bir tesettür meselesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

zu285285

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2024
1
0
Selamünaleyküm, bütün olayı en baştan anlatacağım ve sizlerden saygılı değerli yorumlarınızı bekliyorum. liseye geçerken tesettüre girdim. kendi isteğimle idi (o yaşıma kadar hep tesettürün çok güzel karşılandığı okullarda ortamlarda büyümüştüm, başka herhangi bir sosyakültürel bir aktivitede bulunmamıştım).7 sene tesettürlü kaldım. ve bu sürecin%90'nında namazımı da eda ediyordum. ama lise2'den itibaren dinin hep güzel karşılandığı ortamlardan çıkıp farklı bir liseye geçtim ve dünyanın o insanlardan ibaret olmadığını gördüm. aynı şey üniversitede de devam etti. beni çok huzursuz eden 2 şey vardı tesettürle alakalı, 1- insanların bana önyargıyla yaklaşması o zaten böyledir o felsefe bilmez vb vb tesettürden bağımsız konular tesettüre bağlanmıştı toplumda. 2- o şu şu partilidir kesin.bunlar beni çileden çıkarıyordu ne o partiliydim ne dar görüşlüydüm ne entelektüelliğe uzaktım ne de bilgisizdim. benim ilgi alanıma sahip insanların bana hiç benzemediklerini fark ettim yani ve aralarına da giremedim hoş derdim bu değildi. sadece toplumda bir sınıfa hapsolmuştum bu beni sinirlendiriyordu herkes gibi kendi kendimin olacağı yeri seçemiyordum. ve tüm bunlar sonucunda tesettürden çıktım ama yine dekolte mini vs giyinmiyor usturuplu giyiniyorum. ve tesettürlü olmadığım 4 senede şunu fark ettim giyinişimle bir sınıfa koyulmasam bile bir sosyal ortamda belki de 5-6 saatlik sohbetin sonunda dini yaşantıya (özellikle haram ve helale) verdiğim önemle yine aynı noktadaydım. yani sanat tarihinde veya felsefede veya başka bir konuda derin bir bilgisi olmak veya başka şeyler(piyano çalmak vs) ne olursan ol, eğer inanıyorsan o taraklarda bezin tam da olamıyor. yine ait olamıyorsun. çünkü onlardan yine farklı olduğunu biliyorsun. tabiki bu 4 yıl içinde türkiyede tesettürün siyasi algısı da bir miktar değişti yandaş ve muhalif tesettürlüler olabileceği algılandı. ve bende büyüdüm. şu 1 aydır tekrar tesettürü düşünüyorum ve okuyorum. kimi yorumlar da baş örtüsü değil beden örtüsü deniyor kimileri baş örtüsü de diyor kimisi çarşaf-ı şerif diyor. bildiğim tek şey ben bu dine inanıyorum ve inanmaya devam edeceğim o zaman Allah'ın dediği benim için en öncelikli olandır. peki ya şimdi önümde 3 seçenek var 1-aynı devam etmek 2- başörtüsüz tesettür (bol elbiseler feraceler ama başörtüsü ve makyaj yok zaten normalde de pek makyaj yapmam) 3- ferace ve geniş bir başörtüsü. size soracağım ise şudur yerimde olsanız ne yapardınız? ( konudan bağımsız bu bağlamda beni daha iyi tanıyabilmeniz için bir bilgi, 25 yaşında bir doktorum )
not: bunu bu kadar uzun tuttum çünkü gerçekten okuyanların yorumlarını istiyorum üşenenlerin değil. okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X