaksa para hiçbirşeydir unutmyın arkadaşlar huzurum olsun ama paam olmasın çokk umrumda değill ben evimde mutluyum huzurluyum

Öyle bir toplumda gözümü actimki herkes calisiyor, hatta ögrenci olani bile.
Onun icin bizim hayatimizda calismamak diye bir söz konusu yok veya lüksümüz yok.
Gelecegimizi ve yasliligimizi garanti altina almak zorundayiz onun icin calisiyorum, birde calismanin bana verdigi güc, idare, hakimiyet ve özgüveni hic bir alanda bulamam, yaslanirsam bile yine bos durmayip calisan bir tip olacagimdan eminim.
Bos durani Allah`da sevmezmis. Yani madem bu dünyaya gelmisim, üretmem lazim, birilerine veya topluma hayirli bir birey olmam lazim.
Ama herkesin kendi bilecegi birsey, onun icin herkes kendisine ne iyi geliyorsa onu yapmali. Herkesin kendi kararina saygi duyarim. Ben kendi fikrimi yazdim, kendimle alakali.

calismali bence.evde söz sahibi olmasi icin.ama coluk cocuk kücük oldugu zaman anne yipraniyoo.baba da biraz vurdum duymaz oldumu . annenin vay haline .ben cocuklarimi iki aylik ken basladim. calismayagerci mesai leri saatle aldim .sabah ögle arasi .baba ögleden sonra calisma .isden gelip ev isi yemek .aksam mesaisi yaptimm, yani kücük cocuklu san otur evde bak rahat rahat.cocugunaa

bence çalışmayanlar üniversite sıralarını boşuna meşgul etmesin, başkalarının hakkını yemesinler. çalışmaya niyeti olmayanın meşgul ettiği sıra belki başka birinin geleceğini elinden alıyor. ama kimse bunu düşünmüyor.

Düşüncenize katılmıyorum.
Eğitime bu gözle mi bakıyorsunuz? :nazar:
Kusura bakmayın da kimse kimsenin geleceğini elinden almıyor.
Gelecek isteyen de oturup ders çalışsın bi zahmet de aynı puanları alsın.Ünversitede sıra çok merak etme,sen yeterki çalış.

evli bayanlar neden çalışır ekonomik özgürlük için ama benim çalışanlar içinde gördüklerimin %80 ninin ev hanımları kadar ekonomik özgürlüğü yok bi mağazaya giderim ben daha rahat alışveriş yaparım
ev alırlar araba alırlar tapu vs erkeğin üzerine genelde yapılır
kadın ezilmesin diye çalışır ama ev hanımını yaptığı her işi evde yapar birde dışarıda amirine (üstüne) ezilir çocuğu hastadır izin alınacak zoraki bi izin
bekarların ve pek nadir bazı evli hanımların çalıştıkları için ekonomik özgürlükleri olduğunu düşünüyorum

Bence bayan kesinlikle çalışmalı, hem maddi hemde manevi yönden daha huzurlu olmak için. 8 yıllık çalışma hayatımdan sonra 4,5 aydır bebeğim için evdeyim ama gelinde bana sorun...He bebeğim için değer mi tabiki de değer...Ama çalıştığım zamanlarda herşeyim daha programlı idi, sosyal hayatıma da yetiyordum evime de kocama da...Şimdi evdeyim bugün kalsın yarın yaparım diyorum bu böyle kısır döngü gidiyor...

bu tip soruların genel geçer bi cevabı olamaz, kişiden kişiye, aileden aileye değişir, ben kendi adıma çalışmaktan mutluyum, mutlu olmadığım bi işim olsaydı çalışmak istemezdim herhalde, yani yaptığın işi sevip sevmemekte önemli etken, yaptığın işi seviyosan niye çalışmayasın ki:hulya:

Her kadın mutlaka okumalı ve bir meslek sahibi olmalı.
Çalışıp çalışmaması keyfine kalmış bir durum.
ama mutlaka okumalı.
koca ve evlilik gün gelip yalan olabilir.Ayrılmasanız bile Allah korusun eşiniz vefat edebilir. Kimseye muhtaç olmamak için elde geçerli bir meslek olması şart.
herkes çocuğu büyürken yanında olmak ister.ama imkanlar varsa ve güvenilecek birileri bulunduysa kreş ve bakıcı masrafı sonsuza kadar sürecek şeyler değil.
ayrıca ilerde o çocuk büyüyecek, okula gidecek,dershanesi ayrı olacak,üstü başı ayrı.evlenecek.düğün masrafı olacak vs...
şimdi bakıcı masrafınamı benzer.
belki durumum iyi tüm o masrafların altından kalkarım diyeceksiniz.
dediğim gibi tercih meselesi.
ayrıca kişisel fikrim, çalışan kadının hem eşinden hem çevresinden daha farklı muamele göreceği yolunda.tabi istisnalar kaideyi bozmaz.sırf çalışıyor diye bir insana saygı duyulmaz elbet.ama erkekler malesef bir süre sonra evde duran kadını,üretime katkısı olmayan sadece tüketen varlıklar olarak görüyorlar.çocuğunuz için ya da eşiniz akşam eve geldiğinde yemek bulsun diye yaptığınız fedakarlık malesef erkeklerden yeterli takdiri görmüyor.
o yüzden bir başkası için hayatınızı kökünden değiştirmeden,çalışabilecekken çalışmayı bırakmadan önce iyi düşünmeyi tavsiye ederim.

yaptığımız işi seviyorsak hayatımızı proğramlıyor her işimizi düzenen koyupta çalışıyorsak bu bizi yormuyorsa neden çalışmayalım. illaki okumakmı gerekiyor meslek edinemeyizmi. ben bayanlar okumasın demiyorum okumak şart ama bu bir iş amaçlımı olmalı. şimdi kim istediği mesleği yapabiliyor yada istediği okulu okuyor.

yaptığımız işi seviyorsak hayatımızı proğramlıyor her işimizi düzenen koyupta çalışıyorsak bu bizi yormuyorsa neden çalışmayalım. illaki okumakmı gerekiyor meslek edinemeyizmi. ben bayanlar okumasın demiyorum okumak şart ama bu bir iş amaçlımı olmalı. şimdi kim istediği mesleği yapabiliyor yada istediği okulu okuyor.

yaptığımız işi seviyor veya sevdiğimiz işten para kazanıyorsak bu elbette süper ötesi bir durum.ama herkes bu kadar şanslı değil.
yaşadığımız ülkenin şartları da henüz hayattan zevk alarak çalışmaya imkan verecek ölçülerde değil malesef.
çok yetenekli olduğumuz alanlarda para kazanamayacaksak o işi yapmak ne kadar mantıklı olur.
ayrıca evet meslek sahibi olmak için üniversite şart.
yetenekleriniz doğrultusunda kurslara gidebilirsiniz ama elinizde üniversite diplomanız olmadıktan sonra tüm çabanız hobi olmaktan öteye geçemez.
meslek için üniversite diploması şart.

her ünüversite bitiren meslek sahibimi oluyor acaba.bakın meslek liselerinin önü kapalı kendi branşında çalışan kaç kişi varki

kadin mecbur kalirsa calismali bu sebeple bir meslek sahibi olmali.fakat dinimizdede kadinin zorla calismasi yasaklanmistir.kadinin belli muayyen günleri vardir,erkekler kadar güclü degildir,duygusaldir.yani yapacagi is onu yormamalidir,evde kac kisinin ona muhtac olduguda önemlidir.benim fikrime göre kadin calismamali,ama eside bu durumu anlayisla karsilamali ve maddi olarak bunaltmamalidir.cünki kadin sadece calisan kadin olsa iyide es anne evlat kardes arkadasta oluyorsa bu ona agir gelebilir.ben sahsen karsiyim

valla ister okusun ister okumasın , insan, hayata sınırlı dar çerçevlerden bakıyorsa, mizacen negatife odaklıysa, geniş bi görüş açısına, fırsatları görme ve yakalama kabiliyetine, yaratıcılığa, iletişim becerilerine sahip değilse zaten çok zor iş bulur, bulsada hiç bi işte mutlu olamaz bence
sonuçta evde yada işte mutlu olmak için karakter özellikleri önemsenmeyen ama aslında çok önemli bi faktörtür
:hulya:

bu nasıl bir sorudurohaoldumsmile

kaydirigubbakcimile5 bu soru arkadaşlarla otururken bir muhabet ortamında gündeme geldi bende buraya taşıdım burası malum K.K burada fikir ve görüş çok opuyorumnanaktan

Evet bir bayan kesinlikle çalışmalıdır. Ev işlerini ve çocuk bakımını eşiyle birlikte ortak olarak yürütmelidir.

bende şöyle dusnuyorum tamam calısmallı ma mesai saatleri ve cumartesi pazarı tatıl olmalıki bayan hem evıne hemde işine yetıssın .ama tam tersi bi durumda nasıl ev hanımlıgını tam anlamıyla yapabılırki illaki aksayacaktır....

Kişiye ve yaşam tercihelrine göre değişiyor bu.
5 yıl çalıştım,dolu dolu.
Hamileliğimin riskli olması nedeni ile ayrıldım işyerimden.Kendi isteğimle.Aslında ücretsizdi ama sonra ssk mı durdurlar.Bana bunun bilgisini verirken doğumdan sonra istediğin zaman gel başla dediler.
Gitmedim gidemedim.
Maddi sorunumuz olsa mecbur kalırdım ama eşim sen bak dedi bakıcıya bırakacağımıza çocuğumuza.
Çalışmadım,çalışmıyorum.Hala da düşünemiyorum çalışmayı..
Evimde çok rahatım,kızımla vakit geçirmek;evime zaman ayırmak,arkadaşlarımla buluşmak,burada kk da olmak filan bana ayrı bir keyif veriyor.
Boşanırsam kısmını hiç düşünmüyorum,zaten parası için eşime tamah edemem.Etmem.
Haa kızım olmasaydı kesinlikle çalışmak derdim ama.Evde oturmak işte o zaman çok zor oluyor.Bir süre çünkü evde oturdum ben kafayı yiyecektim..

X