Premature Bebekler Bizim Küçük Kızlar:Derin, Defne, Beril, Ayşenur

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
canım oh ne guzel gez azcık..ıyı gel mıstır..masallah prensese ...rabbım daha ıyı etsın canım...afo veya dafo cok zor aslında benım kız hıc sevmıyo kıyametle kopuyo.. ama tabıkı faydası var ..sımdı bot afo buldum ıthal yınede bakalım hayırlısı..cok optum

bizimde dafolarımız değişecek bakalım nasıl bir şey uygulanacak

Mualim maşallah canım başladı demek yürümeye prenses. Darısı bekleyen diğer annelerin başına. Çok sevindim. Allah'ım Prensesimiz Beril için de bu müjdeleri nasip etsin bize en kısa zamanda inşallah.
Ebrizm çok iyi gelmiştir tatil ne iyi yapmışsın. Prensesimiz de mutlu olmuştur.
Yağmurlu gerçekten güvendiğin bir nörolog sana Utku için en doğru olanın ne olduğunu sana söyleyebilir. Ama tabi bu konuda da çok fazla tüccar zihniyetli doktor var etrafta. Gerçekten söylediğine güvenebileceğin bir nörolog ve fizyoterapist olmayınca insanın aklında hep soru işaretleri kalıyor malesef.
Bize gelince geçtiğimiz hafta Berkayla yaz okuluna başladık. Yine anneannesine yakın karşıda gökyüzü kolejinin anaokulu. Bu ay yarım gün devam edecek. Hergün havuz programları var. Bakalım eğer kolay alışabilirse ve hastalanmazsa sonrasında da devam ederiz. Geçtiğimiz hafta yanından kısa sürelerle bile ayrılamadım bu hafta da anneannesiyle birlikte gidiyor bakalım yalnız gidip gelmeye ne zaman alışacak. Şimdilik kısa süreli ayrılıklarla idare ediyor. Ağlaması arttığında bizim yanımıza geliyor sonra tekrar sınıfa çıkıyor. İnşallah kuzucum çok üzülmeden atlatırız bu alışma sürecini.

Ebrizm ya ben bahsettiğin doktoru hatırladım,Aydın deyince çıkaramamıştım. Pınar Aydın O'Dwyer tam adı.hacettepede prof. kapısından bile geçme derim. nörolog utkunun görmesinden şüphelenince muayenehanesine yönlendirmişti bizi.muayene sonunda görüyor mu diye sorduğumuzda ''görüyor olabilirde olmayabilirde'' diye bunun hiç önemi yokmuş gibi-mesele bu değilmiş gibi geçiştirerek yanıt vermiş,bi dolu akılalmaz tavsiyede bulunmuş,gözlerinde kırma kusuru yok ama yinede cisimleri büyük görürse dikkatini çekebilir diyerek numaralı gözlük yazmıştı.hakkımı ve paramı helal etmediğim doktorların başında geliyor kendisi.

merhaba hepinize ,, uzun bir ara verdik buraya yazmaya umarim bütün kuzlar ve güzel annleri iyidirler ....
gecmisi cok okuyamadim eger kaciridigim bisey varsa lütfen kusuruma bakmayin ...
yagmurlu ,, ebrizm ,, mehtap ,, el-muallim yazdiklarinizi hizli hizli okumaya calsitim hepinizin iyi haberlerini aldim bebislr yürümüs ,, krese baslamis hepsine ayri ayri sevindim ..
yaklasik 5 aydir gökcede yürüyo ,, sol bacagini sag bacagi kadar iyi bükmesede desteksiz ,, kendi basina yürüyebiliyo sükür.. hizli hizli kosar gibi yürüyodu simdi o biraz düzeldi zamanla daha iyi olcak ins. füzyoterapi ve diger bütün kontrollerimiz devam ediyo .. sizinle görüsemedigimiz aylarda gökce cigerlerini üsüttü cok ileri derecede deildi sükür 1 hafta hastanede yattik antibiyotik tedavisiyle ,, serumlarla iyilesti kizim .. hala yemek yemio artik umudumu kestim benim kizim hep böyle olcak sanirim .. boyu ve kilosunu yakin zamanda ölcmedim ama enson 10kilo 500 gr ve 85 cmdi ... bizden haberler böyle sizlerdende güzel haberler bekliyoruz ... hepinize hayirli ramazanlar .... bebislerimize bu mübarek ayda saglik sihhat nasip etsin rabbim insallah ...

masallah ya cok sevındım bende benım kızmda yuruyo ıkı aydır cok sukur sol bacagını guzel atamıyor benımkılde fızıge devam ıns zamanla ıyı olucak...benımkılerde on bır on bır bucuk kılaorı aynı sayılırlar cok yemıyolar napalım saglık olsun konusmaya basladılar tuvalet egıtımıne baslatmam gerek cok zor balaım herkese ıyı ramazanllar cok optum

çok uzun ara verdik hepimiz ayrı ayrı telaşlar içindeyiz tabiki. ne mutlu yürümeye başlayan boncuklarımıza darısı başımıza. biz bu yazı zor geçiriyoruz neredeyse haftada bir gün nöbet geçirir oldu kızım. sürekli bir gece 2 gece hastanede yatmamız gerekiyor bu durumda aşırı sıcakların bitip normal yaz sıcaklıklarına dönmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Ebrizm ya ben bahsettiğin doktoru hatırladım,Aydın deyince çıkaramamıştım. Pınar Aydın O'Dwyer tam adı.hacettepede prof. kapısından bile geçme derim. nörolog utkunun görmesinden şüphelenince muayenehanesine yönlendirmişti bizi.muayene sonunda görüyor mu diye sorduğumuzda ''görüyor olabilirde olmayabilirde'' diye bunun hiç önemi yokmuş gibi-mesele bu değilmiş gibi geçiştirerek yanıt vermiş,bi dolu akılalmaz tavsiyede bulunmuş,gözlerinde kırma kusuru yok ama yinede cisimleri büyük görürse dikkatini çekebilir diyerek numaralı gözlük yazmıştı.hakkımı ve paramı helal etmediğim doktorların başında geliyor kendisi.

çok teşekkürler canım neye inanacağımızı bilmiyoruz işte bir dr başka bir dr u önerdimi illa gitmeye çalışıyoruz ama bu konuyu şu an itibari ile kapattım.

nöbetlerle mücadeleye devam. grip soğuk aşımıza dert açıyor hemen nöbet geçiriyoruz.
algınlığı ve ateş b

ebrizm canm rabbim sifalar versin insallah ,,, havalar sogudukca hastaliklar dahada cogalicak malesef insallah cooook kolay atlatirsiniz canm ... biz gökceye grip asisi yaptiriyruz her kis sende minik prensese yaptirsan faydasi olur canmm .. berili öpüyorum canm kib

neden kimsecikler ugramiyo topige biz hepinizi özledik ve merak ediyoruz bebisler nasillar neler yapiyolar .....

ebrizm canm rabbim sifalar versin insallah ,,, havalar sogudukca hastaliklar dahada cogalicak malesef insallah cooook kolay atlatirsiniz canm ... biz gökceye grip asisi yaptiriyruz her kis sende minik prensese yaptirsan faydasi olur canmm .. berili öpüyorum canm kib

neden kimsecikler ugramiyo topige biz hepinizi özledik ve merak ediyoruz bebisler nasillar neler yapiyolar .....

kimsecikler uğramıyo diyosun ama seni de uzun zamandır aramızda göremiyoruz:KK43:((( gokce nasıl,neler yapıyo merak ediyorum?
Berile geçmiş olsun,bizde de durum farklı değil.utku sık grip oluyo ama grip aşısı konusunda tereddütlerimiz olduğu için salya sümük geçiriyoruz böyle.iştah hala yok.en büyük sıkıntım bu ve hala katı beslenmeye geçememek

merhaba yagmurlu ,,, ben arada ugrayip bakiyorum yazan ,, ugrayan varmi diye kimseler olmayinca bende yazmiyorum dogru ... biz sizleri merak ediyoruz sizde bizi duygular karsilikli ne güzel ... gökcem cok iyi sükürler olsun ... hala dk takipleri ,, füzyoterapi ,,, kulak ,, göz kontrolleri düzenli devam ediyo ,, tedbir olarak bir süre daha devam edicez ..gökcenin tek problemi sol bacaginda .sol bacagini sag bacagi kadar iyi kullanmiyo bunun icinde fizik tedavilerimiz devam ediyo insallah güzel sonuclar aliriz ... gökcede bastan beri istahsiz bi cocuk ben 2 ay önce türkiyedeydim gökce icin balik yagi amaya girdigim eczanede eczaci hanim bana bitkisel immun sisemini güclendiren ayni zamanda istah acan bi ilac tavsiye etti .. suan o ilaci kullaniyorum ise yaradigini söyleyebilirim .. sende denemk istersen ismini yazabilrim tamamen bitkisel olmasi bana cazip geldi ... bizde gelismeler böyle ... sizlerden güzel haberler duymak ümidiyle ...

Merhabalar arkadaşlar bir ara ben çok sık girip kimsecikler yok deyip çıkıyordum. Sonra baktım kimsecikler gelmiyor yazmıyor ben de uğramamaya başladım. Topicin canlı olması için herkesin sık sık girip birşeyler paylaşması lazım eskisi gibi. Neyse hepiniz iyisinizdir umarım. Ebrizm nöbetler hala devam ediyor mu ben tedavi gördüğü için artık azalmıştır diye düşünmüştüm. Prensesimin fotoğraflarını görüyorum faceden zaman zaman büyüdü artık eminim için acıyordur zordur ne desem boş. Allah sana güç versin ve iyi doktorlarla karşılaştırsın. Berilimizin derdine derman olacak kimse onunla karşılaştırsın inşallah.
Yağmurlu biliyorsun bu katıya geçme konusunda biz de çok sıkıntı yaşadık. Yani Berkay çok uzun zaman çiğnemeye geçmedi. Sonra birgün dedesi leblebi vermiş çok tehlikeli aslında ama leblebiyle dişlerini kullanıp kıtır kıtır leblebi yemeye başlamış. Sonra yemekleri de ısırarak yemeye başlamıştı. Tehlikeli olmayan bişeylerle başlaması tabiki en iyisi doktorlar kraker öneriyorlar o konuda.
Ylnz Gökçemizin fotoğraflarını ekle görelim prensesi kocaman olmuştur artık. Fizik tedaviyle bacağındaki sorun gidecektir inşallah. Sen de uzun zaman yoktun. Tekrar yazmaya başladığına sevindim.

Biz de iyi olmaya çalışıyoruz. Berkay'ın yazın tekrar bir yaz okulu denemesi oldu. Fakat at çiftliğine götürdükleri bir gün alerjisi tetiklendi. Sanırım hayvan kılı tüyü ya da polen alerjisi var. Alerjik deri testi yaptık fakat 6 birşey çıkmadı ama 6 yaşından önce doğru sonucu vermeyebilir dedi doktor şurup kullandık 1 ay sonra geçti fakat tekrar tetiklenecek diye göndermedik. Biraz daha büyüsün kışın zaten soğuk olduğu için başlatmak istemiyorum. Seneye yazın inşallah başlar. Geçen hafta bir farenjit başladı. Sesi kısıldı şimdi ilaç kullanıyor. Çabucak atlatır inşallah.

Bütün arkadaşlara sevgiler.. Kuzucukları öpüyorum..

merhabalar..
ylnz o immun sistemi güçlendiren bitkiseli yazarsan sevinirim..Utku da kreşe başladı.günde 2-3 saat gidiyor..sürekli grip oluyor ama kreşi sevdi sanki,almak istemiyorum..okula gidelim mi deyince yaşasın deyip zıplıyor:)) mikroplarlada er geç tanışması lazım sonuçta.ben Mehtaptan esinlenip başlatmıştım aslında ama Berkay yine ara vermiş..İnşallah kısa zamanda sağlığına kavuşur..

ebrizmde yazmıyor,Berilimiz nasıl neler yapıyor acaba?

arkadaşlar hangi oyuncaklarla neler oynuyorsunuz fırsat bulduğunuzda paylaşırsanız sevinirim.Utku oyuncaklarla çok ilgili bi çocuk değil.biliyorsunuz nörolojik sıkıntıları olmuştu.öyle bi oyuncağı eline alıp kendi kendine oynamıyor,ya da şununla oynayacağım diye tutturmuyor.sadece kitap ve bisiklet istiyor(henüz pedal çeviremiyor) bende daha çok eğitici oyuncaklar alıp özel eğitimde gibi oyunlar oynatıyorum..puzzle falan yapamıyor.doktorculuk,tamircilik oynuyoruz.ahşap kulplu puzzle yerleştirme,halka geçirme falan..masal okuyup canlandırma yapıyoruz.saklambaç seviyor..ama oyun repertuvarımız sınırlı.eğitici oyun ve oyuncak önerilerilerinizi bekliyorum..

bi de bu ara pilava başladık şükür..1-2 kaşık ama öğürmeden,kusmadan..masanın yanına gelip kendi istiyo:)))

merhabalar..
ylnz o immun sistemi güçlendiren bitkiseli yazarsan sevinirim..Utku da kreşe başladı.günde 2-3 saat gidiyor..sürekli grip oluyor ama kreşi sevdi sanki,almak istemiyorum..okula gidelim mi deyince yaşasın deyip zıplıyor:)) mikroplarlada er geç tanışması lazım sonuçta.ben Mehtaptan esinlenip başlatmıştım aslında ama Berkay yine ara vermiş..İnşallah kısa zamanda sağlığına kavuşur..

ebrizmde yazmıyor,Berilimiz nasıl neler yapıyor acaba?

arkadaşlar hangi oyuncaklarla neler oynuyorsunuz fırsat bulduğunuzda paylaşırsanız sevinirim.Utku oyuncaklarla çok ilgili bi çocuk değil.biliyorsunuz nörolojik sıkıntıları olmuştu.öyle bi oyuncağı eline alıp kendi kendine oynamıyor,ya da şununla oynayacağım diye tutturmuyor.sadece kitap ve bisiklet istiyor(henüz pedal çeviremiyor) bende daha çok eğitici oyuncaklar alıp özel eğitimde gibi oyunlar oynatıyorum..puzzle falan yapamıyor.doktorculuk,tamircilik oynuyoruz.ahşap kulplu puzzle yerleştirme,halka geçirme falan..masal okuyup canlandırma yapıyoruz.saklambaç seviyor..ama oyun repertuvarımız sınırlı.eğitici oyun ve oyuncak önerilerilerinizi bekliyorum..

bi de bu ara pilava başladık şükür..1-2 kaşık ama öğürmeden,kusmadan..masanın yanına gelip kendi istiyo:)))

Maşallah canım pilav yemeye başladıysa tamam artık sorun çözülmüştür. Berkay da pilavcı:))
Biz evde makası iyi kullansın diye kesme, yapıştırma, kalemle çizgi çizme gibi şeyler yapıyoruz. Berkay çok seviyor bir faaliyet yapmayı. Mesela kartondan ev yapıp boyuyoruz o tür şeyler. Yaramazlık oyunları var tabi güniçinde aynı yaşta yeğenim var onunla birlikte oynuyorlar. Alerjisi olmasa kreşe devam etmesini çok istiyordum. Kendisi de çok sevmişti ama artık seneye inşallah. Hala kreşin önünden geçerken benim okulum elif öğretmenim diyor ama bakalım ne zaman kısmet olacak:))

Arabaları çok seviyor kendi kendine kaza yapıyor polis geliyor ceza yazıyor gidip parayı ödüyor vs gibi oyunları yeğenimle çok oynuyorlar. Biz hikayeli oyunlar oynuyoruz ben öğretmen oluyorum o öğrenci ya da o öğretmen ben öğrenci. Tamircilik doktorculuk setlerini hala çok seviyor. Hatta bir ara ismin ne diye soranlara Doktor Berkay diyordu:)) Ağzımızı kulağımızı sırtımızı muayene ediyor Bize ilaç yazıyor eczaneye gidiyoruz numaradan ilaç alıyoruz o bana içiriyor vs.
Lego oynayabilirsiniz çok keyifli biz köprüler arabalar evler yapardık çok hoşuna giderdi Berkay'ın zamanla o da takıp sökmeye hayal etmeye başladı. Bir de çok tekerleme ve şarkı söyleme oyunu oynuyoruz. Mesela birgün birgün bir çocuk şarkısını söylerken canlandırıyoruz. Ya da mini mini bir kuş, küçük kurbağa, ali baba çiftliği Canlandırmalı şarkılar çok ilgilerini çekiyor. Daha aklıma gelirse yazarım yine.
Bir de canım kendi başına oyun oynamaya başlama bir gelişim aşaması zamanı gelince kendiliğinden yapacaktır onu hiç endişelenme.

Utkucuğumu öpüyorum. Sevgiler..

Merhaba arkadaşlar çok haklısınız çok sık giremedim son zamanlar. Bir ara bilgisayarım bozuktu sonra kızımın sağlık sorunları başladı bir türlü giremedim. Beril son bir kaç haftadır iyi ondan öncesinde yine neredeyse her hafta nöbet geçirdi. ilaçlarının dozu çok yüksek ve dr muz ikinci bir ilaca başlatmamak için direniyor. bünyesi zayıf karaciğerini mahfetmiyelim dediği ve bu konuda hakı olduğu için nöbetlerle mücadeleye devam biraz boğazı kurusu nefes sesi değişse yüreğimiz hopluyor ve tüm geceyi uykusuz geçiriyoruz ha şimdi olucak ha sonra derken sabahı ediyoruz.
hala bir gelişme yok Beril de fizyoterapi +refleksoloji+bireysel eğitime devam ediyoruz ama ne yürüme oldu nede konuşma artık hiç ümidim kalmadım ve bu durumu sinirlerim çokta kaldırıyor diyemiycem.büyüdükçe dahada zorlaşıyor bu durum.dışarıya karşı sürekli yakınır yada acındırıyor gibi olmamak için gülümsesemde artık hayattan ne beklentim nede bir bağım var sadece kızım için nefes alıyor ve yaşıyor durumdayım diyebilirim. Allah hiç kimselere yaşatmasın bu durumu.

çok sızlandım yeter minik yakışıklım Berkay da ne tatlı oldu kız arkadaşıyla el ele dolaşmasına bayıldım. Utku dan haberler nasıl Gökçe BErrak hepsi iyilerdir umarım , minyatür prensesim İdilciğimde çok şeker oldu maşallah kokoş fıstık. 3 güzeller nasıllardır ki el muallim çok şanslı bu konuda bence.
şimdilik benden bu kadar.
hepinizi öptüm daha sık girmeye çalışıcam.

Merhaba arkadaşlar,

27+5 'te ani sancıyla normal doğum yaptım ve sonrasında ise birçok sorun yaşadık minik mucizemle. Buradaki yazıları tarayarak umut bulmaya çalışıyordum sürekli. Çok şükür şimdi ufak tefek sorunlarımız kalsa da çoğu güçlüğü atlattık sayılır. Bu yaşadıklarımı ben de prematüre annelere umut olmak amacıyla bir blogta paylaşmaya başladım.

Prematüre Bebek Annesi Olmak: Dünyanın Sonu ya da Yeniden Doğuş?

Umarım sizlere ufak da olsa bir ışık tutabilirim. İstediğiniz zaman bana e-mail yoluyla ya da yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

merhabalar hepinize ... yine uzun bi ara verdim malesef ... bu sefer iyi bir bahanem var ama gökceme kardes geliyo teyzeleri :KK49: cok zor geciyo hamileligim bulanti , kusma hayatimi alt ust etti .. hicbisey yiyemez icemez oldum .. 2 defa hastanede yattim ama malesef gecmiyo :KK43:( suan 12 haftalik hamileyim insallah yakinda gecer bu zor gunler bende hamileligin hic deilse bu defa tadini cikarabilirim ... korkular ,, endiseler acaba tekrar erken dogu yasarmiyim dusunceleride beynimin bi kösesinde beni yanliz birakmiyo malesef .. bu halimden en az benim kadar gökcede etkilendi ,, gökceye bakamiyorum icim aciyo ama elimdende bisey gelmiyo .. simdilik gökce babannesinde kaliyo hergün görüsüyoruz tabii yetmesi mümkün deil ama el mahkum ... gökce ne anlatsam anliyo cok akilli ,, uyumlu bi cocuk bu zor dönemlerde beni anliyo babannesinde kalmayi pek istemesede zorluk cikarmiyo .utku , berkay ,beril , ücüz fistiklar hepinizi öpüyorum ... güzel haberlerinizi okudugumda cok mutlu oluyorum ..

X