bitmek bilmeyen ileri geri sallanma

Belki de enerjisini atmaya calisiyor. Eve trlmbolin kaydirak falan alip enerjisini farkli tarafa yonlendirebilirsiniz

merhaba kizlar, oglum suan 16 aylik. ilk olarak 9. ayda mama sandalyesinde ileri geri sallanmaya baslamasi beni cok korkutmustu. ismine bakiyor, goz kontagi iyi olsa da icimden o korkuyu atamadim. doktora gittik , farkli 2 doktora. doktorlar bir problem gormedi. daha sonra oglum 12 aylikken memlekete gittim ve 2 ay kaldik. burada kaldigimiz sure icinde babam, annem , teyzeleri cok fazla ilgilendi. oglum bana anne demeye basladi, bilincli olarak dede , teyze, yok gibi kelimeler kullaniyordu, ayni zamanda taklit yetenegi cok ust duzeye cikti. hep kalabalik ve cok ilgi vardi. daha sonra memleketten geldik oglum anne demeyi birakti, evimizi unutmus ve alisamadi bir sure cok zorlandik, eve alistirana kadar. memlekette cok neseliyken (her daim kalabalik ortam vardi) kendi evimizde o nesesi gitti sanki. oglum suan bilincli olarak sadece dede diyor. bir de arada ablamla gorusurken teyze diyor cok nadir olarak. ben sarki soyledigimde (karpuz adam sarkisi) oradaki gıy gıy, hah hah gibi kelimeleri tekrar ediyor. bez degistiriken kaka dedigimde , ciş dedigimde tekrar ediyor. onun disinda baska kelime tekrar etmiyor. hayvan sesleri icin ugrasiyorum ama yok. kendiliginden baska kelimeleri yok. ben gidiyorum deyip odadan cikiyorum, saklaniyorum beni bulmaya calisiyor ve buluyor. surekli saklambac oynuyoruz zaten. ben saklaniyorum odalara o beni buluyor ve cok guluyor. beni asil korkutan sey ileri geri salllanmalarinin artmis olmasi. onceden mama sandalyesinde sallanirken simdi yerde otururken sallaniyor hatta basi koltugun yumusak kismina geliyor carpiyor ve guluyor. aksam 10, 12 yaslarindaki cocuklarla bir aradaydik, hic oynamadi onlarla cocuklar cok caba sarf etti, topu ogluma atiyorlar ama oglum tersini donup cekmece ve dolap kapaklarina gitti hep. uykularim haram, ruh halim berbat.. yarin doktora gidecegiz. bunun icin de cok stresliyim olumsuz bir sey duymaya gucum yok. doktor ne derse desin duyu butunleme ve dil terapistine baslatacagim zaten ama insallah otizm degildir cok korkuyorum. bu arada sıfır ekran, hic tv izletmedim bugune kadar
Panik olmayın stres yapmayın demek isterdim ama anne olmak tam da bu aslında. Sürekli olarak çocuğu gözlemleyip acaba mı diye kendinizi bunaltiyorsunuz ki bu elinizde değil. Fakat bu durumu bebeğinizde hisseder ve o da stres olabilir. Doktora gidin içiniz rahat etsin. Allah'ın izniyle birşey çıkmaz inşallah. 🙏

Merhaba. Benim kardeşimde küçükken anlattığınız gibi hareketler yapıyordu. Hatta bir yere odaklandığında veya ilgisini çeken, sevdiği şeyler olunca bu hareketlenme 2 katına çıkıyordu. Sevdiği birşeyi yerken bile kafasını sabit tutmak mümkün olmuyordu..
Şuan kendisi gencecik bir öğretmen. Yorumlar sizi endişelendirmesin. Üstün zekalı çocuklarda bile görüyoruz ki farklı hareketler sergilenebiliyor. Oğlunuza ve size her zaman için sağlık diliyorum.

merhaba kizlar, oglum suan 16 aylik. ilk olarak 9. ayda mama sandalyesinde ileri geri sallanmaya baslamasi beni cok korkutmustu. ismine bakiyor, goz kontagi iyi olsa da icimden o korkuyu atamadim. doktora gittik , farkli 2 doktora. doktorlar bir problem gormedi. daha sonra oglum 12 aylikken memlekete gittim ve 2 ay kaldik. burada kaldigimiz sure icinde babam, annem , teyzeleri cok fazla ilgilendi. oglum bana anne demeye basladi, bilincli olarak dede , teyze, yok gibi kelimeler kullaniyordu, ayni zamanda taklit yetenegi cok ust duzeye cikti. hep kalabalik ve cok ilgi vardi. daha sonra memleketten geldik oglum anne demeyi birakti, evimizi unutmus ve alisamadi bir sure cok zorlandik, eve alistirana kadar. memlekette cok neseliyken (her daim kalabalik ortam vardi) kendi evimizde o nesesi gitti sanki. oglum suan bilincli olarak sadece dede diyor. bir de arada ablamla gorusurken teyze diyor cok nadir olarak. ben sarki soyledigimde (karpuz adam sarkisi) oradaki gıy gıy, hah hah gibi kelimeleri tekrar ediyor. bez degistiriken kaka dedigimde , ciş dedigimde tekrar ediyor. onun disinda baska kelime tekrar etmiyor. hayvan sesleri icin ugrasiyorum ama yok. kendiliginden baska kelimeleri yok. ben gidiyorum deyip odadan cikiyorum, saklaniyorum beni bulmaya calisiyor ve buluyor. surekli saklambac oynuyoruz zaten. ben saklaniyorum odalara o beni buluyor ve cok guluyor. beni asil korkutan sey ileri geri salllanmalarinin artmis olmasi. onceden mama sandalyesinde sallanirken simdi yerde otururken sallaniyor hatta basi koltugun yumusak kismina geliyor carpiyor ve guluyor. aksam 10, 12 yaslarindaki cocuklarla bir aradaydik, hic oynamadi onlarla cocuklar cok caba sarf etti, topu ogluma atiyorlar ama oglum tersini donup cekmece ve dolap kapaklarina gitti hep. uykularim haram, ruh halim berbat.. yarin doktora gidecegiz. bunun icin de cok stresliyim olumsuz bir sey duymaya gucum yok. doktor ne derse desin duyu butunleme ve dil terapistine baslatacagim zaten ama insallah otizm degildir cok korkuyorum. bu arada sıfır ekran, hic tv izletmedim bugune kadar
A tipik otizm veya sosyal gelişim bozukluğu olabilir. Öyle herhangi bir doktor ile olmaz konusunda uzman olan ,çocuk gelişimci bir PDR uzmanına görünün. Benim çok öğrencim vardı doktor doktor gezip birşeyi yok denilen ama otizmin yakasından paçasından aktığı.Geç kalmayın derim ben. Mümkün mertebe akran içine sokun oyun grupları gibi

insallah yoktur, norolojiden once cocuk doktoru, daha sonra ergoterapist, duyu butunleme egitimi dusunuyorum. cunku farkli seylere dokunmayi sevmiyor. banyo yapmaktan hoslanmiyor hatta korkuyor. yuksek seslerden korkuyor. duyusal hassasiyet olduguna eminim.
Tamam şimdi oldu geç kalmadan konunun uzmanına gidip İvediklikte eğitim almaya başlayın

Merhaba. Benim kardeşimde küçükken anlattığınız gibi hareketler yapıyordu. Hatta bir yere odaklandığında veya ilgisini çeken, sevdiği şeyler olunca bu hareketlenme 2 katına çıkıyordu. Sevdiği birşeyi yerken bile kafasını sabit tutmak mümkün olmuyordu..
Şuan kendisi gencecik bir öğretmen. Yorumlar sizi endişelendirmesin. Üstün zekalı çocuklarda bile görüyoruz ki farklı hareketler sergilenebiliyor. Oğlunuza ve size her zaman için sağlık diliyorum.
Ne alakası var bariz davranışlarından belli çocuğun annesinin anlattığı kadarı ile insanları yanlış yönlendirmeyin

bana normal gibi geldi,her çocuğun bulunduğu koşul farklı o yüzden verdikleri tepkilerde farklı oluyor,kalabalık ortamda yada kardeşi olan bir evde konuşkan olur,sosyal olur,yalnızsa konuşması gecikebilir.

Ben de bebekken ileri geri sallanmaya başlamışım, sofrada yemek yerken bir taraftan da sallanırmışım. O zamanlar çocuk ölmüyorsa doktora götürülmediği için bu hareketim sebebiyle doktora götürmemişler. Sadece sofrada sallanmak günah olabilir diye engellemeye çalışmışlar. 😂
Neyse işte. Hala strese girdiğimde ya da heyecanlandığımda farkında olmadan ileri geri sallanırım. Otizmli olduğumu sanmıyorum. Belirgin bir sorunum da yok.
Doktorlar da size bir sorun yok demişler. Aşırı endişeli bir haldesiniz, bundan kurtulun, sadece takip edersiniz başka bir problem olup olmadığını.

Eğer Çocuğunuz:

Başkalarıyla göz teması kurmuyorsa,
İsmini söylediğinizde bakmıyorsa,
Söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa,
Akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa,
Bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa,
Konuşmada akranlarının gerisinde kalmışsa,
Sallanmak, çırpınmak gibi garip hareketleri varsa,
Aşırı hareketli, hep kendi bildiğince davranıyorsa,
Bazı eşyaları döndürmek, sıraya dizmek gibi sıra dışı hareketler yapıyorsa,
Günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki veriyorsa, otizm açısından değerlendirme yapmak gerekir.
Çocuğunuzda bu bulgulardan tamamı olmasa da bir kısmını fark ediyorsanız vakit geçirmeden bir çocuk psikiyatristine başvurmanız çok önemlidir

Böyle bir açıklama buldum. Sizde birden fazlası var gibi görünüyor. Hangi şehirdesiniz? Ankara’da yaşıyorsanız psikiyatrist tavsiyesi verebilirim

Doktora götürüp, tedbirli olmakta fayda var tabi fakat sadece sallanmayı seviyor olabilir. Ben de bebekliğimde sallanırmışım hatta sallanarak kendimi uyuturmuşum ve şuan 30uma yaklaştım hâlâ anlamsızca sallanırım farkettiğimde kendime engel olurum neden oluyor bilmiyorum doktora da hiç gitmedim bunun için ama sallanmak beni rahatlatıyor ve hoşuma gidiyor. Gün içinde ciddi ortamlarda bile bazen sallanırken buluyorum kendimi ileri geri, sağ sol şeklinde. Geceleri de hâlâ sallanarak uyuyorum dememe gerek yoktur herhalde 😅

insallah yoktur, norolojiden once cocuk doktoru, daha sonra ergoterapist, duyu butunleme egitimi dusunuyorum. cunku farkli seylere dokunmayi sevmiyor. banyo yapmaktan hoslanmiyor hatta korkuyor. yuksek seslerden korkuyor. duyusal hassasiyet olduguna eminim.

Yanlış düşünüyorsunuz. Yapmanız gereken sıralamanın tam tersini hedeflemişsiniz. Eğer farklı bir durum varsa zaman kaybetmekten başka bir şey yapmamış olacaksınız. Çocuk psikiyatri ve çocuk nöroloji gördükten sonra onlar sizi zaten yönlendirecektir. Yönlendirmese de işiniz rahat etmezse gene götürürsünüz. Ben çocuk psikiyatristi ile birlikte çalışıyorum, psikoloğum. Çocuğunuzun gelişimi ile ilgili en ufak bir acabanız varsa ilk adresiniz doktor olmalı.

Ek: Bu arada her çocuğun gelişimi kendine özeldir. Benim oğlum da 16 aylık, kendince birçok kelimesi var. Anne bizim konuşmamıza en yakın olanı, onun dışında yok. Ama istediği her şeyi anlatır, meme istediği zaman farklı bir ımma demesi vardır, oyuncak istediği zaman farklı bir ımma vs. Bir de bebeklerde kelime sayma öyle insanların net söylediği şekilde değil. Dili döndüğünce söylediği şeyleri de kelime olarak sayıyoruz. Atıyorum suyu görünce buu ya da brrr diyor, başka hiçbir şeyde bunu yapmıyor, bunu da 1 kelimeden sayıyoruz.

Siz bebeğinizi doktora götürün, en sağlıklı bilgiyi o verecektir.

Sızı korkutmak istemem ama otizm benziyor iyi bir çocuk psikiyatrisine götürün Benim oğlum da atipik otizm İnsan kabullenmek ıstemıyor umarım ben yanılırım belkı afıf bir seydır ınsallah egitim le düzelebilir. Hıc Televizyon izletmemıssınız Sizi tebrik ederim Çok bilinçli annesınız buna rağmen olmussa kendinizi suçlamayın otizm maalesef genetik. Bazen cevresel faktörler neden oluyor Allah büyük Üzülmeyin

Sadece bu anlattıklarınıza bakarsak tekrarlayan davranışlar mevcut, yeniliği sevmiyor, sosyal değil, öğrendiği şeyleri unutuyor. Otizm ile benzer belirtiler var ama umarım değildir. Ha olsa bile özel eğitim ile ilerleme kaydedebilir, dünyanın sonu değil. O her zaman sizin çocuğunuz olacak ve her zaman seveceksiniz zaten

Eğer Çocuğunuz:

Başkalarıyla göz teması kurmuyorsa,
İsmini söylediğinizde bakmıyorsa,
Söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa,
Akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa,
Bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa,
Konuşmada akranlarının gerisinde kalmışsa,
Sallanmak, çırpınmak gibi garip hareketleri varsa,
Aşırı hareketli, hep kendi bildiğince davranıyorsa,
Bazı eşyaları döndürmek, sıraya dizmek gibi sıra dışı hareketler yapıyorsa,
Günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki veriyorsa, otizm açısından değerlendirme yapmak gerekir.
Çocuğunuzda bu bulgulardan tamamı olmasa da bir kısmını fark ediyorsanız vakit geçirmeden bir çocuk psikiyatristine başvurmanız çok önemlidir

Böyle bir açıklama buldum. Sizde birden fazlası var gibi görünüyor. Hangi şehirdesiniz? Ankara’da yaşıyorsanız psikiyatrist tavsiyesi verebilirim
baskalari ile goz temasi kuruyor, sosyal gulumsemesi de var. dun doktora gittigimizde hatta doktorla hep goz kontagi kurdu. doktor bir seyi isaret etti, hemen bakti, ismine soylendigi anda bakti. zaten biz cagirdigimizda da bakiyor ve baska bir odadan cikip geliyor hatta. akranlari ile oynama firsati hic bulamadik malesef. ilkokul cagindaki cocuklarla 3 gun once oynadiginda onlarla oynamadi. ama bizimle cok guzel oynuyor. ornegin ses cikaran arabasi var. ben suruyorum, oglum benim gibi guzel suremediginden arabayi getirip bana veriyor. hatta baya uzun suruyor getirip bana vermesi. eger oynamazsam sinirleniyor. yakalamaca oyununu seviyor bir de. konusma olarak da 1 kelimesi vardi, suan ikiye cikti. dun 3 kez anne dedi cok sevindim ve sasirdim. komutlari yerine getiriyor. bakiyorum bazen hicbir sıkıntı yok, kuruntu yapiyormusum gibi, ama ileri geri sallanirken cok endiseleniyorum

Benim büyük oğlum farklı şeylere dokunmayı sevmezdi. Bilmediğinden korkardı yani. Küvete köpük bile dolduramazdim korkardı. Bebekken altını değiştirmek zordu ağlardı. Islak mendilden rahatsız olurdu. Sonra keşfettim soğuk diye rahatsız oluyor. Sıcak suyla yıkayıp öyle kullanırdım. Banyo hep sorundu. Önce kuru olarak küvete koyardım sonra yikardim.
Şimdi on yaşında. Sadece biraz dikkat dağınıklığı var gibi. Ama psikolog test yapmıştı çıkmadı dikkat dağınıklığı.
Karakter olarak biraz mızmız, herşeyden memnun olmaz. Kendi kafasindaki şeye odaklıdır. Hazlarina duskundur falan. Psikologa takıntıları için götürmüştüm. Farklı olmayı sevmiyor çünkü..arkadaşları sıfır kol giymiyorsa o giymekten çekiniyor mesela. Çok fazla dışardaki etkileri umursuyor. İlerisini düşünerek götürmüştüm. Çok hafif degisim oldu.
Onun dışında otizm veya zeka olarak bir şey yok. Tabi siz önleminizi alın ama çok dert etmeyin.

baskalari ile goz temasi kuruyor, sosyal gulumsemesi de var. dun doktora gittigimizde hatta doktorla hep goz kontagi kurdu. doktor bir seyi isaret etti, hemen bakti, ismine soylendigi anda bakti. zaten biz cagirdigimizda da bakiyor ve baska bir odadan cikip geliyor hatta. akranlari ile oynama firsati hic bulamadik malesef. ilkokul cagindaki cocuklarla 3 gun once oynadiginda onlarla oynamadi. ama bizimle cok guzel oynuyor. ornegin ses cikaran arabasi var. ben suruyorum, oglum benim gibi guzel suremediginden arabayi getirip bana veriyor. hatta baya uzun suruyor getirip bana vermesi. eger oynamazsam sinirleniyor. yakalamaca oyununu seviyor bir de. konusma olarak da 1 kelimesi vardi, suan ikiye cikti. dun 3 kez anne dedi cok sevindim ve sasirdim. komutlari yerine getiriyor. bakiyorum bazen hicbir sıkıntı yok, kuruntu yapiyormusum gibi, ama ileri geri sallanirken cok endiseleniyorum
Hepimiz benzer yollardan geçtik. Annelik işte insan hep en kötüsünü düşünüyor. Evham da yapıyor kimi zaman ama bu iyi bir şey. Her konuda tetikte olmanın faydası var. Çocuk nörolojisine götürmeyi düşünebilirsiniz belki

X