Bir Kredi Banka Para Meselesi

Maariftakvimi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2018
1.710
2.691
Kızlar merhaba konuya nasil nerden gireceğimi bilmiyorum durumu en anlasilir sekilde anlatmaya çalışıp finans konusunda hiç anlamadigim icin sizlere akıl danışmaya geldim (zaten finanstan anlasam bu durumda olmazdım) hatta konudan anlamayan ama cevresinde anlayan biri varsa danisipta yorum yaparsanız cidden çok mutlu olurum.
Konuya gireyim daha once açtığım konudan belki bilen vardir bi kac süpriz masrafla maddi düzenim alt üst oldu resmen 2 ay kredi karti borcumu ödeyemedim birikmis Kredi kartı borcum oldu ceyiz diye aldigim bi kac parca esyam vardi onlari ederinden çok düsük bir fiyata sattim cok az kismini o sekilde odeyebildim bu ayki maasimi aldiktan sonrada hesaplarima göre kartlarimin tüm taksitleriyle 5.090 tl toplamda kredi kartı borcum var
Maaşım3200-3300 civarı ailemle yaşıyorum mecburen her ay 1100-1500 bazen sürpriz masraflarla evin gideri oluyor şimdi düşündüm tasindim her ay kredi karti taksit nereye ne kadar vericem borclarimi kapatabilirmiyin diye gercekten iyice psikolojim bozulmaya basladı.

Simdi düşündümde hatta bankayi arayip sordum 6000 tl taksitli nakit avans cekince ayda 1100 civari bir ödemeyle 6 ayda bitiriyormuşum bana çok mantıklı geldi ama yinede para hesap kitap işlerinden cok anlamiyorum kaş yapayım derken göz çıkarmaktan daha büyuk sıkintilara girmekten ödüm kopuyor

Bu arada asagiya aylık taksitlerimide yazayım

Ekim =1575
Kasım=1572
Aralık=957
Ocak=416
Şubat=318
Mart=112
Nisan=80

Aslına bakılinca ilk iki taksit disinda cok yüksek ödemem yok ama su varki ay icinde baska ev kendi ihtiyaclarim vs derken yine karta gomuluyorum o yuzden kredi taksit tutarlarimda böyle kalmaz ama tum kartlari kapatirsam ayda 1100 taksit odesem evin harcamalarını ve kucuk ödemelerimi pesin odesem sanki bi ferahlarim gibi geliyor.

Sizce uygun olan hangisi

şimdi anlayamadığım şu ki taksitlerin toplamı 5.090 ediyor sanırım
ödeyemeyip biriken kart borcu ne kadar peki?

Taksitli nakit avans çekmek çok mantıklı değil.
Faizleri çok yüksek.
Ben senin yerinde olsam 5.090 tl kart borcunun %20 si yani asgarisini öder, harcama yapmadan ayı kapatırım.
Buda aylık 1.018 tl ediyor.
5 ayda borcun bitmiş olur en azından faiz ödememiş olursun.
Her ay 1.000 tl atsan yine 5 ayda bitiyor.

Buda aldığın 3.200 liralık maaşta seni çok yormaz derim.

2 ay disinizi sıkın borcunuzu kapatın derim taksitli nakit avansin faizi yüksek olur aylık 1100 lirayı 6 ay odeyeceksiniz ama biraz kendinizi zorlarsanız 2 ayda bilemedin 3 ayda biter tabi borç bitince karti iptal ettirin derim tekrar kullanıp borç yapmayın.

Hayır elbette daha avantajlı değil.

Şu anda Ekimle Kasımı atlatırsanız kalan aylarda çok rahatlıyorsunuz.

Şimdi 6000 tl avans çekseniz her ay 1100 tl gelecek, toplam 6600 tl para ödeyeceksiniz. Sonraki aylarda iyice sıkışıyorsunuz üstüne o ayların da ev masrafları eklenecek. Bir de 5000 lik borç için niye 6000 tl çekiliyor?

Ekim Kasımda müsaade isteyin ev halkından kemeri sıkın. Oturup sizin kartınıza yüklenmesinler.

Banka da çok uyanık konu sahibi şimdi zorlanıyor, Banka da sen 2 ay rahatlamış gibi hisset biz sana 6 aylık çuvalı sırtına verelim diyor. 🙄

2 ay 1500 ödememek için 6 ay 1100 mü ödeyeceksiniz tam anlamadım?

Bu kadar korkmayın, 5 bin için kimse kapınıza dayanmaz. Asgariyi tam kapatacak şekilde gücünüz yettiğince parça parça ödeyip yeni harcama yapmayın. Rahat rahat bitirirsiniz borcu.

kesinlikle kredi çekmeyin. yukarıdaki arkadaşların da dediği gibi kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz. gereksiz harcama yapmamaya çalışın. ne bileyim yemeği evden falan götürün. önceki kıyafetlerle idare edin. mutlaka borcunuzun asgarisini ödeyin. diğer kısmını da ödeyebilirsiniz bence.

Kızlar merhaba konuya nasil nerden gireceğimi bilmiyorum durumu en anlasilir sekilde anlatmaya çalışıp finans konusunda hiç anlamadigim icin sizlere akıl danışmaya geldim (zaten finanstan anlasam bu durumda olmazdım) hatta konudan anlamayan ama cevresinde anlayan biri varsa danisipta yorum yaparsanız cidden çok mutlu olurum.
Konuya gireyim daha once açtığım konudan belki bilen vardir bi kac süpriz masrafla maddi düzenim alt üst oldu resmen 2 ay kredi karti borcumu ödeyemedim birikmis Kredi kartı borcum oldu ceyiz diye aldigim bi kac parca esyam vardi onlari ederinden çok düsük bir fiyata sattim cok az kismini o sekilde odeyebildim bu ayki maasimi aldiktan sonrada hesaplarima göre kartlarimin tüm taksitleriyle 5.090 tl toplamda kredi kartı borcum var
Maaşım3200-3300 civarı ailemle yaşıyorum mecburen her ay 1100-1500 bazen sürpriz masraflarla evin gideri oluyor şimdi düşündüm tasindim her ay kredi karti taksit nereye ne kadar vericem borclarimi kapatabilirmiyin diye gercekten iyice psikolojim bozulmaya basladı.

Simdi düşündümde hatta bankayi arayip sordum 6000 tl taksitli nakit avans cekince ayda 1100 civari bir ödemeyle 6 ayda bitiriyormuşum bana çok mantıklı geldi ama yinede para hesap kitap işlerinden cok anlamiyorum kaş yapayım derken göz çıkarmaktan daha büyuk sıkintilara girmekten ödüm kopuyor

Ekim =1575
Kasım=1572
Aralık=957
Ocak=416
Şubat=318
Mart=112
Nisan=80

Aslına bakılinca ilk iki taksit disinda cok yüksek ödemem yok ama su varki ay icinde baska ev kendi ihtiyaclarim vs derken yine karta gomuluyorum o yuzden kredi taksit tutarlarimda böyle kalmaz ama tum kartlari kapatirsam ayda 1100 taksit odesem evin harcamalarını ve kucuk ödemelerimi pesin odesem sanki bi ferahlarim gibi geliyor.

Sizce uygun olan hangisi
1500 eve vereceksiniz, 1100 taksit ödeyeceksiniz 2600 her ay çıkacak cebinizden size 600-700 lira civarı bir para bütün ay yetecek mi? Yetmezse yine kart kullanır kısır döngüye girersiniz. Mantıklı görünmedi bana.

5-6 bin civarı kredi çekseniz 12 ay için 500 lira 9 ay için 700 lira civarı ödemeniz olur.

Ya da kart borcunu taksitlendirmek gibi bir seçeneğiniz de var. Bu süreçte kartı kullanamazsınız.

Ekim =1575
Kasım=1572
Aralık=957
Ocak=416
Şubat=318
Mart=112
Nisan=80

Sizce uygun olan hangisi
Bankanız yapıyo mu bilmiyorum ama kart borcu yapılandırması oluyo bi ona bakın isterseniz.

Kızlar cok yogundum yazamadim hepsini tek tek okuyunca aciklamaniz mantikli geldi o yuzden vazgectim kredi çekmekten ama aslinda beni korkutan ilk iki aylik taksit degil onlar coktu evet benim cekindigim ay icindeki masraflarla beraber yine odeyemeyecegim bi tutarla karsilasma korkusuydu normalde bu ayki taksit ve birikmis borcumuda tam kapatamayacagim icin yigilma korkusu vardi

Bu ay toplamda 8000 civari birsey vardi ben 3500 civari kaldi onuda borc bulup kapatmayı dusunuyorum bu 3500 de kapatirsam diger taksitlerimi daha kolay oderim diye düşündüm ama bulurmuyun orasini bilmiyorum bulmazsam orasini bilmiyorum

5090 borç dediginiz gelecek aylara yayilmis taksitleriniz mi? Yoksa baska borc mu var bu taksitlerden ayrica?

Nakit avans cekmeyin. Cok sıkışırsanız önümüzdeki 2 ay icin toplam 1000 lira cekin, diger aylar zaten cok rahat ödenecek tutarlar.

Ekim =1575
Kasım=1572
Aralık=957
Ocak=416
Şubat=318
Mart=112
Nisan=80

Sizce uygun olan hangisi
nakşt avansla kredi kartı borcunu kapatıp, kart limitini 1000 tl ye kadar düşürün, limt düşmezse asla borç kapanmaz çümkü kredi öderken kartada borç yapmaya devam edersiniz. Sonrasında eve ve krediye vereceğiniz tuyarı kenara koyup kalanı ile yapın harmalarınızı nakit olarak. bu süreçtede gereksz masrafa girmeyin.

X