Birilerine Anlatmazsam Çatlayıp Öleceğim Artık Lütfen Akıl Verebilir Misiniz?

Simdi diyecegim sert gelebilir ama uzaklasin. Annenizde bi zahmet basinin caresine baksin. Sizin yerinizde olsam en fazla kardeslerime yardim ederim.
Annem şimdiden üçünü de gittiğim yere götüreceğim diye plan yapıyor. Bakın senelerdir de hazırlamak için tek yaşamak istediğimden, kimse ile görüşmek istemediğimden, okul biter atanırsam selam vermeyeceğimden bahsediyorum. Katı davranıyorum, bağırıp çağırıyorum anlasın, şimdiden bilsin diye. Ama olmuyor yine beni katıyor. Anlıyorum, yaşadıkları onun da zor. Adam fuhuş kadınlarından biri için onu kullanmaya çalıştı araya girmesem dövecekti belki öldürecekti. Ama gerçekten insanın biraz da kendinde düşünce, anlayış olması gerekiyor. Önceki konularda da bahsetmiştim, ben hep kendi kendime baktım okudum diye. Ya bin bir fedakarlık yaptığın çocuğuna dahi böyle talepler sunamazsın ama ben yani bana hiç olmaması lazım. Yemin ederim çıldıracağım.

Öncelikle belki hatırlayanlar vardır, aşağıya linkini bıraktığım konu benim önceki konum.

Babamı sevmemekte kesinlikle haklıyım, peki ya annemi sevmemekte de haklı değil miyim?

Son aylarda derslere yüklenip, Kpss'ye girip bambaşka bir şehirde tek başıma 1+1 evimde yeni bir hayat kurma planları yaparken yine hevesim kursağımda kaldı lanet olsun ki. İki gün önce babam(olayları anlatırken kişiler karışmasın diye baba diyorum, normalde şerefsiz diye bahsederim) , annemi aradı ve acil notere gidip imza atması gerektiğini söyledi. Annem sorguladığında ise "Bir misafir var, çok sorgulama. Gel imza at." tarzında yanıt verdi. Annem de haklı olarak gitmeyeceğini söyledi. Önceki konularda uzun uzun bahsetmiştim zaten kendisi güvenilmez, öz karısını çocuklarını dolandırabilecek kadar aşağılık biridir. "Gelmiyorsan, sizi öldürmeye geliyorum o zaman." diye bir şey söyleyip telefonu kapattı.
Böyle olunca ben de "Kalkın, karakola gidelim." dedim. Alelacele hazırlandık, aşağı iniyorduk ki binadan çıkmamıza bir merdiven kala gelip önümüzü kesti. Anneme vurmaya çalıştı. Daha önceden de uğradığım şiddeti annem seyirci gibi izlediği için kendisini pek sevmediğimi söylemiştim o konuda. Lakin ben onun gibi sinema filmi seyreder gibi bakamadım. Araya girdim. "Anneme vuramazsın." falan dedim. O da çok bir şey yapamadı ama itiş kakış oldu ve annemden anahtarı alıp eve çıktı.

Sonrasında ben de hem KADES'e bastım hem de polisi aradım. Sağ olsunlar on saat sonra geldiler. O ara biz binanın az ilerisinde bekliyoruz. Çünkü bize gidip evi yakacağım tarzı şeyler de söyledi.

Neyse polis geldi. Eve çıktı. Başta bize attığı yalanlardan atmaya başladı. Sonra bir anda "Benim nikahlı karıma kimse karışamaz." diye bağırdı. Meğerse Özbek bir kadını getirecekmiş ama bizde kalacak, biz giderlerini karşılayacağız diye hem annemin hem de onun notere gidip imza vermesi gerekiyormuş. Kadın ülkeye girebilsin ve kalabilsin diye. Yani devlete yük olmayacağının taahhütü gibi.

Bu arada imam nikahı ifadesi tamamen polise dindar görünme çabası. Çünkü daha önceki konularda da bahsetmiştim. Kendisi pis işlerle uğraşır. Konuşmalarından anladığımız baya bu kadın ticareti olaylarının içerisinde yer aldığı yönünde. Yani imamın gidip fuhuşhanede bunlara nikah kıydığını zannetmiyorum. Şerefsizliğine kılıf buluyor işte. Fuhuşa böyle şeyler karıştırınca masum görünüyor gözlerinde sanırsam.

Neyse, polis ile aşağı indik. "Adamın kendi evi, biz bir şey yapamayız." tarzı konuştular. Ben orada bahsediyorum. "Bu nasıl rezillik? Metreslerinden birini ülkede tutmak için resmi nikahlı karısını kandırıp imza almaya çalışıyor." falan diye . Oradan bir polisi memuru da "Bizim törelerimizde çok eşlilik var." diye bir şeyler zırvalamaya başladı. Zaten orada bir kötü oldum. Biz canımızı kimlere emanet ediyoruz diye. Tamam görev tanımında yoksa karışmıyorum de sus bari. Çağ öncesi şeyleri savunmanın da bir manası yok. Zaten on saat sonra gelmişsiniz. Bir de yolda arıyorlar, hangi bina diye. Yani farz edelim ki ölüm aşamasında ben butona bastım. Ölürken sana adres tarifi mi yapacağım? Konum açık ya zaten bu uygulama bunun için yok mu?

Neyse, annemleri aldım ve şubeye gittik. Vücudunda darp izi olmadığı ve herhangi bir tehdit mesajı falan olmadığı için şikayetçi olmamış ama uzaklaştırma talebinde bulundu. Uzaklaştırma hâlâ çıkmadı bu arada.

Şu an amcamlardayız. O gün evden nasıl kaçtıysak o kıyafetler var üzerimizde. Ne olacak hiç bilmiyorum. Baba kişisi anlaşmalı boşanalım ama ev bende kalacak, çocuklar gelip evde yaşasınlar diyor. Sorabilir miyim ben veya iki kız kardeşim böyle bir pislikle nasıl yalnız kalabiliriz? Böyleleri sıkışınca karısını, kızlarını da satmazlar mı? Evi almak istesek buradan sağ olsun bir avukat hanıma sormuştum söyledi evin hepsini almamız mümkün değilmiş. Annem hayatında hiç çalışmamış ve çalışması gündeme dahi gelmiyor. İnsanlarla konuşuyor, kızın atanırsa onunla gidersin diye tonla fikir ortaya atılıyor. Geçmişte yaşadıklarımızı, onları sevmememi, istemememi her şeyi bir kenara koyuyorum, her şey güllük gülistanlık olsaydı bile ben üç kişinin maddi ve manevi sorumluluğunu nasıl üzerime alabilirim ki bir hemşire maaşıyla? Gerçekten eskisi gibi yine şuradan atlasam nasıl olur diye intihara meyilli şeyler düşünmeye başladım. Ne yapacağım hiç bilmiyorum.
Hep söylüyorum böyle acil durumlarda evet kades ve polise başvurmakta haklısınız ama olayın sonrasında karakol yerine savcılığa giderseniz direkt sonuç alırsınız hala geç değil bence acilen savcılığa gidin uzaklaştırma kararını da daha çabuk alırsınız dolandırıcılıkla ilgili de dava açılır hatta o memurlar hakkında da şikayette bulunun kayda girsin yarın bir gün başkasının başına daha acil bir durum geldiğinde böyle lakayit davranamazlar

Her konuda şu tarz yorumlar yazılmasa şaşıcam artık. Evet 10 saat sonra geliyorlar. Ve polislerin birçoğu aynen böyle yorumlar yapıyor. Lütfen artık bunları kabullenelim. Ve konu sahiplerine yalancı muamelesi yapmayalım. Ülkemizin maalesef ki gerçekleri bunlar.
Buna da katılmıyorum ülkemizin gerçeği falan değil çok hızlı müdahale edildiğini saniyeler içinde komşumun kapısına geldiklerini de biliyorum ama bunlardan ziyade kötü örnekler duyuluyor koskoca üni bitirmiş insanlar hak arama yollarını bilmiyor bir eksiklik varsa bence burada. Özellikle kpssye hazırlanan birinin polisin yetkisi nedir savcının yetkisi nedir ayırt edebilmesi lazım kadesle gelen polis ekibi o dakika uzaklaştırma emri çıkarıp adamı evden atamaz en fazla karakola davet eder onda da tutukluluk veya gözaltı gerektirecek şartlar oluşmamış. Savcılıktan uzaklaştırma kararı lazım böyle bi adamla neden evli kalınır onu anlamadım boşanma davası açıp uzaklaştırma kararı almak hiç zor değil halbuki

Annem şimdiden üçünü de gittiğim yere götüreceğim diye plan yapıyor. Bakın senelerdir de hazırlamak için tek yaşamak istediğimden, kimse ile görüşmek istemediğimden, okul biter atanırsam selam vermeyeceğimden bahsediyorum. Katı davranıyorum, bağırıp çağırıyorum anlasın, şimdiden bilsin diye. Ama olmuyor yine beni katıyor. Anlıyorum, yaşadıkları onun da zor. Adam fuhuş kadınlarından biri için onu kullanmaya çalıştı araya girmesem dövecekti belki öldürecekti. Ama gerçekten insanın biraz da kendinde düşünce, anlayış olması gerekiyor. Önceki konularda da bahsetmiştim, ben hep kendi kendime baktım okudum diye. Ya bin bir fedakarlık yaptığın çocuğuna dahi böyle talepler sunamazsın ama ben yani bana hiç olmaması lazım. Yemin ederim çıldıracağım.

Muhakkak planinizi yapin. Gerekirse gizliden. Simdi anneler birakilmaz diyenler olacak ama kadin bu hayati kendi secmis. Cocuklari degil. Kacmaya haklari var

Her konuda şu tarz yorumlar yazılmasa şaşıcam artık. Evet 10 saat sonra geliyorlar. Ve polislerin birçoğu aynen böyle yorumlar yapıyor. Lütfen artık bunları kabullenelim. Ve konu sahiplerine yalancı muamelesi yapmayalım. Ülkemizin maalesef ki gerçekleri bunlar.
Orada 10 saatin mecaz olduğu da ortada, neyini bu kadar ustelemis anlamadım.

Buna da katılmıyorum ülkemizin gerçeği falan değil çok hızlı müdahale edildiğini saniyeler içinde komşumun kapısına geldiklerini de biliyorum ama bunlardan ziyade kötü örnekler duyuluyor koskoca üni bitirmiş insanlar hak arama yollarını bilmiyor bir eksiklik varsa bence burada. Özellikle kpssye hazırlanan birinin polisin yetkisi nedir savcının yetkisi nedir ayırt edebilmesi lazım kadesle gelen polis ekibi o dakika uzaklaştırma emri çıkarıp adamı evden atamaz en fazla karakola davet eder onda da tutukluluk veya gözaltı gerektirecek şartlar oluşmamış. Savcılıktan uzaklaştırma kararı lazım böyle bi adamla neden evli kalınır onu anlamadım boşanma davası açıp uzaklaştırma kararı almak hiç zor değil halbuki
işte insanlar komşumdam gördüm ona hızlı geldi gibi birkaç kişiden gördükleri şeylerle sistem çok hızlı işliyor sanıyor. Ben bu işlerin içindeyim ve polislerle fazlasıyla muhatabım. Gelmemeleri, ilgilenmemeleri çok yaygın bir durum. Artık karakoldan savcılığa gitmeden uzaklaştırma kararı çıkarttırılabiliyor. Savcılığa gitmeye gerek yok. Kadına şiddet meselelerinde polislerin yetkileri arttırıldı. Ancak ben bırakın kadesi madesi, darp edilip karakola ayaklarına kadar giden kadınla bile doğru düzgün ilgilenmediklerini biliyorum.

Ya sen hemşireymişsin mezun olmuşsun da sanırım niye bu kadar uzatıyorsun ki?

sürekli şikayet etmişsin, haklısın, haksız da değilsin. Ama annenin de babanın da profili belli insanlar madem bu halde mutlu değilsin, ne için zorluyorsun ki? gir özel hastaneye bir yere ve ev arkadaşı falan bul, ilanlara bak. olmadı yurt murt, pansiyon, oda falan tut ya. Eğitimli, mesleği olan birisin ve bunca olayın arasında kendini çekip kurtarma yolu bulmak yerine ailenden şikayetçi oluyorsun. Bu nereye kadar böyle gider??

Değişmeyecek bu insanlar. Boşuna annene de babana da, niye beni savunmadın neden sesini çıkarmadın şu bu demekten vazgeç.

Git bul bi iş, bul bi apart ya da tek kişilik oda ya da ev arkadaşı her neyse, işine git gel arta kalan zamanlarda da dersine çalış. Ailenle beraber kalarak neyi değiştirmek için bu kadar zorluyorsun ki??
Bakın özel hastane çok düşük maaş veriyor. O maaşla ev dahi kiralayamazsınız. Sn azından Kpss 'ye girip puan yapmak istedim. Bir iki ay kala bu kadar
Ya sen hemşireymişsin mezun olmuşsun da sanırım niye bu kadar uzatıyorsun ki?

sürekli şikayet etmişsin, haklısın, haksız da değilsin. Ama annenin de babanın da profili belli insanlar madem bu halde mutlu değilsin, ne için zorluyorsun ki? gir özel hastaneye bir yere ve ev arkadaşı falan bul, ilanlara bak. olmadı yurt murt, pansiyon, oda falan tut ya. Eğitimli, mesleği olan birisin ve bunca olayın arasında kendini çekip kurtarma yolu bulmak yerine ailenden şikayetçi oluyorsun. Bu nereye kadar böyle gider??

Değişmeyecek bu insanlar. Boşuna annene de babana da, niye beni savunmadın neden sesini çıkarmadın şu bu demekten vazgeç.

Git bul bi iş, bul bi apart ya da tek kişilik oda ya da ev arkadaşı her neyse, işine git gel arta kalan zamanlarda da dersine çalış. Ailenle beraber kalarak neyi değiştirmek için bu kadar zorluyorsun ki??
Bakın, ben Kpss 'ye hazırlanmaya başladığımda evet kötülerdi ama bu kadar da işin bataklık boyutunda değildi babam. Eşeğimi sağlama bağlamak istedim. Yıllarca idare ettim onları işimi çıkartana kadar bir müddet daha idare ederim diye düşündüm. Sınava bir iki ay kala bu olaylara gireceğini, kalkıp kadınlar üzerinden bu işleri döndüreceğini, bizi polislik yapacağını nereden bilebilirdim ki? Ayriyeten özel hastane maaşları evden ayrılabileceğiniz kadar değil. Maaşla apart odası anca tutulur. Kaldı ki orada annem yerine siz de olsanız yine araya girerdim. Bir kadının zorla imzasının alınması, tehdit edilmesi, şiddete uğraması insanlığımı harekete geçiriyor elimde değil. Evet anne olarak onun bizleri ve kendini koruması gerekiyor ama hep bekliyor, bekliyor, sadece bekliyor...

işte insanlar komşumdam gördüm ona hızlı geldi gibi birkaç kişiden gördükleri şeylerle sistem çok hızlı işliyor sanıyor. Ben bu işlerin içindeyim ve polislerle fazlasıyla muhatabım. Gelmemeleri, ilgilenmemeleri çok yaygın bir durum. Artık karakoldan savcılığa gitmeden uzaklaştırma kararı çıkarttırılabiliyor. Savcılığa gitmeye gerek yok. Kadına şiddet meselelerinde polislerin yetkileri arttırıldı. Ancak ben bırakın kadesi madesi, darp edilip karakola ayaklarına kadar giden kadınla bile doğru düzgün ilgilenmediklerini biliyorum.

Bana Türkiyeden bir tanidigim anlatmisti. Eskiden bir kadin polisi/ler de olurmus hususi zorda olan kadinlar gidebilecegi felan. O bosanirken ona akil danismis mesela. Ama o sonradan kaldirilmis.

Bu arada eski konunu da okudum bence sende öğrenilmiş çaresizlik var. Her ne kadar bu kriz anlarında katlanamadığını söylesen de kurtulmayı yeterince kafana koymadığını düşünüyorum. Elinde bir mesleğin var özelde çalışmak istemiyor olabilirsin anladım ama kpss yerine ikinci bölüm için çalışmaya karar verip onu da yapamadığını söylüyorsun ekonomik özgürlüğünü eline alıp o şartlardan kurtulmadığın sürece 4 yıl ikini üniyi nasıl ne şekilde okumayı düşünüyorsun? Maddiyat kaynağın ne olacak yani onu düşündün mü merak ettim. Annende de bu öğrenilmiş çaresizlik var misal ve sen boşanıp çalışmadığı için ona sert çıkmışsın neden aynı şeyi kendin de yapıyorsun?

Bana Türkiyeden bir tanidigim anlatmisti. Eskiden bir kadin polisi/ler de olurmus hususi zorda olan kadinlar gidebilecegi felan. O bosanirken ona akil danismis mesela. Ama o sonradan kaldirilmis.
O dönemi bilmiyorum valla benim zamanıma denk gelmemiş olabilir :/ şu anda da aslında kağıt üstünde fena bir sistem yok. Aile içi şiddet için emniyette özel bürolar, kades vs var. Ama uygulanması o kadar komik ki karakolda birkaç saat vakit geçiren anlar demek istediğimi.

Mesela burda direkt karakola, savcılığa git yazanlar oluyor. Ancak benim bizzat şahit olduğum bir olayda kadın dayak yemiş kucağında bebeğiyle aile içi şiddet bürosuna geliyor. Niye bizi eve çağırmadın da buraya geldin ayrıca darp raporsuz gelme deyip darp raporu al diye yollamışlardı kadını. Ki kadın da yabancı uyrukluydu nasıl nerde napcanı bile bilmiyordu

Şuursuz musunuz siz?Soru sormak yalancılık ile suçlamak mıdır?Kaldı ki babamın oğlu mu yanında mıydım ben veya siz her beyana sorgusuz sualsiz niye inanayım.En mühimi size ne?Burası forum yor yapılır soru sorulur.

Benim uzaklaşma planım hazırdı. Sınavdan sonra atanamasam bile özel hastane lojmanında kalırım diyordum. Şimdi böyle oldu. Her gelen geçen annenizi sokağa atacak haliniz yok minvalinde konuşuyor. Başım tuttu berbat haldeyim iki saat hemşire maaşıyla koca koca insanlara bakmamı nasıl beklersiniz diye sorgulayamıyorum da.

Anneniz 46 yaşındaydı sanırım, çok genç bir yaş yani elden ayaktan düşmüş olsa çalışmaması haklı derdim ama insanlar koskoca evleri temizliyor annenizden de yaşlılar hem. Babadan kurtulmanız anneye bağlı ama o da laf anlamıyor sanırım, yani koskoca insanlar kendi hayatlarını düşünmemişler, anneniz boşanmamış siz bu yükü bütün bir ömür çekecek misiniz niyetiniz bu mu? Bence kendinizi kurtarmaya bakın.

Karakoldan başvurduğunuzda süreç daha yavaş ilerliyor ekip savcılığa gidip karar çıkarttırıyor çünkü. Direkt savcılık talimatıyla daha hızlı karar çıkıyor. Bir bildiğim var ki söylüyorum değil mi? Ayrıca bu benim şahit olduğum tek olay değil avukat cephesinden çokça şahit oluyorum evet mağdur edilen vakalar da var özellikle kriminalize bölgelerde ekipler gerektiği kadar hızlı dönmüyor ama genele vurduğumuzda yine de bahsedildiği kadar vahim değil durum. Bu söylemler mağdurlara korku hissi veriyor hak arama destek isteme isteğini köreltiyor nasıl olsa sonuç çıkmayacak diye. Mesela konu sahibi o ekiple ilgili şikayette bulunmalıydı bu geri dönüşler denetimleri ve feedbacki güçlendirir sistem optimize edilir

Özellerde maaş düşük diyorsun peki şu an gelirin ne kadar? En azından elinde bir para biriktirme şansın var ama onu bile değerlendirmiyorsun param yok diye terapiye ara verdim diyorsun en azından terapini finanse edecek bir gelirin olabilir ama bunu tercih etmiyorsun. Burada sana haklısın desek ne değişecek haksızsın desek ne farkedecek? Sen gerçekten hayatını değiştirmek istiyor musun bunu bi düşün bence. Kurban rolünü benimsemişsin kendi hayatının kahramanı olmak istemiyorsun sürekli etrafı suçluyorsun ama sen de artık o şiddet gördüğünü söylediğin genç kız değilsin farkına var artık

O dönemi bilmiyorum valla benim zamanıma denk gelmemiş olabilir :/ şu anda da aslında kağıt üstünde fena bir sistem yok. Aile içi şiddet için emniyette özel bürolar, kades vs var. Ama uygulanması o kadar komik ki karakolda birkaç saat vakit geçiren anlar demek istediğimi.

Mesela burda direkt karakola, savcılığa git yazanlar oluyor. Ancak benim bizzat şahit olduğum bir olayda kadın dayak yemiş kucağında bebeğiyle aile içi şiddet bürosuna geliyor. Niye bizi eve çağırmadın da buraya geldin ayrıca darp raporsuz gelme deyip darp raporu al diye yollamışlardı kadını. Ki kadın da yabancı uyrukluydu nasıl nerde napcanı bile bilmiyordu

Yani. Demek ki bir cok kisinin kafasinda hala "otur cek" düsüncesi var bir yerde. Bunun baska aciklamasi yok bana göre.

Bu arada eski konunu da okudum bence sende öğrenilmiş çaresizlik var. Her ne kadar bu kriz anlarında katlanamadığını söylesen de kurtulmayı yeterince kafana koymadığını düşünüyorum. Elinde bir mesleğin var özelde çalışmak istemiyor olabilirsin anladım ama kpss yerine ikinci bölüm için çalışmaya karar verip onu da yapamadığını söylüyorsun ekonomik özgürlüğünü eline alıp o şartlardan kurtulmadığın sürece 4 yıl ikini üniyi nasıl ne şekilde okumayı düşünüyorsun? Maddiyat kaynağın ne olacak yani onu düşündün mü merak ettim. Annende de bu öğrenilmiş çaresizlik var misal ve sen boşanıp çalışmadığı için ona sert çıkmışsın neden aynı şeyi kendin de yapıyorsun?
Bakın altını çiziyorum, maddiyat kaynağım hiçbir zaman ailem olmadı. On altı yıl okudum, kimse elime bir silgi dahi tutuşturmadı. Çeşitli sınavlara girdim, eşek gibi çalıştım, birinci oldum ve bu sayede burs aldım. Evet, ikinci lisansı okumak istedim, istiyorum çünkü kendi seçimim olmayan bir meslek ilaç içip staja gitmeme neden olacak kadar hasar bırakıyor bende. Ayriyeten evde oturayım okuyayım diye düşünmedim. Kpss ve üniversite sınav konuları aynı ekstradan mat2 ve edebiyat çalışırım diye düşündüm. Netlerim istediğim bölüme girebilecek seviyeye ulaşamayınca son aylarda sadece Kpss için çalıştım. Bu yıl hem atanıp hem ikinci lisansa başlarım diye düşünüyordum, dediğim gibi netlerim planladığım gibi olmadı.

Şuursuz musunuz siz?Soru sormak yalancılık ile suçlamak mıdır?Kaldı ki babamın oğlu mu yanında mıydım ben veya siz her beyana sorgusuz sualsiz niye inanayım.En mühimi size ne?Burası forum yor yapılır soru sorulur.
insanların şuurunu sorgulamadan önce kendi şuurunuzu kontrol edin,yerinde mi diye...hiç bir memur öyle yorum yapmaz derken yalancılıkla suçlamış oluyorsunuz konu sahibini...muhalefet etmek için yazıyorsunuz,destek olayım yada bir bilgim varsa paylaşayım diye değil

X