birçok kadının merak ettiği sorular (ACİL bilenler yardım etsin)

meczupsak

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2023
64
12
27
merhaba hamile kalmak isteyen birçok kadın farklı konularda merakını gidermeye çalışıyor bilenler sorduğum soruları yanıtlayabilir mi? hem sorular toplu bir şekilde olur.
1. ovulasyon testinde pik (çift çizgi, pozitif) gördüğümüz gün yumurtlama günü mü oluyor yoksa onu takip eden 24-48 saat mi yumurtlama günü oluyor?
2. çift çizgiden sonra siliklesmesi yumurtanın çatlaması mı anlamına geliyor?
3. yumurtlama/ ovulasyon/ yumurtanın çatlaması hepsi aynı olayın farklı isimleri mi?
4. Her kadın yumurtlama döneminde kasık ağrısı çeker mi?
5. Her kadının yumurtlama döneminde akıntısı yumurta akı kıvamında mı oluyor?
6. Kremsi, köyü kıvamlı kremi andıran beyaz akıntı neden olur, hamilelik belirtisi midir?
7. Hamile kalmak için ilişkiden sonra 10-20 dk uzanmak şart mı?
8. Hamilelik için pozisyonun önemi var mıdır? kadının üstte olduğu pozisyonlar önem taşır mı?
9. Lh testi ile hamilelik öğrenmek mümkün mü? hamilelerin lh testi hep pozitif oluyor neden?
10. Hiçbir sorun olmadığı halde gebelik neden oluşmaz?
11. Vajinal kuruluk neden olur? mantar vs enfeksiyon yokken neden uyarılma ya da yumurtlama zamanında akıntı oluşmaz?
12. hsgden sonra hamilelik şansı artar mı?
13. diş ağrısı, diş eti iltihapları hamileliği engeller ya da zorlaştırır mı? buna rağmen hamile kalan var mı?
14. adet siklusu duzenliyken bazen geç bazen neden erken gelebiliyor?
15. Sağlıklı beslenmek gebelik oluşması üzerinde ne derece etkili?
16. Gebelik oluşması için tavsiyeleriniz nelerdir?
17. Östrojen ve progesteron hormununu doğal yollardan nasıl arttırabiliriz?
18. düşük, dış gebelik, boş gebelik vs. sonrasında uzun zaman tekrar gebe kalmak neden zordur?
19. Çok teşekkür ediyorum, gebe kalmak isteyen, özlemle bekleyen herkesin sağlıklı şekilde kavuşması duasıyla❤️

Bildiklerimi cevaplamak istiyorum;
1.pik gördüğümüz günü takip eden 24-36 saat yumurtlama günü oluyor. Çünkü pik demek yumurtanın en büyük, olgul olduğu anlamına geliyor.
2.evet çift çizgiden sonra silikleşmesi yumurtanın çatladığı anlamına geliyor.
3.evet
4.hayır her kadında olmaz. Mesela bende bazen olur bazen olmaz hatta geçen ay olmadı ama gebelik oluştu (kimyasal oldu)
5.hayır bazı kadınlarda hiç akıntı olmaz. Aynı şekilde bende son üç dört aydır olmuyor eskiden oluyordu.
6.🤷🏻‍♀️
7.şart demeyelimde garantiye almak diyelim. Korunurken hamile kalanları göz önünde bulundurursak şart değil.
8.🤷🏻‍♀️
9.Lh testi hamileliği göstermez. Hamile olup Lh testinde hiiiç çizgi çıkmayan da var.
10.ahhh bilebilsem yıllardır bununla uğraşıyorum
11.🤷🏻‍♀️
12.hsg den sonra evet hamilelik şansı artıyor rahim temizlendiği için. Hafif tıkanıklar açılıyor.
13.🤷🏻‍♀️
14.mevsim geçişleri bile etkileyebiliyor siklusu.
15.🤷🏻‍♀️
16.kelin ilacı olsa kendi başına sürer😅
17.🤷🏻‍♀️
18.🤷🏻‍♀️
19.Aminn 🤲🤲🤲

Bildiklerimi cevaplamak istiyorum;
1.pik gördüğümüz günü takip eden 24-36 saat yumurtlama günü oluyor. Çünkü pik demek yumurtanın en büyük, olgul olduğu anlamına geliyor.
2.evet çift çizgiden sonra silikleşmesi yumurtanın çatladığı anlamına geliyor.
3.evet
4.hayır her kadında olmaz. Mesela bende bazen olur bazen olmaz hatta geçen ay olmadı ama gebelik oluştu (kimyasal oldu)
5.hayır bazı kadınlarda hiç akıntı olmaz. Aynı şekilde bende son üç dört aydır olmuyor eskiden oluyordu.
6.🤷🏻‍♀️
7.şart demeyelimde garantiye almak diyelim. Korunurken hamile kalanları göz önünde bulundurursak şart değil.
8.🤷🏻‍♀️
9.Lh testi hamileliği göstermez. Hamile olup Lh testinde hiiiç çizgi çıkmayan da var.
10.ahhh bilebilsem yıllardır bununla uğraşıyorum
11.🤷🏻‍♀️
12.hsg den sonra evet hamilelik şansı artıyor rahim temizlendiği için. Hafif tıkanıklar açılıyor.
13.🤷🏻‍♀️
14.mevsim geçişleri bile etkileyebiliyor siklusu.
15.🤷🏻‍♀️
16.kelin ilacı olsa kendi başına sürer😅
17.🤷🏻‍♀️
18.🤷🏻‍♀️
19.Aminn 🤲🤲🤲
çok teşekkür ederim hepsini özenle cevapladığın için eline sağlık 🌿 10 ve 16. sorular için tavsiye olmasa da bir şey eklemek istiyorum bende. dış gebelik ve düşük yaptığım o aylarda sıkı bir diyet programı içerisindeydim ve gündemim çok yoğundu çocuk gibi bir beklentim yoktu. her ikisinde de bu şekilde hamile kaldım ama sağlıklı olmadı. sağlıklı olmak ve beklentiye girmemek bir tavsiye olabilir belki 😅

merhaba hamile kalmak isteyen birçok kadın farklı konularda merakını gidermeye çalışıyor bilenler sorduğum soruları yanıtlayabilir mi? hem sorular toplu bir şekilde olur.
1. ovulasyon testinde pik (çift çizgi, pozitif) gördüğümüz gün yumurtlama günü mü oluyor yoksa onu takip eden 24-48 saat mi yumurtlama günü oluyor?
3. yumurtlama/ ovulasyon/ yumurtanın çatlaması hepsi aynı olayın farklı isimleri mi?
6. Kremsi, köyü kıvamlı kremi andıran beyaz akıntı neden olur, hamilelik belirtisi midir?
8. Hamilelik için pozisyonun önemi var mıdır? kadının üstte olduğu pozisyonlar önem taşır mı?
9. Lh testi ile hamilelik öğrenmek mümkün mü? hamilelerin lh testi hep pozitif oluyor neden?
11. Vajinal kuruluk neden olur? mantar vs enfeksiyon yokken neden uyarılma ya da yumurtlama zamanında akıntı oluşmaz?
13. diş ağrısı, diş eti iltihapları hamileliği engeller ya da zorlaştırır mı? buna rağmen hamile kalan var mı?
18. düşük, dış gebelik, boş gebelik vs. sonrasında uzun zaman tekrar gebe kalmak neden zordur?
19. Çok teşekkür ediyorum, gebe kalmak isteyen, özlemle bekleyen herkesin sağlıklı şekilde kavuşması duasıyla❤️

1.evet pik pozitif olduğu gün yumurta belli mm ulaşmış tir demek 24 saat 48 saat ic8nde catlayabilir
2.hayir çünkü lh hormonu yumurtanın büyümesine destek verir çatlaması ise yumurta silik bile çıksa teste kiste dönüştüğünü anlayamıyoruz benim öle oldu silik çıktı ama çatlaması yumurtalık kistine dönüşmüştü 1 kaç adet kanaması ile gitti çatlayıp catlamadiginin en net öğrenmek için progesteron horonunu ölçmektir
Yumurtlamanin 7.8.9 günlerinden biri kandan bakılmalı 3 ve üzeri yumurtanın catladigini soler ama sunuda söyleyeyim sağlıksız yumurtada çatlar yani demek değildir çatladı tamam hamile kalabilirim çünkü yumurta spermi seçiyor önemli olan bir sağlıklı sperm bir sağlıklı yumurta
3.evet ovulasyon ing çeviri gibi biz yumurtlama diyoruz
4.hayir ben bazı aylar çektim bazı aylar yoktu hatta bazı kadınlar lekelenme yaşıyor yumurtlama günü
5. Herkadinda yok servikal mukus ama kıvamı dokusu sümük şu beyaz şeffaf uzayan bir akıntı
6.kremsi akıntı regli öncesi gelen akıntı aslında hamilelik belirtisi ile regli belirtisi aynı biraz ayırt etmek zor oluyor akıntı kötü kokulu peynirini gibi ise kesin enfeksiyon belirtisi olabilir .
7.aslinda spermler hemen ulaşabilir tabi hemen kalkmamak yinede faydası olur
8. Köpek pozisyonu daha iyi olduğunu soluyor arkadan vajene kadın kalça dik bir şekilde kadının kaşığı hafif aşağıya doğru eğilim li olduğunda dolayı spermler direk rahime akar diyorlar özellikle sperm sorunu olan çiftlere öneriliyor
9.lh hamilelik öğrenenler bende gördüm ama pik ti hiç silik yada pozitif olduğunu görmedim pikti ertesi gün hamile olduğunu öğrendiler ama bu bence döllenme yaşayan ve yerleşme yaşayan yumurtanın beslemeye çalışan hormonlardan kaynaklandığını düşünüyorum.
10.nedeni bence ikisininde sağlıklı olmadığında dediğim gibi saglikli yumurta olsa sağlıklı sperm olmaz veya tersi birde yumurta hanım spermi kendi seçtiği için beğenmiyor 😅
11.yediklerinden ictiklerinde hava durumlarında o ayki stresten herseyden kaynaklanabilir .
12hsg çektirip hamile kalanları okudum.
13.yok diş ağrısı ile sanmam antibiyotik kullanımı olacaksa tabi antikorlar kullanımı o ay için sağlıklı olmayabilir.
14.iste bu yumurtlama duzensizliginden kaynaklanıyor normal bir kadın 28.gunde bir regli görüyor çünkü kadın 13.14 gün saat gibi yumurtluyor ama bizim gibi tembel yumiler olunca büyümesi 20gunu oluyor e zaten yumurtlamdan 14 gün sonra regli oluyoruz orası kesin 25.gun pik gördüm 😅 39.gun regli oldum 25+14 işte bizde regli duzensiz diyoruz halbuki yumurtlama sıkıntılı
15.çok etkili heleki şu an ki hormonlu yiyecek çokluğundan dikkat etmek lazım..
16.omega 3 kullanıyorum d vitamini folik asit bol bol ceviz fındık avokado havuç pekmez
17.vallhi ben kabak yedim badem yedim yükselme di malesef şuan progesteron seviyem çok düşük olduğundan dolayı progestan fitil kullanıyorum umarım faydası olur . Ama bunlarla ilgili makaleler var.
18.cunku rahim yorgun oluyor tazelemek gerekir ama gebe kalması zor olmaz birkere gebe kalmayı rahim öğrendiyse tekrar kalabilir
19.amin çok amin çok Rabbım saglikli sonuçlarımız olsun umarım benimde bu yazım birilerine yardım eder Rabbım yar ve yardımcımız olsun 🤲🏻 dilerim kavuşuruz

Kızlar adet gecikmesinden itibaren beyaz akıntı görüp gebe kalan varmı ben gevikmedeyim hergün beyaz sıvı akıntım geliyor ve göğüs damarlarım çok belirgin şiş ve hassas

Gebelik Allahın sakladığı zamana hastır
Çok didiklemek seni strese sokar
Kendini rahat bırak tek yapmak gereken şey gün aşırı birlikteliktir
Gerisi teferruattır
Soruların cevaplarını vermişler zaten

Bildiklerimi cevaplıyım bende 19. Ayında bi bebeğim var.
1-evet
2-evet
3-evet
4-hayır mekmez. Ben genelde o dönemde ağrı çekmem.
5-reglde de hamilelikte de olur bu. Doğumdan önce bu akıntılarım gözle görülür şekilde fazla olmazdı şu an çok belirgin bi kaç gün sürüyor. Yumurtlama dönemini çok belirgin yumurta akı kıvamlı akıntıyla geçiriyorum. Doğum öncesi bu kadar belirgin değildi. Akıntı geçtikten ortalama 10-14 gün sonra regl oluyorum.
Hamilelikte de dediğim gibi önceden belirgin olmazdı ama hamile olduğumu düşündüren ilk şey yoğun bi akıntıydı.
6-hamilelik belirtisi akıntım buydu. Hatta hamileliğimin çoğunda vardı.
7-tecrübeme göre gerek yok.
8-hayır önemli değil. Önemli olan yumurtaya ulaşmaya çalışan sperm kalitesi. Hareketli, canlı spermler pozisyon dinlemez.
9-bunu bilmiyorum.
10-fiziksel sorunun olmaması tek başına etken değil. Stres, beslenme, uyku düzeni gibi şeylerde büyük etken.
11-vajinal kuruluk hormonal bi durum. Sürekli devam eden bişeyse doktorla görüşülmeli.
12-bilmiyorum.
13-yoğun olmayan çok başında diş sorunlarım vardı hamilelik öncesi. Ama hamilelik bu durumu çok hızlandırıyor. Hiç sorun olmayan dişlerimde sorun oluştu. Ağır bi tedaviye ihtiyaç duyuyorum şu an. Vaktin var mı? Yok 😅
14-hormonal dengesizlik olabilir. 1 haftalık gecikme ya da erkenlik normal kabul edilir. Ovulasyon günü de bunda çok etkili. Ayrıca o ay içinde yaşanan değişiklikler stres düzen değişiklikleri adet döngüsünün düzenini değiştirebilir.
15-ne kadar etkili bilemem oran veremem ama çok etkili olduğu kesin. Sağlıklı beslenme organların güzel çalışmsdını sağlar. Vitamin değerlerinin düzenli olması da yumurta kalitesini etkiler.
15-kendinizi şartlamayın. Çok zor biliyorum ama bu şekilde stres sorunları peşinde getirir. Geç döllenme olan bebeğim bütün ayı değerlendirmemize rağmen reglime 1 hafta varken sadece o anki zevkimi düşünerek hareket ettiğim ilişkinin sonucu. Düzenli beslenin uykunuzu dinlenmenizi aksatmayın. Sigara alkol gibi kötü alışkanlıklsrdan uzak durun. Daha spesifik tavsiyeleri daha çok çabalamış kadınlardan alabilirsiniz ben ilk ay gün aşırı birlikteliği deneyerek hamile kaldım. Ama öncesinde doktora gidip kan değerlerimi üreme yollarımı kontrol ettirmiştim. Enfeksiyon kısmını da atlamayın kontrol ettirin.
17-bilmiyorum.
18- bilmiyorum ama belki hormonal olarak yaşanmış olan dengesizliklerin düzene girmesi zaman aldığı için olabilir.

X