Bir öğretmenin çaresizliği

Okul baslayali daha 2 hafta olmadi mi? Kurallarda israrci olun, zamanla duzene alisacaklardir bence. Daha once kres gecmisleri yoksa okul duzenine gecene kadar alisma donemi bence bu. Ama kufur kabul edilebilecek bir sey degil. Kufur eden cocuklarin velileriyle gorusmelisiniz bence. Allah yardimciniz olsun.

sıkıntısı olan çocuklar mutlaka ki bir sıkıntısı vardır,buna yönelik çalışma yapmanız en doğrusu
o çocukları rehber öğretmenle görüştürün,aileden yardım isteyin.
evet, yetiştirilme tarzı kötü olanlar da var ama gerçekten sıkıntısı olan çocuk da var ,bu çocukların sıkıntılarını çoğu aile bilmiyr,önemsemiyor, normal karşılıyor,çocuktur geçer diyor ama işin aslı öyle değil.
çocuk neticed masum ,çocuk .
onunla ilgilenmeyen anne ve ilgilenmeyen öğretmen çocukları bu duruma itiyor.
öğretmenin yaklaşımı da çok önemli.
çocuğun sorununa odaklanıp çözmeye çalışan öğretmen var, çocuğu problemli olarak etiketleyip olaydan sıyrılmaya çalışan öğretmen var ,işte eğitimcilik orada başlıyor.
benim 3 evladım var. 3 ü de üstün zekalılar (raporlular ) .ikizlerim gayet uyumlu çocuklar, çevreleri tarafından sevilen ,başarılı çocuklar, hep girdikleri ortamda çok sevilirler. onları çok küçük yaşlardan itibaren kreşe gitseler de kendim evde özel ilgiendim, işten yorgun gelsem de her gün 1 saatimi ayırır ,oturur oyun oynardım,evmiz kreş gibi,her tülü puzzle ,kutu oyunu,kitap, eğitici ne ararsanız var,tablet evde sıfır,tabletsiz büyüttüm çocuklarımı ,piyasada okumadığım çocuk gelişimi kitabı kalmadı,belki 500 tane okumuşumdur.
gelelim ufak oğluma . o da üstün zekalı ama dehb tanısı var,dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ,bu biyolojik bir sorun.
2,5 yaşından beri 5 sene götürmediğim yer kalmadı ,uzmanlar yaşı küçük ,üstün zekalı ondan uyum sağlayamıyor dedi yolladı ,çocuk psikiyatr ana bilim dalı başkanlarına en iyi psikiyatr psikologlara götürdm,hep zekaya bağladılar,oğlum hiç okulu sevmedi,istemedi, ilerleyen süreçte evimizde tek argo kelime bile kullanmadığımız halde ,oğlum nerde şiddet argo var onu çekip çekip ,kendi gibi okul arkadaşlarıyla arkadaş olup bunları kullanmaya başladı ,çalıştığım halde her gün okuldaydım ,her gün bir vukuat, dedilerki okula tepki yapıyor.
sonra bir gün anaokulundan atmak istediler, müdür yardımcısı bana dediki oğlunuz problemli alın,ağladım ve hocam siz nasıl eğitimcisiniz,bir eğitimci bir çocuğa problemli kelimesini kullanırsa o çocuk daha ne yapsın,ben aldım oğlumu okuldan.
dışardan velilerden ve öğretmenlrden şikayet bitmedi.
bu yıl yaşı da artık 9 a yaklaştı tekrar götürdüm psikiyatra ,çok tanınmış birine ve dehb tanısı konuldu,çocuk yıllarca kendi farkında olmadığı bir durumu yaşıyormuş,uzmanlar da anlayamamış ve biz de bilmeden çocuğu suçlamışız hep.
hatta uzmanın bir tanesi ne kadar sevgi dolu bir aileniz var,bu ailede bu çocuğun böyle olması gerçekten çok ilginç demişti
şımarık da yetiştirmem,kuralcı bir anneyim,ikizlerime çok küçük yaşta tüm edinimleri kazandırdım ,hatta genelde hep hayran olurlar ikizlerime,bunu konuyu anlayın diye yazıyorum.
o çaresizliği anlatamam size,yıllardır sorunsuz ikiz büyütmüş ve evet herşy yetiştirme ile alakalı diye düşünen ben 3. evladımda yanıldığımı anladım .
sakın kınamayın ,büyük konuşmayın sevgili hocam.
kimisi ailede şiddet görüyordur,kimisinin de bulunamayan bir problemi vardır.
umarım ki eğitimciler bu çocukların sorununu çözmesinde önayak olurlar,veliyi de yargılamadan bu süreci rahat atlatarak bu çocukları topluma kazandırırlar,yoksa çocuklara da yazık oluyor inanın
oğlum ilaca başladı ve inanın yüzde 60 düzeldi çocuk ,maaşşalh diyeyim yine de.
ben ilaç etki etmez sanıyordum başta ama anladım ki yavrum gerçekten bu hastalığın pençesinde imiş ki ilaç çok iyi geldi.
velilere de şunu söylemek istiyorum ,sorun farkediyorsanız aman çocuğuma tanı koyarlar,yok ilaç başlarlar demeyin,gerekirse başlasınlar,yeterki çocuğunuz iyileşsin.
lütfen diğer çocuklarla ilgili de yargılama yapmayın ,insanın başına yarın ne geleceği inanın belli olmuyor
ben evladım için çok çabaladım uğraştım ve şükür ki sorununu buldum ,darısı diğer çocukların başına dyorum

Son düzenleme:
Ben veli olarak dahi katlanamıyorum bazı çocuklara artık.
4-5 yaş derken şimdi 1.sınıf ilk haftadan yine zorbalık yapan çocuklar kendini göstermeye başladı sınıfta.
Kulağını çekip,yumruklamaya çalışan bir çocuktan daha dün bahsetti oğlum,şahsen İyiki öğretmen değilim biraz daha bu okulda da sırf sakin,oturup dinliyor diye dayak yemeye devam edecekse akranlarından,tutup artık kendim dövebilirim çocukları.
Çok yüksek sabır ve tahammül gerektiren bir mesleğiniz var,bende bu özellikler mevcut olmadığı için tavsiye vermem mümkün değil,size kolaylıklar diliyorum.
Özgüvenli ve saygısız çocuk ayrımını yapamadan çocuk yetiştiren veli kitlesi arttıkça sinir hastası olma olasılığı çok yüksek,yakın arkadaşım da okul öncesi öğretmeni geçen seneden itibaren artık katlanamadığını bazı çocukların annem benim ağzımı burnumu kırdı,kan aktı dinlemedim sen kimsin diye çıkıştığını bu yüzden artık eve gelince kendi çocuğunun dahi sesini kaldıramadığını anlatmıştı.
Öğrenciden ziyade aileleri her hafta kapatıp zorunlu olarak eğitmek şart.

Komşumuzun oğlu anasınıfına gidiyordu öğretmeni aşırı disiplinli katı bir öğretmenmiş akşamları yemek yemediğinde, yaramazlık yaptığında arıyoruz xx öğretmeni bak diyip telefonu ele aldıklarında pamuğa dönüşüyordu çocuk 😅 dayakçı bir öğretmen değilmiş ancak sanırım ceza veriyormuş mum gibi oluyormuş çocuklar evde düzenleri bile değişmiş uyku yemek düzelen çok olmuş ama öğretmen velilere de eğitim vermiş resmen ben sınır koyuyorsam sizde uyacaksınız diye 🤣

Her gün hatta her saatte olur bir veli dersinize gelsin görsün yetiştirdikleri çocukları

Bende sinifciyim sizi cok iyi anliyorum. Öğrenci şans işi biraz. Bazi siniflar cok kötü bazi siniflar cok uyumlu. Allah yardimviniz olsun lütfen birakmayin. Anasinifi görmüs cocuk cok fsrkediyor. Gormemis cocuk 1 yil geriden geliyor resmen

Hep söylediğim bir şey vardır; şüphesiz anaokulu, öğretmenlik arasında en zor kademe. Ne teneffüs var ne bir boşluk var, sürekli çocuklarla ilgileniyorsun. Bazen temel ihtiyaçlarını bile gidermek zorunda kalıyorsun. Çocuklarda öğretmenlik kavramı yok. Aşırı zor. Sanırım yapamazdım.
Maalesef disipline etmeniz lazım hocam. Bu kızmak bağırmak değil, disipline etmek bambaşka bir şey. Bunu hocalarım iyi bilir.

Ne alaka ya benim gül gibi yetiştirdiğim çocuk çocukluk etti arkadaşına uydu diye azar mı işitecek.

Bence annelere biraz daha video filan gönderin problemli hallerini. Onlar da elini taşın altına koysun.
Senin gül gibi yetiştirdiğin çocuğa daha kimler neler yapacak bir bilsen 😌 patronu azarlayacak, iş arkadaşı mobing yapacak, mekan mı açmak istedi haraç için gelecekler 🥰🥰🥰 siz böyle yetiştirin çocuklarınızı gerçek dünyada ne yapacaklar çok merak ediyorum

Ne alaka ya benim gül gibi yetiştirdiğim çocuk çocukluk etti arkadaşına uydu diye azar mı işitecek.

Bence annelere biraz daha video filan gönderin problemli hallerini. Onlar da elini taşın altına koysun.
O söz dinlemeyen çocukların anası danası da gül gibi çocuk yetiştirdiklerini düşünüyorlar biliyon mu?

Ben burada çocuklarını fanusta yetiştiren annelere çok üzülüyorum. Keşke dünya onların idealindeki gibi olsaydı ideal dünyada en doğru yol eminim kitaplardaki gibi göz seviyesine inip çocuğu ikna etmek filandır. Ama asla çocuklarınızı sonsuza kadar koruyamayacaksınız ve gerçek dünya gün geçtikçe daha korkunç daha acımasız oluyor. Disiplinsizlik yaptığında bağırılmasını skandal gördüğünüz çocuklarınız sosyal hayata karışınca kendisine zerre değer vermeyen onlarca kişiyle muhattap olacak ve korkunç yıkımlar yaşayacaklar

Yemin ederim bunu bilerek söylüyorum tarihin en zavallı nesillerinden biri yetişiyor çünkü anne baba ne derece bilinçliyse dışarıda bir o kadar acımasız oluyor ve bu çocuklar çok bocalayacak. Korkunç derecede savunmasız yetişecek. Çünkü çocuk kudurunda bile karşısında sert tepki görmüyor. En fazla 10 sene nazı çekilecek bu çocukların sonra bu çocuklar mahvolacak. Bize zamanında öğretmenlerimiz gayet bağırıyordu iyiki bağırıyordu ben sınırlarımı öğrendim o derece özel olmadığımı öğrendim o nedenle iş hayatında, özel hayatımda yaşadığım haksızlıklara bağışıklık kazandım. Eğer İskandinavya’da yaşayacaksanız ömür boyu steril bir hayat sunabilecekseniz çocuklarınıza evet doğru çocuk yetiştirme yöntemi budur ama yok bunun dışındaysanız bırakın çocuklarınız bağışıklık kazansın.

Hep yazıyorum öğretmenlik berbat bir meslek diye az paraya çok iş yapıyorsun yazacak gençler varsa boşverin bu mesleği başka şeylere yönelin diyorum sonra da burda taşlanıyorum :bicak: :halay:
Etme eyleme Cherry…
Bizim mesleğimiz motivasyonu para olmayan kişiler için çok güzel bir meslek.
Bununla birlikte ülkemizin eğitime dolayısıyla öğretmene bakış açısı değişmeli burada size katılıyorum.
Özlük hakları korunan, bütçesi kültür-sanat-tatil vb şeylere yeten öğretmenler daha başarılı ve verimli olacaktır.
Çözümü belli olan bu soruna maalesef hiç
eğilmiyor devlet erkânı…

kayıtları müdür alıyor öğretmen görmüyor ki. müdür hoşlanmadığı öğretmene bilerek sorunlu velileri dolayısıyla öğrencileri gönderiyor. hatta eskiden o okulda çalışan öğretmenler (bölgeyi velileri az çok tanıyorlar) yeni gelenlere bu tarz çocukları yönlendiriyorlar. veli ile sınıf değişikliği için konuştuğunuzda siz benim çocuğumu istemiyor musunuz sizi şikayet edeceğim diyor 🤣
Benim kastettiğim de idarenin dengeleri gözetmesiydi. Tüm yaramaz çocukları aynı sınıfa koymak idareyi de bir yerde zora sokar. Sürekli sorun olan bir sınıfla uğraşmak istemiyorsa buna dikkat etmeli.

Hep yazıyorum öğretmenlik berbat bir meslek diye az paraya çok iş yapıyorsun yazacak gençler varsa boşverin bu mesleği başka şeylere yönelin diyorum sonra da burda taşlanıyorum :bicak: :halay:
Cherry doktordan sonra birde öğretmensiz mi kalalim :KK43: bence öğretmenlik eskisi gibi patlatılmalı. Fiziki şartlar ve öğretmen maaşları vs iyileştirilmeli. Bu şekilde zaten yerle bir olmuş eğitim sistemimiz tamamen yok olup gitmesin...

Kızım 2018 doğumlu eve yakın anaokuluna gidecekti sabahçı olduğu için yollamadim işin açığı ortamida çok sevmedim iyi bir okulda değil zaten.
Tam tahmin etigim gibi geçen gün öğretmen gitmesekte gruptayim bir msj atmış aynı sizin sorunlar.oyuncaklari birbirine atma küfür etme vurma varmış cocuklarda kusura bakmayın da benim evladım pırlanta gibi iyi evlat yetiştirdim o ortamda evladımı bozamam .ogretmenede sabır diledim
Çok üzülerek söylüyorum çocuğu koruma şansınız yok. Bu gün sakladınız ama yarın mecbur kalacaksınız. Özel ya da devlet farketmiyor. Zorba ve problemli çocuklar her yerde.

Ben burada çocuklarını fanusta yetiştiren annelere çok üzülüyorum. Keşke dünya onların idealindeki gibi olsaydı ideal dünyada en doğru yol eminim kitaplardaki gibi göz seviyesine inip çocuğu ikna etmek filandır. Ama asla çocuklarınızı sonsuza kadar koruyamayacaksınız ve gerçek dünya gün geçtikçe daha korkunç daha acımasız oluyor. Disiplinsizlik yaptığında bağırılmasını skandal gördüğünüz çocuklarınız sosyal hayata karışınca kendisine zerre değer vermeyen onlarca kişiyle muhattap olacak ve korkunç yıkımlar yaşayacaklar
Egecell hanım çocuk eğitimi sandığınız gibi birşey değil . Bizler çocuklara bagirmadan seslerimiz alçak konuşuyoruz ki birisi ona bagirdiginda bunun yanlış olduğunu bilsin . Tepkisini ortaya koysun . Dediğiniz gibi biri olabilmesinin yolu zaten bu . Bagirmakla işler cozulseydi şimdiki koyun gibi insan sürüsü olmazdi herhalde . Ozguvenlerini yikmiyoruz sevgiyle yaklaşıyoruz ki biri ona zarar verdiğinde koşarak bize gelsinler . Aynaya baktıklarında ic sesleri ona ne kadar değerli olduklarını hatırlatsin. Bu bir yetiştirme tarzı değil bu bir bilim dalı. Çocuk psikolojisi ile ilgili yapılan birçok araştırma var. Çocuğa sınır koymak onu terbiyeli ve ahlaklı yetiştirmek için onun ruhunu kırmaya gerek yok . İnanın bu şekilde yetiştirmek bir anne için en zor olanı. Bazen sesimi ufak yukseltsem vicdanen rahatsız oluyorum .

Kızım 2018 doğumlu eve yakın anaokuluna gidecekti sabahçı olduğu için yollamadim işin açığı ortamida çok sevmedim iyi bir okulda değil zaten.
Tam tahmin etigim gibi geçen gün öğretmen gitmesekte gruptayim bir msj atmış aynı sizin sorunlar.oyuncaklari birbirine atma küfür etme vurma varmış cocuklarda kusura bakmayın da benim evladım pırlanta gibi iyi evlat yetiştirdim o ortamda evladımı bozamam .ogretmenede sabır diledim
Ama hayatın her alanında o çocuklarla karşılaşacak. Bu sene değilse seneye okula gidecek , sonra işe gidecek . Zorba insanlar her yerde olacak. Bu kadar korunaklı yetiştirmeyin hayatla baş edemez. Her yerde yanında siz olamazsınız. Keşke pırlanta gibi çocuklar başka pırlantalarla karşılaşsa ama maalesef öyle olmuyor . Sonra o diğer çocuk hayatta ilerleyip sizin çocuğun müdürü falan olacak .

X