Birikimin altın anahtarı "İsraftan kaçınma!"

bugün kilosu 1.5 tl den 3 kg kornişon salatalık
kilosu 1 tl den hem de çok güzel şaşırdım bu kadar ucuz olmasına közlemelik kırmızı biber 3 kg
kilosu 1 tl den turşuluk çıtır normal salatalık 2 kg
kilosu 75 krş tan göklü 2 kg domates

ve diğer meyve sebzelerimi aldım 25 tl tutmuş pazar alışverişim.
kışın ağız tadıyla yemek nasip olur inşallah:KK16:
hazırına göre daha sağlıklı ve ucuz..
sizler naptınız kızlar??

İsraf etmemek gerçekten önemli.. İsrafın olduğu yerde; bereketin olmadığını düşünüyorum.. Sağolsun babam bazen çifter çifter alır ekmek.. Annemle ben kahvaltıya kızartırız bayat olanları ya da ben çorbaya kıtır için köfte için falan buzdolabında saklarım. Bazen atılıyor ekmek içim rahat etmiyor yazık insanlar çöpten ekmek topluyor.. :KK20:

bugün kilosu 1.5 tl den 3 kg kornişon salatalık
kilosu 1 tl den hem de çok güzel şaşırdım bu kadar ucuz olmasına közlemelik kırmızı biber 3 kg
kilosu 1 tl den turşuluk çıtır normal salatalık 2 kg
kilosu 75 krş tan göklü 2 kg domates

ve diğer meyve sebzelerimi aldım 25 tl tutmuş pazar alışverişim.
kışın ağız tadıyla yemek nasip olur inşallah:KK16:
hazırına göre daha sağlıklı ve ucuz..
sizler naptınız kızlar??
bizim de pazar dündü
5 kg fasulye aldım, buzluğa atmak için
patates, soğan, kızılcık aldım
banyo askısı, saç lastiği ve çorap da aldım
25 lirayı geçti aldıklarım

ayrıca annemler köye gidip kayısı toplamışlardı
toz şekerimi verdim, iki kavanoz reçel yaptı
önceden pek yemezdim, bal-reçel
bu sene bi tuhaf olmuşum, yemeden duramıyorum
marketten almaktansa anneme yaptırayım dedim
şeftali reçeli de düşünüyorum
bi de erik olabilir

İsraf etmemek gerçekten önemli.. İsrafın olduğu yerde; bereketin olmadığını düşünüyorum.. Sağolsun babam bazen çifter çifter alır ekmek.. Annemle ben kahvaltıya kızartırız bayat olanları ya da ben çorbaya kıtır için köfte için falan buzdolabında saklarım. Bazen atılıyor ekmek içim rahat etmiyor yazık insanlar çöpten ekmek topluyor.. :KK20:

bizde de oluyordu arada ekmeğin küflendiği, mecbur atıyordum
ama son zamanlarda küflenmesine fırsat vermiyorum
zaten bayat ekmeği de severim ben
çok çok bayatsa, hemen kurutup, rondodan geçiriyorum
buzdolabına koyuyorum, sonradan köfte yaparken kullanıyorum

bayat ekmekleri biriktirip değerlendirmek çok önemli ama ondan daha önemlisi gerektiği kadarı tutturup alabilmek sanırım.
çünkü sonra biriken ekmekler bir dağa dönüşebiliyor:KK1:
burda bi tarif var bayat ekmeklerin değerlendiği muhteşem bi tarif.
http://............com/2011/12/20/mutfak-robotunda-etsiz-cig-kofte/
bizim de pazar dündü
5 kg fasulye aldım, buzluğa atmak için
patates, soğan, kızılcık aldım
banyo askısı, saç lastiği ve çorap da aldım
25 lirayı geçti aldıklarım

ayrıca annemler köye gidip kayısı toplamışlardı
toz şekerimi verdim, iki kavanoz reçel yaptı
önceden pek yemezdim, bal-reçel
bu sene bi tuhaf olmuşum, yemeden duramıyorum
marketten almaktansa anneme yaptırayım dedim
şeftali reçeli de düşünüyorum
bi de erik olabilir

bizde de oluyordu arada ekmeğin küflendiği, mecbur atıyordum
ama son zamanlarda küflenmesine fırsat vermiyorum
zaten bayat ekmeği de severim ben
çok çok bayatsa, hemen kurutup, rondodan geçiriyorum
buzdolabına koyuyorum, sonradan köfte yaparken kullanıyorum

bizim de hakkaten dün pazar çok bereketliydi.
bamya almıştım yarım kilosu 2.5 tl ye tam çiçek bamyaymış çoğu ufacık ufacık çıktı. ama ne lezzeti varmış. bi daha da aynını bulamam ben. bak ondan atardım dolaba işte.
ben bu yıl buzluğa 2 poşet ikiye kesilmiş(pizzalara kullanmak için) domates koydum canım başka da özel olarak gidip fasülye bamya alıp koymadım. kendim yapıyorum tamam sonra köye gittikçe ya da annem yiyemediklerini hep bana koyuyorlar bu sefer de çok oluyor. bu yıl yapmadım bakalım nolcak :) kimse de vermezmiş:KK1:

reçel yemen minik ahmetle alakalıdır canım:)

ben evlendiğimizin ilk yılı teyzeme 2 market poşeti kurutulmuş eski ekmek götürürdüm bu yıl baktım ki yarım poşete düşmüş :)
ama tabi onlara götürdüğüm ekmeğe üzülmüyorum çünkü eniştem ekmek bulamazsa gidip bakkaldan alıp veriyor köpeklerine :)

Son düzenleme:
dünkü yaptığım turşularım:nazar:
$t.jpg
İnşallah güzel olurlar ve ağız tadıyla da yemek nasip olur..

Ben de katılmalıyım hemen bu konuya deyip geldim:KK8:

Görüldüğü üzere yeni evliyim, eşimin ailesinin bostanından 2 kilo patlıcan, 2 kilo domates topladım. Kızardıkça toplayıp buzluğa atıp depolayacağım. Hem kışın rahatlık, hem de iki kişi olduğumuzdan tüketmemiz sorun oluyordu. 2 de kabak kalmış geçen haftadan, onlar da bozulmadan kışlıkların içine katacağım bugün.

Görüldüğü üzere yeni evliyim, eşimin ailesinin bostanından 2 kilo patlıcan, 2 kilo domates topladım. Kızardıkça toplayıp buzluğa atıp depolayacağım. Hem kışın rahatlık, hem de iki kişi olduğumuzdan tüketmemiz sorun oluyordu. 2 de kabak kalmış geçen haftadan, onlar da bozulmadan kışlıkların içine katacağım bugün.

hayırlı olsun canım demek evlendin Allah mutlu huzurlu bi yastıkta kocatsın.
güle güle yiyin.
ben menemenliği kavanozda seviyorum.
benim de köyden teyzemin kattığı baya bi kabak var en verimli ve yiyeceğimiz şekilde nasıl değerlendirsem bilemedim şimdi:44:

bostan mı :KK31:

off çok kıskandım... Çok şanslısın canım :KK9:

Allahım ben de doğal hayat yaşamak istiyorum. Bostanlar kümesler istiyorum yaa :26:

hayırlı olsun canım demek evlendin Allah mutlu huzurlu bi yastıkta kocatsın.
güle güle yiyin.
ben menemenliği kavanozda seviyorum.
benim de köyden teyzemin kattığı baya bi kabak var en verimli ve yiyeceğimiz şekilde nasıl değerlendirsem bilemedim şimdi:44:

Amin,çok teşekkür ederim:KK16:

Domates, patlıcan ve kabağı yemeklik yapıp buzluğa atmayı düşünüyorum. Zaten ziyan olmasın diye atıyorum. Ama seninki çok sanırım. Mücverlik rendeleyip saklasan olabilir aslında. Ya da kızartmasını.

merhabalar;
ne güzel bir topikmiş burası tam benlik:KK9: hemen hemen evdeki herşeyi değerlendirmeyi çok seviyorum:KK16: geçen hafta aldığımız 10 ad inciri hemen reçel yaptım. dün 3 kavanoz salatalık turşulsu hazırladım. siyah eriğim vardı onu pestil yapacaktım ama eşim yemiş dün akşam:KK31: hafiften çürümeye başlamış olan soğanlarımı küp küp doğrayıp buzluğa attım:KK16:evlilikte anlaşma sevgi ve saygısdan sonra en önemlişey tasarruf bence...

bostan mı :KK31:

off çok kıskandım... Çok şanslısın canım :KK9:

Allahım ben de doğal hayat yaşamak istiyorum. Bostanlar kümesler istiyorum yaa :26:

hiç yaşadın mı??
çünkü yaşamayan bilemez ne kadar cazip gelse de doğal hayat baya zor:KK1:
benim teyzemin 2 dönümlük arazisi var.
geçenlerde yine misfir olduk ona.
bahçesinde: vişne, çilek, kayısı, ceviz, mısır, domates, biber, kabak, patlıcan, altın çilek, böğürtlen, nohut, fasülye, ahududu, elma, armut, ayrıca; inek, köpek, güvercin, tavuk, hindi var..
canım teyzem iki büklüm yürüyor çok yoruluyor çoookk..
bahçe baya zahmetli ben az bi yer olan hobi bahçelerine bile cesaret edemedim:KK31:

Amin,çok teşekkür ederim:KK16:

Domates, patlıcan ve kabağı yemeklik yapıp buzluğa atmayı düşünüyorum. Zaten ziyan olmasın diye atıyorum. Ama seninki çok sanırım. Mücverlik rendeleyip saklasan olabilir aslında. Ya da kızartmasını.

mücver çok yeniyor bizim evde.
aslında kayınvalidem bi kabak yemeği yapyor sulu ve çoook çok lezzetli oluyor. ama dediği gibi denedim benimki güzel olmuyor. 8-10 kabak var işte orta büyük şekilde..
mücver için buzluğa atsam sonra çıkınca aşırı sulanır ya olmaz gibi sanki:44:
neyse büyüklerini seçip kayınvaldeme götüreyim o bize yemek yapsın kalanları da mücver yapıp yemeye çalışalım.
teyzem küçüklerini ince ince yuvarlak şekilde doğrayıp buzluğa atıyor sonra az yağ ve salçyla kavuruyor. bizde de o çok yenmiyor.

merhabalar;
ne güzel bir topikmiş burası tam benlik:KK9: hemen hemen evdeki herşeyi değerlendirmeyi çok seviyorum:KK16: geçen hafta aldığımız 10 ad inciri hemen reçel yaptım. dün 3 kavanoz salatalık turşulsu hazırladım. siyah eriğim vardı onu pestil yapacaktım ama eşim yemiş dün akşam:KK31: hafiften çürümeye başlamış olan soğanlarımı küp küp doğrayıp buzluğa attım:KK16:evlilikte anlaşma sevgi ve saygısdan sonra en önemlişey tasarruf bence...

hoşgeldin canım :KK19:
maşallah tam bendensin ben de bir şeyin bozulmasına çürüyüp çöpe gitmesine dayanamıyorum.

baya yeni evlimiz var..:nazar:
İlk yıl insan baya bi kışlık hazırlıyor. aman siz siz olun ipin ucunu kaçırmayın :))
eşiniz benimki gibi et seven bi insansa o kışı zor geçirirsiniz sonra :KK1:
4 yıllık evliyim artık neyin çok neyin az gideceğini tutturup her yıl yeni bi ayar çekiyorum hazırlayacaklarıma..

kızlar ben bu yıl acı sos yapmak istiyorum ama hem uzun süre dayansın hem de tadı güzel olsun istiyorum var mı bildiğiniz bi tarif?
sunny abla en güzelinden bilir sanırım sunny abla buralardaysan senden de fikir bekliyorum

hiç yaşadın mı??
çünkü yaşamayan bilemez ne kadar cazip gelse de doğal hayat baya zor:KK1:
benim teyzemin 2 dönümlük arazisi var.
geçenlerde yine misfir olduk ona.
bahçesinde: vişne, çilek, kayısı, ceviz, mısır, domates, biber, kabak, patlıcan, altın çilek, böğürtlen, nohut, fasülye, ahududu, elma, armut, ayrıca; inek, köpek, güvercin, tavuk, hindi var..
canım teyzem iki büklüm yürüyor çok yoruluyor çoookk..
bahçe baya zahmetli ben az bi yer olan hobi bahçelerine bile cesaret edemedim:KK31:

yok yaşamadım ama zaten tek basıma altından kalkabileceğim bir sey olmazdı. Etrafımda yardımcı olacak olanlar olmalı illaki.

Doğal ürünler yedim ama. O zaman İstanbulda yediklerimin gercek olmadıgını anlıyorum tat tuz yok hiçbir seyde

Sırf saglıklı yasamak icin katlanılablir bence. Buranın havası suyu yiyecekleri insanları yormaktan ve stres yuklerini cogaltmaktan baska işe yaramıyor.

İstanbuldan cıkıp bir kasabaya köye gitti mi hemen değişiyor insan...

hoşgeldin canım :KK19:
maşallah tam bendensin ben de bir şeyin bozulmasına çürüyüp çöpe gitmesine dayanamıyorum.

baya yeni evlimiz var..:nazar:
İlk yıl insan baya bi kışlık hazırlıyor. aman siz siz olun ipin ucunu kaçırmayın :))
eşiniz benimki gibi et seven bi insansa o kışı zor geçirirsiniz sonra :KK1:
4 yıllık evliyim artık neyin çok neyin az gideceğini tutturup her yıl yeni bi ayar çekiyorum hazırlayacaklarıma..

kızlar ben bu yıl acı sos yapmak istiyorum ama hem uzun süre dayansın hem de tadı güzel olsun istiyorum var mı bildiğiniz bi tarif?
sunny abla en güzelinden bilir sanırım sunny abla buralardaysan senden de fikir bekliyorum

evet biz yeni evliler olarak şuan herşeye merak sarmış durumdayız:KK9::KK9:benim annem çok tasarruflu bir kadındı allah rahmet eylesin ondan çok şey öğrendim özelliklede tutumlu olmayı çünkü israfın para harcamanın hiç bir zaman sonu yoktur insan aldıkça almak yedikçe yemek ister:KK31:biz kadınların düşünceli olması çok önemli çünkü çoğu adamlar pek umursamazlar böyle şeyleri evi ev yapan kadındır dedi anneciğim:KK16:

bende baya birşeyler koydum buzluğa eşim taze fasulyeyi taze börülceyi ve barbunyayı çok sever kendim içinde mısır koydum:KK9::KK9:ben çok koysamda israf olacağını düşünmüyorum hatta koyduklarım az bile geliyor bana çünkü çok iştahlı bir eşim var:KK9::KK9:

yok yaşamadım ama zaten tek basıma altından kalkabileceğim bir sey olmazdı. Etrafımda yardımcı olacak olanlar olmalı illaki.

Doğal ürünler yedim ama. O zaman İstanbulda yediklerimin gercek olmadıgını anlıyorum tat tuz yok hiçbir seyde

Sırf saglıklı yasamak icin katlanılablir bence. Buranın havası suyu yiyecekleri insanları yormaktan ve stres yuklerini cogaltmaktan baska işe yaramıyor.

çağlacığım ben büyük saksılarda biber, fasulye,domates,maydanoz,nane,dereotu,marul falan yetiştirecem hazırlıklarına başladım:KK16:
en kısa zamanda topikimde paylaşıcam:KK34:malesef taş duvarlar arasında hayatımız var ve biraz olsun yeşillendirmek bizim elimizde diye düşünüyorum:KK16::KK16:

çağlacığım ben büyük saksılarda biber, fasulye,domates,maydanoz,nane,dereotu,marul falan yetiştirecem hazırlıklarına başladım:KK16:
en kısa zamanda topikimde paylaşıcam:KK34:malesef taş duvarlar arasında hayatımız var ve biraz olsun yeşillendirmek bizim elimizde diye düşünüyorum:KK16::KK16:

onu ben de istiyorum canım ama önce balkonumu düzenlemem lazım... O da ne zamana kısmet olacak bilmiyorum şu an

şimdilik kayınbabamın minik bahçesi ile idare ediyorum. Biber ektim şimdilik bir tek oraya da bahçesi küçük oldugundan pek bişeye yer yok..

Tutarlar inşallah seninkiler de canım. Az olsun bizim olsun napalım :KK9:

bahçeden incir yollamıslardı bize ben de senin tarifle reçel yapayım diyorum bozulmadılarsa tabi :KK31: ama biz de pek recek tüketmiyoruz... Tutturduk bi Nutella. Onu yiyince canımız recel istemio. Annem kavanoz kavanoz cilek recelleri yapıp getirdi sofraya cıkarıyorum yüzüne bakan yok. Ne varsa şu nutellada yemiycem almıycaz diyorum bakıyorum yine almısısz :KK53:

onu ben de istiyorum canım ama önce balkonumu düzenlemem lazım... O da ne zamana kısmet olacak bilmiyorum şu an

şimdilik kayınbabamın minik bahçesi ile idare ediyorum. Biber ektim şimdilik bir tek oraya da bahçesi küçük oldugundan pek bişeye yer yok..

Tutarlar inşallah seninkiler de canım. Az olsun bizim olsun napalım :KK9:

bahçeden incir yollamıslardı bize ben de senin tarifle reçel yapayım diyorum bozulmadılarsa tabi :KK31: ama biz de pek recek tüketmiyoruz... Tutturduk bi Nutella. Onu yiyince canımız recel istemio. Annem kavanoz kavanoz cilek recelleri yapıp getirdi sofraya cıkarıyorum yüzüne bakan yok. Ne varsa şu nutellada yemiycem almıycaz diyorum bakıyorum yine almısısz :KK53:

cnm benimde eşim hiç sevmiyor reçeli sadece ben yiyorum:KK31:dün biraz surat astım hemen tadına baktı:KK9:tatlıyla pek arası yok benimkinin malesef:KK50:bende süper bir çikolata tarifi var onu yapayım yapabilirsem tadı güzel olursa paylaşırım:KK9:ben ekmeğin üzerine sürüp yiyemiyorum kaşık kaşıkta bana pek yaramıyor eve nutella sokmuyoruz biz:KK31:

maşallah
ben de anneme yaptırcam :KK53:
hiç turşu kurmuşluğum yok çünkü
bu sene de bahanem var zaten "çocukluyum" :KK37:
kışlık hazırklık olarak menemenlik yapcaz annemle yine
bir de aşotu tuza vurcaz tabi
aşotunu yoğurt çorbasından başka nerelerde kullanıyorsunuz canım baya fazla yamanız gerekiyor mu?

benim annemin eline nazar değdi artık turşuları güzel olmuyor. hoş benimki de harika olmuyor ama keller sağırlar misali biz eşimle bitiriyoruz:KK1:

benim bu yıl yaptıklarımın hepsi bunlar:nazar:
$m.jpg
tabi kayısı kurusunu filan teyzem verdi ama dolabı dolu daha devamı gelir yani:KK1: sadece tepsideki kurutmalıkları ben yaptım.
yaptım ama bu sıcak evde nerde saklıycam bilmiyorum:18:
evet biz yeni evliler olarak şuan herşeye merak sarmış durumdayız:KK9::KK9:benim annem çok tasarruflu bir kadındı allah rahmet eylesin ondan çok şey öğrendim özelliklede tutumlu olmayı çünkü israfın para harcamanın hiç bir zaman sonu yoktur insan aldıkça almak yedikçe yemek ister:KK31:biz kadınların düşünceli olması çok önemli çünkü çoğu adamlar pek umursamazlar böyle şeyleri evi ev yapan kadındır dedi anneciğim:KK16:

bende baya birşeyler koydum buzluğa eşim taze fasulyeyi taze börülceyi ve barbunyayı çok sever kendim içinde mısır koydum:KK9::KK9:ben çok koysamda israf olacağını düşünmüyorum hatta koyduklarım az bile geliyor bana çünkü çok iştahlı bir eşim var:KK9::KK9:
oh oh maşallah... yeter ki boşa gitmesin bi insan yesin maşallah düşüncelerine aynen katılıyorum kadın çok önemli.
ilk atandığım yıl pervasızca harcama yaptım ve ilk evlendiğim yıl da..
çok şükür aklım başıma geldi.
Allah izin verirse 2-3 yıl sonra ev sahibi olcaz. arabamızın parasını biriktiriyoruz inşallah 6 ay içinde de onu alırız. krediye bulaşmadan bi yandan da kira ödeyerek yaptık bunu eşimle. tadında gezerek, eğlenerek, üzerimize düşenleri de yaparak bu hale gelmişsek bunun israf etmemenin bereketi olduğunu düşünüyorum.

ben de büyük şehirdeyim. ne kadar kızsak da kopamıyoruz ve yığılıyoruz işte koca şehirlere:KK31: kimse küçük yerlerde yaşamak istemiyor artık..

X