Bir bilene ihtiyacım var

Ben eşime sonsuz güveniuorum yarın dünyanın binbir türlü hali elbette var ama kimseden mal kaçırmam oda kaçırmaz. Konu o değil aslında yani devir olmadan çıkartılması mümkün değil cünkü farklı dairelerde mevcut asıl sorum devir gerçekleşince benim bu hakkım oluyor mu kiracıyı cıkartmak için

Önce eşinize bir sonsuz güvenmeyin bence, hayat bu. Burdaki konuların çoğu hiç beklemezdimlerle dolu. Tapuyu sizin üstünüze yaptıklarında ihtar çekeceksiniz kiracıya çık diye. 6 ay içinde çıkarsa ne ala yoksa dava açmanız lazım. Oda baya sürebilir, belli olmaz.

tapuyu size hibe ederlerse yani satılmış gibi değilde diğeri, şuanda ismi aklıma gelmedi o zaman kocanıza kalamaz.

Herkese merhabalar arkadaşlar.
Önceki konumda da bahsetmiştim. Ben ve eşimin ailesi oldukça variyetli olmasına rağmen bizler cok büyük sorunlar yaşıyoruz. Ev sahibimizin türlü tacizleriyle hayat mücadelesi veriyoruz adeta 3 yıldır. Geçenlerde ailemin beni karşısına alıp konuşmasıyla yeni bir sorun(çözüm?) ile karşı karşıya kaldım.
Ben eşinin annesi x kişi ( kv den bahsediyor) ile bir olmayacağım. O vicdansız ise ben ona kızıp kendi kızımı daha fazla süründürmeyeceğim. Sana ait olan dairenin satışını vereceğim ve kendi evine geç artık kurtul dedi. Ancak hukuki boyutunu hiç bilmiyorum. Benim üzerime araç hariç nokta variyet yok:) mülk devri ile ben kanuni yollara başvurabilir miyim direkt kendim oturacağım çünkü. Bir bilene ve yönlendirmelerinize ihtiyacım var.
Hic bir sey anlamadim

Ben eşime sonsuz güveniuorum yarın dünyanın binbir türlü hali elbette var ama kimseden mal kaçırmam oda kaçırmaz. Konu o değil aslında yani devir olmadan çıkartılması mümkün değil cünkü farklı dairelerde mevcut asıl sorum devir gerçekleşince benim bu hakkım oluyor mu kiracıyı cıkartmak için

Güvenme kızım, erkekler boşanırken de işlerine gelmeyince de öye çirkefleşiyorar ki inanamazsın. Kimseye o kadar güvenme. Madem çok güveniyorsun kocana, alıp anasından bir daire getirseymiş evenirken. senin annen kira parasından vazgeçecek, senin annenin canı yok mu? Çok yanlış bakıyorsun oaya, burda gözetmen gereken tek kişi annen.

Esila hanım ben ücretsiz destek versin ücretsiz dava takibi yapsın mı dedim? Vucudumda böyle belirtiler var acaba nedendir dediğimizde bile bir bilen yorum yapıyor ya hani söylemek istediğim bu .
Esila hanım ben ücretsiz destek versin ücretsiz dava takibi yapsın mı dedim? Vucudumda böyle belirtiler var acaba nedendir dediğimizde bile bir bilen yorum yapıyor ya hani söylemek istediğim bu .

Siz demek istediğimi anlamiyorsunuz ki
Karşıdaki insana bağlı ufacık hatanızda evi karşıdan izlersiniz ztn bu konu gergin
Bu arada sağlıkla ilgili de yorum istemem bunlar ciddi konular

Benzer durumdaki evimizi annem ustume vermek istedi.
Bizde de birkac daire olduğu icin kiraciyi gonderemedik.
Emlakci normal bir satis oldugu icin kiraciyi cikartmaya hakli sebebiniz olur dedi.

Ama bence tapunuzu ustunuze almayin.

Baska yontemlerde var kiraci cikarmak icin ornegin, apartman sakinlerinin topluca imza vermesi (bunu duydum ama emin degilim),
Evde oturmaya engel bir kusur olusmasi
Buyuk bir tadilat ihtiyaci dogmasi vb.

Kiraciniza yeni kirasi icin destek olacaginizi ya da tasinma masraflarini karsilayacagini söylerseniz ikna olabilir, bence her turlu tapu isinden daha karli.

Güvenme kızım, erkekler boşanırken de işlerine gelmeyince de öye çirkefleşiyorar ki inanamazsın. Kimseye o kadar güvenme. Madem çok güveniyorsun kocana, alıp anasından bir daire getirseymiş evenirken. senin annen kira parasından vazgeçecek, senin annenin canı yok mu? Çok yanlış bakıyorsun oaya, burda gözetmen gereken tek kişi annen.
Eşi ortak olamıyor diye biliyorum. Evlilik öncesi nasılsa ortak olunamıyorsa bunda da olamıyor. Ailelerin aldığı mallar bağış sayılıyor miras gibi düşün. Evlilik birliği içinde de olsa bağış olduğu için ortak hak sahibi olamıyor. Kişilerin kendi çalışıp kazandığı parayla alınan mallar ortak oluyor taraflara bakılmaksızın

apartman sakinlerinin topluca imza vermesi (bunu duydum ama emin degilim),
Topluca imzayı ahlak dışı durum varsa verebilirler öyle biz bunu istemiyoruz çıksın demekle olmaz o zaman herkes herkesi cıkarsın
Apartman sahibi olan ev sahiplerinin ekmeğine yağ sürmek olurdu

Benzer durumdaki evimizi annem ustume vermek istedi.
Bizde de birkac daire olduğu icin kiraciyi gonderemedik.
Emlakci normal bir satis oldugu icin kiraciyi cikartmaya hakli sebebiniz olur dedi.

Ama bence tapunuzu ustunuze almayin.

Baska yontemlerde var kiraci cikarmak icin ornegin, apartman sakinlerinin topluca imza vermesi (bunu duydum ama emin degilim),
Evde oturmaya engel bir kusur olusmasi
Buyuk bir tadilat ihtiyaci dogmasi vb.

Kiraciniza yeni kirasi icin destek olacaginizi ya da tasinma masraflarini karsilayacagini söylerseniz ikna olabilir, bence her turlu tapu isinden daha karli.
Hiçbir suçu olmayan kiracıya zorbalık yaparak toplu imzayla apartmandan attırmak mantıklı bir durum mu sizce? Ya da etik mi? Bu davranışın konu sahibinin şikayet ettiği ev sahibinden ne farkı var?

Avukatların danışmanlık kısımları da ücretli ya onu demek istemistir. Burda takılan avukat da kv eş konusuna yorum yapmak ister. İş dışında birseylerden konuşmak ister. Her avukatın alanı da ayrı. Ceza avukatı da bu konuya hakim olmak için bir araştırma yapması vs gerekir. Bunun için uğraşmaz yani bunu demek istiyor. Gidip maddeyi okumak bile istemez. Hali hazırda bu davalara bakan biri de belki bu konuya yazmaya usenir. Binde bir çıkar yani. Şahsi olarak kendi bu süreçlerden geçen olabilir ama hukuk konusu biraz karışık. Bazı konuda birisi bir yol ile rahatça sonuç alırken diğeri alamayabilir..avukata göre hakime göre de değişkenlik gösteriyor. Yani siz hersekilde avukat tutacaksınız onunla ilerleseniz daha iyi olur..yerinizde olsam kiracıya taşınma masraflarını vermeyi teklif ederdim. Mahkemede sonuç alsanız bile uzun sürer. Önce bir konuşun bakalim kiracı ne diyecek.

Ben ev sahibiyim hem de kiracı. Kiracimi çıkartmak istesem ekstradan iki ay kira almadan otur o ara ev bak derdim. Güzellikle ikna etmeye çalışırdim..zam dönemi de güzellikle konuştum ikna oldu. Beni biliyor zaten yasal oranlar dışında zam yapmıyordum bu yıla kadar. Fakat benim ev sahibim çok artış yapınca mecbur kaldım. Ya evimi satıp yeni ev alacaktım ya kiracıya da zam yapacaktım. Çıkarırken de ekstra ona kolaylık sağlarsam çıkar diye düşünüyorum.
Eğer evi satacaksaniz hiç konuşmayın bile. Belki kendi evi alır. Veya alan kişi aynı kiracı ile devam eder. Zaten satılması uzun sürüyor.
Siz direkt o evde mi oturacaksiniz?

Benim sorum eşimin ortak olması değil ki? Kiracıyı babadan kıza devredilen bir ev doğrultusunda kendim oturmak şartı ile tahliye edip edememek
Şimdi şöyle bir şey var. Mesela benim ev sahibim güya kayincosuna satmış. Biz davalık olsaydık ben muvazali satış diye itiraz edecektim. Onların gerçek bir satış olduğunu kanitlamasi falan baya uzun surerdi.
Sizin durumda da bu durum olabilir. Ama bildiğim kadarı ile ev babanızın olsa bile birinci derecede yakını oturtmak için çıkartabiliyor. Eski ev sabibim genç bir çocuktu. Ailesi oturacakti..ben ona itiraz edemedim mesela. Çok derinlemesine araştırmadım ama kabaca böyle biliyorum.

Hiçbir suçu olmayan kiracıya zorbalık yaparak toplu imzayla apartmandan attırmak mantıklı bir durum mu sizce? Ya da etik mi? Bu davranışın konu sahibinin şikayet ettiği ev sahibinden ne farkı var?
Lila hanimcim sucu olmasa zaten kimse imza vermez?

Ben konu sahibinin onceki konularini bilmiyorum, genel itibariyle kiracilar nasil cikartiliyor onu yazdim, kendimde bir kiraci olarak, acaba bir nebze sakin mi dusunseniz?

Evet oluyor ama sanırım kiracının 6 ay gibi bir zamanı oluyor.

Şimdi şöyle bir şey var. Mesela benim ev sahibim güya kayincosuna satmış. Biz davalık olsaydık ben muvazali satış diye itiraz edecektim. Onların gerçek bir satış olduğunu kanitlamasi falan baya uzun surerdi.
Sizin durumda da bu durum olabilir. Ama bildiğim kadarı ile ev babanızın olsa bile birinci derecede yakını oturtmak için çıkartabiliyor. Eski ev sabibim genç bir çocuktu. Ailesi oturacakti..ben ona itiraz edemedim mesela. Çok derinlemesine araştırmadım ama kabaca böyle biliyorum.
Haklısınız ama tek dairesi varsa diyebiliyorum. Birden fazla daire var kirada şuan

Türk Borçlar Kanunu'nun 351. maddesi uyarınca, ev sahibinin kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için evin kullanılması gerekliyse, kiracıyı evden tahliye etme hakkı vardır.

Bir avukata danışın derim belki üstünüze almanıza gerek kalmaz.

X