Birikimin altın anahtarı "İsraftan kaçınma!"

Bizim burda da sabah aksam ot kavurup yiyen et vs almayanlar var adamin son model arabasi arsalari var

Yemisim onun arabasini arsasini
Tutumlu Lazim olani alir, gerektigi kadar alir elindeki 2kurusla ay sonu cikarir mutfak masrafindan ev masrafindan kisar 2 kurus atar kenara

Cimri herseye yok der
Parasi hep yoktur
Herseyi bozuktur,eskidir ama parasi vardir sozde yok yani

Benim anneannem iste cimrinin onde gideni
Evi eski,giysileri eski,et sut vs almaz evinde yemek yerken igreniyorum catallar egri bugru, tencereleri milattan kalma, cezvesinin kulbu yok sandalye yok evinde tabure her yer attirmiyo atana beddua ediyo rutubet icinde parayi istiflesin yeterki varsa yoksa pilav makarna pisirsin

Simdi gidip sallasam 50bin tl duser(bankada) altinlari vs saymiyorum

Ama param yok diye aglar uzulur harclik verirsin uzerine

Varken yok diye aglayanlarin da basi dertten kurtulmuyo

Valla 1evim 1 arabam 10bin tl de param var cok sukur
Oturdugum evde var ayrica ama babamda hala tapusu bunu saymiyorum uzerime alirsam 2 evim var derim(burdanda kovuyo nasil alicaksam).

Dip not: altinlarim okadar ediyo yani naktim yok birikime devam

Son düzenleme:
Yiyin için israf etmeyin (ayet yada hadisi) üzerinden yola çıkıp ifrat tefrite uyarak aşırıya kaçmamaktır tutumluluk.
Isınma yeme içme barınma giyinme temel gereksinimlerdir her türlü ihtiyacın giderilmesi gerekir. Gezmek dolaşmak hoşumuza giden bişeyi almakta gerekir. Nefside doyurmak lazım.
Ama bi insanın 50 tane ayakkabısı 100 tane çantası olmaz bu israftır bana göre. 2 3 senede bir eşya değişmez ama paran varsa yırtık perdeyle de oturulmaz. Bu da ayıp geliyo bana.

Bizim burda da sabah aksam ot kavurup yiyen et vs almayanlar var adamin son model arabasi arsalari var

Yemisim onun arabasini arsasini
Tutumlu Lazim olani alir, gerektigi kadar alir elindeki 2kurusla ay sonu cikarir mutfak masrafindan ev masrafindan kisar 2 kurus atar kenara

Cimri herseye yok der
Parasi hep yoktur
Herseyi bozuktur,eskidir ama parasi vardir sozde yok yani

Benim anneannem iste cimrinin onde gideni
Evi eski,giysileri eski,et sut vs almaz varsa yoksa pilav makarna pisirsin

Simdi gidip sallasam 50bin tl duser(bankada) altinlari vs saymiyorum

Ama param yok diye aglar uzulur harclik verirsin uzerine

Varken yok diye aglayanlarin da basi dertten kurtulmuyo

Valla 1evim 1 arabam 10bin tl de param var cok sukur
Oturdugum evde var ayrica ama babamda hala tapusu bunu saymiyirum uzerime alirsam 2 evim var derim(burdanda kovuyo nasil alicaksam)

benim en yakınlarımda var.biri köyde biri şehirde.
köydekinin evi kendinin zati,arabası var,tarlası var,fındığı var yok yok diyor daha 1 adım ileri gittiğini göremedik
şehirdekinin 3 katlı evi var,2 katı boş doğru düzgün kiracı bulamıyormuş,arabası var,emekli memur,onun da birkere var dediğini görmedim ne üst baş alıyorlar,ne evde ahım şahım bişey yiyorlar.nereye gidiyor bu paralar bilmem :KK51:

bizim evimiz yok,arabamız şirketin ama rahat kullanabiliyoruz.kıyıda ev için düğünden kalan altınlarım var çok şükür var diyorum.Daha ne olsun..asgari ücretle kiralarda,3 çocukla yaşayan aileler var :KK43:

Banada diyolar borcun bitsin yine borca gir bi ev bişey daha al. Oldu diyorum ömür boyu borç ödeyeyim.Eninde sonunda başımı sokacağım bi ev bakın diyorum doğaya kuşların bile bir tane yuvası var. Borç zillettir sözüne sonuna kadar katılıyorum.Dünya malı için kendimi çok yoramam

peki bu adam iki şekerli çaydan keyif alıyormuş ya mesela ,sırf tutumluluk adına tek şekeremi alısmalı diyosun sen.? Mesela yine bir tanıdık kahvaltıda yazın soslu biber kızartması yesillik bol ekmek çay ,kışın ıspanak kavurmasi kuru biber filan yiyomuş kahvaltılik türü gıdalar pahali diye.Bana bunlar abes geliyor.Bizim gibi memurlar böyle yapmasa mal sahibi olamazmı yanlış olan benmiyim sizce?
Aslında tam manada o değil. Yani gereksiz olanı kısmak benim söylediğim. Tek şeker diyerek tam ifade edememişim aslında canım ya.

Son düzenleme:
Canım tutumlu olmak cimrilikle savurganlık arasında ince bi çizgi sanırım.
O yüzden çoğumuz tutturamıyor bi o yana bi bu yana kayıyoruz.
Ama bence günümüz insanının kaydığı yer daha çok savurganlık.
zamanında kılığa kıyafete ayakkabıya çizmeye verdiğim paraları düşündükçe içim yanıyor. şu anda evde 10 yıl yetecek kadar kıyafet var ben yaklaşık 5-6 aydır yeni bir şey almıyorum. giydiğimi bir kere daha giyebilmenin keyfini yaşıyorum resmen. ama hala taksit ödemekle meşgulüm. inşallah bitecek ve ben artık çula mümkün olduğunca az para vereceğim.

Oglusumda 200tl biriktirmis ablalari her aksam sayiyoo oturup yere dokuyo
Suan bi hedefi yok napcana henuz karar vermemis biraz daha birikince karar vericekmis

Cocuguda kendimize benzettik iyi mi

benim kız önce ne alcağina karar veriyo sonra biriktirmeye başliyo ama istikrar yok elli kere fikir değiştiriyo

Bilmiyorum yaa valla çok kafam karışık özellikle krediyle ev konusunda ...İnşallah aile baskısıyla çekmek zorunda kalmayız .Çünkü onlar için normal bişey .Ama ben hayatım boyunca borç ödeme sıkıntısı çekerken birde günahıni düşünmek istemiyorum

Oglusumda 200tl biriktirmis ablalari her aksam sayiyoo oturup yere dokuyo
Suan bi hedefi yok napcana henuz karar vermemis biraz daha birikince karar vericekmis

Cocuguda kendimize benzettik iyi mi

oy maşallahh..küçükten alışmaları çok iyi :nazar:
benim yeğenler ev alıcaz diye kumbara yapmışlardı..evi aldılar geçen sene..görseniz bizim kumbarayla aldık diye nasıl mutlulardı:KK6:
sonra kumbara yapmaya devam ettiler,baya birikmiş.ablam kendi birikimiyle bilezik aldı 3 tane,4.için biraz para gerekliydi çocukların kumbarasından almış..yeğenim bunu sonradan bize anlatırken öğrendi. ağlamaklı bir ses tonuyla
"anne bizim biriktirdiğimiz paraları kendine bilezik almak için mi kullandın:KK57::KK57: " dedi yavrum.ne bilsin yavrucak bileziğinde bir yatırım olduğunu

yatırım demişken kızlar ben hiç altına ya da başka birşeye yatırım yapmıyorum.bizim nişan zamanı altınlarımızı alırken 108 tl falandı altın,ondan sonra bir düşmeye başladı bir daha da 108'i görmedi..yani şuan elimdekilerden yeterince zarar ediyorum o yüzden güvenemiyorum.dolar,euro'da da çok oynama olmadığı için yatırmak istemiyorum..hep tl olarak biriktiriyorum,yanlış mı yapıyorum sizce :KK51:

benim kız önce ne alcağina karar veriyo sonra biriktirmeye başliyo ama istikrar yok elli kere fikir değiştiriyo
Benim esim boyle

O da bisiler biriktiriyo saymadik ama henuz ozel sigorta vs de var

Bi ev aliyo icine kiraci koyuyo kirayla borcunu oder diyo, bi servis minubusu alicam her ay 3bin tl gelcek diyo
Bi yazlik aliyo istanbulu terk ediyo

Bu adamin hayalleri bitmez neyin kafasini yasiyo bilmiyorum

Kolaymi ya okadarcik parayla bunlari yapabilmek

@geztapom birikmisiniz var mi bilmiyorum biz diger evi alirken esimin birikmisi vardi uzerine kredi cektik 1yil odeyerek aldik

Arabamizida boyle aldik eski arabanin parasini pesinata sayip kalanini kredi cektik

Yani biraz birikmis olmadan olmuyo olsada faizi fazla olur hayirlisi olsun canim
Uzme sen tatli canini
Benim babannecim 4 kat cift daire ev yapti calisti cabaladi ne goturdu babam arkasindan catir catir yiyo hemde kari kizla alemlerde

Rabbime havale ettim o kadinin kemikleri sizliyodur

İnsanlar cabalamadan hazira konunca sapitiyolar RAbbim yolundan sasirtmasin

Her namazimin ardindan
Bana esime cocuguma haram lokma yemeyi nasip etme Allahim diye dua ediyorum

oy maşallahh..küçükten alışmaları çok iyi :nazar:
benim yeğenler ev alıcaz diye kumbara yapmışlardı..evi aldılar geçen sene..görseniz bizim kumbarayla aldık diye nasıl mutlulardı:KK6:
sonra kumbara yapmaya devam ettiler,baya birikmiş.ablam kendi birikimiyle bilezik aldı 3 tane,4.için biraz para gerekliydi çocukların kumbarasından almış..yeğenim bunu sonradan bize anlatırken öğrendi. ağlamaklı bir ses tonuyla
"anne bizim biriktirdiğimiz paraları kendine bilezik almak için mi kullandın:KK57::KK57: " dedi yavrum.ne bilsin yavrucak bileziğinde bir yatırım olduğunu

yatırım demişken kızlar ben hiç altına ya da başka birşeye yatırım yapmıyorum.bizim nişan zamanı altınlarımızı alırken 108 tl falandı altın,ondan sonra bir düşmeye başladı bir daha da 108'i görmedi..yani şuan elimdekilerden yeterince zarar ediyorum o yüzden güvenemiyorum.dolar,euro'da da çok oynama olmadığı için yatırmak istemiyorum..hep tl olarak biriktiriyorum,yanlış mı yapıyorum sizce :KK51:
Benim elim altindan baskasina gitmiyo
Esimde alisti o da hediye alicaksa bilezik aliyo onuda alistirdim
Dolar euromu alsak diyoruz bakiyorum eve altinla donuyorum

TL biriktiremem ben evde ancak bankada harcarim yani o konuda kendime guvenmiyorum altin olunca kiyamiyorum

Altina devam ben.. sadece evde saklama konusunda korkum var okadar

Benim elim altindan baskasina gitmiyo
Esimde alisti o da hediye alicaksa bilezik aliyo onuda alistirdim
Dolar euromu alsak diyoruz bakiyorum eve altinla donuyorum

TL biriktiremem ben evde ancak bankada harcarim yani o konuda kendime guvenmiyorum altin olunca kiyamiyorum

Altina devam ben.. sadece evde saklama konusunda korkum var okadar

evet altını evde saklamak sıkıntılı gerçekten..
benim maaşım komple bankada birikiyor,eşimin maaşını evin giderlerine kullanıyoruz.ama mesela benim k.k yok eşimsiz biryere gittiysem birşey beğendiysem banka kartımdan alıyorum,ya da acil markete gidiyorsam banka kartından alıyorum kk gibi kullanıyorum yani.belki hazır para olmasa kıyıda daha dikkatli harcarım ama işte ne bileyim dilim yandı ya birkere alasım gelmiyor..

evet altını evde saklamak sıkıntılı gerçekten..
benim maaşım komple bankada birikiyor,eşimin maaşını evin giderlerine kullanıyoruz.ama mesela benim k.k yok eşimsiz biryere gittiysem birşey beğendiysem banka kartımdan alıyorum,ya da acil markete gidiyorsam banka kartından alıyorum kk gibi kullanıyorum yani.belki hazır para olmasa kıyıda daha dikkatli harcarım ama işte ne bileyim dilim yandı ya birkere alasım gelmiyor..
biz de araba için tl tutuyoruz.
altın beni de korkutuyor.
kk bizim de yok. hep maaş kartından harcarım.
ben her ay hesabımdan 1345 koop. aidat 480 de kira öderim.
aslına bakarsan bütün ödemeleri ben yaparım. daha az önce bankaya otomatik ödeme talimatı verdim.
Eşim mesai saatleri içinde hiç müsait olmuyor.
hele eskiden telde konuşabilirdik. şimdi ona bile vakit bulamıyor.

Akşama bulgurlu pırasa yemeği ve makarna var yanına da sarımsaklı yoğurt düşünüyorum.
makarnayı eşimin gelmesine yakın yapmayı düşünüyorum. Herkesler kocasına yemek yapmaya gitti sanırsam:KK19:

Benim esim boyle

O da bisiler biriktiriyo saymadik ama henuz ozel sigorta vs de var

Bi ev aliyo icine kiraci koyuyo kirayla borcunu oder diyo, bi servis minubusu alicam her ay 3bin tl gelcek diyo
Bi yazlik aliyo istanbulu terk ediyo

Bu adamin hayalleri bitmez neyin kafasini yasiyo bilmiyorum

Kolaymi ya okadarcik parayla bunlari yapabilmek
Valla bir arabamızdan başka bişeyimiz yok ne para ne altın .Buna da şükür artık ev olayına takmıyorum kafamı o kadar .Allahin vardiğinde de vermediğinde vardır bir hayır
@geztapom birikmisiniz var mi bilmiyorum biz diger evi alirken esimin birikmisi vardi uzerine kredi cektik 1yil odeyerek aldik

Arabamizida boyle aldik eski arabanin parasini pesinata sayip kalanini kredi cektik

Yani biraz birikmis olmadan olmuyo olsada faizi fazla olur hayirlisi olsun canim
Uzme sen tatli canini
Benim babannecim 4 kat cift daire ev yapti calisti cabaladi ne goturdu babam arkasindan catir catir yiyo hemde kari kizla alemlerde

Rabbime havale ettim o kadinin kemikleri sizliyodur

İnsanlar cabalamadan hazira konunca sapitiyolar RAbbim yolundan sasirtmasin

Her namazimin ardindan
Bana esime cocuguma haram lokma yemeyi nasip etme Allahim diye dua ediyorum

Sulukofte
Karalahana sarmasi
Pırasa
Makarna var

Bugun yemek yapmadim hepside az az kaldi
Yarina artik

Oglusu aldim geldim kurstan pek bi eglenmis kahkaha atiyodu cikarken
Sosyal bilg ogretmeni sorular sormus hepsine cvp vermis duygulandim hic sizin gibi ogrencilerim olmamisti demis pek begenmis benim oglus hosuna gitmis

Yolda gelene kadar bidi bidi anlatti durdu
Birde kiyaslamasa kendini uzuluyorum
O cevp veremedi ben verdim
O yanlis soyledi ben dogrusunu bildim diye bir kiyastir gidiyo yapma oylede diyemiyorum şevki kırılmasın diye

X