BİREYSEL EMEKLİLİK

Merhabalar hanımlar,
Birikim amacıyla %100 altın fonunda Bireysel emeklilik başvurusu yaptım.1000 TL ile başladım,bir taksit kesildi.Yuzde 30 devlet katkısı da var.Devlet katkısından yararlanmak için ara ödemeler de yapabiliyorum.
Fakat günümüz ekonomik koşullarında iyi bir şey mi yaptım bilmiyorum.
Sizce ?
Merhaba,
Ben Agesa Hayat Emeklilik’te birikim güvence danışmanıyım. Bu işi yapan biri olarak söylemeliyim ki öncelikle geleceğiniz için çok doğru bir karar vermişsiniz. Günümüz ekonomik koşullarına göre bugün gözünüze büyük görünmeyen bir yatırımın nasıl çığ gibi büyüyeceğine tanıklık edersiniz tabii uzun ve orta vadede sabır ve istikrar gösterirseniz. Burada 2 önemli husus var; 1.si doğru fon seçimi ve doğru zamanlarda fonlardaki doğru değişim aksiyonlarını almak. 2.Side eğer bunu yapabileceğiniz bir finansal okur yazarlığınız yoksa çalışmış olduğunuz kurumdan düzenli danışmanlık desteği almak. Eğer danışmanınız sizi aramıyorsa belli dönemlerde sizinle iletişime geçmiyor ve fon performanslarınızı takip etmiyorsa bu bir sorundur. Bu noktada çalıştığınız kurumdan başka bir kuruma tüm haklarınız ve paranız korunarak geçebilirsiniz. Hiçbir kesinti ve zarara da uğramazsınız. TEFAS uygulamasını kullanın, orada sahip olduğunuz fonlarla diğer kurumlardaki muadil fonları karşılaştırabilir ve getirilerini öngörebilirsiniz.

Ben birini agesa diğerini Türkiye finansa yaptırdım bence de hisse döviz altın üçlüsünden oluşan sepet yapin
Merhaba, Agesa Hayat Emeklilik şirketinde birikim ve güvence danışmanıyım. Madem müşterimizsiniz teknoloji fonumuzdan da sepetinize eklenmenizi tavsiye ederim. AVR fonu diye geçer, %90 Amerikan borsasında apple Microsoft Tesla gbi teknoloji devlerinin hisselerine sahip olursunuz. Bu sadece Agesalılara özel bir dondur, mevcut getirisi şu an %144. Özellikle Nisan’dan sonra ciddi bir trend daha yakalayacağını öngörüyoruz.

İs bankasında yaptırdım, Anadolu hayat..
Ben Agesa Hayat Emeklilik te birikim güvence danışmanı olarak hizmet veriyorum. Size naçizane tavsiyem bulunduğunuz kurumdan kaynaklı takibini iyi yapmanız. Fon seçimini lütfen kuruma bırakmayın ve kendiniz yapın. Hiçbir şey bilmiyorsanız dahi altın fonuna koyun, çünkü maalesef banka kanalları ki buna kendi şirketimin banka ayağıda dahil, bir emeklilik şirketi kadar detaylı takip ve hizmet yapamıyor. Bu noktada para TL de kalıp değer kaybediyor. BEŞ muazzam bir sistem yeter ki doğru yönetin.

Eşim profesyonel ekonomist ve matematik mühendisi, yarı yabancı bir kurumun da ekonomisti. o ilgileniyor bu işlerle. Düzenli olarak fon sepetini revize edip güncelliyor. Sadece fon değil, temettü geliri, emtia ve viop ile de ilgileniyoruz.
Ne kadar bilinçli yatırımlar yapıyorsunuz. Tebrik ederim. Dilerim güzel getirilerle hedeflerinize ulaşırsınız🙏🙏❤️❤️

Normalde iyi belki ama el koyarlar mi ya da yüksek vergi kesintisi fln getirirler mi tedirginliğim bu konularda benim
Bu mesleği yapan biri olarak söylüyorum; el koyma olamaz. Paranız Takasbank denilen havuzda korunur. Ayrıca hazine tarafından korunur. Vergi kısmındaysa kapsam çok net. Dilerseniz uygun bir zamanda iletişime geçelim size sistemi kesinti ve katkı miktarlarını detaylıca anlatayım. İçiniz rahat etsin ki böyle bi sistemden fydalanın.

Denedim olmadı az önce,fon değişiklik yenileme tarihi 15 Şubat 2025 diyor,bir yılı dolunca yani
Senede 12 kez fon değişim hakkınız bulunuyor. Ama tavsiyem sürekli değiştirmemeniz yönünde. Çünkü burası borsa gibi sürekli fon alıp satabileceğiniz bir alan değil, zira her fonunda bi alım satım değeri var. Bu orta ve uzun vadeli bir program. Ben danışanlarıma 2 yada 3 sepet yaparım. Güncel beklentilere ve aldığımız verilere göre bu bazen 1 e düşer ya da 4e çıkar. Ama beklentimizden eminsek fonu belirler ve pusuya yatarız😂 çünkü danışmanıma agresif bir fon seçimi bile yapsak orta ve uzun vadede zaten kazanacak hemde yüksek getiriyle. O yüzden uzun vadeli planınız varsa cesur olun, agresif yatırımlar yapın paranızı hızlı bir şekilde büyüttükleri sonra güvenli limanlara geçebilirsiniz.

İs bankasında yaptırdım, Anadolu hayat..
Ben de 9 yıldır besteyim, elime geçtikçe de eklemeler yaptım, kazancım fon performans olarak %2600 küsür olarak görünüyor mesela. Çok faydalı ama benim sepet şeklindeydi. Hisse ağırlıklı idi. 200 bin küsür yatırmışım şimdiye kadar, 5 milyonu geçmiş toplam
Bu mesleği yapan biri olarak tebrik ederim sizi❤️Çok güzel bir başarı örneği olmuşsunuz BES’te❤️ Hangi kurumla çalışıyosunuz acaba?

Ben de 3 ay önce %80 altın fonuna geçtim, kalanı hisse senedi yoğun fon. Öncesinde borsanın yükselişte olduğu dönemde tam tersiydi; %20 altın kalan %80'i hisse yoğundu. O dönem iyi kazandırdığını düşünüyorum. Sık değişim yapmamak gerekiyor ben ortalama 6 ayda bir ya da yılda 1 değiştiriyorum. İş Bankası'nın Anadolu Hayat Emeklilik'indeyim.

Merhaba,
Ben Agesa Hayat Emeklilik’te birikim güvence danışmanıyım. Bu işi yapan biri olarak söylemeliyim ki öncelikle geleceğiniz için çok doğru bir karar vermişsiniz. Günümüz ekonomik koşullarına göre bugün gözünüze büyük görünmeyen bir yatırımın nasıl çığ gibi büyüyeceğine tanıklık edersiniz tabii uzun ve orta vadede sabır ve istikrar gösterirseniz. Burada 2 önemli husus var; 1.si doğru fon seçimi ve doğru zamanlarda fonlardaki doğru değişim aksiyonlarını almak. 2.Side eğer bunu yapabileceğiniz bir finansal okur yazarlığınız yoksa çalışmış olduğunuz kurumdan düzenli danışmanlık desteği almak. Eğer danışmanınız sizi aramıyorsa belli dönemlerde sizinle iletişime geçmiyor ve fon performanslarınızı takip etmiyorsa bu bir sorundur. Bu noktada çalıştığınız kurumdan başka bir kuruma tüm haklarınız ve paranız korunarak geçebilirsiniz. Hiçbir kesinti ve zarara da uğramazsınız. TEFAS uygulamasını kullanın, orada sahip olduğunuz fonlarla diğer kurumlardaki muadil fonları karşılaştırabilir ve getirilerini öngörebilirsiniz.
Bilgilendirme için teşekkürler.Konuyu açtığımda bir bankanin bireyselindeydim,üç gün önce size geçtim.İs yerime gelen bir danışman ile başladık bakalım.Bir arkadaşım 7 yıldır oks de,tl fonunda,oradan çıkıp sizde 10 yılın üzerini tamamlayabilir mi acaba?

Ben Agesa Hayat Emeklilik te birikim güvence danışmanı olarak hizmet veriyorum. Size naçizane tavsiyem bulunduğunuz kurumdan kaynaklı takibini iyi yapmanız. Fon seçimini lütfen kuruma bırakmayın ve kendiniz yapın. Hiçbir şey bilmiyorsanız dahi altın fonuna koyun, çünkü maalesef banka kanalları ki buna kendi şirketimin banka ayağıda dahil, bir emeklilik şirketi kadar detaylı takip ve hizmet yapamıyor. Bu noktada para TL de kalıp değer kaybediyor. BEŞ muazzam bir sistem yeter ki doğru yönetin.
Çalıştığım okula gelen danışman küçük ödemelerde altın büyüklerde sepet önerdi.2000 ile başlangıç yaptım yüzde yüz altın ile başladık limiti artirinca sepete geçerim.Bir sorum olacak: siz kazandıkça biz de kazanıyoruz dedi danışman,doğru mu

Bu mesleği yapan biri olarak söylüyorum; el koyma olamaz. Paranız Takasbank denilen havuzda korunur. Ayrıca hazine tarafından korunur. Vergi kısmındaysa kapsam çok net. Dilerseniz uygun bir zamanda iletişime geçelim size sistemi kesinti ve katkı miktarlarını detaylıca anlatayım. İçiniz rahat etsin ki böyle bi sistemden fydalanın.
Teşekkürler.Öğrendiğim kadarıyla ilk 5 yıl asgarî ücretin yüzde 8,5 oranında kesinti olup 5 yıldan sonra iade ediliyormuş.
3 yıldan önce cikilirsa devlet katkısı alınamıyor.
3-6 yıl arasında cikilirsa yüzde 30 Luk devlet katkisinin yüzde 15 i alınıyor
6-10 arasında cikilirsa yüzde 30 Luk devlet katkisinin yüzde 30 u
10 yıl kalıp 56 dolmadan cikilirsa yüzde 30 Luk devlet katkisinin yüzde 60 i
56 beklenirse tamamı aliniyornus .

Başka bilmem gereken bir şey var ni kesinti ve katkı olarak ?

Senede 12 kez fon değişim hakkınız bulunuyor. Ama tavsiyem sürekli değiştirmemeniz yönünde. Çünkü burası borsa gibi sürekli fon alıp satabileceğiniz bir alan değil, zira her fonunda bi alım satım değeri var. Bu orta ve uzun vadeli bir program. Ben danışanlarıma 2 yada 3 sepet yaparım. Güncel beklentilere ve aldığımız verilere göre bu bazen 1 e düşer ya da 4e çıkar. Ama beklentimizden eminsek fonu belirler ve pusuya yatarız😂 çünkü danışmanıma agresif bir fon seçimi bile yapsak orta ve uzun vadede zaten kazanacak hemde yüksek getiriyle. O yüzden uzun vadeli planınız varsa cesur olun, agresif yatırımlar yapın paranızı hızlı bir şekilde büyüttükleri sonra güvenli limanlara geçebilirsiniz.
Benim amacım aslında kendi işimden emekli olana kadar ev alamayacak gibi görünüyorum,bireyselden emekli olup kendi tazminatım bireyselden gelen para ve aracın ucretini birleştirip ev almak.Kendim sırf o tazminatımı almak için devletten emekli olup özel okulda çalışmaya devam etmek planım.Uzun vadeli bir plan bilmiyorum nasıl olur.Fakat her halükarda 10 yıl kalıp 56 yi beklemek istiyorum bütün yatirimimi bireysele atmaktan vazgeçecek olsam bile

Ben de 3 ay önce %80 altın fonuna geçtim, kalanı hisse senedi yoğun fon. Öncesinde borsanın yükselişte olduğu dönemde tam tersiydi; %20 altın kalan %80'i hisse yoğundu. O dönem iyi kazandırdığını düşünüyorum. Sık değişim yapmamak gerekiyor ben ortalama 6 ayda bir ya da yılda 1 değiştiriyorum. İş Bankası'nın Anadolu Hayat Emeklilik'indeyim.
Ben de AHE deydim,fon yönetimini kendiniz mi yapıyorsunuz? Ben takip edemem diye danışmanlık hizmeti alabileceğim yere gectim

Öncelikle hayırlı olsun. Meslektaşım sizi en iyi şekilde yönlendirecektir zaten. Sorunuza gelince şöyle açıklamak isterim; BES’in zorunluluk esaslı planı OKS’dir. Bu zorunluluk da devletin SGK kapsamında şirketlere zorunlu kıldığı bir sistemdir. Yine aynı şekilde %30 devlet desteğiyle beraber, çok sınırlı fon seçeneği vardır ki genelde TL bazlıdır ve sadece devletin TL yi teşvik kapsamında belirlediği fonlara koyabilirsiniz. Buradaki yönetim aslında devlet kontrolündedir. Genelde bir çok kişi işe başlar başlamaz bu sistemden cayar çünkü paranın enflasyon altında kalacağını bilir. Kimisi de maaşından çok küçük miktarı gözden çıkarır dert etmez ysa unutur kalır. Gelelim diğer kurumlardaki BES lere, bu planlar gönüllülük esasına dayanan birikim hatta çok ciddi getiri sağlayan yatırım planlarıdır. Neden getirisi yüksektir, çünkü içerisinde altın, döviz, hisse, Amerikan borsasındaki yabancı hisse gibi geniş fon yelpazesine sahiptir, para TL de kalmaz getirileriniz enflasyonun üzerine çıkar. Şu an %67 nin üstüne çıkamayan hiçbir araç size getiri sağlamaz öncelikle. Ez cümle; iki plan farklı olduğu için kişi bir taraftaki yıl eksiğini başka tarafla birleştiremez. Yani OKS planıyla birleştiremez. Ha diyelim 4 farklı kurumdan farklı zamanlarda 4 ayrı gönüllü bes hesabınız olsun ve siz sistemden ayrılmak isteyin; kurum frketmeksizin diğer 3 planınızada ilk tarihli sözleşmenin yılına göre muamele edilerek hak edişiniz o döneme göre tarafınıza ödenir. Ama OKS zorunlu planı birleştirme yapamazsınız. Dilerseniz arkadaşınızla görüşeyim, onun bu sürecini nasıl en doğru şekilde yönetebiliriz bi konuşalım.
Bilgilendirme için teşekkürler.Konuyu açtığımda bir bankanin bireyselindeydim,üç gün önce size geçtim.İs yerime gelen bir danışman ile başladık bakalım.Bir arkadaşım 7 yıldır oks de,tl fonunda,oradan çıkıp sizde 10 yılın üzerini tamamlayabilir mi acaba?
f

Arkadaşım sanırım önce paranızı altınla büyütecek sonrada diğer agresif fonlara yönlendirecek bir strateji sunmuş size. Gayet makul olmakla beraber her danışmanın stratejisi farklıdır. Biz kendi ekibimizde piyasadaki öngörülerimize dayanarak şu an 2 li bir sepet sunuyoruz danışmanlarımıza. Sorunuza gelecek olursam; evet tabiki bizde kazanıyoruz. En nihayetinde ticari bir kurumuz Sabancı grubu olarak. Ama burada kazan kazan bir durum yaratılmak zorunda. Etik değerler kapsamında danışanım en yüksek menfaati gözetilerek ve tabiki de hizmet ettiğimiz kurumun karlılığı doğrultusunda aksiyon almak durumundayız. Şöyle söyleyeyim; bir emeklilik şirketini başarılı yapan ve prestij sağlayan en önemli gösterge o kurumun fon büyüklüğüdür. Çünkü bir fon ne kadar büyükse şirket müşterilerinin parasını doğru danışmanlık hizmetiyle o kadar iyi yönetmiştir. Müşterinin parasını katlamıştır ve ciddi bir fayda sağlamıştır. Bu da tamamen verilen hizmetin kalitesini gösterir. Dolayısıyla bu anlamda Agesa Türkiye’nin en büyük fon büyüklüğü ve fon çeşidine sahip olma ünvanını koruyor. Bu da tabiki şirkete hem maddi hem manevi bir değer kazanıyor. Biz danışanlar da kıdemlerimize göre bu fondan dilimlere sahip oluruz. O yüzden kendimiz kazanmak istiyorsak size kazandırmak zorundayız❤️❤️

Teşekkürler.Öğrendiğim kadarıyla ilk 5 yıl asgarî ücretin yüzde 8,5 oranında kesinti olup 5 yıldan sonra iade ediliyormuş.
3 yıldan önce cikilirsa devlet katkısı alınamıyor.
3-6 yıl arasında cikilirsa yüzde 30 Luk devlet katkisinin yüzde 15 i alınıyor
6-10 arasında cikilirsa yüzde 30 Luk devlet katkisinin yüzde 30 u
10 yıl kalıp 56 dolmadan cikilirsa yüzde 30 Luk devlet katkisinin yüzde 60 i
56 beklenirse tamamı aliniyornus .

Başka bilmem gereken bir şey var ni kesinti ve katkı olarak ?

Evet var☺️ Küçük bir düzeltme yapmak isterim; asgari BRÜT ücretin %8,5 uğudur yönetim gider kesintisi. Bu neden önemli çünkü tutarı değiştirir. Takdir edersiniz ki 17.000 TL ile 22.000 TL nin %8,5 uğu aynı değil. Bu da 12 taksitle sizden tahsil edilir. Eğer bu kuruma ilk 5 yıl ödeme yaptıysanız olası bir memnuniyetsizlik durumunda başka kuruma geçerseniz tekrar bu ücreti ödemez, tüm haklarınızı da korursunuz yani ödeme yaptınız diye memnun kalmadığınız bir kuruma mecbur değilsiniz. Baktınız getirileriniz düşük kalıyor bir sorun vardır o noktada değişim yapma hakkınız var.
Diğer önemli kesinti sistemden ayrılmanız durumunda Gelir vergisi kapsamında devlet sizden bir stopaj kesecektir, bunu da anapara ve devlet katkısından değil, fon getirisinden alacaktır.
0-10 yıl içinde ayrılırsanız %15
10. Yılda ayrılırsanız %10
Emeklilikte %5 keser.
Bu noktada da devlet teşvik için güzel bir vergi indirimi sağlıyor.
Bunların dışında başka bir kesinti olmaz.

Maalesef şu an Türkiye’de borsa gerçekçi bir gelişme göstermiyor. Borsayı şu an binde 3 lük dilim manipüle etme gücüne sahip. O yüzden borsa kısmı biraz daha finansal okuryazarlık ve düzenli piyasa takibi yapmak isteyen bir yatırım aracı. Naçizane tavsiyem hissenin içeriğine bakın; Bist20, Bist100 bunlar Türkiye’nin en iyi 20 yada 100 şirketidir. THY, SAHOl, Tüpraş gibi saygın ve güçlü hisseler mevcut, hem orta vadede getirisi iyi hem güvenli. Fon değişikliği kısmında da yorumunuza kalbimi bırakıyorum❤️ Çünkü BES teki sistem kripto yada borsa gibi sürekli al sat yapacağınız bir alan değil zarar da ettirir, dikkat edilmesi gereken bi konu. Yaptığınız şey çok makul bir değişim hele ki Türkiye gibi anlık değişimlerin ülkesinde yaşarken. Bu arada hisse senediyle ilgileniyorsanız Agesa’nın AVR fonunu da incelemenizi öneririm. Amerika’daki apple Tesla Microsoft gbi teknoloji şirketlerinin hissesine yatırım yapar, mevcuttaki getiri oranı %144 tü en son. Geçen yılda %145-148 gibi bi aralıkta kapattı. Nisan da da artacağını öngörüyoruz. Konuyla ilgili destek almak isterseniz de özelden yazabilirsiniz.🙏❤️

X