Bir çocuğun istismar ya da ihmal edildiğini öğrendi ya da fark etti iseniz bu durumu

benim afişlerim geleli bir hafta oldu dün bağlı olduğumuz aile hekimliği birimine götürdüm doktorumuza koridordaki duvarda asılı olan siyah beyaz a4 kağıdı dikkatimi çekti inceleyince yakından benim getirdiğim afişlerin aynısı olduğunu ama pc den çıktı olduğunu anladım içeri girip doktorumuza sunduğumda defalarca teşekkür etti çerçeveletip merkeze asacağını söyledi ve duyarlılığımdan ötürü kutladı beni çok mutlu oldum bu kadar sıcak karşılamasınadan dolayı ve çocuk istismarının çok fazla olduğunu ama insanların çevre baskısından dolayı bunu yapanı afişe edemediklerini söyledi... evet el ele verirsek çok yol katedeceğimizden eminim

benim afişlerim geleli bir hafta oldu dün bağlı olduğumuz aile hekimliği birimine götürdüm doktorumuza koridordaki duvarda asılı olan siyah beyaz a4 kağıdı dikkatimi çekti inceleyince yakından benim getirdiğim afişlerin aynısı olduğunu ama pc den çıktı olduğunu anladım içeri girip doktorumuza sunduğumda defalarca teşekkür etti çerçeveletip merkeze asacağını söyledi ve duyarlılığımdan ötürü kutladı beni çok mutlu oldum bu kadar sıcak karşılamasınadan dolayı ve çocuk istismarının çok fazla olduğunu ama insanların çevre baskısından dolayı bunu yapanı afişe edemediklerini söyledi... evet el ele verirsek çok yol katedeceğimizden eminim

süpersin ya cok sevindim ve duygulandim a.s.

süpersin ya cok sevindim ve duygulandim a.s.

rica ederim bu konuda çok hassasım çok mühim ve ihmal edilmiyecek bir konu herkes üstüne düşeni yapsa bu mikroplar bir bir temizlenir toplumumuzdan...anneyim bende gözümden sakınıyor hayatımın merkezi haline getiriyorum tüm hayatımı onlara göre planlıyorum bir manyağın onların dünyasını karatmasına asla müsade edemem...

ben de afişlerimi kızımın şimdiki okuluna ve eski anaokuluna götürdüm.. arkadaşlarıma da dağıttım..
Herkes çok memnun oldu valla..
Hatta istediğimden fazla afiş geldi bana.. onları da civarımdaki okullara vermek istiyorum..
Bu iş için babamı görevlendirdim:)).. malum çalışıyorum..

Son düzenleme:
sardunyacığım muhteşemsin bende aldırdım afişlerden çoçuk esirgeme kurumundan getittirdim iş yerrinin her yerine astırdım sağol canım duyarlılığın için içimizdeki kanayan yarayı akıttı

helal olsun diyorum sana çok duyarlı bir arkadaşımızsın..bütün kalbimle kutluyorum bu ilgi ve alakan için..tabiki bu konuda hepimizin duyarlı olması gerekio..çocuklara yapılan eziyete nasıl duyarsız kalınabilirki..Rabbim bütün yavruları ana babalarına bağışlasın..korusun onları inş..:Saruboceq:

Canım,duyarlıığın için bir kez daha teşekkür kutluyorum seni..
bir elin nesi var iki elin sesi var ,seninleyiz ve yanındayım bu konuda..
söz konusu çocuk olunca benim en hassas olduğum konudur.. onlar savunmasızlar..

arkadaşlar konuya çarpıcı bir topik eklemek istiyorum...

savunmasız ve masum evlatlarımıza dikkat çekmeye çalıştığım için açtım bu topiği...

sizi üzecek biliyorum fakat başımızı kuma gömersek 1.446 olan kayıp çocuklarımız her geçen gün çoğalacak...

ve Allah düşmanımızın başına vermesin kim garanti edebilir ki bir gün bu rakamın için de kendi öz evladımızın olmayacağın...!!?

http://www.kadinlarkulubu.com/ilisk...un-kayip-olmasini-olmesine-yeglermisiniz.htmlhttp://www.kadinlarkulubu.com/aile-...ildigini-ogrendi-fark-etti-iseniz-durumu.html

Son düzenleme:
Çocuk istismarı türleri

Fiziksel istismar : Fiziksel istismar çocuğun fiziksel zarar görmesiyle ortaya çıkar. Genelde ebeveynden zarar gören çocuğun tıbbı yardıma geç başvurulması ve eski yaraların çokluğu ile anlaşılabilir. Fiziksel istismarın yinelenme oranı %20'dir.

Cinsel istismar : Çocukların cinsel yollarla istismar edilmesidir. ıntihar girişimi, okuldan kaçma, antisosyal davranış bozuklukları en önemli belirtilerdir.

Duygusal istismar : Çocuğun psikolojik olarak sözel yolla istismar edilmesidir.Azarlama,hakaretetme,küçümseme, tehdit etme,suçlama,çocuğa küsme,yokmuş gibi davranma,çocukla alay etme duygusal istismarlardan bazılarıdır.ıstismar tiplerinden biri tek başına olabileceği gibi birden fazlası aynı çocukta var olabilir.Özellikle duygusal istismar hemen hemen her zaman diğer istismar tipleriyle beraberdir.

Bilerek zarar verme : Tipik olarak anneler sorumludur. Anne ya da babanın çocuğa bilerek isteyerek zarar vermesidir. Bu davranıştan sonra genellikle tıbbı yardım alırlar.

Çocuk istismarını önleme
Sebepleri
İstismarın yaşayan çocuğun ailesinin çatışması, mutsuz evliliği ve sözlü bir şiddetin mevcut olması.
Üvey anne ya da baba
Aİle içerisinde eşit karar alma dağılımının olmaması
Aİlenin yaşadığı ekonomiksel ve ani değişmeler etrafında doğan sıkıntılar.
Ailelerin toplumsal organizasyonlara karşı kayıtsız kalması.
Geleneksel aile yapısı ve fiziksel cezalandırmalar.

Yöntemler
Çocuk istismarını önleme yöntemi başlıca üç başlık altında toplanabilir.

İlk yöntem, topluma değin geniş bir yaptırıma geçmektir. Bu aktiviteler gelecekte çocuklarına istismar ve ihmalede bulunacak aileleri değiştirmeye değindir. Bu seviyede; halk eğitim aktiviteleri, toplumda aile eğitim sınıfları, ve aile destek programları altında toplanabilir. İlk seviyedeki yöntemin etkisini ölçmek zordur, lakin bir şeyi daha varolmadan önce engellemeye çalışırsınız ve etkisi belirsizdir.
İkinci yöntem; daha önceden çocuklarına karşı istismar ve ihmalde bulunmuş ailelere, genç ailelere, çocuklarına ilgi gereken ailelere, çocuk sahibi olan şahıslara (annesiz ya da babasız), ve düşük gelirli ailelere değindir. İkinci yöntem aile ve çocuk eğitimine değin yüksek riskteki aileleri eğitmeyi öngörür, ve çocuklarının özürlü veyahutta üvey evlat olmalarını gözardı eder.
Üçüncü yöntem ise resmi olarak ve devamlı bir şekilde çocuklarına karşı şiddet ve ihmal uygulayan ailelere değindir. Bu ailelerin daha önceden engellenmeleri yasalar ve mahkemeler doğrultusunda engellenmeleri öngörülmüştür..

[U]Çocuklar neden yaşadıklarından bahsetmezler[/U]

Kendilerinden inanılmayacağını düşünürler.
Başlarının belaya gireceğinden korkarlar.
İstismarcının tehdidinden korkarlar.
İstismarcıyı korumak isteyebilirler, istismarcıyı sevebilir ama yaptıklarını sevmezler.
Nasıl anlatılacağını bilmeyebilirler.
Cinsel davranışların yanlış olduğunu bilmeyebilirler.
Arkadaşları tarafından dışlanacağından korkabilirler.
Homoseksüel olarak adlandırılabileceklerinden korkabilirler.
Büyükleriyle (otorite ifade edenlerle) cinsel konuları konuşmaktan utanabilirler.
Gammaz olarak adlandırılmak istemezler.
İyi çocukların cinsellikle ilgili sözcükleri kullanmamaları gerektiği söylenmiş olabilir.

Böyle bir önemli konuyu açtığınız için teşekkürler..
Arkadaşlar mesleğimiz gereği çocuklarla birlikteyiz.
23 yıllık öğretmenlik mesleğimde inanın nelerle karşılaştık,neler yaşadık.
Şimdi bu topiği okuyunca yıllar önce yaşadığım bir olayı kısaca sizlere söz etmek istiyorum.
Bundan 9-10 yıl önceydi.
1.sınıfları okutuyorum.Bir erkek öğrencim vardı.
Annesi genelevde çalıştığı için bir aile para karşılığı bu çocuklara bakıyordu.
Çok geçmeden bu öğrencim-adına Ali diyelim-Ali sorun yumağı haline geldi.
Ali herkesle kavga ediyor,sınıftan ve diğer sınıflardan yiyecek çalıyor, yiyor.
Mutlaka bir nedeni olmalıydı.
Bakan aileyi çağırdım vs.
Uzun sürmedi,araştırdım ki,çocuk aç bırakılıyor,aç geliyordu...
Hergün yiyecek getiriyordum,baktım olmadı...
Müdürle ,,anasınıfı öğretmeniyle konuştum razı ettim.Her gün öğle yemeğini anasınıfından yiyecekti.
Düzenlide harçlık veriyordum.Sürekli konuşuyor,telkinlerde bulunuyordum.
Yiyecek çalma sorunu kalmamıştı.Çok mutluydu Ali.Benide nasıl seviyor anlatamam ,bana baktıkça gözleri parlıyordu ,çokda güzel bir çocuktu..........
Bakan aileylede görüştüm nasıl yanlış yaptıklarını..

Aradan zaman geçti ki, Ali ara ara okula gelmiyor ,gelincede yüzü gözü morluk içerisinde.
Düştüm,çarptım vs yalan söylemek zorunda kalıyordu ,aileden korkusundan.
Daha neler neler ...........
Evin altında karanlık depoda bekletmeler,kışın kuru yerde yatırmalar,aç bırakmalar,dayak ,çeşit çeşit cezalar ............Aileye itiraf ettirdim.
Hemen bakan aileyi çağırdım,müdürün yanında görüşmemi yaptım.
Önce inkar ettiysede sonunda kabul etti dayak olayını.
Ve üstelik anneden aylık para alıyorlar.
Hala durum devam edince müdürü zorlayarak polis çağırttım .
Karakola götürdüler aileyi.
Çocukların nüfus kağıdı bile yoktu..........Epey bir işlem sürdü ............
Çocukların öz annesinin telf binbir güçlükle ulaştım , tel ile arayarak durumu izah ettim.
(Annenin durumunun boyutuda ayrı mesele )
Neyse kadın bir yer ayarlayacağını söyledi.
Bir süre sonra annesi çocukları birileri aracılığıyla aldırttı ve gittiler....
.........
Birgün sınıfa girdim ki Ali yok ,gitti öğretmenim dediler.............
Oturdum sınıfta hıçkıra hıçkıra ağladım.
Evet buradaki cehennemeden kurtulmuşlardı.....................
Ya sonrası ..................
Nereye ,kimin yanına gittiler bilmem ...........Meçhul................
Aliye kim sahip çıkacaktı bundan sonra ,duyarlı birileri karşısına çıkacak mıydı...
Çok etkilenmiştim,
Ama benim vicdanım şöyle rahattı gözümün gördüğüne izin vermemiştim............
Şimdi Ali nerdedir ,bilmem . Ali gibi çoook çocuk vardır mutlaka ...
Allah tüm çocukları korusun ....
Allah tüm insanlarada merhamet ,duyarlılık versin..
Sevgilerimle.............

İsmini soyadını internette falan arattırsanız bulunur mu ki?Bende çok merak ettim.:KK43:(
Bu olay olalı 9-10 yıl oldu.
Öğrencimin kimliği yoktu.İnanaın soyadınıda hatırlamıyorum.
Bulabilmek ihtimali yok .
Ama öğrencimin yaşadıkları beni çok etkilemiştir.

arkadaşlar az önce haberlerde dinledim.
çocuk istismarcılarına kimyasal hadım cezası istemiş bayan vekiller harikla olur bece :nazar:

çok gzl bi konu olmuş bilgilendirme açısındanda teşekkürler... inş çocuk istismarı olmazda bizde ihbar etmeyiz diycem ama maalesef okadar çok var ki susan sinen bunu yaşayan...herkese çok büyük görevler düşüyor aslında düşününce ama işimize gelmiyor her konuda bu böyle

Şimdi bu topiği okuyunca yıllar önce yaşadığım bir olayı kısaca sizlere söz etmek istiyorum.
Bundan 9-10 yıl önceydi.
Müdürle ,,anasınıfı öğretmeniyle konuştum razı ettim.Her gün öğle yemeğini anasınıfından yiyecekti.
Yiyecek çalma sorunu kalmamıştı.Çok mutluydu Ali.Benide nasıl seviyor anlatamam ,bana baktıkça gözleri parlıyordu ,çokda güzel bir çocuktu..........

Aradan zaman geçti ki, Ali ara ara okula gelmiyor ,gelincede yüzü gözü morluk içerisinde.
Evin altında karanlık depoda bekletmeler,kışın kuru yerde yatırmalar,aç bırakmalar,dayak ,çeşit çeşit cezalar ............Aileye itiraf ettirdim.
Çocukların öz annesinin telf binbir güçlükle ulaştım , tel ile arayarak durumu izah ettim.
.........
Aliye kim sahip çıkacaktı bundan sonra ,duyarlı birileri karşısına çıkacak mıydı...
Çok etkilenmiştim,

amiiiinn..:Saruboceq:mafoldumbenAllahtan korkma kuldan utanma kalmamış merhamet versin Allah bütün insanlarımıza

Bundan 9-10 yıl önceydi.

.........
Çok etkilenmiştim,

Keşke okul müdürüne sorsaydınız ,nakil olarak gittiyse gittiği okul mutlaka vardır kayıtlarda.ya da ev adresinden karakoldan ulaşılabilirdi belki.ama 9-10 yıl önce daha bir çaresizdik sanki bu konularda,şimdi daha bilinçliyiz.

Çoçuk istismarını engelleyecek en önemli şey;cezaların en üst düzeyde tutulmasıdır.müebbet hapis vs..
Bir iki tanede tecavüzcülerin şişlenmiş haberleri.madem idam yok bu şekilde aba altından sopa gösterilsin..

X